Poszukując nowych możliwości na rynku pracy, dobrze jest umieć rozpoznawać fałszywe oferty. Odpowiednia wiedza i zdolność podejmowania świadomych decyzji dadzą Ci najlepszą ochronę przed oszustami. W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać podejrzane oferty, w jaki sposób się z Tobą komunikujemy, oraz jak zgłosić wszelkie podejrzane działania do LiveCareer lub lokalnych władz.
W jaki sposób uczciwi pracodawcy komunikują się z osobami poszukującymi pracy?
Uczciwy pracodawca zawsze będzie stawiał na przejrzystą i profesjonalną komunikację. Prawdziwe firmy nie prowadzą rekrutacji za pośrednictwem zewnętrznych platform takich jak WhatsApp, Telegram czy Signal. Jeśli otrzymasz wiadomość od rzekomego pracodawcy lub rekrutera za pośrednictwem którejkolwiek z tych platform, nie odpowiadaj na nią. Zawsze kontaktujemy się z Tobą wyłącznie za pośrednictwem naszych oficjalnych adresów z końcówką LiveCareer lub bezpośrednio przez naszą platformę, jeśli masz wykupioną subskrypcję.
O czym pamiętać?
- Wiarygodna komunikacja zawsze jest przejrzysta i profesjonalna.
- Uważaj na wiadomości z nieoficjalnych adresów e-mail lub zewnętrznych platform.
- Zgłaszaj podejrzane działania, aby chronić siebie i innych.
Po czym poznać fałszywe oferty?
Takie oszustwa często mają podobny schemat. Oto kilka typowych kwestii, na które należy zwrócić uwagę:
- Krótkie terminy: Oszuści mogą naciskać na szybkie działanie, używając takich zwrotów jak „szybka rekrutacja” lub „pilnie poszukujemy”. Uczciwa firma zapewni odpowiednią ilość czasu na przejrzenie oferty, zadanie pytań i wyjaśnienie warunków.
- Podejrzany opis oferty: Jeśli ogłoszenie o pracę niejasno opisuje stanowisko lub firmę, albo brakuje w nim szczegółów dotyczących obowiązków, prawdopodobnie jest to fałszywa oferta. Jeżeli w ogłoszeniu wspomniana jest rozmowa kwalifikacyjna za pośrednictwem platform takich jak WhatsApp lub Telegram, zazwyczaj jest to oznaką oszustwa.
- Fałszywe profile rekruterów: Oszuści mogą podszywać się pod przedstawicieli danej firmy, pisząc w ich imieniu wiadomości e-mail. Zawsze weryfikuj tożsamość rekrutera. Podszywając się pod rekruterów lub przedstawicieli, oszuści mogą używać nieznacznie zmienionych adresów. Zachowaj ostrożność w przypadku wiadomości e-mail z zaproszeniami na wirtualne rozmowy kwalifikacyjne wysyłanymi z prywatnych kont, a nie z oficjalnych adresów firmowych.
- Próby phishingu: Uważaj na wiadomości z błędnie napisanymi nazwami firm. Tego typu wiadomości często zawierają zaproszenie na „rozmowę kwalifikacyjną online” za pośrednictwem niezależnych od firmy platform e-mail, takich jak Gmail, Hotmail czy Yahoo.
- Prośby o pieniądze: Uważaj, jeśli ktoś żąda od ciebie zapłaty za szkolenie, sprzęt lub cokolwiek innego z góry. Szanujący się pracodawcy nie pobierają żadnych opłat.
- Podejrzanie wysokie wynagrodzenie: Oferty pracy obiecujące bezpodstawnie wysokie wynagrodzenie za niewielki wysiłek lub pracę często są oszustwem. Standardowe wynagrodzenie powinno być dostosowane do standardów branżowych i wymaganych kwalifikacji.
Jak nie dać się nabrać na fałszywe oferty pracy?
Aby nie paść ofiarą oszustw, zalecamy przestrzeganie poniższych zasad:
- Sprawdź pracodawcę: Wpisz w wyszukiwarkę nazwę firmy i hasła takie jak „oszustwo”, „wyłudzenie” lub „skarga”. Zweryfikuj profil rekrutera na platformach branżowych, takich jak LinkedIn, a także sprawdź samą firmę w KRS lub CEIDG.
- Zwróć uwagę na tekst: Prawdziwe oferty pracy są profesjonalnie napisane i nie zawierają błędów. Zachowaj ostrożność w przypadku ofert napisanych z błędami, ponieważ często może to świadczyć o oszustwie.
- Unikaj dodatkowych opłat: Oszuści mogą żądać zapłaty za rezerwację rozmowy kwalifikacyjnej lub opłaty za pośrednictwo w zatrudnieniu. Uczciwi pracodawcy nigdy nie będą żądać zapłaty za te rzeczy.
- Chroń swoje dane osobowe: Nigdy nie udostępniaj poufnych informacji takich jak PESEL, dane konta bankowego, dowodu, czy prawa jazdy, nie upewniając się najpierw co do uczciwości pracodawcy. Uważaj, jeśli rekruterzy będą naciskać na podanie danych osobowych już na początku.
Jak zgłosić podejrzaną aktywność?
Zapobieganie oszustwom zaczyna się od świadomości. Jeśli podejrzewasz, że oferta pracy lub rekruter mogą być próbą oszustwa, natychmiast zgłoś to naszemu działowi obsługi klienta, lokalnym władzom lub Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Jeśli udostępnisz dane osobowe lub dane konta bankowego, skontaktuj się ze swoim bankiem i sprawdzaj na bieżąco, czy na Twoim koncie bankowym nie pojawiły się jakieś nietypowe lub podejrzane działania.