Umiejętności w CV: jakie warto wpisać? Lista 15 przykładów
Stwórz efektowną listę umiejętności w CV. Sprawdź, które z nich są cenne dla pracodawców i jak je wpisać w CV.
Piszą o nas:
Wbrew powszechnej opinii, doświadczenie zawodowe kandydata nie jest jedyną zmienną, która decyduje o jego sukcesie w rekrutacji. Równie ważne są umiejętności uwzględnione w jego CV — to często na ich podstawie pracodawca podejmuje decyzję, czy kandydat ma potencjał do pracy na danym stanowisku i czy w związku z tym warto zaprosić go na rozmowę rekrutacyjną.
Zatem jakie kwalifikacje zawodowe są pożądane w różnych branżach? I które z nich warto uwzględnić, by pracodawca nie odniósł wrażenia, że jesteś mniej kompetentny od innych kandydatów? Czy istnieją umiejętności, które lepiej pominąć w CV?
Żeby poznać odpowiedź na te pytania, uważnie przeanalizowaliśmy kwalifikacje wpisywane do CV przez przedstawicieli różnych grup zawodowych w Polsce. Uwzględniliśmy 749 000 prawdziwych życiorysów zawodowych, które nasi użytkownicy stworzyli w ciągu ostatniego roku.
W tym artykule przedstawiamy wyniki naszej analizy wraz z komentarzem.
Z naszych danych wynika, że użytkownicy kreatora CV LiveCareer w Polsce wpisują do życiorysu średnio 8 kompetencji zawodowych.
Tyle samo umiejętności zamieszczają w swoich dokumentach użytkownicy LiveCareer na terytorium Hiszpanii, Włoch i Portugalii. Niemcy i Francuzi wpisują do CV średnio 7, a Brytyjczycy — 6 kwalifikacji zawodowych. Najmniej, bo tylko 5 umiejętności, pojawia się w CV mieszkańców Brazylii.
Oczywiście, mamy tutaj na myśli średnią wartość. A to oznacza, że część kandydatów zamieszcza w życiorysach zawodowych mniej, a część — nieco więcej kompetencji.
A którymi umiejętnościami chwalimy się najczęściej?
Oto lista 15 najpopularniejszych kompetencji wpisywanych do CV przez polskich użytkowników kreatora LiveCareer:
Jak widać, zdecydowana większość kompetencji z tej listy to tzw. umiejętności miękkie. Prawdopodobnie dlatego, że są one przydatne w wielu branżach i nie ograniczają się do konkretnego zawodu. Dlaczego?
Takie kwalifikacje najczęściej wynikają z naszych indywidualnych cech, wartości lub nawyków, są więc wspólne dla wielu osób. Według Wielkiego Słownika Języka Polskiego PAN umożliwiają one pracownikom samoorganizację, efektywne wykorzystanie czasu pracy oraz szeroko rozumianą współpracę. Nie są też celowo wyuczone, a nabywane i rozwijane w trakcie życia.
Warto podkreślić, że eksperci od lat wskazują na istotną rolę kompetencji miękkich w procesie rekrutacji. Tacy badacze jak Barton J. Hirsch, Phi Delta Kappan czy Patrick C. Kyllonen podkreślają, że ich rozwijanie może pomóc kandydatom w zmianie pracy i osiągnięciu sukcesu zawodowego.
Poza tym to właśnie rozwinięte umiejętności miękkie mogą dać kandydatom pewną przewagę nad sztuczną inteligencją. A zgodnie z prognozami PWC, do 2030 roku już 14% produktu globalnego brutto będzie można przypisać AI.
Tylko trzy umiejętności z powyższej listy — prawo jazdy kat. B, znajomość języków obcych i obsługa pakietu Microsoft Office — to tzw. kompetencje twarde. Są to umiejętności bezpośrednio związane z danym zawodem, nabywane w toku edukacji i wraz z doświadczeniem zawodowym.
Teraz popatrzmy, jak to wygląda w przypadku poszczególnych profesji.
W naszym badaniu chcieliśmy zaobserwować różnicę między umiejętnościami wpisywanymi do CV przez przedstawicieli wybranych ścieżek kariery w Polsce.
W tym celu pogrupowaliśmy analizowane dokumenty ze względu na ostatni tytuł zawodowy kandydata, po czym zidentyfikowaliśmy i policzyliśmy wpisywane przez nich umiejętności. Następnie wybraliśmy 5 kompetencji, które były wpisywane najczęściej.
Oto wnioski:
Jednak co można zrobić, by lista umiejętności w CV zachęciła rekrutera do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną?
Swoje CV warto dostosować do konkretnej oferty pracy. Jeśli w ogłoszeniu pojawiają się określone umiejętności, dobrze jest je uwzględnić, szczególnie używając tych samych lub podobnych sformułowań. To sprawi, że Twój życiorys przejdzie przez automatyczną weryfikację i łatwiej zwróci uwagę rekrutera. Jednak najlepiej nie ograniczać się tylko do tego, czego oczekuje pracodawca. Dobrą taktyką jest pominięcie rzeczy oczywistych — np. nie należy wpisywać umiejętności obsługi komputera, gdy wymienia się już znajomość konkretnych programów — a w zamian dodanie tych kwalifikacji, których nie ma w ogłoszeniu, ale są ważne dla danego stanowiska i można się dzięki nim wyróżnić. Niektóre umiejętności warto dodatkowo poprzeć ukończonymi kursami lub posiadanymi certyfikatami — to będzie dla rekrutera bardziej przekonujące niż ogólne stwierdzenia.
Oto kluczowe wnioski z naszej analizy:
A Ty, które umiejętności wpisałeś do swojego CV? Jakie kwalifikacje są najważniejsze w Twoim zawodzie? Napisz w komentarzu.
Badanie opiera się na analizie 749 000 prawdziwych życiorysów zawodowych, które zostały stworzone przez użytkowników kreatora CV LiveCareer.pl — reprezentatywnej grupy kobiet i mężczyzn w różnym wieku i na różnych etapach kariery zawodowej. Analizowane dokumenty powstawały od 30 października 2023 roku do 28 października 2024 roku.
Chcesz pomóc innym osobom w znalezieniu wymarzonej pracy? Podziel się wynikami naszego badania na swojej stronie internetowej lub w mediach społecznościowych. Możesz to zrobić również w celach komercyjnych — całkowicie za darmo. Prosimy jedynie o podanie źródła informacji w formie linku lub wzmianki.
LiveCareer to miejsce, w którym dowiesz się wszystkiego o pisaniu CV oraz listów motywacyjnych, a także znajdziesz nowoczesne szablony CV. Setki tysięcy kandydatów stworzyły w naszym kreatorze CV dokumenty aplikacyjne, które pomogły im zdobyć wymarzone stanowiska.
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.
Oceń ten artykuł:
Najpopularniejsze kwalifikacje w cv badanie
Średnia:
Stwórz efektowną listę umiejętności w CV. Sprawdź, które z nich są cenne dla pracodawców i jak je wpisać w CV.
Nie wiesz, co wpisać w CV? Z tego artykułu dowiesz się, co wpisujemy w CV w umiejętnościach, zainteresowaniach i innych sekcjach, żeby zdobyć wymarzoną pracę.
Zobacz na przykładach, co to są kwalifikacje zawodowe i które z nich warto wpisać do CV. Sprawdź, jak zdobyć dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe.
Piszą o nas: