1. Nieukończone studia w CV - jak je wpisać? Porady eksperta

Nieukończone studia w CV - jak je wpisać? Porady eksperta

Żaneta Spadło
•  Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Wielu kandydatów do pracy zastanawia się, jak wpisać w CV nieukończone studia. A może informowanie pracodawcy o przerwanej lub wciąż trwającej edukacji przyniesie więcej szkody niż pożytku?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Czy warto wpisać nieukończone studia w CV?

To zależy od Twojej sytuacji.

Pod koniec 2021 roku na polskich uczelniach kształciło się aż 1218,2 tys. osób. Jednak nie wszyscy otrzymali dyplom ukończenia studiów. Czy to oznacza, że będą mieli problem ze znalezieniem pracy?

Czasami ukończenie konkretnego kierunku studiów jest konieczne, by dostać pracę — tak jest m.in. w zawodzie prawnika, nauczyciela czy lekarza. Te wymagania musi spełnić każdy kandydat. Dlatego jeśli wpiszesz nieukończone studia w CV, a potem nie pokażesz dyplomu, i tak odpadniesz po rozmowie kwalifikacyjnej.

Jednak prawda jest taka, że w przypadku wielu stanowisk i zawodów wpisywanie do CV wykształcenia — a co dopiero nieukończonych studiów — nie jest konieczne. Najważniejsze jest Twoje doświadczenie i kompetencje zawodowe

Ponadto amerykańscy badacze rynku pracy twierdzą, że w ciągu kolejnej dekady aż 1/3 uczniów pójdzie do pracy bezpośrednio po ukończeniu szkoły średniej, szukając firm, które oferują studia i zdobycie dyplomu na swój koszt jako jeden z benefitów. A to oznacza, że będą składać CV bez wykształcenia wyższego.

Wbrew pozorom, w wielu zawodach i na wielu stanowiskach wcale nie wymaga się ukończenia studiów. Kluczowe dla pracodawców są umiejętności kandydata, a te można oczywiście rozwinąć na uczelni, ale nie tylko. W wielu przypadkach wystarczy ukończyć kurs, szkolenie, przestudiować podręcznik lub zdobyć wiedzę poprzez doświadczenie. Dlatego nie warto ukrywać faktu, że studiów nie skończyliśmy — lepiej napisać to w CV wprost lub wyjaśnić uczciwie w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Koniec końców, po zatrudnieniu Cię pracodawca i tak poprosi o ewentualny dyplom ukończenia studiów — bo poziom wykształcenia wpływa na Twój staż pracy, a więc np. długość przysługującego Ci urlopu. I może posądzić Cię o kłamstwo, gdyby okazało się, że nie zrealizowałeś tego etapu edukacji, a on myślał inaczej.
Daria TęczaStarsza specjalistka ds. pozyskiwania talentów LiveCareer.pl

Studia (a zwłaszcza praktyki studenckie) mogą być więc Twoim dodatkowym atutem w CV, a nie niezbędnym warunkiem zatrudnienia. Choć oczywiście sama wiedza zdobyta w trakcie studiów z pewnością przyda Ci się w pracy, która ma związek z danym kierunkiem (co nie znaczy, że nie możesz zdobyć jej w inny sposób, np. na szkoleniach pracowniczych).

Dlatego nawet jeśli po latach studiowania nie uzyskałeś dyplomu, a pracodawca nie wymaga od Ciebie tytułu licencjata, inżyniera lub magistra, możesz wpisać nieukończone studia w CV. Ale pamiętaj, że prawdopodobnie zostaniesz o to zapytany na rozmowie o pracę. Rekruterzy są na to wyczuleni, bo — jak pokazuje nasze badanie o kłamstwach w CV — podawanie nieprawdziwych informacji przez kandydatów to bardzo powszechne zjawisko (choć należy zaznaczyć, że tylko 16% z nich kłamie na temat wykształcenia).

Jeśli i Ty jesteś w takiej sytuacji, przed rozmową kwalifikacyjną po prostu przygotuj odpowiedź na pytanie, dlaczego rzuciłeś studia albo nie obroniłeś dyplomu. Pamiętaj — to, że nie skończyłeś studiów, nie musi przesądzać o Twoim zatrudnieniu.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Jak wpisać w CV nieukończone studia? Przykłady

No dobrze — zatem jak zaznaczyć nieukończone studia w CV?

Na początku zobacz, jak wygląda poprawny opis edukacji w życiorysie zawodowym:

Wykształcenie

10.2018–06.2021 Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Kierunek: dziennikarstwo i komunikacja społeczna

Uzyskany tytuł: licencjat

Jak widzisz, w CV należy podać jedynie daty studiowania (miesiąc i rok lub tylko rok), pełną nazwę uczelni, kierunek i uzyskany tytuł. Nie musisz wpisywać nazwy wydziału ani tematu pracy dyplomowej (chyba że ma on ścisły związek z danym stanowiskiem, a Ty piszesz CV bez doświadczenia).

A jak wpisać w CV nieukończone studia? Przede wszystkim unikaj słowa „nieukończone”, „przerwane” i innych wyrażeń, które mogą budzić negatywne skojarzenia. Wystarczy, że pominiesz informację o uzyskanym tytule, a zamiast daty końcowej wpiszesz obecnie.

Oto poprawny zapis nieukończonych studiów w CV studenta:

Nieukończone studia w CV studenta — wzór

Wykształcenie

10.2020–obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Kierunek: dziennikarstwo i komunikacja społeczna

To nie wszystko. Jeżeli już wkrótce skończysz studia i chcesz zaznaczyć, że będziesz w pełni dyspozycyjny, w nawiasie możesz dodać informację o planowanej dacie obrony:

Wykształcenie

10.2020–obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Kierunek: dziennikarstwo i komunikacja społeczna (planowana data ukończenia studiów: 06.2023)

W ten sam sposób możesz dodać informację, że studiujesz zaocznie. Dzięki temu pracodawca będzie wiedział, że jesteś dyspozycyjny od poniedziałku do piątku:

Wykształcenie

10.2020–obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Kierunek: dziennikarstwo i komunikacja społeczna (studia zaoczne)

A jak zaznaczyć w CV studia bez obrony?

Pamiętaj, że kłamstwo w CV może Ci jedynie zaszkodzić. Jeśli więc uzyskałeś absolutorium, ale się nie obroniłeś, po prostu pomiń w CV stopień naukowy. Oto przykład:

Studia bez obrony w CV — wzór

Wykształcenie

10.2018–05.2021 Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Kierunek: dziennikarstwo i komunikacja społeczna

Podobnie postępuj w sytuacji, gdy przerwałeś studia po roku lub później (wpisywanie do CV studiów trwających jeden semestr nie ma sensu):

Przerwane studia w CV — wzór

Wykształcenie

10.2018–06.2019 Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Kierunek: dziennikarstwo i komunikacja społeczna

Jeśli aplikujesz do pracy związanej z danym kierunkiem studiów, tę informację możesz dodatkowo rozwinąć w podsumowaniu zawodowym lub liście motywacyjnym, przekuwając porażkę w sukces. Oto przykład:

Ponadto przez rok studiowałem dziennikarstwo i komunikację społeczną, dzięki czemu dobrze poznałem gatunki dziennikarskie i przepisy z zakresu prawa autorskiego.

Jednak pamiętaj, że jeśli w ofercie pracy pojawia się wymóg konkretnego wykształcenia, a Ty go nie posiadasz, wpisanie nieukończonych studiów w CV może wprowadzić pracodawcę w błąd, przez co zostaniesz posądzony o kłamstwo. W takiej sytuacji nie powinieneś aplikować na dane stanowisko.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

kreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Chcesz wpisać nieukończone studia do CV i masz więcej pytań? Zadaj mi je w komentarzu, a ja spróbuję Ci pomóc.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Nieukonczone studia w cv

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.33  (3 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: