1. Skills in CV - umiejętności po angielsku do CV. Lista i przykłady

Skills in CV - umiejętności po angielsku do CV. Lista i przykłady

Małgorzata Sury
•  Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Jeśli przygotowujesz angojęzyczny życiorys zawodowy, pewnie zastanawiasz się nad sekcją Skills in CV, czyli listą Twoich umiejętności przetłumaczonych na angielski. To bardzo ważny element każdego CV, który musi być dopasowany do danej oferty pracy i odpowiadać Twoim rzeczywistym kompetencjom.

Z tego artykułu dowiesz się, co wpisać w angielskie CV w sekcji Skills, zobaczysz listę najbardziej pożądanych przez pracodawców umiejętności po angielsku i dowiesz się, jak uzupełnić swoje English CV, żeby sekcja Skills, pomogła Ci w zdobyciu wymarzonej pracy. 

Chcesz szybko napisać skuteczne CV? Wybierz profesjonalny szablon CV i wypełnij wszystkie sekcje dzięki gotowym treściom do wstawienia i poradom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Zobacz też profesjonalne wzory CV dla różnych zawodów — również po angielsku.

1. Czym są skills?

Skills (pol. umiejętności) to wrodzone i nabyte kompetencje kluczowe, które wykorzystujemy w życiu prywatnym i zawodowym. Możemy je kształtować tak, by osiągać mistrzostwo w danej dziedzinie. Dzielą się na soft skills i hard skills, czyli umiejętności miękkie i twarde.

Wiesz już, czym są skills. Teraz warto się zastanowić, jak wpisać je do CV po angielsku, żeby Twój życiorys zawodowy stał się skuteczny. Nie warto samodzielnie tłumaczyć CV na angielski, żeby nie popełnić błędów. Tym bardziej, że odpowiednio opisane skills in CV to Twoja najlepsza broń przeciwko innym kandydatom.

2. Jak wpisać skills in CV?

Wpisanie skills in CV to nie tylko kwestia wypisania wszystkich swoich umiejętności w CV i cech charakteru. Skills powinny być wymienione tak, żeby pasować do oferty pracy. Nie jest to jednak trudne — wystarczy zobaczyć, co napisane jest w ogłoszeniu i wykorzystać podobne frazy i sformułowania.

Tę sekcję English CV możesz zatytułować Key Skills i wymienić swoje najważniejsze zdolności, co do których masz pewność, że przydadzą Ci się w pracy, o którą się ubiegasz. To ważne, ponieważ rekruterzy najczęściej korzystają z systemu ATS, który skanuje dokumenty aplikacyjne i wychwytuje w nich określone słowa kluczowe.

Skills in CV najlepiej wymienić w punktach, żeby czytający Twoje curriculum vitae mógł szybko i łatwo wyłapać najważniejsze informacje. Pamiętaj też, żeby wpisując skills do CV po angielsku używać odpowiednich zwrotów.

Teraz zobacz przykłady (examples) skills in CV:

Skills in CV list of examples

  • IT skills, computer skills (programming languages, software management)— obsługa komputera (znajomość języków programowania, posługiwanie się specjalistycznym oprogramowaniem)
  • Language skills — znajomość języków obcych
  • Time management — zarządzanie czasem
  • Communication skills — skuteczna komunikacja
  • Creativity — kreatywność
  • Organization — umiejętności organizacyjne
  • Prioritizing tasks — umiejętność ustalania priorytetów
  • Personal skills — umiejętności interpersonalne
  • Responsibility — odpowiedzialność
  • Prioritizing tasks — umiejętność ustalania priorytetów
  • Teamwork — umiejętność pracy zespołowej
  • Customer service — obsługa klienta

Pierwszym wyzwaniem jest dobre rozpoznanie swoich mocnych stron w kontekście kariery zawodowej, a drugim — odpowiednie wpisanie skills in CV. Zobacz przykładową ofertę pracy po angielsku: This position requires ability to drive process improvements, and keep pace with our growth while motivating others to meet the challenges of an extremely customer-focused and metrics-driven environment.

Odpowiadając na tę ofertę swoim English CV, powinieneś wymienić następujące skills:

Skills for CV — przykład

  • Creativity 
  • Working under pressure
  • Motivating others 
  • Customer service
  • Communication skills

Inspiracji możesz też szukać w innych ofertach pracy na podobne stanowisko i w swoim CV wymienić skills, które znajdziesz w ogłoszeniu. Jeśli wpisane przez Ciebie skills in CV jednocześnie odpowiadają na wymagania pracodawcy i dobrze reprezentują Twoje zdolności — bingo. Masz ogromną szansę na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

3. Rodzaje skills in CV, czyli hard skills i soft skills

Jak przeczytałeś w definicji skills na początku tego artykułu — kompetencje dzielą się na twarde i miękkie, czyli hard skills i soft skills in CV. Zaraz wyjaśnię Ci, co to dokładnie oznacza i jak wykorzystać ten podział w życiorysie zawodowym

Czym są soft skills? Lista i przykłady do CV

Soft skills, czyli po polsku umiejętności miękkie, to kompetencje związane z cechami charakteru oraz zdolnościami społecznymi i interpersonalnymi — wszystko, co sprawia, że da się z Tobą żyć i pracować. Są wrodzone, ale można i trzeba je doskonalić. Dlaczego? 

Badania pokazują, że obecnie soft skills są wyjątkowo cenione przez rekruterów i pracodawców. W związku z tym nigdy nie powinieneś pomijać ich w swoim CV — nawet jeśli Twoja praca jest ściśle związana z kompetencjami technicznymi. 

Oto najbardziej pożądane na rynku pracy soft skills. CV, list motywacyjny i podanie o pracę po angielsku powinno je zawierać oczywiście tylko wtedy, jeśli rzeczywiście posiadasz te kompetencje.

Soft skills in CV examples (przykłady) 

  • Creativity — kreatywność
  • Persuasion — umiejętność przekonywania
  • Collaboration, teamwork — współpraca
  • Adaptability — przystosowanie się do nowych sytuacji
  • Time management — zarządzanie czasem
  • Prioritizing tasks — umiejętność ustalania priorytetów
  • Communication — komunikacja
  • Negotiation — umiejętności negocjacyjne

Teraz z pewnością myślisz: wielu kandydatów wpisuje do CV soft skills, ale jak pokazać pracodawcy, że rzeczywiście je posiadam? Możesz poprzeć daną umiejętność konkretnym przykładem — np. w sekcji z osiągnięciami w curriculum vitae (ang. Key Achievements): 

Negotiated better deals with 53 suppliers to save $1.1M annually on materials costs.

W ten sposób podkreślisz swoje atuty w CV i pokażesz, że posiadasz negotiation skills oraz communications skills.

Soft skills można również podzielić na dwie kategorie, obie bardzo istotne i warte do uwzględnienia w dobrym CV:

Personal skills in CV— czyli kompetencje interpersonalne, np. problem solving (rozwiązywanie problemów), motivation (motywowanie siebie i innych), giving feedback (dawanie feedbacku), teamwork (współpraca).

Communication skills in CV — czyli kompetencje komunikacyjne, np. negotiation (zdolności negocjacyjne) czy active listening (aktywne słuchanie).

Hard / Technical skills in CV — co wpisać?

Hard skills, inaczej technical skills, to po polsku kompetencje twarde, czyli umiejętności zawodowe. Są związane ze specjalistyczną wiedzą oraz technologiami, które wykorzystujesz w pracy, m.in. aplikacjami czy programami.

Hard / Technical skillsexamples

  • IT skills, computer skills (programming languages, software management) — obsługa komputera (znajomość języków programowania, posługiwanie się specjalistycznym oprogramowaniem)
  • Language skills — znajomość języków obcych
  • SEO knowledge — znajomość SEO
  • Social Media Management — zarządzanie mediami społecznościowymi
  • Google Analytics — znajomość Google Analytics
  • Project Management (good at SCRUM, PRINCE2) — zarządzanie projektami (znajomość SCRUM, PRINCE2 w stopniu dobrym) 
  • Graphic design (proficient at Sketch, Photoshop, Illustrator) — grafika komputerowa (znajomość Sketch, Photoshop, Illustrator w stopniu zaawansowanym) 

Jeśli chcesz, żeby Twoje skills in CV brzmiały atrakcyjnie, napisz, w jakim stopniu opanowałeś dane kompetencje, jak w przykładzie powyżej. Możesz również podobnie, jak przy soft skills, potwierdzić opanowanie danej umiejętności osiągnięciem zawodowym. Oto przykład:

Profficient at Sketch: designed posters for a social media campagin that received 1mln likes on Facebook — Zaawansowana znajomość Sketch: zaprojektowałem plakaty kampanii w mediach społecznościowych, które polubił 1 milion osób.

skills in CV

4. W którym miejscu wpisać skills in CV?

Skills in CV to jedna z najważniejszych sekcji dokumentu. Dlatego warto umieścić ją tuż pod celem zawodowym w CV — oczywiście, o ile zdecydowałeś się na CV funkcjonalne. Jeśli piszesz CV chronologiczne, wpisz skills zaraz pod sekcją CV z doświadczeniem zawodowym i nad wykształceniem.

Pierwszą opcję wybierz szczególnie, jeśli przygotowujesz CV bez doświadczenia albo piszesz CV na staż lub CV studenta — dzięki temu pokażesz, że posiadasz odpowiednie skills do podjęcia danej pracy i nadrobisz brak rozbudowanego doświadczenia zawodowego.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

5. Najważniejsze dla pracodawców skills in CV examples (przykłady)

Dla zagranicznych pracodawców i rekruterów niektóre skills są bardziej cenne niż inne. Oto przykłady umiejętności, które według badań są najbardziej cenione na rynku pracy.

  • Problem-solving skills — rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów jest w życiu zawodowym bardzo istotne. Polega na umiejętności zdefiniowania problemu, znalezienia dla niego rozwiązania i wprowadzenia go w życie.

  • Teamwork — praca zespołowa

Nie ma zbyt wielu zawodów, w których pracuje się w zupełnej samotności. Dla każdego pracodawcy ważne więc jest, żeby jego pracownicy potrafili skutecznie współpracować.

  • Written communication skills — porozumiewanie się na piśmie

W czasach, kiedy wiele spraw zawodowych załatwia się drogą mailową, bezcenna jest umiejętność jasnego i skutecznego porozumiewania się na piśmie.

  • Leadership — zdolności przywódcze

Organizacja pracy w wielkich korporacjach i średnich przedsiębiorstwach wymaga coraz więcej team leaderów i managerów, którzy będą umieć skutecznie zarządzać zespołami i delegować zadania, żeby cała firma działała jak szwajcarski zegarek.

  • Strong work ethic — etyka zawodowa

Minęły czasy, kiedy pracodawcy wymagali odbębnienia 8 godzin dziennie. Teraz chcą, żebyś kierował się wartościami firmy, w której pracujesz i wykonywał swoje zadania z zaangażowaniem.

  • Analytical skills — kompetencje analityczne

Czyli zdolności do gromadzenia i przetwarzania informacji oraz wyciągania z nich wniosków, dzięki którym łatwiej jest znajdować rozwiązania problemów i podejmować decyzje poparte danymi i faktami.

  • Verbal communication skills — komunikacja werbalna

Czyli porozumiewanie się ustne. W pracy z zespołem trzeba umieć jasno wyrażać myśli i skutecznie przedstawiać swoje idee oraz dawać konstruktywny feedback.

  • Initiative — podejmowanie inicjatywy 

Pracodawcy cenią osoby, które potrafią samodzielnie znajdywać rozwiązania bieżących problemów i wymyślać nowe sposoby na ulepszenie działania istniejących procesów. 

  • Detail-oriented — zwracanie uwagi na szczegóły

Zwracanie uwagi na szczegóły związane jest ze starannym wykonywaniem pracy, ale również umiejętnością dostrzegania przyczyn i dzięki temu głębszego rozumienia procesów i efektów.

  • Adaptability — zdolność adaptacji

Obecnie technologia rozwija się błyskawicznie, w związku z czym nasze zadania w pracy i metody ich wykonywania mogą zmieniać się z dnia na dzień. Dla pracodawców ważne jest, żebyś umiał szybko przystosować się do nowych warunków.

  • Technical skills — zdolności techniczne 

Wszystko, co związane jest z wiedzą i umiejętnościami do wykonywania konkretnych, praktycznych zadań, opartych na wykorzystywaniu technologii czy zdolnościach matematycznych.

  • Interpersonal skills — umiejętności interpersonalne

Czyli to, w jaki sposób odnajdujesz się i funkcjonujesz w grupie współpracowników.

  • Computer skills — posługiwanie się programami komputerowymi

Coraz więcej zadań zawodowych wykonuje się za pomocą programów komputerowych. Dobra znajomość pakietu MS Office przyda się na właściwie każdym stanowisku.

  • Organizational ability — zdolności organizacyjne

Nawet jeśli do Twoich obowiązków zawodowych nie należy organizowanie wydarzeń, pracodawcy cenią umiejętność priorytetyzowania zadań i zarządzania czasem.

  • Strategic planning skills — zdolności planowania strategicznego

Czyli umiejętność stawiania celów i osiągania ich za pomocą małych kroków. Ważna przede wszystkim na stanowiskach managerskich, ale przydatna również u szeregowych pracowników.

Additional skills in CV — jakie jeszcze umiejętności wpisać w życiorysie zawodowym?

Istnieje wiele skills, które warto wpisać do English CV albo do listu motywacyjnego po angielsku, czyli cover letter (inaczej letter of application), nawet jeśli nie są stricte związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. To na przykład znajomość języków obcych (potwierdzona np. przez certyfikat angielski) czy prawo jazdy

Możesz wyodrębnić na nie dodatkową sekcję w swoim CV i nazwać ją additional skills. Oto przykład:

Additional skills in CVexample (przykład)

  • English, proficient lub English, CAE — język angielski, poziom zaawansowany lub język angielski, certyfikat CAE
  • Polish – native/mother language — język polski, ojczysty
  • German – elementary/ basic/pre-intermediate — język niemiecki, podstawowy
  • Spanish – conversational, intermediate — język hiszpański, komunikatywny, średnio zaawansowany
  •  Driving license, cat. B — prawo jazdy kat. B

Pamiętaj też, że kiedy piszesz CV po angielsku do pracy w Polsce lub English CV do Unii Europejskiej, powinieneś umieścić w nim aktualną klauzulę CV po RODO. Zobacz jej poprawną treść poniżej:

Klauzula CV po angielsku — wzór 

I hereby consent to my personal data being processed by [nazwa firmy] for the purpose of considering my application for the vacancy advertised under reference number [numer referencyjny ogłoszenia o pracę].

Zobacz także: Modern CV template i professional CV templates.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania dotyczące skills in English CV, napisz komentarz pod artykułem. Z przyjemnością na niego odpowiem i Ci pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Skills in cv

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.67  (12 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: