1. Elementy CV i budowa życiorysu - przykłady sekcji CV

Elementy CV i budowa życiorysu - przykłady sekcji CV

Małgorzata Sury
•  Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Chcesz mieć pewność, że pisząc CV, nie zapomnisz o żadnej ważnej sekcji? Zerknij na poniższy tekst i sprawdź, czy wszystkie elementy CV zgadzają się ze stworzonym przez Ciebie dokumentem. 

Jeśli dopiero zabierasz się za pisanie życiorysu i chcesz przemyśleć budowę CV, w naszym artykule znajdziesz cenne porady na temat obowiązkowych i opcjonalnych sekcji CV. Będziesz wiedział, jaką funkcję pełni każdy element CV i jak zaplanować ich kolejność. 

Chcesz dopracować każdy element swojego CV? Stwórz je w naszym kreatorze na jednym z 20+ profesjonalnych szablonów do CV i pobierz w PDF lub DOC. Znajdziesz tam również gotowe treści, które wstawisz do CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV teraz

Zobacz też gotowy wzór CV dla swojego zawodu, którym możesz się zainspirować.

Elementy CV — przykłady sekcji

elementy cv

1. Jakie są obowiązkowe sekcje w CV?

Pisanie CV najlepiej zacząć wtedy, gdy wiesz już, z ilu sekcji będzie składał się dokument. Trzeba wcześniej zaplanować każdy element życiorysu, by odpowiednio rozłożyć treści. 

Te elementy w gotowym CV są obowiązkowe: 

Teraz zobacz, co zawiera każda z sekcji CV. Bez względu na to, ile stron ma CV, które właśnie tworzysz i na jaki format CV się zdecydujesz, każdy z tych elementów powinien znaleźć się z Twoim dokumencie. 

Sekcję dane osobowe trzeba umieścić na górze dokumentu

Pierwszym elementem życiorysu jest zawsze mała sekcja z danymi osobowymi. Wpisujesz do niej oczywiście swoje nazwisko, ale też numer telefonu i adres mailowy. Warto także dodać link do konta na LinkedIn, jeśli masz konto w tym serwisie. 

Nie wpisuj do CV stanu cywilnego. Taka informacja nie ma żadnego znaczenia w rekrutacji. Podobnie ze zdjęciem. Jeśli zdecydujesz się wysłać CV bez zdjęcia, będzie ono tak samo profesjonalne jak dokument, który zawiera fotografię, oczywiście gdy wybierzesz profesjonalny.

Podsumowanie zawodowe powinno znaleźć się w CV

Podsumowanie zawodowe jest elementem CV, który stosunkowo niedawno zaczął pojawiać się w polskich dokumentach aplikacyjnych. Klasyczne CV, tak jak je sobie wyobrażamy, nie zawierało takiej sekcji.

Nasi eksperci uważają Podsumowanie zawodowe (inaczej znane jako rubryka CV O Mnie) za niezbędne. Dodaj na górze CV dosłownie 3-4 zdania na temat tego, kim jesteś, jakie masz osiągnięcia zawodowe i plany rozwoju kariery. Na pewno uczyni to Twój dokument skuteczniejszym. Również gdy przygotowujesz CV po angielsku. Za granicą cel zawodowy to obecnie standard.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

Umiejętności w CV najlepiej przedstawić w formie listy wypunktowań

Sekcja CV, w której wymieniasz swoje umiejętności, jest niezwykle istotna dla rekrutera. Zwłaszcza że obecnie bardzo ceni się w pracownikach zdolność do rozwijania swoich umiejętności twardych i miękkich. Te drugie to m.in. Twoje istotne z punktu widzenia pracodawcy cechy charakteru

Element CV zawierający opis kompetencji powinien znaleźć się tu po podsumowaniu zawodowym. Rekruter spędza jedynie 6 sekund na analizowaniu CV, więc warto ważne informacje wysunąć na pierwszy plan. 

Doświadczenie to kluczowy element CV

Doświadczenie w CV to najbardziej rozbudowana sekcja dokumentu. I jedna z najważniejszych. Musisz w niej podać dokładne daty pracy, nazwy poprzednich pracodawców oraz wyliczyć swoje obowiązki. 

W sekcji Doświadczenie warto wspomnieć także o sukcesach zawodowych, używając liczb i procentów opisujących konkretnie, co udało Ci się osiągnąć na poprzednim stanowisku. 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

Wykształcenie w CV 

Dobre CV nie istnieje bez elementu, jakim jest opis wykształcenia. Nawet jeśli pozornie wydaje Ci się, że ukończenie szkoły nie ma żadnego znaczenia dla stanowiska, na które aplikujesz, sekcja Edukacja w idealnym CV jest obowiązkowa. 

Pamiętaj tylko o jednym. Nie wymieniaj tutaj wszystkich szkół, do których uczęszczałeś. Całkowicie wystarczy ostatni etap edukacji. Wyjątkiem jest CV naukowe, które musi szczegółowo opisywać Twoją ścieżkę naukową. 

Zainteresowania w CV

Jeśli wydaje Ci się, że sekcja opisująca hobby w CV nie jest ważna, to się mylisz. Ważne jednak, by miała formę opisową. Nie wymieniaj po przecinku wszystkich zainteresowań, które przyjdą Ci do głowy — wybierz jedno-dwa i krótko je scharakteryzuj. 

Klauzula CV

Klauzula o ochronie danych osobowych to obowiązkowy element CV. Po wprowadzeniu przepisów RODO niektóre z danych zawartych w Curriculum Vitae muszą zawierać zgodę kandydata na ich przetwarzanie

Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Nieobowiązkowe elementy CV

Jeśli masz duże doświadczenie zawodowe albo imponujące kwalifikacje, które nie mieszczą się w ramach tych kilku podstawowych sekcji, możesz dodać do CV więcej elementów. Dzięki temu, że rozłożysz informacje o swojej kandydaturze w kilku mniejszych sekcjach CV, dokument stanie się czytelniejszy dla rekrutera.

Referencje w CV

Referencje dla pracownika to element CV, który może być istotny dla wielu rekruterów. W firmach, w których istnieje zwyczaj sprawdzania referencji, telefony lub adresy e-mail do poprzednich pracodawców zamieszczone w CV będą dowodem na to, że kandydat nie ma nic do ukrycia.

Szkolenia, kursy, certyfikaty w CV

Szkolenia, kursy, certyfikaty w CV to sekcja, w której można pochwalić się ważnym dyplomami. Jeśli masz jeden certyfikat (np. językowy), lepiej dodać tę informację do fragmentu CV, który opisuje wykształcenie. Jeśli dyplomów lub ukończonych kursów masz więcej – zdecydowanie wydziel na nie osobne miejsce. 

Języki obce w CV

Jeśli wspomnisz o znajomości języka w sekcji Umiejętności, warto zrobić to w oddzielnej mini sekcji. Zwłaszcza jeśli posługujesz się kilkoma językami obcymi. Pamiętaj tylko, by poziom znajomości języka w CV opisać profesjonalnie i zgodnie z europejską skalą językową

Staż, wolontariat i praktyki w CV

Niełatwo zdecydować, gdzie umieścić staż, wolontariat praktyki w CV, prawda? Możesz dodać te informacje do sekcji z doświadczeniem, ale to zwłaszcza w przypadku osób piszących CV bez doświadczenia czy pierwsze CV

Tworząc odrębną sekcję na staże i wolontariaty w CV, masz szansę pokazać rekruterowi, że poza pracą angażujesz się również w ciekawe niezarobkowe aktywności. 

Zdjęcie do CV

Nie musisz dodawać zdjęcia do CV. Nie jest to w żaden sposób obowiązek kandydata. CV bez zdjęcia jest tak samo skuteczne jak dokument z fotografią. Wyjątek stanowią zawody, w których aparycja i wygląd zewnętrzny są istotne. To np. zawód stewardessy lub modelki. 

Przeczytaj też: CV photo.

3. Jaka jest odpowiednia kolejność sekcji CV? 

Kolejność sekcji w CV zależy od kilku rzeczy. Przede wszystkim od tego, czy zdecydowałeś się na:

Każdy z tych rodzajów CV ma nieco inny układ treści. CV chronologiczne ma sekcje ułożone w taki sposób, by przedstawiać rozwój zawodowy kandydata. Z drugiej strony w CV funkcjonalnym można manipulować kolejnością elementów CV, co pozwala ukryć np. luki w zatrudnieniu. 

Drugą sprawą jest samo podejście do pisania życiorysu. Możesz wybrać uporządkowany dokument, który odpowiada standardom większości rekruterów. To klasyczne CV — bezpieczne w rekrutacji praktycznie na każde stanowisko. 

Możesz też zdecydować się np. na kreatywne CV albo nawet na CV z infografikami i wtedy układ sekcji w dokumencie prawdopodobnie też się zmieni. Tylko od Ciebie zależy, na co postawisz. Pamiętaj jednak, by zawsze dostosowywać dokument do kultury firmy i rodzaju stanowiska oraz zadbać o profesjonalny wygląd CV.

4. Co jeszcze musisz wiedzieć na temat elementów CV?

Pamiętaj, że profesjonalne CV bez względu na to ile sekcji zawiera, musi być napisane odpowiednią czcionką. Nie zapomnij również o poprawnym formatowaniu. Najlepiej napisz większym, pogrubionym fontem nagłówki.

Koniecznie zapisz swoje CV w formacie PDF. Wtedy każdy element życiorysu zostanie odczytany przez rekrutera w takiej formie, jaką mu nadałeś. Na koniec mamy dla Ciebie małe podsumowanie. 

Elementy CV — Podsumowanie

  1. Istnieją podstawowe części CV, które powinno zawierać każdy dokument, również proste CV (podsumowanie zawodowe, umiejętności, doświadczenie, wykształcenie, zainteresowania, klauzula CV).
  2. Jednocześnie istnieje wiele opcjonalnych sekcji nowoczesnego CV, które możesz dodać do swojego dokumentu (referencje, szkolenia, kursy, certyfikaty, języki obce, staż, wolontariat).
  3. Wszystko, co musisz zrobić, to zdecydować, jakie są Twoje mocne strony. Skup się na sekcjach CV, które opisują Twoje największe atuty, i umieść je najbliżej górnej części druku CV.

Masz jeszcze jakieś pytania związane z budową CV? Dodaj pytanie na forum poniżej — chętnie na nie odpowiemy.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Elementy cv

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (6 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: