Jak zacząć list motywacyjny? 7 pomysłów na efektowny wstęp
Zobacz, jak rozpocząć list motywacyjny, by dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Poznaj 7 pomysłów na wstęp do listu motywacyjnego.
Piszą o nas:
Pamiętasz czasy, gdy list motywacyjny był nieodłącznym elementem każdej aplikacji o pracę? Dziś jego rola wydaje się nieco mniej oczywista. W dobie krótkich wiadomości, social mediów i zautomatyzowanych systemów rekrutacyjnych coraz więcej kandydatów ma wątpliwości, czy warto poświęcić czas na napisanie takiego dokumentu.
Czy dobry list motywacyjny to nadal klucz do sukcesu w rekrutacji? I czy ten dodatkowy wysiłek rzeczywiście zwiększy Twoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy?
Żeby się tego dowiedzieć, uważnie przeanalizowaliśmy ponad 770 tys. CV i prawie 39 tys. listów motywacyjnych, które nasi użytkownicy napisali w ciągu ostatniego roku. Następnie sprawdziliśmy, jak często osoby o różnych strategiach aplikowania do pracy wracają do naszego kreatora i ponawiają tworzenie dokumentów, by znaleźć zatrudnienie.
Oto wyniki naszej analizy wraz z komentarzem.
Z naszych danych wynika, że w ubiegłym roku w kreatorze LiveCareer.pl na 770 227 pobranych CV powstało zaledwie 38 748 listów motywacyjnych. Więcej, bo 42 285 kandydatów, rozpoczęło proces jego pisania. Jednak 3537 osób z tej grupy (8,4%) porzuciło tę czynność w trakcie.
Oczywiście, niektórzy użytkownicy naszego serwisu decydują się napisać tylko jeden dokument w kreatorze LiveCareer. Obliczyliśmy, że zaledwie 11 498 osób stworzyło w naszej aplikacji zarówno CV, jak i list motywacyjny — czyli 1,49% ogółu kandydatów. To zaś oznacza, że 27 250 naszych użytkowników napisało wyłącznie list motywacyjny.
Jednak — znając realia polskiego rynku pracy — możemy śmiało założyć, że kandydaci, którzy stworzyli list motywacyjny, musieli napisać swoje CV w innym programie. Dlatego liczbę 27 250 dodaliśmy do puli stworzonych życiorysów i dokonaliśmy ponownych obliczeń.
Po takim założeniu okazało się, że w 2024 roku odsetek kandydatów, którzy dołączyli list motywacyjny do CV, wyniósł maksymalnie 4,86%. To wciąż zdecydowanie mniej niż odsetek rekruterów, którzy zadeklarowali chęć otrzymania takiego dokumentu.
Najwięcej listów motywacyjnych nasi użytkownicy napisali w styczniu (3812) i październiku (3720), a najmniej w sierpniu (2754). Na przestrzeni całego roku nie zauważyliśmy ani spadku, ani wzrostu popularności tego dokumentu aplikacyjnego.
Jak widać, pisanie listów motywacyjnych nie jest wśród Polaków zbyt popularne. Czy słusznie?
Manager MBA Jeff Lareau w swoim artykule z 2014 roku napisał, że około 60% HR managerów nie czyta listów motywacyjnych. Jednocześnie zauważył, że mnóstwo pracodawców wciąż przywiązuje wagę do tego dokumentu i radzi go nie pomijać.
Z kolei eksperci z Uniwersytetu Michigan jeszcze w 2009 roku potwierdzili, że 56% rekruterów wciąż uważa list motywacyjny za istotny element aplikacji i oczekuje, że kandydat go napisze.
Jednak praktyka pokazuje, że nie każdy list zostanie przeczytany — chyba że od razu zainteresuje rekrutera. W jaki sposób?
Profesor Michael L. Faulkner w swojej książce z 2013 roku wyraził pogląd, że dobre dokumenty aplikacyjne powinny zawierać tzw. power verbs — czasowniki o pozytywnym znaczeniu, w świetle których kandydat wydaje się być osobą pewną siebie i kompetentną.
Z kolei Anouk van der Linden w swojej pracy na Tilburg University z 2024 roku napisał, że kluczem do sukcesu może być list o kreatywnej treści. Rozumiał przez to zarówno jej oryginalność, jak i stosowność, która zależy od kontekstu.
No dobrze — a kto pisze listy motywacyjne do pracy?
Z naszej analizy wynika, że największa liczba użytkowników, która pobrała swój list motywacyjny z polskojęzycznego kreatora LiveCareer, znajduje się na początku swojej drogi zawodowej. Blisko 10% kandydatów w tej grupie ma do 3 lat doświadczenia zawodowego. Jednocześnie 6% użytkowników, którzy pobrali list motywacyjny, nie pracowało dłużej niż rok.
To zrozumiałe. Atrakcyjny dokument — bogaty w trafne argumenty i umiejętnie rozwijający informacje z CV — może być kartą przetargową dla mniej doświadczonych kandydatów. Nic dziwnego, że wśród najbardziej doświadczonych pracowników pisanie listu jest sporadyczne.
A czy istnieją zawody, w których list motywacyjny wysyła się częściej niż w innych?
Okazuje się, że tak. Najwięcej listów motywacyjnych w naszym kreatorze napisali referenci, sprzedawcy, pracownicy biurowi, przedstawiciele handlowi i doradcy klienta (czyli przedstawiciele profesji, w których słowo pisane i/lub komunikatywność są szczególnie istotne). A w dalszej kolejności: księgowi, pielęgniarki, magazynierzy, nauczyciele i rejestratorki medyczne.
Na końcu postanowiliśmy sprawdzić realną wartość listu motywacyjnego. Czy sporządzenie takiego dokumentu naprawdę pomogło naszym użytkownikom zdobyć pracę?
Wydaje się, że tak. Blisko 24% subskrybentów kreatora CV LiveCareer.pl, którzy pobrali swój życiorys zawodowy z naszego programu, w niedługim czasie do niego wróciło. Prawdopodobnie dlatego, że ich proces szukania pracy nie powiódł się od razu i postanowili napisać swoje CV od nowa. W przypadku kandydatów, którzy pobrali zarówno CV, jak i list motywacyjny, ten odsetek jest niższy i wynosi około 16%.
Należy jednak wziąć pod uwagę, że sam fakt dołączenia listu motywacyjnego do CV nie musi przesądzać o dostaniu pracy. Duże znaczenie w tym procesie mają też m.in.:
Mimo to możemy postawić tezę, że napisanie listu motywacyjnego w wielu przypadkach jest opłacalne.
Z pewnością warto przeznaczyć swój czas na napisanie dobrego listu motywacyjnego. Dobrego to słowo-klucz — bo Twój dokument musi być wart przeczytania, by w dzisiejszych czasach rekruter się nim zainteresował. Najlepiej zrobić to przez pryzmat korzyści — czyli wprost napisać, co pracodawca zyska, gdy Cię zatrudni. Jeśli dana branża Cię pasjonuje, napisz, w jaki sposób przełoży się to na sukces nowej firmy. Może masz szerszą wiedzę na dany temat, bo od lat ją zgłębiasz, a może posiadasz sieć niezbędnych kontaktów? Jeżeli piszesz o swoim osiągnięciu w poprzedniej firmie, które przełożyło się na wzrost zysków lub zminimalizowanie strat, zapewnij, że potrafisz zrobić to samo dla nowego pracodawcy — i tak dalej. Najważniejsze informacje możesz zapisać grubszą czcionką — dzięki temu w pierwszej kolejności to właśnie tam powędruje wzrok rekrutera.
Oto kluczowe wnioski z naszej analizy:
A co Ty o tym myślisz? Czy w Twoim zawodzie list motywacyjny ma znaczenie? Jakie masz doświadczenia z pisaniem listów motywacyjnych? Napisz w komentarzu.
Badanie opiera się na analizie ponad 770 000 prawdziwych życiorysów zawodowych i blisko 39 000 listów motywacyjnych, które zostały stworzone przez użytkowników kreatora LiveCareer.pl — reprezentatywnej grupy kobiet i mężczyzn w różnym wieku, z różnych branż i zawodów oraz na różnych etapach kariery. Analizowane dokumenty powstawały od 1 listopada 2023 roku do 10 grudnia 2024 roku.
Chcesz pomóc innym osobom w znalezieniu wymarzonej pracy? Podziel się wynikami naszego badania na swojej stronie internetowej lub w mediach społecznościowych. Możesz to zrobić również w celach komercyjnych — całkowicie za darmo. Prosimy jedynie o podanie źródła informacji w formie linku lub wzmianki.
LiveCareer to miejsce, w którym dowiesz się wszystkiego o pisaniu CV oraz listów motywacyjnych, a także znajdziesz nowoczesne szablony CV. Setki tysięcy kandydatów stworzyły w naszym kreatorze CV dokumenty aplikacyjne, które pomogły im zdobyć wymarzone stanowiska.
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.
Oceń ten artykuł:
Czy list motywacyjny jest wazny badanie
Średnia:
Zobacz, jak rozpocząć list motywacyjny, by dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Poznaj 7 pomysłów na wstęp do listu motywacyjnego.
Dowiedz się, jak napisać ciekawy i kreatywny list motywacyjny. Poznaj 4 oryginalne pomysły na nietypowy list motywacyjny, dzięki którym zaskoczysz rekrutera!
Zobacz wzór dobrego listu motywacyjnego i 7 rad, dzięki którym Twoja kariera nabierze tempa. Dowiedz się, jak napisać dobry list motywacyjny i dostać pracę.
Piszą o nas: