Stwórz profesjonalne CV teraz!
Praca bez doświadczenia (też zdalna) — jak znaleźć? Porady
Piszą o nas:
Właśnie skończyłeś studia albo szkołę i szukasz pierwszego zatrudnienia. Przeglądasz oferty i w wielu z nich widzisz wymaganie x lat doświadczenia zawodowego. Znalezienie pracy bez doświadczenia wydaje Ci się niemożliwe. Nie panikuj. Jesteś w dobrych rękach.
W tym artykule przeczytasz, jak znaleźć pracę bez doświadczenia, również zdalną, i co zrobić, aby pierwsze zatrudnienie przyniosło Ci ciekawe perspektywy rozwoju kariery i umiejętności. Dowiesz się również, jak napisać skuteczne CV do pracy bez doświadczenia i na co zwrócić uwagę podczas rekrutacji.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
1. Co zrobić, żeby znaleźć pracę bez doświadczenia?
Na początek musisz odpowiedzieć sobie na jedno ważne pytanie. Dlaczego szukasz pracy bez doświadczenia? Czy na razie chcesz tylko zarobić pieniądze, czy może wiesz już w czym chciałbyś się rozwijać i szukasz dobrego punktu startu dla swojej kariery zawodowej?
Szukanie pracy, również bez doświadczenia, często jest męczące, czasochłonne i żmudne. Dlatego pierwszym krokiem musi być decyzja, czego obecnie oczekujesz i jaki właściwie masz cel zawodowy.
Nie chodzi oczywiście o to, abyś dokładnie wiedział, co chcesz robić za 10 czy 15 lat. Życie pisze różne scenariusze, nasze preferencje zmieniają się z czasem, a decyzje które podejmujemy na początku kariery, mogą okazać się, cóż, niewłaściwe.
Warto jednak mieć przynajmniej częściowe rozeznanie i dobrze przemyśleć swoją obecną sytuację. Jeśli wybrałeś kierunek studiów czy profil szkoły zgodnie ze swoimi zainteresowaniami lub licząc, że przyniesie Ci dużo możliwości zawodowych, to naprawdę dobry start. Szukając pracy bez doświadczenia, dobrze wiedzieć, co Cię interesuje i będzie sprawiało satysfakcję. Nawet dorywcze zajęcia, jak praca sezonowa czy praca wakacyjna, nie powinny przynosić Ci przesadnego stresu i frustracji.
Jeśli studiujesz i nie musisz jednocześnie pracować, warto brać udział w różnych uczelnianych projektach czy wolontariatach. To świetna okazja, żeby zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe, które później może przełożyć się na ciekawą i satysfakcjonującą pierwszą pracę, a później bogatą karierę.
Dobrym pierwszym krokiem będzie podjęcie stażu. Wiele firm potrzebuje po prostu osób do pomocy, albo chce zainwestować w ich rozwój i przygotować do „prawdziwej pracy” w przyszłości.
W wielu branżach, między innymi IT, staże są płatne i dają duże możliwości rozwoju zawodowego oraz obiecującego startu kariery.
Natomiast, jeśli po prostu szukasz pracy i nie masz jeszcze wizji ścieżki zawodowej, nie musisz tak bardzo przejmować się brakiem doświadczenia. Wiele firm przyjmuje młodych pracowników, którzy chętnie nauczą się nowych kompetencji zawodowych.
Niezależnie od tego, jaką pracę bez doświadczenia masz na oku, potrzebujesz przede wszystkim dobrego CV i listu motywacyjnego, w których sprytnie przedstawisz swoje mocne strony. Tak, aby brak doświadczenia nie był przeszkodą.
Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.
2. Jak napisać CV do pracy bez doświadczenia?
Pisanie CV bez doświadczenia może być wyzwaniem. Musisz w nim wyeksponować swoje mocne strony i pokazać, że brak doświadczenia nie będzie przeszkodą w pracy. Na szczęście jest wiele sposobów, aby Twój życiorys zawodowy, również na samym początku kariery, sprawił, że pracodawca pomyśli: co za świetny kandydat!
W pierwszym CV najlepiej wyeksponować umiejętności: zarówno kompetencje twarde (techniczne), jak i zdolności interpersonalne, m.in. cechy charakteru. Tę sekcję dokumentu umieść na górze, najlepiej tuż pod tzw. podsumowaniem zawodowym.
Czym ono jest? Inaczej nazywa się je sekcją CV O mnie albo celem zawodowym. To najczęściej jeden akapit (3-5 zdań), w którym umieszcza się kluczowe informacje z curriculum vitae.
Przy pisaniu CV do pracy bez doświadczenia, możesz wpisać w nim swoje najważniejsze umiejętności — a te ma każdy, również osoby, które dopiero co weszły na rynek pracy. Pamiętaj, że obecnie, jak pokazują badania, dla wielu pracodawców najważniejsze są kompetencje miękkie, m.in. umiejętność współpracy i skutecznej, profesjonalnej komunikacji oraz chęć rozwoju.
Każdy z nas uczy się ich w szkole, na studiach, stażach, praktykach, wolontariacie i po prostu w codziennym życiu. Pracodawcy doskonale wiedzą, że podstawowych technikaliów mogą nauczyć nowo zatrudnionych, więc umiejętności miękkie mogą być kluczem do pierwszej pracy.
W podsumowaniu zawodowym możesz również skupić się na celu i napisać, co chciałbyś osiągnąć w nowej pracy oraz jaką korzyść przyniesie to pracodawcy. Ambicja i umiejętność uczenia się również są bardzo ważne na współczesnym rynku pracy.
W sekcji z doświadczeniem w CV możesz podać wolontariaty, staże i praktyki. Opisz dokładnie, jakie były Twoje obowiązki i czym się zajmowałeś. Pracodawca zobaczy wtedy, że jesteś kompetentny i potrafisz współpracować z innymi.
W takim CV wspomnij również o swoim wykształceniu (najlepiej podaj ostatnią skończoną szkołę) oraz zainteresowaniach. Ciekawe hobby może przykuć uwagę pracodawcy oraz pokazać Cię, jako wartościowego kandydata — np. sporty zespołowe świadczą o umiejętności współpracy, a granie na instrumencie czy malowanie o kreatywności itp.
Nie zapomnij również dodać do CV klauzuli ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Bez niej nie będziesz mógł wziąć udziału w procesie rekrutacji!
3. Praca zdalna bez doświadczenia
W związku z pandemią COVID-19 praca zdalna i praca z domu stały się bardziej popularne. I wyraźnie pokazują to statystyki. Czy brak doświadczenia jest tu problemem?
Niekoniecznie. Wiele prac biurowych (a takich właśnie ofert pracy zdalnej jest najwięcej) nie wymaga doświadczenia zawodowego. Wszystkiego dasz radę się nauczyć. Jeśli aplikujesz na tego typu stanowisko, koniecznie wpisz w CV znajomość odpowiednim programów komputerowych, m.in. pakietu MS Office.
Jak znaleźć pracę zdalną bez doświadczenia? Ofert szukaj na portalach z ogłoszeniami, LinkedInie i przez Google’a — wystarczy, że w wyszukiwarkę wpiszesz odpowiednią frazę.
Jeśli w interesującej Cię ofercie nie ma informacji o możliwości pracowania zdalnie, zawsze możesz zapytać o to rekrutera. Gdy będzie mu zależało, aby Cię zatrudnić, być może zgodzi się, abyś pracował przez internet.
Dowiedz się też, jak napisać idealne CV do pracy zdalnej.
4. Jak znaleźć pracę bez doświadczenia?
Szukanie pracy bez doświadczenia zacznij od job-boardów, czyli portali z ofertami zatrudnienia. Największe i najbardziej popularne w Polsce to m.in. Pracuj.pl, OLX, InfoPraca i Jooble. Możesz w nich filtrować poziom stanowiska (np. junior) albo po prostu wpisać w wyszukiwarkę na stronie „praca bez doświadczenia”.
Na początku kariery warto też założyć sobie konto na LinkedInie i na profilu opisać swoje wykształcenie i inne aktywności. Z portalu korzysta bardzo wielu rekruterów, m.in. do wyszukiwania kandydatów.
Możesz również po prostu poszukać w Google po odpowiednich frazach. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę np. praca bez doświadczenia Warszawa, praca w IT bez doświadczenia, praca bez doświadczenia Kraków, praca zdalna bez doświadczenia itp.
Jeśli masz upatrzoną konkretną firmę, koniecznie wejdź na jej stronę internetową i znajdź zakładkę Kariera lub Oferty. Gdy nie znajdziesz ogłoszenia, które Ci odpowiada, możesz wysłać podanie o pracę bez doświadczenia (taki dokument przygotowuje się, gdy przedsiębiorstwo obecnie nie ma ofert na konkretne stanowisko).
Pamiętaj też, że wiele osób jest dokładnie w tej samej sytuacji! Według statystyk GUS-u, w 2020 r. studia skończyło 293,4 tys. osób. I oni, tak jak Ty, szukają właśnie pracy bez doświadczenia.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Udało Ci się łatwo znaleźć pracę bez doświadczenia? Koniecznie zostaw komentarz pod artykułem. Inni czytelnicy na pewno skorzystają z Twoich wskazówek.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.
Oceń ten artykuł:
Praca bez doswiadczenia
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV LiveCareerPodobne artykuły
Multimedialne CV - kiedy i jak zrobić? Porady eksperta
Tutaj przeczytasz, czy i kiedy warto przygotować multimedialne CV w formie video lub prezentacji oraz jak to zrobić dobrze.
Najlepiej płatne zawody w Polsce i na świecie [Ranking 2025]
Poznaj rankingi najlepiej płatnych zawodów w Polsce i na świecie w 2025 r. Dowiedz się, ile można zarobić na najbardziej opłacalnych stanowiskach.
Praca chałupnicza w domu: oferty 2025. Chałupnictwo - co to?
Dowiedz się, gdzie szukać uczciwych ofert pracy chałupniczej, również z dowozem do domu. Przeczytaj, co to jest chałupnictwo i jakie zajęcia obejmuje.
Piszą o nas: