Stwórz profesjonalne CV teraz!
Podziękowanie za współpracę — jak napisać [+ gotowy tekst]
Piszą o nas:
Podziękowanie za współpracę to miły i często oczekiwany gest, dzięki któremu rozstanie z firmą, pracownikiem lub klientem przebiegnie w pozytywnej atmosferze. Nasuwa się tylko jedno pytanie — jak ładnie podziękować za współpracę, by pozostawić po sobie dobre wrażenie?
Z tego artykułu dowiesz się, kiedy i jak ułożyć podziękowanie, które spodoba się odbiorcom. Zobaczysz też trzy gotowe teksty podziękowania za współpracę — do szefa, kontrahenta i emerytowanego pracownika — na których będziesz mógł się wzorować.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
Podziękowanie dla szefa za współpracę — tekst [wzór]
Szanowny Panie,
dziś jest mój ostatni dzień pracy w [nazwa firmy]. Korzystając z okazji, chciałbym Panu serdecznie podziękować za współpracę, ciekawe wyzwania zawodowe i cenne wskazówki — ostatnie [wpisz liczbę] lat uważam za ważny etap w mojej karierze i jestem wdzięczny, że miałem możliwość pracy w [nazwa firmy].
Mam nadzieję, że Pan również będzie miło wspominać naszą współpracę. A jeśli zechciałby Pan pozostać ze mną w kontakcie, podaję swój adres e-mail: [Twój adres e-mail].
Przesyłam serdeczne pozdrowienia i życzę wielu sukcesów!
[Twoje imię i nazwisko]
Chcesz zwrócić się do kolegów i koleżanek z pracy? Sprawdź, jak podziękować im za współpracę przed odejściem z pracy (do innej firmy lub na emeryturę) — również po angielsku.
Podziękowanie za współpracę dla kontrahenta — tekst [wzór]
Szanowni Państwo,
nasza współpraca dobiegła końca, dlatego w tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować za Państwa zaangażowanie, cierpliwość i wzorową postawę w sytuacjach kryzysowych. Dzięki temu udało nam się osiągnąć wszystkie założone cele.
Mam nadzieję, że będziemy mieli okazję współpracować również przy innych projektach w przyszłości. W razie ewentualnych ofert i pytań mogą Państwo pisać na adres: [Twój adres e-mail].
Jeszcze raz serdecznie dziękuję i życzę wielu sukcesów zawodowych!
[Twoje imię nazwisko]
[Twoje stanowisko] w [nazwa firmy]
Otrzymałeś od pracownika wniosek o przejście na emeryturę? Oto przykładowy tekst podziękowania dla emeryta za współpracę:
Podziękowanie dla emeryta za współpracę — tekst [wzór]
Szanowna Pani,
w imieniu swoim oraz wszystkich pracowników [nazwa firmy] mam zaszczyt podziękować Pani za [wpisz liczbę] lat pracy w naszej firmie.
Pragnę zaznaczyć, że pożegnanie tak dobrego i oddanego pracownika oraz koleżanki nie jest zadaniem łatwym. Przez te wszystkie lata wniosła bowiem Pani do naszej firmy cenne umiejętności i doświadczenie. Jestem przekonany, że sukcesy, które świętowaliśmy w [nazwa firmy], były również Pani zasługą.
Dziękuję za Pani lojalność, poświęcenie, cenne wskazówki, optymizm i uśmiech, dzięki którym współpraca z Panią była dla nas wszystkich przyjemnością. Z pewnością będzie nam tego brakować. Mam jednak nadzieję, że na emeryturę odchodzi Pani spełniona zawodowo i dumna ze swoich osiągnięć. Równocześnie pragnę zapewnić, że zawsze będzie Pani u nas mile widzianym gościem.
Składam najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności i szczęścia w życiu prywatnym. Przed Panią piękny czas — wierzę, że dobrze go Pani wykorzysta.
[Twoje imię i nazwisko]
[Twoje stanowisko] w [nazwa firmy]
Już wiesz, jak może wyglądać mail z podziękowaniem za współpracę. W dalszej części tego artykułu wyjaśnię Ci, kiedy należy go wysłać i o czym pamiętać w trakcie formułowania listu.
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
1. Podziękowanie za współpracę — kiedy napisać?
Odpowiedź jest prosta: zawsze, kiedy kończysz współpracę z firmą, podwładnym lub partnerem biznesowym. Dlaczego?
Podziękowanie za współpracę pomaga utrzymać i rozwijać wartościowe relacje biznesowe, które w przyszłości mogą Ci się przydać. W końcu nigdy nie wiesz, kiedy ponownie spotkasz swoich kolegów z pracy — być może w przyszłości któryś z nich okaże się Twoim szefem, podwładnym lub klientem.
Poza tym osoby, z którymi dobrze zakończysz współpracę, chętniej przyjmą Twoje zaproszenie do znajomych na LinkedIn i wystawią Ci rekomendację, co będzie pomocne, gdy zaczniesz szukać pracy gdzie indziej. Może się też okazać, że w przyszłości będziesz potrzebować od szefa lub kolegów referencji do CV — warto więc zawczasu przygotować sobie grunt pod taką pomoc.
Obecni i byli pracownicy również dzielą się opiniami o firmie, co może wpływać m.in. na przyszłe procesy rekrutacyjne. Z naszego badania o lojalności w pracy wynika, że ponad 8% Polaków pisze negatywne komentarze o firmie w internecie — lepiej tego uniknąć. Zaś inne badania dowodzą, że pracownicy oceniają wsparcie otrzymywane od firmy przez pryzmat bezpośredniego przełożonego — dlatego znaczenie ma fakt, czy jako szef osobiście podziękujesz za współpracę i docenisz w jakiś sposób byłego pracownika.
Podziękowanie za współpracę ma również wymiar czysto ludzki. Według psychologii pozytywnej, zajmującej się m.in. badaniem wdzięczności, doświadczenie tej emocji motywuje nas do życzliwego traktowania innych i odwzajemniania się im, co umacnia łączące nas relacje. Co ciekawe, jej odczuwania można się nauczyć — chociażby przepracowując swoje schematy poznawcze i wypracowując nowe.
2. Jak ładnie podziękować za współpracę?
Jak widzisz na przykładach powyżej, podziękowanie za współpracę powinno być sformułowane w sposób elegancki i pełen szacunku do odbiorcy. Tekst powinien więc zawierać zwroty grzecznościowe typowe dla formalnej korespondencji (np. Szanowny Panie/Szanowna Pani, Szanowni Państwo, Pozdrawiam) — chyba że Wasze relacje w pracy były mniej sformalizowane.
W tekście podziękowania za współpracę — w zależności od kontekstu — warto okazać wdzięczność np. za owocną pracę, cenne doświadczenie i wskazówki lub kompetencje zawodowe współpracownika. Warto też wspomnieć o mocnych stronach firmy lub pracowników i życzyć im dalszych sukcesów zawodowych.
Unikaj za to cytatów o podziękowaniu za współpracę. Poza nielicznymi wyjątkami, takie wiadomości brzmią zbyt patetycznie i niestosownie w kontaktach zawodowych. Poza tym wypowiedzi filozofów i cytaty z książek, które znajdziesz w internecie, zwyczajnie nie pasują do sytuacji biznesowych.
Możesz natomiast pokusić się o zrobienie kartki z podziękowaniem za współpracę — szczególnie jeśli przekazujesz ją starszemu pracownikowi, który przechodzi na emeryturę. Gotowe wzory znajdziesz w sklepach internetowych i papierniczych. Możesz też wykonać własną wirtualną kartkę z życzeniami (np. w Canvie) lub zlecić to zadanie doświadczonym grafikom.
Tekst podziękowania za współpracę dobrze jest przygotować wcześniej i wysłać mailem ostatniego dnia współpracy — nie później niż godzinę po przyjściu do biura (jeśli np. rozpoczynasz pracę o godzinie 8.00, taką wiadomość wyślij najpóźniej do 9.00). W ten sposób unikniesz plotek i innych niezręcznych sytuacji.
Jeżeli natomiast piszesz podziękowanie za współpracę dla kontrahenta lub klienta, wyślij je po południu w dniu zakończenia wspólnego projektu lub dzień później rano.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Piszesz podziękowanie za współpracę i masz więcej pytań? Zadaj mi je w komentarzu pod tym artykułem.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.
Oceń ten artykuł:
Podziekowanie za wspolprace
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV LiveCareerPodobne artykuły
Jak zakończyć list motywacyjny? 10 najlepszych przykładów
Dowiedz się, jak zakończyć list motywacyjny, by dostać zaproszenie na rozmowę o pracę. Poznaj 10 najlepszych przykładów zakończeń listu motywacyjnego.
Podziękowanie za rozmowę kwalifikacyjną: wzór maila i porady
Sprawdź, jak napisać podziękowanie za rozmowę kwalifikacyjną. Zobacz wzór wiadomości e-mail z podziękowaniem za rozmowę po polsku i po angielsku.
Resignation letter sample — wzór listu po polsku i po angielsku
Napisz list rezygnacyjny, który pozwoli Ci pozostać w dobrych stosunkach z obecnym przełożonym. Zobacz wzory resignation letter po polsku i angielsku.
Piszą o nas: