1. CV po ukraińsku: wzór, jak napisać [też do pracy w Polsce]

CV po ukraińsku: wzór, jak napisać [też do pracy w Polsce]

Żaneta Spadło
•  Zaktualizowano:

Piszą o nas:

CV po ukraińsku to резюме. Jednak napisanie profesjonalnego życiorysu w tym języku może być nie lada wyzwaniem — zwłaszcza jeśli aplikujesz do pracy w Polsce. Zatem jak to zrobić dobrze?

W tym artykule zobaczysz poprawny wzór CV po ukraińsku. Dowiesz się też, jak krok po kroku napisać ukraińskie CV, by szybciej dostać pracę w kraju lub za granicą. Przestrzegaj moich wskazówek, a na pewno zrobisz dobre wrażenie na rekruterach.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

CV po ukraińsku — wzór

Юлія Шевченко

Продавець-касир

Numer telefonu

Adres e-mail

Профіль роботи

Зараз я навчаюся на косметичному факультеті Косинусської школи і вже 2 роки працюю касиром в АТБ. Щодня обслуговую касу, викладаю товари та стежу за порядком у магазині. В аптеці Rossmann я міг би використати свої знання в області косметики та проконсультувати ваших клієнтів.

Професійні навички

  • експлуатація каси та POS-систем
  • знання косметики
  • Англійська мова - рівень B2
  • Водійські права B

Особисті якості

  • позитивне ставлення до роботи та бажання розвиватись
  • доброзичливість і легкість у встановленні дружніх відносин з клієнтами
  • вміння працювати в команді
  • готовий до роботи в позмінний режим

Досвід Роботи

07/2020–дотепер АТБ

Посада: Продавець-касир

Обов'язки:

  • касове обслуговування
  • зберігання товарів і піклування про належну викладку продукції
  • підтримання порядку в магазині
  • постійне обслуговування клієнтів (включаючи прийом скарг)

Досягнення:

  • найбільшу кількість клієнтів обслужено у червні 2019 року

Освіта

2021–по теперішній час Cosinus післясередня школа

Напрямок: Косметика

Зацікавлення 

Цікавлюся макіяжем, модою та здоровим способом життя (займаюся йогою та плаванням).

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

1. Jak napisać CV po ukraińsku krok po kroku?

Pisanie CV po ukraińsku nieco różni się od tworzenia polskiego curriculum vitae. Jednak cel obu tych dokumentów jest podobny: zainteresować pracodawcę i dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. A musisz wiedzieć, że rekruter poświęci tylko kilka sekund na pierwsze przeczytanie Twojego życiorysu.

Dlatego każde CV po ukraińsku zacznij od tzw. Профіль роботи, czyli profilu zawodowego, nazywanego też rubryką CV O mnie (Про себе) albo podsumowaniem zawodowym. To krótka sekcja (4-5 zdań), w której wyjaśnisz pracodawcy, kim jesteś, jakie jest Twoje największe osiągnięcie z CV i dlaczego aplikujesz do pracy w tej konkretnej firmie.

Kolejną istotną informacją w ukraińskim CV powinny być Twoje kompetencje zawodowe. Tę sekcję życiorysu możesz podzielić na Umiejętności specjalistyczne (Професійні навички) i Umiejętności miękkie (Особисті якості). Do tych pierwszych można zaliczyć m.in.:

Natomiast do kompetencji miękkich zaliczamy m.in. bardzo istotne na rynku pracy umiejętności interpersonalne, cechy charakteru oraz predyspozycje psychiczne i fizyczne do pracy.

Żadne idealne CV po ukraińsku nie może się także obyć bez opisu doświadczenia. Pisząc tę sekcję, pamiętaj, żeby zawrzeć w niej swoje kluczowe obowiązki (обов'язки) i osiągnięcia zawodowe (досягнення) — najlepiej poparte danymi liczbowymi. Możesz do nich zaliczyć m.in. wzrost sprzedaży, szybki awans, dużą liczbę obsłużonych klientów, wysoką ocenę pracowniczą czy 100% terminowość.

A żeby Twoje CV po ukraińsku było jeszcze bardziej atrakcyjne, wzbogać je o krótki opis swojego wykształcenia (wystarczy, że podasz ostatnią ukończoną szkołę) i zainteresowań — najlepiej tych związanych z ofertą pracy.

Oczywiście, na samej górze życiorysu musisz podać też swój zawód lub stanowisko, a także niezbędne w CV dane osobowe: imię i nazwisko, numer telefonu i profesjonalny adres e-mail. Jeśli chcesz, w CV po ukraińsku możesz podać też adres zamieszkania — podobnie jak robi się to w rosyjskim CV. Jednak podawanie daty urodzenia i stanu cywilnego w CV nie ma sensu.

W ukraińskim CV — inaczej niż na przykład w CV po angielskupowinieneś też dodać profesjonalne zdjęcie biznesowe. Nie jest to obowiązkowe, ale może sprawić, że rekruter łatwiej Cię zapamięta.

2. Jak napisać CV dla Ukraińca do pracy w Polsce?

Zasadniczo jeśli aplikujesz do pracy w Polsce, powinieneś napisać CV w tym języku. Dla większości polskich pracodawców nawet najlepsze CV po ukraińsku będzie niezrozumiałe, dlatego przygotuj je tylko na wyraźną prośbę pracodawcy (gdy zostało to zaznaczone w ofercie pracy). Możesz też skorzystać z pomocy doradców, którzy pomogą Ci napisać CV za darmo w języku polskim, ukraińskim lub rosyjskim.

Pamiętaj też o różnicach między polskim a ukraińskim CV. Jeśli aplikujesz do pracy w Polsce, na dole CV musisz dodać klauzulę RODO ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych i kontaktowych — w przeciwnym razie nie będziesz mógł wziąć udziału w rekrutacji.

Dobrą praktyką jest też wpisanie do CV znajomości języka polskiego i/lub angielskiego — o ile znasz je co najmniej w stopniu komunikatywnym — a także używanie pełnych nazw firm i uczelni oraz zapisywanie ich alfabetem łacińskim. W polskim CV nie musisz za to podawać adresu zamieszkania.

Zobacz też wzór CV tłumacza oraz CV po hiszpańsku.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Piszesz CV po ukraińsku i masz więcej pytań? Zadaj mi pytanie w komentarzu, a ja spróbuję Ci pomóc.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Cv po ukrainsku

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: