1. Czy w CV wpisywać wszystkie miejsca pracy? Porady eksperta

Czy w CV wpisywać wszystkie miejsca pracy? Porady eksperta

Żaneta Spadło
•  Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Wielu osobom wydaje się, że wpisanie do CV wszystkich miejsc pracy, stanowisk i obowiązków zrobi na pracodawcy duże wrażenie. W rzeczywistości może być zupełnie odwrotnie — długie, przeładowane informacjami CV jest nieczytelne, a rekruter może odnieść wrażenie, że wysyłasz je masowo do różnych firm.

Chyba że… no właśnie.

W tym artykule wyjaśnię Ci, czy w CV wpisywać wszystkie miejsca pracy. Podpowiem Ci, które informacje są istotne dla pracodawcy, a które lepiej pominąć. Dzięki temu Twoje szanse na zatrudnienie znacznie wzrosną.

Skuteczne CV w PDF lub DOC łatwo stworzysz w naszym kreatorze. Znajdziesz tam 20+ atrakcyjnych szablonów do CV, gotowe zwroty do wstawienia i wskazówki ekspertów kariery, co wpisać w każde miejsce CV.

Stwórz CV teraz

Znajdź też gotowy wzór CV do pracy dla swojego zawodu, którym możesz się zainspirować.

1. Czy w CV wpisywać wszystkie miejsca pracy?

To zależy.

Wyniki ankiety przeprowadzonej w 2019 roku wskazują, że rekruterzy i headhunterzy zwracają uwagę przede wszystkim na doświadczenie kandydatów. W pierwszej kolejności sprawdzają zakres obowiązków, w drugiej — ich stanowiska, a w trzeciej — okres zatrudnienia, czyli staż pracy w danej firmie. Istotne są również ich sukcesy zawodowe i nazwa pracodawcy.

A to oznacza, że warto dobrze przemyśleć, co wpisać w CV. Skuteczny życiorys zawodowy to taki, który pokazuje Twój profesjonalizm w branży i dowodzi, że Twoja aplikacja nie jest przypadkowa.

Pomyśl. Brad Pitt zaczynał karierę jako przebrany za kurczaka pracownik restauracji El Pollo Roco. Johnny Depp przez jakiś czas był telemarketerem i sprzedawał długopisy. Lisa Kudrow — zanim dostała rolę w Przyjaciołach — studiowała biologię i prowadziła badania nad migreną. A zrażony pierwszymi niepowodzeniami w aktorstwie Harrison Ford na jakiś czas został stolarzem.

A jednak żadna z tych osób — gdyby dziś szukała pracy w Hollywood — nie poinformowałaby o tych doświadczeniach na castingu. Skupiłaby się raczej na swoich dotychczasowych rolach i zaprezentowaniu kwalifikacji zawodowych.

Ty powinieneś myśleć podobnie, wpisując do CV własne miejsca pracy. Dlaczego?

Idealne CV nie powinno przekraczać 1 strony A4 — nawet jeśli masz tak długie doświadczenie w CV jak sam Elon Musk. Według badań rekruterzy poświęcają mniej niż 10 sekund na pierwsze przeczytanie curriculum vitae. W tym czasie rzucą okiem tylko na górną część życiorysu.

Musisz również pamiętać, że pracodawca będzie szukać w Twoim CV konkretnych informacji — takich, które odpowiadają profilowi idealnego kandydata. Jeśli chce zatrudnić specjalistę IT z 3-letnim doświadczeniem, to fakt, że kilka lat temu roznosiłeś ulotki, na nic mu się nie przyda. Zainteresują go głównie te informacje, o których wspomniał w ofercie pracy.

Dlatego dokumenty aplikacyjne, przynajmniej na początku, przegląda się wybiórczo — tym częściej, im większa jest liczba kandydatów na dane stanowisko.

Istnieje kilka sposobów weryfikacji CV. Pierwszy z nich, najbardziej tradycyjny, to po prostu czytanie dokumentu i sprawdzanie, czy obowiązki, które wykonywał kandydat, pokrywają się z oczekiwaniami firmy. Sprawdzamy daty zatrudnienia i długość doświadczenia w danym zawodzie. Czasami prosimy kandydatów o szersze informacje na temat ich doświadczenia w dodatkowym formularzu. Po tym jesteśmy w stanie szybko podjąć decyzję, czy dany kandydat przechodzi dalej. Czasami posiłkujemy się programami (np. wtyczką Multi Highlight), które zakreślają szukane przez nas słowa kluczowe w CV — te same, które często widnieją w samej ofercie pracy. Coraz więcej programów ATS, z których korzystają rekruterzy, wykorzystuje sztuczną inteligencję, by zweryfikować CV na podstawie ogłoszenia i sprawdzić, jak bardzo kandydat jest dopasowany do danego stanowiska. To znacznie przyspiesza naszą pracę, bo w pierwszej kolejności sprawdzamy osoby najbardziej dopasowane. Jednak nie jest to rozwiązanie idealne, bo kandydaci często nie wpisują słów kluczowych z treści ogłoszenia i nie tworzą CV pod dane stanowisko.
Daria TęczaSenior Recruiter w BOLD

Zatem które stanowiska i miejsca pracy warto wpisać w sekcji CV Doświadczenie? Zapraszam Cię do dalszej części tego artykułu.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Które miejsca pracy warto wpisać do CV, a które pominąć?

Profesjonalny życiorys musi być dopasowany do stanowiska, na które aplikujesz. Zatem czy w CV wpisywać wszystkie miejsca pracy? A jeśli nie — to które trzeba uwzględnić?

Jeżeli masz bardzo długie doświadczenie zawodowe, ogranicz się do opisania ostatnich 10-15 lat swojej kariery. W takim CV nie musisz wpisywać praktyk studenckich ani pierwszego stażu z urzędu pracy. A jeśli od lat konsekwentnie pracujesz w tym samym zawodzie, po prostu napisz o tym na samej górze CV (np. Księgowa z 20-letnim doświadczeniem w spółkach z o.o.) — to z pewnością zrobi na pracodawcy duże wrażenie.

Jeśli jednak pracowałeś w wielu niepowiązanych ze sobą zawodach, w CV wpisz tylko te miejsca pracy, które są bezpośrednio związane z nowym stanowiskiem lub branżą. Pozostałe możesz pominąć albo wymienić w osobnej sekcji CV. Dzięki temu rekruter się nie pogubi, a Ty sprawisz wrażenie osoby konsekwentnej, ambitnej i nastawionej na cel.

Z tego samego powodu — jeśli już pracowałeś w danym zawodzie lub branży (choćby krótko) — nie musisz wpisywać do CV pracy sezonowej lub dorywczej.

Mimo to w CV dobrze jest pokazać 2 lub 3 ostatnie stanowiska pracy. Dzięki temu rekruter będzie dokładnie wiedział, czym zajmowałeś się w ostatnich latach. Z małymi zastrzeżeniami.

Otóż jeśli właśnie zmieniasz branżę lub zawód, to w pierwszej kolejności wymień te obowiązki i osiągnięcia, w trakcie których nabyłeś niezbędne umiejętności miękkie (np. praca w zespole) i techniczne (np. obsługa programów).

A jeśli szukasz pracy w dziedzinie, którą zajmowałeś się kilka lat temu, to maksymalnie skróć opis ostatnich stanowisk pracy, a o swoim doświadczeniu w danej branży koniecznie wspomnij w pierwszej sekcji CV O mnie.

W CV możesz również pominąć te miejsca pracy, w których byłeś zatrudniony bardzo krótko (do 3 miesięcy). Ale wystrzegaj się dłuższych luk w zatrudnieniu, bo rekruter na pewno Cię o nie zapyta przez telefon albo w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

Oczywiście — od tych reguł są wyjątki.

Jeżeli piszesz pierwsze CV (np. CV studenta lub ucznia), powinieneś uwzględnić w nim wszystkie dotychczasowe miejsca pracy. Mogą to być zarówno praktyki, wolontariaty lub staże, jak i praca weekendowa lub wakacyjna. W ten sposób pokażesz, że jesteś aktywny i chcesz się rozwijać, a to bardzo pożądane cechy charakteru w CV.

3. O czym jeszcze pamiętać, wpisując do CV miejsca pracy?

Przede wszystkim zadbaj o czytelność tej sekcji CV. Opisując swoje doświadczenie, uwzględnij:

  • dokładne daty zatrudnienia od–do (miesiąc i rok)
  • pełną nazwę firmy
  • nazwę dotychczasowego stanowiska
  • obowiązki zawodowe — zwłaszcza te, które przydadzą Ci się w nowej pracy
  • kluczowe osiągnięcia zawodowe.

Oto przykład, jak dobrze wpisać miejsce pracy do CV:

Doświadczenie

09.2017–obecnie IV Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu

Stanowisko: Nauczyciel biologii

Obowiązki:

  • prowadzenie lekcji biologii dla uczniów klas I-IV
  • przygotowywanie pomocy dydaktycznych i sprawdzianów
  • uzupełnianie dokumentacji szkolnej

Dodatkowe obowiązki:

  • prowadzenie kółka biologicznego
  • współorganizowanie wycieczek szkolnych

Osiągnięcia:

  • 4 moich uczniów zostało laureatami Olimpiady Biologicznej (w latach 2019-2021)

Wpisując swoje miejsca pracy do CV, zrób to w kolejności odwrotnie chronologicznej — czyli zaczynając od opisu najbardziej aktualnego stanowiska (jest to tzw. CV chronologiczne). Ale jeśli Twoja kariera nie była usystematyzowana i chcesz podkreślić przede wszystkim swoje umiejętności, możesz stworzyć tzw. CV funkcjonalne.

Pamiętaj też, że kłamanie w CV zwyczajnie się nie opłaca. Mimo że aż 44% Polaków kłamie w CV na temat swojego doświadczenia, to rekruter łatwo zweryfikuje te informacje, zadając Ci odpowiednie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Albo nawet nie zadzwoni, jeśli coś wzbudzi jego podejrzenia. 

Dlatego jeżeli masz poczucie, że Twój życiorys może wyglądać podejrzanie — bo np. są tam luki w zatrudnieniu — od razu wyjaśnij te kwestie w celach zawodowych, treści maila z CV albo w liście motywacyjnym.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Wciąż zastanawiasz się, które miejsce pracy wpisać do swojego CV, a które pominąć? Zadaj mi pytanie w komentarzu, a ja spróbuję Ci pomóc.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Czy w cv wpisywac wszystkie miejsca pracy

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4  (6 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: