Stwórz profesjonalne CV teraz!
Wykształcenie w CV - jak wpisać tytuł zawodowy i edukację?
Piszą o nas:
W CV Wykształcenie jest jedną z najkrótszych sekcji, ale wbrew pozorom nie jest łatwo ją stworzyć. Bo co zrobić, gdy jesteś w trakcie nauki i nie chcesz kłamać w CV, że uzyskałeś dyplom? Jak opisać uczelnię, stopień naukowy i tytuł zawodowy w CV? Jak wygląda poprawny opis edukacji w CV po angielsku?
Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, znajdziesz je w naszym artykule. Przykłady różnych sekcji CV Wykształcenie, które za chwilę zobaczysz, pochodzą od ekspertów na co dzień zajmujących się doradzaniem w zakresie pisania dokumentów aplikacyjnych.
Sekcję z wykształceniem szybko uzupełnisz w naszym kreatorze. Zacznij od wyboru szablonu CV. Wskazówki i gotowe treści od ekspertów przeprowadzą Cię przez cały proces w kilka chwil.
Zobacz również wzory CV dla 70+ zawodów i ścieżek kariery.
CV Wykształcenie — przykład
Wykształcenie
Dziennikarstwo, licencjat, 2016
Uniwersytet Jagielloński — Kraków
Na początku przyjrzyj się przykładowi wykształcenia w CV, który zamieściliśmy powyżej. To poprawny zapis przebiegu edukacji, uwzględniający wszystkie niezbędne dane.
W kolejnych rozdziałach tego artykułu pokażemy Ci, dlaczego czasami sekcja CV Wykształcenie może wyglądać nieco inaczej niż w opisanym u góry przykładzie. Sprawdzisz też, jak przedstawić edukację w CV, gdy nie ma się wykształcenia wyższego (np. po maturze).
1. Jakie wykształcenie wpisać w CV?
W CV umieść tylko ostatni poziom edukacji. Gdy wymogiem pracodawcy jest wykształcenie wyższe, nie ma dla niego znaczenia, jakie skończyłeś liceum. Wpisz je tylko wtedy, gdy jest powiązane ze stanowiskiem, na które aplikujesz (np. liceum artystyczne lub sportowe). A jeśli jesteś po maturze, pomiń podstawówkę i gimnazjum.
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ze względu na charakter pracy musisz napisać tradycyjny życiorys i wymienić je wszystkie, np. w życiorysie do wojska.
Jednak zanim zaczniesz pisanie CV, dobrze przemyśl jego strukturę. Możesz skorzystać z gotowych szablonów CV, które pozwolą Ci uniknąć formatowania dokumentu samodzielnie. Taką możliwość da Ci kreator CV. Narzędzie wskaże miejsca zapisu poszczególnych informacji.
Jeśli chcesz zaprojektować profesjonalne CV po swojemu, skup się przede wszystkim na zachowaniu odpowiedniej kolejności sekcji. W przypadku wykształcenia będzie to pozycja niższa względem najważniejszych części dokumentu. Która dokładnie?
Fragment o edukacji dodaj po sekcjach CV Podsumowanie i cele zawodowe, Umiejętności (nie zapomnij wymienić kompetencji miękkich) oraz Doświadczenie. Nie wyżej. Rekruter poświęci tylko 7 sekund na pierwsze przeczytanie Twojego życiorysu — dlatego CV powinno przede wszystkim zwracać uwagę na Twoje kwalifikacje i podkreślać umiejętności przez efektowny opis doświadczenia. Ukończone szkoły są mniej ważne (przynajmniej przy pierwszej ocenie curriculum vitae).
Natomiast sekcję CV Wykształcenie możesz rozbudować, kiedy przygotowujesz swoje pierwsze CV, np. CV na praktyki lub staż. Zwłaszcza jeśli chcesz zdobyć pierwsze doświadczenie związane ze studiami, które ukończyłeś.
A co jeśli Twój stopień naukowy lub tytuł zawodowy w CV ma istotne znaczenie na stanowisku, o które się ubiegasz? W takim wypadku wymień je również w pierwszym zdaniu podsumowania zawodowego, czyli krótkiego opisu siebie w CV. Oto przykład:
Magister farmacji z 4-letnim doświadczeniem pracy w aptece.
2. Wykształcenie w CV — kolejność zapisu etapów edukacji w CV
Jak już wspomnieliśmy, sekcja CV Wykształcenie powinna zawierać tylko ostatni poziom edukacji. Jeśli wymienisz je wszystkie — od podstawówki do studiów magisterskich — to Twoje CV będzie wyglądało śmiesznie.
Ale jeżeli przebieg Twojej edukacji jest na tyle ciekawy i związany z profilem stanowiska, o które się ubiegasz, to swoje wykształcenie w CV warto opisać bardziej szczegółowo. W tym celu możesz umieścić szkolenia i kursy w CV, staże zawodowe czy nawet bootcampy, np. dla programistów (inne aktywności, takie jak wolontariat czy praktyki w CV, powinny znaleźć się się w rubryce z doświadczeniem albo w sekcji CV Dodatkowe informacje).
Bardzo dobrze wykształceni kandydaci, którzy mają za sobą ukończenie kilku kierunków studiów, powinni wymienić je wszystkie. Dla pracodawcy jest to istotna informacja, ponieważ pokazuje, że ktoś lubi uczyć się i rozwijać swoją wiedzę. Trzeba tylko pamiętać o tym, by trzymać się jednolitego zapisu przy opisie każdej ze szkół.
Decydujesz się na szerszy opis wykształcenia w CV? Zastosuj kolejność odwrotnie chronologiczną. Na samej górze niech widnieje ostatnio ukończony poziom edukacji, a na dole wykształcenie, które zdobywałeś najdawniej.
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
3. Jak opisać w CV wykształcenie po maturze?
Wykształcenie średnie w CV — podobnie jak w każdym innym przypadku — trzeba opisać bardzo konkretnie. Musisz podać lata, w których uczęszczałeś do danej szkoły lub po prostu rok uzyskania matury, nazwę szkoły i jej lokalizację. Do gotowego CV warto też dodać specjalizację, jeśli taką masz.
Jednak pamiętaj, że nie masz żadnego stopnia naukowego po liceum i maturze, który mógłbyś wpisać do CV. W tym celu musisz dopiero ukończyć studia. Możesz jednak podać w CV tytuł zawodowy, jeśli ukończyłeś technikum lub zawodówkę i takowy uzyskałeś.
CV — wykształcenie średnie
Technikum gastronomiczne, specjalizacja: żywienie zbiorowe, 2015- 2018
Warszawa
Jeśli piszesz CV ucznia albo CV maturzysty i wysyłasz je do pracy tymczasowej lub jakiejkolwiek pracy na wakacje, pokaż rekruterowi, że kontynuujesz edukację. To będzie dla niego również ważny znak, że Twój grafik może być ograniczony godzinowo.
CV — wykształcenie w trakcie nauki
Prywatne liceum plastyczne, od 2018 do teraz
Warszawa
Opis wykształcenia w CV ucznia może również zawierać wzmiankę o osiągnięciach, np. wygranych olimpiadach tematycznych czy działalności wewnątrzszkolnej. Tego typu informacje zapisz w kolejnej linijce. Oto przykład:
Liceum ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego, od 2017 do teraz
Łódź
Klasa o profilu dziennikarskim
- 05.2017— I. miejsce w ogólnopolskim konkursie dla młodych reporterów za artykuł „Łódzcy projektanci młodego pokolenia”
- 09.2018 — objęcie stanowiska redaktora naczelnego wewnątrzszkolnej gazetki
4. Jak opisać w CV wykształcenie wyższe licencjackie lub magisterskie?
Teraz skupmy się jeszcze na chwilę na opisie w CV wykształcenia wyższego.
Przede wszystkim pamiętaj, że podawanie średniej ze studiów, oceny z pracy dyplomowej, nazwy wydziału czy typu studiów (dzienne, zaoczne) jest zupełnie niepotrzebne. Takie informacje powinny się znaleźć tylko w CV naukowym, gdzie wszelkie szczegółowe kwestie dotyczące zainteresowań naukowych i publikacji są jak najbardziej pożądane.
A jak wpisać do CV studia bez obrony? Cóż — kłamanie w CV może Ci tylko zaszkodzić. Jeśli więc zdarzyło się tak, że uzyskałeś absolutorium, ale Twoje wykształcenie wyższe jest niepełne (pamiętasz określenie wykształcenie prezydenckie?), pomiń w opisie stopień naukowy. Wymień jedynie kierunek, daty ukończenia studiów i nazwę oraz lokalizację uczelni.
A może obawiasz się, że jesteś zbyt dobrze wykształcony i ten fakt może zniechęcać pracodawcę do zatrudnienia właśnie Ciebie (chodzi o obawę, że szybko zrezygnujesz z pracy na rzecz czegoś ambitniejszego)? Pozbądź się tych podejrzeń! Nigdy nie zaniżaj swoich umiejętności w CV, bo może to jedynie zaszkodzić Twojej karierze.
Nie martw się też, że brak ukończonych studiów przekreśli Twoje szanse na dobrą pracę. Najnowsze obserwacje rynku pracy w USA przynoszą prognozy, w których studia zastąpi praktyka zawodowa tuż po szkole średniej.
Jak wpisać studia w CV?
Gdy tworzysz sekcję Wykształcenie w CV, skup się najważniejszych informacjach. Zacznij oczywiście od kierunku studiów — to przecież podstawowa kwestia. Zaraz obok, w tej samej linijce, wpisz uzyskany stopień naukowy (licencjat, magister, doktor) oraz datę ukończenia studiów. W kolejnej linijce podaj nazwę uczelni i jej lokalizację.
Tu możemy się na chwilę zatrzymać. Masz dwie możliwości zapisu dat w sekcji CV Wykształcenie. Pierwsza i naszym zdaniem najbardziej poprawna jest wersja, w której posługujesz się tylko rokiem uzyskania dyplomu. Jeśli boisz się, że rekruter weźmie Cię za wiecznego studenta, bo Twoja uniwersytecka przygoda trwała dużo dłużej niż 5 lat, to rozwiązanie na pewno Ci się spodoba.
Drugi sposób polega na podaniu daty zakończenia i ukończenia studiów. Wpisujesz wtedy zarówno rok, jak i miesiąc, pomijając daty dziennie. Oto przykład:
Wykształcenie w CV — ukończone studia i stopień naukowy
Dziennikarstwo, licencjat, 2016
Uniwersytet Jagielloński — Kraków
A jak wpisać nieukończone studia w CV? Jeśli tworzysz CV studenta i jesteś w trakcie nauki, po prostu o tym napisz. Wymień kierunek i nazwę szkoły, dodając frazę: w trakcie. Jeśli chcesz, możesz również podać przewidywaną datę zakończenia tego etapu edukacji. Oto przykład:
CV — wykształcenie w trakcie studiów
Dziennikarstwo, w trakcie studiów, planowana data ukończenia: 06.2020
Uniwersytet Jagielloński — Kraków
A co, jeśli nie kontynuujesz nauki? Jak wpisać do CV przerwane studia? W takim wypadku najlepiej w ogóle o nich nich nie wspominać lub dodać adnotację: studia przerwane.
Podsumowując, zapis w CV wykształcenia wyższego powinien wyglądać następująco:
- kierunek studiów, uzyskany stopień naukowy, rok ukończenia szkoły (lub lata nauki)
- nazwa uczelni/szkoły i miasto, w którym znajduje się uczelnia
Zwróć uwagę, że nazwy uczelni zapisaliśmy we wszystkich przykładach pełną nazwą. Ty także postaraj się nie stosować skrótów (np. UW zamiast Uniwersytet Warszawski), by rekruter nie musiał samodzielnie ich rozwijać.
5. Wykształcenie w CV po angielsku
Jeśli piszesz CV po angielsku (CV in English), musisz używać angielskich określeń na stopnie naukowe i tytuł zawodowy w CV. Schemat zapisu jest natomiast taki sam jak ten, który radzimy stosować w polskiej sekcji Doświadczenie w CV. Oto przykład:
Wykształcenie po angielsku w CV
BS in Mathematics, Graduated 2018
Warsaw University, Warsawa
Jednak różnic między polskim a angielskim CV jest znacznie więcej — jak chociażby brak wymogu dodawania klauzuli CV do pracy za granicą. Dlatego przed napisaniem dokumentu dobrze się upewnij, czy w swoim CV nie popełniłeś typowych błędów.
Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.
6. Rodzaje wykształcenia w Polsce
Na koniec przypomnimy Ci, jakie są rodzaje wykształcenia w Polsce. Dzięki tej wiedzy będziesz mógł poprawnie opisać swój poziom edukacji w CV.
Rodzaje wykształcenia
- wykształcenie podstawowe — uzyskuje osoba, która ukończyła szkołę podstawową
- wykształcenie gimnazjalne — uzyskuje osoba, która ukończyła gimnazjum
- wykształcenie zasadnicze zawodowe — uzyskuje osoba ze świadectwem ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej lub szkoły zasadniczej
- wykształcenie średnie — uzyskuje absolwent szkoły średniej legitymujący się maturą
- wykształcenie wyższe — tym opisem edukacji może pochwalić się ktoś, kto otrzymał dyplom ukończeniu studiów wyższych (I, II lub III stopnia) i uzyskał tytuł licencjata, inżyniera, magistra lub stopień naukowy doktora.
Mamy dla Ciebie jeszcze jedną ciekawą informację. Otóż pracodawcy w Polsce mają stosunkowo konserwatywne podejście do oceny CV. Aż 36,6% z nich zamieszcza w ogłoszeniu o pracę wymóg konkretnego wykształcenia, podczas gdy w krajach zachodnich dużo bardziej liczą się umiejętności. Wciąż najważniejsze w polskim CV pozostaje jednak doświadczenie.
Co to oznacza dla Ciebie? Przede wszystkich to, że musisz dobrze opisać sekcję CV z wykształceniem, by rekruter nie miał wątpliwości co do tego, że spełniasz wymagania stawiane przez ofertę pracy.
Zobacz też, jak opisać stopnie znajomości języka w CV.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
Najczęściej zadawane pytania
Czy można pominąć wykształcenie w CV?
Tak — jeśli chcesz, możesz napisać CV bez wykształcenia, bo dla pracodawcy najważniejsze jest Twoje doświadczenie i kwalifikacje zawodowe. Jednak wykształcenie kierunkowe, które uwzględnisz w CV, może zadziałać na Twoją korzyść. Poza tym w niektórych profesjach odpowiednie wykształcenie jest warunkiem zatrudnienia (np. w zawodzie lekarza, nauczyciela czy prawnika).
Jak opisać wykształcenie w CV?
W idealnym CV sekcja Wykształcenie powinna uwzględniać tylko najważniejsze informacje: nazwę szkoły lub uczelni, kierunek studiów i daty nauki (miesiąc i rok). Podawanie nazwy wydziału i tytułu pracy dyplomowej jest zbędne — chyba że jesteś naukowcem lub szukasz pracy ściśle związanej z tematem swoich badań.
Jakie wykształcenie wpisać w CV?
W CV należy uwzględnić tylko ostatnią ukończoną szkołę lub ostatni stopień edukacji — np. liceum w pierwszym CV absolwenta (maturzysty) albo studia wyższe w CV studenta lub absolwenta studiów. Te kilka słów o sobie w zupełności wystarczy, by zyskać cenne punkty w rekrutacji. Poza tym uczelnię wyższą na ogół warto uwzględnić w CV (nawet jeśli jesteś w trakcie studiów) — dla pracodawcy jest to ważna informacja o Twoich planach zawodowych i dyspozycyjności.
Czy w CV wpisuje się szkołę podstawową?
Nie — skończenie szkoły podstawowej jest w Polsce obowiązkowe i nie jest żadnym atutem w CV. Co więcej, wpisywanie do życiorysu tego poziomu edukacji wygląda niepoważnie. Jeśli więc nie masz na swoim koncie żadnej szkoły ponadpodstawowej ani studiów, napisz CV bez wykształcenia i jeszcze bardziej podkreśl swoje umiejętności — możesz to zrobić zarówno w CV, jak i w liście motywacyjnym.
Jak napisać CV od razu po szkole?
Przestrzegaj tych samych zasad, które obowiązują w każdym wzorowym curriculum vitae: podkreśl swoje mocne strony (umiejętności i cechy charakteru), zadbaj o czytelność dokumentu i atrakcyjny szablon CV. Jeśli piszesz CV zarówno bez wykształcenia, jak i bez doświadczenia, po prostu rozwiń pozostałe sekcje życiorysu (np. podsumowanie zawodowe).
Jeśli chcesz, by Twoje CV było jeszcze skuteczniejsze, a opis wykształcenia w CV dokładniejszy, podziel się swoimi wątpliwościami w komentarzu pod tym artykułem. Nasi eksperci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania.
O autorze
Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.
Oceń ten artykuł:
Cv wyksztalcenie
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV za darmoPodobne artykuły
Przykładowe CV do pracy: 70+ wzorów, jak napisać
Sprawdź darmowe przykładowe CV dla ponad 70 zawodów. Zobacz profesjonalne przykłady szablonów i wzorów CV na 2022 rok i stwórz dokument dla siebie.
Życiorys zawodowy - wzór. Jak napisać życiorys do pracy?
Jak napisać życiorys zawodowy? W tym artykule znajdziesz przykładowy wzór życiorysu do pracy i wskazówki, dzięki którym zainteresujesz rekruterów.
Program do pisania CV po polsku: stwórz je online [DOC, PDF]
Zobacz, jak działa program do pisania CV online. Stwórz CV w programie w 5 minut dzięki gotowym treściom i profesjonalnym szablonom CV. Pobierz CV w PDF i DOC
Piszą o nas: