1. Podanie o pracę w szkole: wzór, jak napisać do dyrektora szkoły

Podanie o pracę w szkole: wzór, jak napisać do dyrektora szkoły

Żaneta Spadło
•  Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Podanie o pracę w szkole to doskonała okazja, by pokazać, że świadomie kierujesz swoją karierą i jesteś ponadprzeciętnie zmotywowany do pracy. Dlaczego?

Większość osób zwykle biernie czeka na wymarzoną ofertę, a potem masowo wysyła podobne dokumenty aplikacyjne. W takim tłoku łatwo przegapić nawet bardzo dobrego kandydata. Tymczasem podanie do dyrektora szkoły wysyła się z własnej inicjatywy, jeśli dana placówka obecnie nie prowadzi rekrutacji.

Z tego artykułu dowiesz się, jak napisać podanie o pracę w szkole. Skorzystaj z naszych porad, a to właśnie do Ciebie w pierwszej kolejności odezwie się dyrektor szkoły, gdy ruszy proces rekrutacji.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Podanie o pracę w szkole — wzór

Miejscowość, data

Agnieszka Dokładnicka

Numer telefonu

Adres e-mail 

Imię i nazwisko dyrektora szkoły

Dyrektor

Nazwa szkoły

Adres szkoły

PODANIE O PRACĘ

Szanowna Pani Dyrektor,

zwracam się z uprzejmą prośbą o zatrudnienie mnie w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Opolu w charakterze sekretarza szkoły

Mam ponad 7-letnie doświadczenie w pracy w publicznych placówkach oświatowych (poprzednio w szkole specjalnej), a także dobry kontakt z dziećmi i współpracownikami. Do tej pory z powodzeniem nadzorowałam pracę 6 osób — pracowników sekretariatu i referentów. Wierzę, że to doświadczenie pomoże mi nadzorować pracę sekretariatu w Pani szkole.

W poprzednim miejscu pracy współtworzyłam też arkusz organizacyjny szkoły, który pozwolił wyeliminować wolne godziny między lekcjami w klasach IV-VIII oraz przyczynił się do większej satysfakcji z zajęć zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. W Pani szkole mogłabym wprowadzić podobne usprawnienia.

Dziękuję za poświęcony mi czas. W załączniku przesyłam moje CV oraz referencje od poprzednich pracodawców. Z przyjemnością spotkam się z Panią osobiście, aby szerzej opowiedzieć o moim doświadczeniu i odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Z wyrazami szacunku

Agnieszka Dokładnicka

Załączniki:

  1. Curriculum Vitae
  2. Referencje

Powyższe przykładowe podanie o pracę jako sekretarz w szkole dobrze pokazuje, z jakich elementów składa się taki dokument. Teraz pokażę Ci, jak go napisać w 5 prostych krokach, by zrobić dobre wrażenie na dyrekcji. Wyślij je razem z profesjonalnym CV, a wzrosną Twoje szanse na dostanie pracy.

1. Zaadresuj podanie do dyrektora szkoły

Dokument formalny, jakim jest  podanie o pracę w szkole albo wypowiedzenie umowy o pracę, przypomina list motywacyjny lub tradycyjny życiorys. Tu podobnie w prawym górnym rogu napisz nazwę miejscowości i datę wysłania podania, a niżej, z lewej strony, Twoje dane osobowe i kontaktowe (te same co w CV).

W tym miejscu wystarczy, że wymienisz swoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres e-mail. Jeśli piszesz podanie o pracę nauczyciela, możesz dodać też datę urodzenia. Podobnie jak w CV, podawanie stanu cywilnego czy adresu zamieszkania jest zbędne i niepotrzebnie wydłuża dokument.

Niżej napisz imię i nazwisko adresata. Pamiętaj, by zaadresować swoje podanie do dyrektora szkoły, a nie do dyrektorki — nawet jeśli tę funkcję sprawuje kobieta. Dr hab. Marek Łaziński z Uniwersytetu Warszawskiego zwraca uwagę, że dla wielu osób forma żeńska wciąż może brzmieć lekceważąco.

W podaniu do dyrektora szkoły napisz również adres i pełną nazwę placówki (nawet jeśli jest długa) — np. I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Bolesława Limanowskiego w Warszawie. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na stronie internetowej szkoły.

Zobacz, jak poprawnie zaadresować podanie o pracę w szkole:

Podanie o pracę w szkole — wzór danych kontaktowych

Miejscowość, data

Agnieszka Dokładnicka

Numer telefonu

Adres e-mail 

Imię i nazwisko dyrektora szkoły

Dyrektor

Nazwa szkoły

Adres szkoły

2. W podaniu o pracę w szkole napisz, na jakie stanowisko aplikujesz

...i zadbaj o poprawne nazewnictwo. Np. podanie o pracę sekretarki w szkole jest czymś innym niż podanie o pracę sekretarza szkoły. Z kolei odpowiednikiem tego stanowiska w szkołach niepublicznych jest dyrektor ds. administracji. 

W prośbie do dyrektora szkoły możesz też napisać, dlaczego zależy Ci na pracy w tej konkretnej placówce. Powodem mogą być np. pozytywne opinie na jej temat lub chęć podjęcia nowych wyzwań zawodowych. Jednak zadbaj, by Twoje podanie do dyrekcji szkoły — podobnie jak list motywacyjny — było krótkie (wystarczy 1 strona A4).

Zobacz przykładowy wzór wstępu do podania o pracę w szkole:

Podanie do dyrektora szkoły — wzór wstępu

Szanowna Pani Dyrektor,

zwracam się z uprzejmą prośbą o zatrudnienie mnie w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Opolu w charakterze sekretarza szkoły.

3. W podaniu o pracę do szkoły opisz swoje atuty i osiągnięcia

Twoje atuty zawodowe to ważny element nie tylko CV, ale też podania o pracę w szkole — to właśnie z tym dokumentem dyrektor zapozna się w pierwszej kolejności. Dlatego krótko wymień swoje największe osiągnięcia. Pokaż, jak wykorzystujesz umiejętności i kwalifikacje opisane w CV w codziennej pracy.

Jeśli nie wiesz, które kompetencje wybrać, poszukaj ofert pracy na podobnym stanowisku, np. w szkołach niepublicznych lub w prywatnych firmach. Dzięki temu zobaczysz, czego oczekują pracodawcy i które atuty z Twojego CV zasługują na szerszy komentarz. Napisz, co sam możesz zaoferować pracodawcy.

Piszesz podanie o pracę do szkoły i CV bez doświadczenia zawodowego? Wspomnij o studiach lub praktykach i wolontariatach. Napisz, w jaki sposób te doświadczenia pomogą Ci w realizacji zadań. Zakres obowiązków na wybranych stanowiskach znajdziesz w ustawie Prawo oświatowe oraz Ustawie z dn. 28 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

W podaniu o pracę do szkoły możesz wspomnieć również o swoich umiejętnościach miękkich. Jak bowiem wynika z raportu przygotowanego przez LinkedIn, aż dla 92% rekruterów są one równie ważne lub nawet ważniejsze od umiejętności twardych (np. znajomości programów).

Zobacz, jak podkreślić swoje atuty w podaniu o pracę do dyrektora szkoły:

Podanie o pracę w szkole — wzór rozwinięcia

Mam ponad 7-letnie doświadczenie w pracy w publicznych placówkach oświatowych(poprzednio w szkole specjalnej), a także dobry kontakt z dziećmi i współpracownikami. Do tej pory z powodzeniem nadzorowałam pracę 6 osób — pracowników sekretariatu i referentów. Wierzę, że to doświadczenie pomoże mi nadzorować pracę sekretariatu w Pani szkole.

W poprzednim miejscu pracy współtworzyłam też arkusz organizacyjny szkoły, który pozwolił wyeliminować wolne godziny między lekcjami w klasach IV-VIII oraz przyczynił się do większej satysfakcji z zajęć zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. W Pani szkole mogłabym wprowadzić podobne usprawnienia.

4. Podanie do dyrektora szkoły zakończ wyrażeniem nadziei na spotkanie

Na końcu podania o pracę do dyrektora szkoły wyraź nadzieję na osobiste spotkanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W dobrym tonie będzie również podziękowanie dyrektorowi za czas poświęcony na przeczytanie Twojego dokumentu.

Do podania dołącz również curriculum vitae oraz referencje od byłych pracodawców (jeśli je posiadasz). W ten sposób pokażesz, że poważnie podchodzisz do procesu rekrutacji.

Zobacz, jak profesjonalnie zakończyć podanie o pracę do szkoły:

Podanie do dyrektora szkoły — wzór zakończenia

Dziękuję za poświęcony mi czas. W załączniku przesyłam moje CV oraz referencje od poprzednich pracodawców. Z przyjemnością spotkam się z Panią osobiście, aby szerzej opowiedzieć o moim doświadczeniu i odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Z wyrazami szacunku

Agnieszka Dokładnicka

Załączniki:

  1. Curriculum Vitae
  2. Referencje 

5. Zadbaj, by Twoje podanie do dyrektora szkoły wyglądało atrakcyjnie

Na końcu zadbaj o profesjonalny wygląd podania do dyrektora szkoły. Dodaj przerwy między kolejnymi akapitami i wyróżnij kluczowe informacje — dzięki temu dokument będzie czytelny. Następnie sprawdź podanie i CV pod kątem ewentualnych błędów (np. ortograficznych i interpunkcyjnych).

Dopasuj też wygląd CV do wyglądu i treści podania o pracę w szkole. Możesz to zrobić, korzystając z programu do pisania CV oraz naszego kreatora listów motywacyjnych. Jeśli Twoje dokumenty będą wyglądały profesjonalnie, pracodawca odniesie wrażenie, że dalej może być tylko lepiej.

Przyłóż się również do pisania maila z CV i podaniem o pracę w szkole. W 4-5 zdaniach wyjaśnij powód swojej aplikacji i opisz swoje największe osiągnięcie zawodowe. Dzięki temu dyrektor chętniej zapozna się z przesłanymi przez Ciebie dokumentami.

Zobacz też wzór podania o rozwiązanie umowy o pracę.

Jeśli piszesz podanie o pracę w szkole i uważasz, że jakaś kwestia wymaga dodatkowego komentarza, możesz zadać mi pytanie pod tym artykułem.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Podanie o prace w szkole

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.79  (14 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: