1. Jak napisać CV pod AI? CV a sztuczna inteligencja

Jak napisać CV pod AI? CV a sztuczna inteligencja

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Zanim Twoje CV trafi na biurko rekrutera, weryfikuje je sztuczna inteligencja. Współczesne algorytmy potrafią wykreować sylwetkę idealnego kandydata i porównać ją z nadesłanymi dokumentami, a następnie odrzucić te, które do tej sylwetki nie pasują.

Zaskoczony?

Z tego artykułu dowiesz się, co zrobić, by Twoje CV było atrakcyjne — nie tylko dla ludzi. Przedstawię Ci również narzędzia AI, które pomogą Ci napisać CV i list motywacyjny oraz wyjaśnię, jak mądrze z nich korzystać.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Jak firmy weryfikują CV za pomocą AI?

Na jeden wakat do polskich firm zgłasza się średnio 90 kandydatów, a w USA — nawet 250. Dlatego pracownicy HR coraz chętniej korzystają z nowych technologii, które pomagają im „odsiać” większość CV już na pierwszym etapie rekrutacji. A to oznacza, że nie każdy wysłany dokument zostanie przeczytany przez prawdziwego rekrutera.

Dotyczy to głównie pracy w dużych korporacjach — bo im większa firma, tym chętniej korzysta ze sztucznej inteligencji. Badanie Jobscan z 2023 roku wykazało, że aż 98% firm z listy Fortune — czyli największych amerykańskich przedsiębiorstw według przychodu brutto — korzysta z programów ATS (od ang. Applicant Tracking System) do skanowania aplikacji.

Oto najpopularniejsze narzędzia AI do weryfikacji CV:

  • Taleo
  • Workday
  • SAP/SuccessFactors
  • Brassring
  • ICIMS
  • ADP
  • Oracle
  • Proprietary
  • CareerBuilder
  • Cornerstone OnDemand.

Takie programy m.in. wyłapują słowa kluczowe w nadesłanych dokumentach aplikacyjnych i porównują je z dokładnym opisem stanowiska i/lub sylwetką idealnego kandydata. Niestety — mimo że są coraz doskonalsze, nie zawsze potrafią wyłapać niuanse danego języka. Nie mają też doświadczenia ani intuicji, co sprawia, że bazują wyłącznie na tekście napisanym w CV.

Dlatego w kolejnej części tego artykułu wyjaśnię Ci, co zrobić, by Twoje CV przypadło do gustu algorytmom.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

 

2. Jak napisać CV i list motywacyjny pod AI?

Tworzenie CV i listu motywacyjnego pod algorytmy AI trochę przypomina pisanie pod SEO — czyli w taki sposób, by zwiększyć ruch i widoczność swojej strony w wyszukiwarce internetowej. Chodzi o to, by treść dokumentów była możliwie prosta, konkretna i dopasowana do stanowiska. Jak to zrobić?

Zobacz, co powinno zawierać Twoje CV w dobie sztucznej inteligencji.

1. Wpisz do CV słowa kluczowe

Poprawne używanie słów kluczowych to podstawowa umiejętność do napisania CV pod AI. W tym przypadku chodzi o takie słowa i zwroty, których używa pracodawca, opisując dane stanowisko. Znajdziesz je przede wszystkim w ofercie pracy, ale też na stronie internetowej lub w social mediach firmy. Żeby algorytmy dobrze oceniły Twój życiorys zawodowy, warto używać dokładnie tych samych słów zamiast ich synonimów.

Słowa kluczowe dotyczą m.in.:

  • nazwy stanowiska (dla AI „specjalista ds. marketingu” będzie czymś innym niż „marketingowiec” albo „Marketing Specialist”)
  • posiadanych kwalifikacji (np. „lekkie pióro” może zostać zakwalifikowane inaczej niż „łatwość pisania tekstów”)
  • poziomu opanowania danej umiejętności (czasami fraza „dobra znajomość angielskiego w mowie i piśmie” zadziała lepiej niż „język angielski — poziom B2”)
  • nazw firm, certyfikatów i programów (zwróć uwagę, czy pracodawca używa pełnych nazw, czy też posługuje się skrótami)
  • przymiotników (warto używać słów, które budują Twój wizerunek eksperta, np. „doświadczony”, „skuteczny”, „zaangażowany”, „nastawiony na cel”, „komunikatywny”, „świetnie zorganizowany” itp.).

2. Używaj prostego języka

CV przyjazne sztucznej inteligencji to takie, które napisano normalnym, naturalnym językiem (z uwzględnieniem specjalistycznych słów kluczowych). Zdania powinny być możliwie krótkie i wypełnione treścią — tak jakbyś rozmawiał z przyjacielem albo skutecznie reklamował produkt, a nie wypełniał pismo do urzędu czy wygłaszał polityczny manifest. To dlatego, że AI korzystająca z modelu LLM (np. ChatGPT) uczy się na naszym języku.

3. Pochwal się wynikami

Tym, co przyciąga uwagę zarówno algorytmów, jak i pracodawców, jest skuteczny opis osiągnięć zawodowych. Dlatego zawsze warto chwalić się wynikami na poprzednich stanowiskach — szczególnie za pomocą liczb (o ile jest to możliwe bez naruszania umowy z byłym pracodawcą). Oto przykłady:

  • „Opracowałem i wdrożyłem rozwiązanie, dzięki któremu sprzedaż usług firmy wzrosła o 33% w skali roku.”
  • „Pozyskałem 10 dużych sponsorów dla fundacji.”
  • „Roczna ocena pracownicza: 9.8/10.”

3. Pisz pod konkretne stanowisko

Dobre CV musi być skrojone pod konkretną ofertę pracy — to m.in. na jej podstawie narzędzia AI weryfikują, czy jesteś odpowiednim kandydatem na dane stanowisko. Toteż dokładnie przeczytaj treść ogłoszenia i pokaż, że spełniasz zawarte w niej wymagania. Dobrym pomysłem jest również nawiązanie do wartości lub sukcesów firmy, dla której chcesz pracować (możesz to zrobić np. w sekcji „O mnie” i we wstępie do listu motywacyjnego).

Dokumenty aplikacyjne powinny być możliwie krótkie (na 1 stronę A4), dlatego nie warto pisać o wszystkim. Jeśli np. masz długie doświadczenie w danej dziedzinie, to wpisywanie do CV wszystkich miejsc pracy, także dorywczej, jest zbędne — wzmianki o innej branży mogą bowiem zmylić algorytmy i podważyć Twój wizerunek eksperta.

4. Unikaj zbyt oryginalnych rozwiązań

Ta porada może wydawać Ci się co najmniej dziwna. W końcu jeśli na jedno stanowisko aplikują setki osób, to trzeba się jakoś wyróżnić, by zapaść rekruterowi w pamięć.

To prawda — ale do pewnego stopnia. Bo jeśli Twoje CV najpierw będzie sprawdzane przez algorytm, to oryginalny i zbyt „przekombinowany” dokument może zostać źle odczytany i tym samym odrzucony. Twoja pomysłowość powinna objawiać się skutecznym i kreatywnym dopasowaniem CV do stanowiska, branży i kultury organizacyjnej firmy — a tego nie robi większość kandydatów. Natomiast CV multimedialne (w formie video lub prezentacji) albo zbyt kolorowe i wypełnione infografikami nie przejdzie weryfikacji AI.

5. Zadbaj o warstwę techniczną CV

Na koniec jeszcze jedna ważna kwestia, a mianowicie: format i wygląd dokumentów. Żeby systemy ATS poprawnie je odczytały, ich treść musi być czytelna i uporządkowana. Jak to zrobić?

Przede wszystkim zadbaj o czytelną czcionkę do CV — niech będzie to Arial, Calibri albo Times New Roman. Używaj wyraźnych i jednoznacznych nagłówków w CV (np. popularne „Doświadczenie” będzie dla AI bardziej czytelne niż chociażby „Historia zatrudniona”), a list motywacyjny podziel na akapity. Żeby program mógł poprawnie zweryfikować Twoje dokumenty, zapisz je i wyślij w formatach .pdf lub .docx.

Już wiesz, jak pracodawcy używają sztucznej inteligencji w rekrutacji. Teraz wyjaśnię Ci, jak Ty sam możesz wykorzystać AI w swoich dokumentach aplikacyjnych.

3. Jak stworzyć CV w AI? Narzędzia sztucznej inteligencji przydatne w rekrutacji

Na rynku są już dostępne darmowe narzędzia AI, które pomogą Ci w pisaniu CV, listu motywacyjnego i podania o pracę. Do najpopularniejszych należą:

Oto kilka propozycji, jak możesz je wykorzystać.

  1. Poproś chat o wygenerowanie przykładowego dokumentu na dane stanowisko. Tekst z pewnością będzie niedoskonały, ale może dać Ci inne, świeże spojrzenie na Twoje mocne strony i to, jak AI rozumie oraz buduje zdania. A żeby treść CV odpowiadała Twoim doświadczeniom, najpierw możesz poinformować chat o swojej historii zawodowej.
  2. Zapytaj AI o kluczowe szkolenia i kwalifikacje na danym stanowisku. W ten sposób zyskasz wiedzę, które informacje warto podkreślić w CV, a które można pominąć.
  3. Poproś AI o wskazanie umiejętności potrzebnych w nowej branży. Jeśli zmieniasz branżę lub zawód i piszesz CV bez doświadczenia, sztuczna inteligencja pomoże Ci wybrać i wskazać te kwalifikacje, które mogą okazać się przydatne na nowym stanowisku.
  4. Zadaj pytanie o wartości, którymi kieruje się dana firma. Dzięki temu będziesz mógł jeszcze lepiej dopasować treść swojego CV do profilu idealnego kandydata. Jednak na wszelki wypadek najpierw sprawdź uzyskane informacje w internecie.
  5. Poproś chat o wygenerowanie innych wariantów wybranych sekcji CV i listu motywacyjnego. W ten sposób będzie Ci łatwiej przygotować nowy dokument dla konkretnego pracodawcy.

Oczywiście — narzędzia AI oparte na modelu LLM nie wygenerują Ci gotowego dokumentu. Treść, którą otrzymasz, będziesz musiał dokładnie sprawdzić i zredagować, a potem skopiować do wybranego programu do pisania CV. Ostateczne dokumenty aplikacyjne najlepiej wygenerować na profesjonalnych szablonach, dopasowanych do wymagań systemów ATS.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Korzystałeś już z narzędzi sztucznej inteligencji w trakcie szukania pracy? Co o nich sądzisz? Chętnie poznam Twoją opinię — podziel się nią w komentarzu.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Cv ai

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: