Stwórz profesjonalne CV teraz!
Jak napisać list motywacyjny Erasmus? Wzór
Piszą o nas:
List motywacyjny Erasmus to jeden z wymogów wyjazdu na program wymiany studenckiej. Będziesz musiał w nim udowodnić, że naprawdę zależy Ci na wyjeździe za granicę na studia i że dobrze wpłynie to na Twój rozwój naukowy.
To niełatwe zadanie, bo Erasmus cieszy się wielką popularnością, a liczba studentów, którzy chcą wziąć w nim udział, z roku na rok wzrasta. Dlatego w liście motywacyjnym na Erasmus nie możesz pisać frazesów, na przykład że chciałbyś wyjechać, bo w Hiszpanii jest ciepło, a we Francji jest smaczne jedzenie.
Nie martw się. Z tego artykułu dowiesz się, jak napisać skuteczny list motywacyjny Erasmus, zobaczysz wzór z przykładami oraz dowiesz się jakie wymogi stawiają studentom konkretne polskie uczelnie.
Twój list motywacyjny na Erasmus napisze się sam — jeśli skorzystasz z naszego kreatora. Wybierz gotowy szablon listu motywacyjnego i odpowiedz na kilka prostych pytań, a program sam wygeneruje dla Ciebie profesjonalny dokument.
Zobacz też wzory listów motywacyjnych dla różnych zawodów.
List motywacyjny Erasmus — wzór
Mateusz Zabielski
mateusz.zabielski@student.uj.edu.pl
777-343-111
Socjologia
Studia stacjonarne I stopnia
Drugi rok
Komisja Kwalifikacyjna Programu Erasmus Instytutu Socjologii UJ
Zwracam się z uprzejmą prośbą o uwzględnienie mojej kandydatury w programie wymiany studenckiej Erasmus w jednym z poniższych ośrodków uniwersyteckich:
- Oxford University
- University of Exeter
- University of Warwick
Jestem studentem drugiego roku socjologii na studiach stacjonarnych I stopnia. Wybrałem ten kierunek ze względu na ciekawość mechanizmów, które rządzą społeczeństwem. Chciałbym wyjechać do Wielkiej Brytanii, gdyż szczególnie interesuje mnie socjologia polityczna i badania na temat wpływu ustroju monarchistycznego na obywateli.
Uniwersytet Oksfordzki jest moim pierwszym wyborem ze względu na możliwość wzięcia udziału w zajęciach prowadzonych przez prof. Michaela Campa, którego badania na temat wzrostu zaufania społecznego do instytucji publicznych związanych z monarchią, są inspiracją do mojego projektu badawczego do pracy licencjackiej, którą przygotowuję.
Oferta edukacyjna Uniwersytetu w Exeter zachęciła mnie przede wszystkim zajęciami z historii socjologii politycznej w krajach Wielkiej Brytanii oraz myśli politycznej podczas II wojny światowej. Natomiast Uniwersytet w Warwick przyciągnął mnie szeroką ofertą kursów związanych z socjologią ruchów politycznych w Wielkiej Brytanii.
Aktywnie uczestniczę w życiu naukowym Instytutu Socjologii UJ. Podczas studiów brałem udział w projekcie „Monarchia — nowa przyszłość świata polityki czy przestarzała instytucja” pod kierunkiem prof. Mariana Płaskiego, który zaowocował publikacją książki o tym samym tytule. Jestem współautorem rozdziału „Koronowane głowy w Wielkiej Brytanii — pionki czy autorytety polityczne?”.
Jestem również członkiem Koła Naukowego Studentów i Studentek Socjologii UJ, gdzie m.in. brałem udział w organizacji Kongresu Młodej Socjologii. Jestem zdeterminowany do zdobywania nowej wiedzy z interesujących mnie obszarów i poznawania nowych kultur. Studia w Wielkiej Brytanii chciałbym też wykorzystać do rozwijania zdolności językowych, które będę mógł wykorzystać do pracy naukowej.
Wierzę, że udział w programie Erasmus będzie bezcenny dla mojego rozwoju naukowego. Dzięki wyjazdowi do Wielkiej Brytanii będę mógł bliżej zapoznać się z interesującymi mnie obszarami socjologii, poszerzyć swoją wiedzę i zdobyć nowe doświadczenia.
W wymianie studenckiej chciałbym uczestniczyć w semestrze letnim roku 2020/21.
Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.
Z wyrazami szacunku,
Mateusz Zabielski
[odręczny podpis]
Już wiesz, jak powinien wyglądać list motywacyjny na Erasmusa. Teraz omówię powyższy wzór i powiem Ci, na co powinieneś zwrócić uwagę, pisząc taki dokument.
1. List motywacyjny na Erasmus — wymagania polskich uniwersytetów
Pisanie listu motywacyjnego na Erasmus zacznij od sprawdzenia wymogów Twojej uczelni. Każdy z polskich uniwersytetów, które biorą udział w programie, podaje na swojej stronie internetowej informacje dla studentów chcących wyjechać na Erasmus.
Poza stroną uczelni powinieneś również spojrzeć na stronę swojego instytutu bądź wydziału. Tam z pewnością znajdziesz dokładniejsze wymogi i listę uczelni zagranicznych, z którymi dana jednostka współpracuje. Zwróć też uwagę na to, że niektóre uniwersytety wymagają listu motywacyjnego na Erasmus po angielsku, niektóre po polsku, a niektóre w obu językach.
Zobacz, jak wygląda pisanie listu motywacyjnego na Erasmus na poszczególnych polskich uczelniach.
List motywacyjny Erasmus UJ
Na stronie internetowej dotyczącej programu Erasmus na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie nie ma informacji o wymaganych do programu dokumentach. Władze UJ odsyłają kandydatów do stron poszczególnych wydziałów i instytutów za granicą lub też dokumentu, z którego łatwo jest trafić na strony z wymaganiami poszczególnych jednostek uczelnianych.
Pamiętaj jednak, że wszystkie dokumenty na UJ, będziesz musiał wprowadzić w internetowym systemie USOS. Dlatego postaraj się, żeby Twój list motywacyjny był krótki i zmieścił się w wyznaczonym limicie znaków.
List motywacyjny Erasmus UW
Uniwersytet Warszawski na swojej stronie nie podaje szczegółowych wytycznych dotyczących procesu „rekrutacji” na program Erasmus. W tym przypadku również należy sprawdzić konkretne wymagania na stronach poszczególnych jednostek Uniwersytetu Warszawskiego.
Podobnie jak na UJ list motywacyjny Erasmus na UW, wprowadza się w systemie USOS, wybierając swój wydział lub instytut. Pamiętaj, żeby sprawdzić, w które jednostki wymagają listu po polsku, a które po angielsku. W niektórych jednostkach wystarczy zaledwie kilka zdań uzasadnienia w formularzu w USOS-ie.
List motywacyjny Erasmus UAM
Strona internetowa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu również odsyła swoich studentów do stron poszczególnych wydziałów i instytutów, i nie ma jednolitych wymagań dla wszystkich chętnych na Erasmus.
Dlatego koniecznie sprawdź, czy powinieneś napisać swój list motywacyjny Erasmus UAM po angielsku czy polsku czy może w obu tych językach. Dokument również należy umieścić w studenckim serwisie USOS.
2. Od czego zacząć pisanie listu motywacyjnego na Erasmus?
Na samej górze Twojego listu motywacyjnego na Erasmus powinieneś poprawnie wpisać dane osobowe i kontaktowe, podobnie jak w każdym CV. Podaj swoje imię i nazwisko, uczelniany adres e-mail i numer telefonu. Dodaj również jaki kierunek studiujesz, w jakim trybie i na którym roku.
Poprawnie wpisz również odbiorcę dokumentu, czyli komisję, która zajmuje się programem na Twoim wydziale.
Zacznij list motywacyjny od oficjalnej formuły, np. „Zwracam się z uprzejmą prośbą o uwzględnienie mojej kandydatury w programie wymiany studenckiej Erasmus w jednym z poniższych ośrodków uniwersyteckich…” i podaj zagraniczne uczelnie, które Cię interesują.
Dane osobowe w liście motywacyjnym Erasmus — wzór
Mateusz Zabielski
mateusz.zabielski@student.uj.edu.pl
777-343-111
Socjologia
Studia stacjonarne I stopnia
Drugi rok
Każdy list motywacyjny stworzony w kreatorze możesz łatwo edytować i dopasować do konkretnej oferty pracy. Podaj nazwę stanowiska i firmy, do której aplikujesz, a narzędzie dostosuje treść za Ciebie. Stwórz profesjonalny list motywacyjny szybciej niż kiedykolwiek i aplikuj o pracę bez straty czasu.
3. Jak zacząć list motywacyjny na Erasmus?
Każdy list motywacyjny na Erasmus powinien zacząć się od wstępu, czyli krótkiego akapitu, w którym się przedstawisz i zwięźle opiszesz swoje zainteresowania naukowe. Napisz w nim, jaki kierunek studiujesz i dlaczego się na niego zdecydowałeś.
Możesz podejść do tego, jak do przygotowywania listu motywacyjnego bez doświadczenia do pracy. W nim również musisz przede wszystkim skupić się na swoich predyspozycjach, cechach charakteru (czyli umiejętnościach miękkich) i pokazaniu swojego zaangażowania.
List motywacyjny na Erasmus powinien pokazywać, jak wyjazd na studia za granicę pozytywnie wpłynie na Twój rozwój naukowy. Dlatego już we wstępie powinieneś zaznaczyć, czym konkretnie się interesujesz i dlaczego wyjazd do danego kraju przyniesie Ci korzyści. Wstęp do listu motywacyjnego na Erasmus może przypominać podsumowanie zawodowe w CV.
Wstęp listu motywacyjnego Erasmus — wzór
Jestem studentem drugiego roku socjologii na studiach stacjonarnych I stopnia. Wybrałem ten kierunek ze względu na ciekawość mechanizmów, które rządzą społeczeństwem. Chciałbym wyjechać do Wielkiej Brytanii, gdyż szczególnie interesuje mnie socjologia polityczna i badania na temat wpływu ustroju monarchistycznego na obywateli.
Nie musisz niczego wymyślać. Kreator listu motywacyjnego LiveCareer sam podpowie Ci najlepszą treść listu motywacyjnego dzięki gotowym przykładom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
4. Jak skutecznie umotywować w liście na Erasmus swój wyjazd?
Po wstępie do listu motywacyjnego na Erasmus powinieneś napisać rozwinięcie, w którym konkretnie pokażesz, dlaczego chcesz wyjechać na studia na podane przez siebie uczelnie. Dlatego, przygotowując się, zapoznaj się z ofertą naukową tych uniwersytetów — musisz pokazać, że wiesz, po co jedziesz.
Opcji uzasadnienia swojego wyboru jest bardzo dużo. Mogą to być konkretne kursy, które przyciągnęły Twoją uwagę, czy nawet wykładowcy, których dorobek naukowy jest dla Ciebie interesujący.
W liście motywacyjnym na Erasmus możesz również pokazać, że wyjazd do danego miasta czy regionu będzie dla Ciebie wartościowy. Ważne jest, żeby podać konkretne powody i pokazać swoje zaangażowanie.
Na koniec rozwinięcia Twojego listu motywacyjnego Erasmus, napisz więcej o sobie i swoich dotychczasowych akademickich osiągnięciach (możesz wzorować się na sekcji osiągnięcia w CV) i aktywnościach. Działalność w kole naukowym, publikacje i projekty dodatkowe świetnie pokażą, że zależy Ci na rozwoju.
Rozwinięcie listu motywacyjnego Erasmus — wzór
Uniwersytet Oksfordzki jest moim pierwszym wyborem ze względu na możliwość wzięcia udziału w zajęciach prowadzonych przez prof. Michaela Campa, którego badania na temat wzrostu zaufania społecznego do instytucji publicznych związanych z monarchią, są inspiracją do mojego projektu badawczego do pracy licencjackiej, którą przygotowuję.
Oferta edukacyjna Uniwersytetu w Exeter zachęciła mnie przede wszystkim zajęciami z historii socjologii politycznej w krajach Wielkiej Brytanii oraz myśli politycznej podczas II wojny światowej. Natomiast Uniwersytet w Warwick przyciągnął mnie szeroką ofertą kursów związanych z socjologią ruchów politycznych w Wielkiej Brytanii.
Aktywnie uczestniczę w życiu naukowym Instytutu Socjologii UJ. Podczas studiów brałem udział w projekcie „Monarchia — nowa przyszłość świata polityki czy przestarzała instytucja” pod kierunkiem prof. Mariana Płaskiego, który zaowocował publikacją książki o tym samym tytule. Jestem współautorem rozdziału „Koronowane głowy w Wielkiej Brytanii — pionki czy autorytety polityczne?”.
Jestem również członkiem Koła Naukowego Studentów i Studentek Socjologii UJ, gdzie m.in. brałem udział w organizacji Kongresu Młodej Socjologii. Jestem zdeterminowany do zdobywania nowej wiedzy z interesujących mnie obszarów i poznawania nowych kultur. Studia w Wielkiej Brytanii chciałbym też wykorzystać do rozwijania zdolności językowych, również na poziomie akademickim, które będę mógł wykorzystać do pracy naukowej.
5. Jak zakończyć list motywacyjny na Erasmus?
Zakończenie listu motywacyjnego na Erasmus to świetna okazja do podsumowania swoich motywacji, podkreślenia, że bardzo zależy Ci na wyjeździe i zwięzłego pokazania, jak możesz skorzystać ze studiów za granicą. Na końcu zamieść grzecznościową formułę „Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby”.
W zakończeniu możesz bezpośrednio zwrócić się do przewodniczącego komisji, który będzie rozpatrywać Twoją kandydaturę. Wtedy koniecznie pamiętaj o zwrotach grzecznościowych i odpowiednim tytule naukowym. Jeśli nie napisałeś we wstępie, na jak długo chcesz wyjechać, możesz wspomnieć o tym pod koniec listu.
Zakończenie listu motywacyjnego Erasmus — wzór
Wierzę, że udział w programie Erasmus będzie bezcenny dla mojego rozwoju naukowego. Dzięki wyjazdowi do Wielkiej Brytanii będę mógł bliżej zapoznać się z interesującymi mnie obszarami socjologii, poszerzyć swoją wiedzę i zdobyć nowe doświadczenia.
W wymianie studenckiej chciałbym uczestniczyć w semestrze letnim roku 2020/21.
Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.
6. O czym jeszcze pamiętać, pisząc list motywacyjny na Erasmus?
Potrzebujesz listu motywacyjnego na praktyki w ramach Erasmusa? Wzór z tego artykułu pasuje również na tę okazję. Tak samo musisz umotywować, dlaczego chcesz wyjechać do danego kraju i jak na tym skorzystać.
Nawet jeśli Twoja uczelnia wymaga polskiego dokumentu, możesz przygotować również list motywacyjny po angielsku na Erasmus (lub w języku kraju, do którego chciałbyś pojechać). Dzięki temu od razu przygotujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej.
W liście motywacyjnym po angielsku musisz stosować odpowiednie zwroty — nie możesz przetłumaczyć polskiego listu na Erasmus słowo w słowo. To prosta droga do popełnienia błędu językowego i przekreślenia szansy na wyjazd. Sprawdź zwroty do letter of application, które pomogą Ci w napisaniu dokumentu.
Na sam koniec koniecznie sprawdź poprawność językową Twojego listu. Wyeliminuj literówki, błędy ortograficzne i gramatyczne. Pamiętaj również, że to formalny dokument, więc powinienieś stosować odpowiednie zwroty grzecznościowe i tytuły naukowe.
Jeśli na Twojej uczelni nie wprowadza się listu motywacyjnego przez system internetowy, pamiętaj, żeby na końcu dodać taką jak w CV klauzulę ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych.
Zobacz też: List intencyjny - definicja i wzór.
List motywacyjny nie wystarczy — potrzebujesz też profesjonalnego CV. Wypróbuj nasz kreator i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów. Stwórz CV w kilka minut w kreatorze CV LiveCareer.
Masz jeszcze jakieś wątpliwości dotyczące listu motywacyjnego na Erasmusa? Koniecznie napisz o nich w komentarzu. Z przyjemnością odpowiem na wszystkie pytania i chętnie Ci pomogę.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.
Oceń ten artykuł:
List motywacyjny erasmus
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV za darmoPodobne artykuły
Europass CV online - co to? Wzór, zalety i wady kreatora
Co to jest Europass CV i kiedy możesz go potrzebować? Zobacz nasz przewodnik, który pokaże Ci wady, zalety i wypełnione wzory europejskiego CV online.
CV po niemiecku — wzór i zwroty. Jak napisać Lebenslauf?
Sprawdź, jak napisać dobre CV po niemiecku. Tutaj znajdziesz poprawny wzór CV po niemiecku (Lebenslauf) oraz przykłady ważnych niemieckich zwrotów do CV.
Darmowe szablony CV do pobrania: 17 wzorów za darmo
Sprawdź darmowe szablony CV wybrane i ocenione przez ekspertów. Zobacz, jak wybrać dobry CV szablon dla siebie. Pobierz gotowe darmowe wzory CV.
Piszą o nas: