CV do IT i list motywacyjny: wzór dla programisty z branży IT
Dowiedz się, jak napisać CV do IT. Zobacz profesjonalny wzór i przykłady CV i listu motywacyjnego do pracy w IT, które pomogą Ci zdobyć świetne stanowisko.
Piszą o nas:
Czy zaawansowana znajomość Pythona i JavaScript wystarczy, by odnieść sukces w branży IT? Niekoniecznie. Obecnie pracodawcy szukają nie tylko specjalistów od kodowania, ale też osób, które potrafią skutecznie pracować w zespole i rozwiązywać złożone problemy.
Dlatego coraz większe znaczenie w CV kandydatów mają kompetencje miękkie — czyli umiejętności interpersonalne oraz indywidualne wartości i cechy charakteru. A jakie kwalifikacje najczęściej pojawiają się w CV do sektora informatycznego? Które warto zamieścić w swoim życiorysie, a które można pominąć?
Aby poznać odpowiedź na te pytania, uważnie przeanalizowaliśmy umiejętności wpisywane do CV przez pracowników IT. Uwzględniliśmy 749 000 prawdziwych życiorysów zawodowych, które użytkownicy LiveCareer.pl napisali w ciągu ostatniego roku.
Oto wyniki naszej analizy wraz z komentarzem.
Według definicji Wielkiego Słownika Języka Polskiego PAN kompetencje miękkie to te zdolności i umiejętności pracownika, które umożliwiają mu samoorganizację, efektywne wykorzystanie czasu pracy oraz współpracę z innymi osobami w firmie. Często wynikają one z indywidualnych cech i nawyków danej osoby, które nabyła w czasie dorastania i nie są celowo wyuczone.
A jak to wygląda w branży IT?
W 2006 roku autorzy badania „Emphasizing human capabilities in software development” wysnuli wniosek, że pracodawcy najczęściej poszukują programistów z wysoko rozwiniętymi umiejętnościami technicznymi.
Jednak już w kilka lat później w pracy „Evaluating the Demand for Soft Skills in Software Development” wykazano, że pracownikom branży technologicznej coraz częściej powierza się funkcje, które wymagają od nich posiadania kompetencji miękkich. Tym bardziej, że rozwój oprogramowania to zazwyczaj efekt pracy zespołowej, w której uczestniczy kilka różnych osób.
Ponadto to właśnie rozwinięte umiejętności miękkie mogą dać kandydatom przewagę nad sztuczną inteligencją, której — według opracowania PWC — do 2030 roku będzie można przypisać już 14% produktu globalnego brutto.
Nic dziwnego, że w ofertach pracy coraz częściej pojawia się wymóg posiadania kompetencji miękkich. Dlatego sprawdziliśmy, które z nich kandydaci faktycznie wpisują do CV.
Z naszych danych wynika, że polscy użytkownicy kreatora LiveCareer wpisują do CV średnio 8 umiejętności. A najczęściej powtarzają się właśnie kompetencje miękkie — m.in. wysoka kultura osobista, umiejętność pracy w zespole i komunikatywność.
A które z nich wiodą prym wśród pracowników IT?
Żeby to sprawdzić, uważnie przeanalizowaliśmy CV kandydatów z następujących branż:
Oto wyniki.
Jak się okazało, kandydaci do pracy w sektorze IT najczęściej wpisują do życiorysu umiejętność pracy zespołowej. Nic dziwnego — w tej branży projekty na ogół są złożone i wymagają współpracy kilku ekspertów.
Na kolejnych miejscach podium znalazły się odpowiedzialność i kreatywne rozwiązywanie problemów. To również bardzo istotne — bo w programowaniu i analityce już jeden mały błąd może mieć spore konsekwencje. A umiejętność radzenia sobie z problemami i znajdowania różnych, często oryginalnych rozwiązań to umiejętność miękka dosłownie na wagę złota.
W dalszej kolejności nasi użytkownicy wpisywali do CV cierpliwość, analityczne myślenie, doskonałą organizację pracy, zaangażowanie, wielozadaniowość i nastawienie na cel — czyli w większości te kompetencje, które mają pozytywny wpływ na jakość wykonywanej pracy.
Pierwszą dziesiątkę najpopularniejszych umiejętności miękkich w CV do IT zamyka zaś komunikatywność. I choć nie pasuje ona do wizerunku stereotypowego nerda, to w praktyce skuteczne komunikowanie się jest niezbędne, by wyjaśnić zawiłe koncepcje klientom i współpracownikom oraz uniknąć nieporozumień.
Co ciekawe, część z tych umiejętności pokrywa się z listą wskazaną przez doświadczonych pracowników sektora informatycznego w badaniu „Model kompetencji miękkich programisty w kontekście wymagań stawianych pracownikom technicznym sektora informatycznego” z 2018 roku.
Pozostałe kompetencje miękkie, które ankietowani uznali wówczas za najbardziej potrzebne, a nie pojawiały się tak często w CV naszych użytkowników, to:
Jeśli więc pokrywają się one z wymaganiami pracodawcy, warto uwzględnić je w swoim CV.
Jednak pamiętaj, że Twoja lista umiejętności miękkich w życiorysie zawodowym — bez względu na praktykę innych kandydatów — zawsze powinna odzwierciedlać Twoje prawdziwe kwalifikacje.
Wpisywanie do swojego CV losowych umiejętności nie ma sensu. Aby aplikacja była naprawdę skuteczna, w pierwszej kolejności warto uważnie przeanalizować treść oferty pracy — czyli listę wymagań i obowiązków — bo to pokazuje, jakich kwalifikacji poszukuje pracodawca. Następnie należy wybrać te ze swoich umiejętności, które naprawdę się posiada i wymienić je w punktach. Dobrą praktyką jest używanie wówczas wyrazów i zwrotów, które padły w ogłoszeniu — są to bowiem słowa kluczowe, których w CV poszukują zarówno rekruterzy, jak i używane przez nich programy ATS.
Oto najciekawsze wnioski z naszej analizy:
A co Ty o tym myślisz? Które umiejętności miękkie znalazły się w Twoim CV i dlaczego? Podziel się swoją opinią w komentarzu.
Badanie opiera się na analizie 749 000 prawdziwych życiorysów zawodowych, które zostały stworzone przez użytkowników kreatora CV LiveCareer.pl — reprezentatywnej grupy kobiet i mężczyzn w różnym wieku i na różnych etapach kariery zawodowej. Analizowane dokumenty powstawały od 16 października 2023 roku do 14 października 2024 roku.
Chcesz pomóc innym osobom w znalezieniu wymarzonej pracy? Podziel się wynikami naszego badania na swojej stronie internetowej lub w mediach społecznościowych. Możesz to zrobić również w celach komercyjnych — całkowicie za darmo. Prosimy jedynie o podanie źródła informacji w formie linku lub wzmianki.
LiveCareer to miejsce, w którym dowiesz się wszystkiego o pisaniu CV oraz listów motywacyjnych, a także znajdziesz nowoczesne szablony CV. Setki tysięcy kandydatów stworzyły w naszym kreatorze CV dokumenty aplikacyjne, które pomogły im zdobyć wymarzone stanowiska.
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.
Oceń ten artykuł:
Najpopularniejsze umiejetnosci miekkie w it badanie
Średnia:
Dowiedz się, jak napisać CV do IT. Zobacz profesjonalny wzór i przykłady CV i listu motywacyjnego do pracy w IT, które pomogą Ci zdobyć świetne stanowisko.
Dowiedz się, co to są umiejętności interpersonalne. Poznaj przykłady, zobacz, jak rozwijać zdolności interpersonalne i jak wpisać je do CV.
Zapytaliśmy ponad 1300 osób o chęć i powody zmiany pracy. Przeczytaj nasz raport i poznaj główne przyczyny rotacji pracowników w Polsce.
Piszą o nas: