1. Relokacja pracownika: co to znaczy? Definicja, na czym polega

Relokacja pracownika: co to znaczy? Definicja, na czym polega

Małgorzata Sury
•  Zaktualizowano:

Piszą o nas:

W czasach, gdy podróżowanie jest coraz łatwiejsze, a świat coraz bardziej otwarty, na relokację pracowników decyduje się coraz więcej firm. Zamiast prowadzić nowe rekrutacje, wolą zaproponować zmianę miejsca pracy zaufanym pracownikom. Niektórzy szukają też kandydatów niekoniecznie w mieście i kraju, gdzie znajduje się siedziba firmy.

W tym artykule przeczytasz, na czym polega relokacja i dlaczego niektórzy, zarówno pracodawcy, jak i pracownicy się na nią decydują. Dowiesz się również, co możesz zyskać, gdy postanowisz przeprowadzić się dla pracy.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Relokacja — co to znaczy? Definicja, kwestie prawne i powody

Relokacja to po prostu zmiana miejsca zamieszkania, związana z przyczynami zawodowymi. Niektórzy decydują się na nią wewnątrz firmy, niektórzy przyjmują ofertę zatrudnienia od pracodawcy z innego miasta lub kraju, a jeszcze inni decydują się na przeprowadzkę, aby poszerzyć swoje możliwości szukania pracy.

Relokacja pracowników wewnątrz firmy może mieć różne przyczyny — pracodawca zmienia siedzibę firmy, otwiera nową i potrzebuje sprawdzonych i zaufanych specjalistów lub chce, aby podnieśli oni swoje kompetencje zawodowe, współpracując z innym zespołem.

Niektórzy pracodawcy, zamiast prowadzić nowy proces rekrutacji, wolą zaproponować swoim obecnym pracownikom przeprowadzkę, aby np. pomogli w organizacji pracy w nowym biurze czy zespole. 

Z prawnego punktu widzenia nie jest to najprostsza kwestia. W nowym miejscu pracownik będzie miał inne warunki — zakres obowiązków zawodowych, wynagrodzenie czy też benefity pracownicze (np. dostęp do przekąsek, prywatną opiekę medyczną czy kartę MultiSport). 

Zgodnie z art. 29 Kodeksu pracy w każdej umowie o pracę muszą znaleźć się następujące informacje: 

  • rodzaj pracy
  • miejsce wykonywania pracy
  • wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia (wynagrodzenie zasadnicze, plus pensje, dodatki itp.)
  • wymiar czasu pracy
  • termin rozpoczęcia pracy.

Dlatego też przy relokacji trzeba zmienić treść kontraktu pracownika. Gdy ten zgadza się na nowe warunki, wystarczy podpisać aneks do umowy o pracę (porozumienie zmieniające). Jeśli nie, pracodawca ma prawo do złożenia tzw. wypowiedzenia zmieniającego.

To oczywiście nie będzie Cię dotyczyć, gdy sam zdecydujesz się na przeprowadzkę w nowe miejsce i zaczniesz szukać pracy na własną rękę. Pamiętaj — w tym przypadku warto napisać jak najlepsze CV i list motywacyjny, czym zwiększysz swoje szanse na atrakcyjną posadę.

Ze strony pracownika kwestie prawne wymagają przede wszystkim zdobycia pozwolenia na pracę poza miejscem urodzenia lub innych dokumentów. W Unii Europejskiej takie procedury są ułatwione, ale w dalszych zakątkach świata biurokracja może przytłaczać.

Decyzja pracownika o relokacji również może mieć różne przyczyny: przede wszystkim atrakcyjniejsza oferta pracy, wyższy poziom życia w innym mieście lub kraju, zmiana stanowiska, chęć podniesienia własnych kwalifikacji czy po prostu pragnienie zmiany otoczenia.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Plusy i minusy relokacji z perspektywy pracownika i pracodawcy

Każdy krok w stronę rozwoju kariery ma dobre i złe strony. Relokacja z punktu widzenia pracownika może przynieść naprawdę wiele dobrego — przede wszystkim rozwój zawodowy i nowe możliwości oraz lepsze warunki pracy. Według badań 71% osób, które zdecydowało się na przeprowadzkę z powodów zawodowych, uważa, że zdobyło nowe doświadczenia. 

Relokacja to też okazja do rozbudowania swoich kontaktów zawodowych i prywatnych, zwłaszcza gdy jesteś specjalistą w swojej branży, oraz zapoznania się z nową kulturą.

Z drugiej strony przeprowadzka oczywiście wiąże się z kilkoma niedogodnościami — pakowaniem, zmianą otoczenia, pożegnaniem z bliskimi, tęsknotą za domem i formalnościami. 

W niektórych krajach może być też trudno znaleźć mieszkanie, a podstawowe usługi mogą być droższe.

Ale, w przypadku relokacji wewnątrz firmy albo, gdy dostajesz ofertę z zagranicy lub innego miasta, pracodawcy często oferują tzw. pakiety relokacyjne. Może być to dodatek do pensji, nowe benefity czy pomoc prawna w formalnościach albo wsparcie przy szukaniu mieszkania, a nawet pierwsze opłaty za lokum.

Oczywiście, nie każdy może pozwolić sobie na relokację m.in. ze względu na powody osobiste (rodzinę, partnerów i innych bliskich) i obowiązki w miejscu zamieszkania. Dlatego, gdy będziesz stał przed taką decyzją, zastanów się, co możesz zyskać, a co stracić.

Z perspektywy pracodawcy relokacja pracownika wewnątrz firmy niesie wiele korzyści. Gdy dojdzie do skutku, będzie on miał zaufanego i wykwalifikowanego specjalistę w nowym miejscu. Oszczędzi też czas, energię i pieniądze, które poświęciłby na rekrutację, onboarding i wdrażanie w kulturę firmy. 

Pracodawcy, którzy poszukują pracowników nie tylko w swoim mieście, ale także w całym kraju, a nawet poza jego granicami, robią tak najczęściej, ponieważ na lokalnym rynku pracy brakuje specjalistów lub po prostu kandydatów, jakich potrzebują. 

Jednak w związku z pandemią COVID-19 sytuacja może się zmienić. Coraz więcej pracowników i pracodawców jest przychylnych pracy zdalnej, którą można wykonywać z każdego miejsca na ziemi, z zacisza własnego domu.

Oczywiście nie zawsze jest to łatwe, zwłaszcza przy pracy za granicą (np. ze względu na regulacje podatkowe i przepisy prawa pracy w konkretnym kraju). Jednak jeśli jesteś entuzjastą zarabiania przez internet, możesz szukać ofert na całym świecie i zapytać rekrutera o możliwość pracy w domu, bez relokacji. 

Zobacz też: Promesa zatrudnienia — wzór PDF i Word i Lista obecności pracownika — wzór PDF.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz ciekawe doświadczenia związane z relokacją? Koniecznie podziel się nimi w komentarzu pod artykułem. Chętnie poznam Twoją opinię!

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Relokacja

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV LiveCareer
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: