Asertywność - co to znaczy? [Definicja]. Czy jesteś asertywny?
Dowiedz się, czym jest asertywność, poznaj definicję i przykłady asertywnych zachowań. Zobacz, jak ćwiczyć asertywność i sprawdź, dlaczego jest ważna w pracy.
Piszą o nas:
W mediach (tradycyjnych i społecznościowych) poświęca się coraz więcej uwagi zdrowiu psychicznemu — pomału przestaje ono być tematem tabu. Dodatkowo, wraz z rozwojem psychiatrii, coraz więcej wiemy o funkcjonowaniu mózgu i mechanizmach stojących za zaburzeniami.
Z drugiej jednak strony, do chorób psychicznych podchodzimy skrajnie indywidualistycznie — brakuje państwowych rozwiązań i systemowego wsparcia oraz uznania wpływu środowiska i warunków na naszą psychikę. Najczęstszym rozwiązaniem jest idź na terapię — ale psychoterapia z najlepszym specjalistą nie pomoże na problemy związane z brakiem poczucia bezpieczeństwa czy biedą.
Dlatego postanowiliśmy zapytać ponad 1000 Polaków o to, jak ich życie zawodowe wpływa na zdrowie psychiczne i czy widzą związek pomiędzy jednym a drugim.
Oto wyniki badania:
Pandemia, pełzający kryzys gospodarczy, inflacja oraz wojna u granic z pewnością nie sprzyjają dobrostanowi psychicznemu — pogorszenie się zdrowia psychicznego to fakt. Światowa organizacja zdrowia szacuje, że pandemia przyniosła 25-procentowy wzrost w występowaniu depresji i zaburzeń lękowych.
Dlatego też zapytaliśmy naszych ankietowanych o ich ocenę własnego zdrowia psychicznego. Ponad ⅓ przyznała, że kiedykolwiek w życiu miała problemy ze zdrowiem psychicznym. Co więcej, miała je również ponad połowa najmłodszych badanych (w wieku 18-25 lat) — międzynarodowe badania pokazują rzeczywiście, że wśród młodszych osób narastają tego typu zaburzenia.
Drobna różnica występuje również pomiędzy płciami — 39% kobiet przyznało, że kiedykolwiek zmagało się z problemami psychicznymi vs. 34% mężczyzn. Jak jednak wiemy z badań, mężczyźni są mniej skłonni do otwartych rozmów na ten temat oraz szukania pomocy i wsparcia.
Żeby lepiej zrozumieć sytuację, zadaliśmy ankietowanym 2 dodatkowe pytania: czy zmagają się z obniżonym nastrojem przez długi okres bez widoku na poprawę (co może świadczyć o depresji bądź epizodzie depresyjnym) oraz czy przez długi okres zamartwiają się przyszłością (co może świadczyć o stanach lękowych).
Obniżony nastrój zgłosiło 48% wszystkich ankietowanych (68% wśród najmłodszych), a tendencję do zamartwiania się 51% badanych — w tym 65% najmłodszych oraz 57% zarabiających w przedziale 2500–3500 zł netto (poniżej średniej krajowej).
Zobaczymy teraz, jak powyższe wyniki wiążą się z życiem zawodowym.
Na samym początku postanowiliśmy sprawdzić, jak warunki pracy wpływają na zdrowie psychiczne Polaków — zgodnie z badaniami Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, to właśnie życie zawodowe oraz sytuacja gospodarczo-polityczna jest największym źródłem stresu.
Niemal ⅓ (29%) badanych przyznała, że pracuje w niepewnych warunkach. Dotyczy to również 38% najmłodszych respondentów.
Natomiast wśród pytanych zmagających się z problemami psychicznymi, była to prawie połowa — 45%. Podobny odsetek badanych (44%) z obniżonym nastrojem zgłosił niepewne warunki, a wśród osób, które martwią się o przyszłość, było to 42%.
Natomiast wśród respondentów, którzy nigdy nie mieli problemów ze zdrowiem psychicznym niepewne warunki w pracy zgłosiło 19%.
Niepewność to jednak niejedyny problem, z jakim mierzą się pracownicy w Polsce — 38% przyznało, że warunki, w których pracują są niesatysfakcjonujące. Wśród ankietowanych z problemami ze zdrowiem psychicznym była to ponad połowa (54%).
Z drugiej strony brak satysfakcji z warunków pracy zgłosiło również 47% badanych w wieku 26-39 lat oraz 43% w wieku 40-55 lat, jak też 48% pracujących w pełnym wymiarze czasu pracy (na pełen etat).
Powszechnym wśród każdej przebadanej grupy problemem są zarobki — 67% wszystkich ankietowanych zgodziło się ze stwierdzeniem, że zarabiają zbyt mało, żeby spełnić swoje potrzeby. Uznało też tak m.in. 73% kobiet (i 60% mężczyzn). Ta dysproporcja może wynikać z luki płacowej.
Nie zmienia to jednak faktu, że niskie (przynajmniej w przekonaniu badanych) zarobki również korelują z dobrostanem — 76% badanych z problemami ze zdrowiem psychicznym uważa, że zarabia za mało. Sądzi tak również 76% zmagających się z obniżonym nastrojem i 77% obawiających się o przyszłość. Wśród osób bez problemów psychicznych na niskie zarobki zwróciło uwagę 61%.
Dodatkowo 62% Polaków twierdzi, że ich praca jest za nisko wynagradzana względem wysiłku, który w nią wkładają. Dla porównania uważa tak 75% osób, które zmagają się z problemami psychicznymi, 73% osób, które zmagają się z obniżonym nastrojem i 72% osób, które martwią się o przyszłość.
Poprosiliśmy również naszych badanych o ocenę wpływu pracy na ich stan — wśród wszystkich zapytanych 40% przyznało, że warunki w których pracują, negatywnie odbijają się na ich zdrowiu psychicznym.
Wśród ankietowanych z problemami ze zdrowiem psychicznym, 63% sądzi, że praca ma na nie negatywny wpływ. Co więcej, uważa tak również 60% osób, które zmagają się z obniżonym nastrojem i 56% osób, które martwią się o przyszłość.
Warto przy okazji zauważyć, że WHO szacuje, iż depresja oraz stany lękowe generują dla światowej gospodarki stratę 1 biliona dolarów rocznie — tym bardziej zastanawiające jest, że brakuje systemowych rozwiązań (m.in. łatwo dostępnych publicznych specjalistów) lub są one niewystarczające względem potrzeb.
Zgodnie z piramidą Maslowa — chociaż niektórzy naukowcy twierdzą, że nie znajduje ona potwierdzenia w badaniach — poczucie bezpieczeństwa emocjonalnego, finansowego i zdrowotnego jest jedną z najważniejszych ludzkich potrzeb. Bez niego nie możemy się rozwijać i po prostu dobrze czuć.
Zapytaliśmy więc naszych ankietowanych, jakie mają obawy w związku z życiem zawodowym. Co ważne, 41% stwierdziło, że praca nie daje im poczucia bezpieczeństwa. Wśród osób, które mają problemy ze zdrowiem psychicznym, odsetek wyniósł 55% i 50% dla zmagających się z lękiem o przyszłość.
W kontekście życia zawodowego i poczucia bezpieczeństwa często mówi się o tzw. psychological safety — czyli m.in. braku obawy przed oceną innych. Wiele badań pokazuje, że jest to kluczowe, aby budować przyjazne i produktywne miejsca pracy.
A jeśli mówimy o bardziej tradycyjnie pojmowanym bezpieczeństwie — odrobinę więcej niż ⅓ (34%) Polaków przyznała, że boi się utraty pracy. Za to spośród osób z problemami ze zdrowiem psychicznym lęk ten zgłasza prawie połowa — 48% (oraz 47% osób, które zmagają się z obniżonym nastrojem, jak również 45% osób, które martwią się o przyszłość).
Kolejną kwestią niezaprzeczalnie związaną z poczuciem bezpieczeństwa są zarobki. 73% Polaków boi się, że w przyszłości nie będą mieć wystarczająco dużo pieniędzy na utrzymanie. Obawia się tego również 80% badanych kobiet.
Wśród osób z problemami ze zdrowiem psychicznym perspektywą utrzymania się w przyszłości martwi się 84%, a wśród zmagających się z lękiem 86%.
Nie możemy jednak mówić o zdrowiu psychicznym bez poruszenia tematu emocji — a te związane z pracą są często bardzo silne.
W pracy spędzamy jedną trzecią doby — to bardzo dużo. Co więcej, zależą od niej nasz poziom i styl życia, a czasami również pozycja społeczna. W pracy również nawiązujemy relacje i musimy radzić sobie z konfliktowymi sytuacjami. Nie jest więc możliwe, żeby w żaden sposób nie oddziaływała na nasze emocje.
Prawie połowa wszystkich naszych ankietowanych (45%) przyznała, że czuje się przeciążona pracą. Twierdzi tak więcej (59%) respondentów, którzy pracują na pełny etat. Dodatkowo wśród badanych z problemami ze zdrowiem psychicznym, przeciążenie pracą odczuwa 68%.
Jedna trzecia Polaków przyznała również, że w pracy czuje się niepewnie. Wśród osób zmagających się ze zdrowiem psychicznym jest to już 53%, wśród respondentów z obniżonym nastrojem — 50%, a wśród obawiających się o przyszłość — 49%.
Co więcej, 32% wszystkich badanych stwierdziło, że praca budzi w nich negatywne uczucia i skojarzenia. Przyznało tak również 53% osób, które zmagają się z problemami psychicznym,
50% respondentów z obniżonym nastrojem oraz 47% martwiących się o przyszłość.
Tak jak w przypadku poprzednich badań — widać, że Polacy nie najlepiej oceniają kondycję naszego rynku pracy. Nie ulega jednak wątpliwości, że wśród osób, które zmagają się z problemami ze zdrowiem psychicznym, życie zawodowe odciska większe piętno.
Czas na krótkie podsumowanie.
Oto najciekawsze wyniki naszego badania:
Być może warto więc przemyśleć społeczne podejście do zdrowia psychicznego oraz organizacji rynku pracy — tak, aby każdy zatrudniony czuł się bezpiecznie oraz miał szanse uzyskać profesjonalną pomoc psychologiczną.
W badaniu wzięło udział 1189 osób, które odpowiedziały na 15 pytań zamkniętych.
LiveCareer to miejsce, w którym dowiesz się wszystkiego o pisaniu CV oraz listów motywacyjnych, a także znajdziesz nowoczesne szablony CV. Setki tysięcy kandydatów stworzyły w naszym kreatorze CV dokumenty aplikacyjne, które pomogły im zdobyć wymarzone stanowiska.
Masz opinię na ten temat? A może chciałbyś podzielić się swoim doświadczeniem związanym z tematem badania? Koniecznie zostaw komentarz pod artykułem.
O autorze
Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.
Oceń ten artykuł:
Zdrowie psychiczne a praca
Średnia:
Dowiedz się, czym jest asertywność, poznaj definicję i przykłady asertywnych zachowań. Zobacz, jak ćwiczyć asertywność i sprawdź, dlaczego jest ważna w pracy.
Dowiedz się, jak radzić sobie ze stresem. Poznaj ponad 10 sposobów radzenia sobie ze stresem, również w pracy i innych sytuacjach.
Przeczytaj, czym jest frustracja i jak się objawia. Dowiedz się, jak sobie z nią radzić i co zrobić, gdy frustruje Cię praca.
Piszą o nas: