1. Jak zostać deweloperem [też małym, od zera i bez pieniędzy]?

Jak zostać deweloperem [też małym, od zera i bez pieniędzy]?

Małgorzata Sury
•  Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Praca dewelopera kusi naprawdę wielu — wysokie zarobki i praktycznie nieskończony popyt (w końcu ludzie muszą mieć gdzie mieszkać), zwiastują świetlaną karierę i sukces finansowy. Z drugiej strony to zawód obciążony dużym ryzykiem oraz wymagający sporych nakładów finansowych.

Jeśli jednak mimo to chcesz wiedzieć, jak zostać deweloperem, ten artykuł jest dla Ciebie. Przeczytasz, co musisz wiedzieć, aby zacząć pracę w tym zawodzie i jakie umiejętności są w nim potrzebne, aby odnieść sukces.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Jak zostać deweloperem od zera?

Zgodnie z Ustawą deweloperską deweloper to przedsiębiorca, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie umowy deweloperskiej zobowiązuje się do ustanowienia prawa, o którym mowa w art. 1 (prawa własności lokalu mieszkalnego) i przeniesienia tego prawa na nabywcę.

Jeśli nie brzmi to dla Ciebie zbyt jasno, śpieszę z wytłumaczeniem. Deweloperzy zajmują się prowadzeniem inwestycji budowlanych, zarówno mieszkalnych jak i użytkowych (biurowców, obiektów handlowych, przemysłowych i użyteczności publicznej) — kupowaniem działek, zdobywaniem odpowiednich pozwoleń, zarządzaniem budową i sprzedażą. Mogą być zarówno osobami fizycznymi, jak i prawnymi (czyli przedsiębiorstwami). 

Nie ma żadnych formalnych wymagań, żeby zostać deweloperem (od wprowadzenia ustawy deregulacyjnej w 2013 r.). Nie potrzebna jest licencja ani ukończenie kursów. Ale to oczywiście nie znaczy, że ten zawód nie wymaga wiedzy i specjalistycznych kompetencji. 

Oczywiście na rynku znajdziesz organizowane przez firmy prywatne kursy, które pomogą Ci w zostaniu deweloperem i nabyciu odpowiedniej wiedzy. Mogą również przydać się studia ekonomiczne, z budownictwa czy architektury. 

Wielu deweloperów wcześniej pracowało na innych stanowiskach w branży budowlanej, m.in. jako agenci czy zarządcy nieruchomości. To pozwoliło im zdobyć konieczny know-how. W końcu musisz wiedzieć, jak zarządzać inwestycjami budowlanymi, ocenić rentowność danej działki oraz mieć wiedzę związaną z inwestowaniem. 

Ponadto najczęściej, aby zostać deweloperem, potrzebne są po prostu pieniądze, aby zainwestować w pierwszą budowę czy kupno ziemi — a to niemałe nakłady finansowe. Musisz również być gotowy na ryzyko straty środków czy nieduży zysk na początku tej drogi zawodowej.

Dodatkowo będziesz musiał założyć działalność gospodarczą — wielu deweloperów pracuje na własny rachunek, a zgodnie z ustawą, zarejestrowanie przedsiębiorstwa jest niezbędne do tego. 

Zobacz też: Co to jest działalność nierejestrowana?

Czy da się zostać deweloperem bez pieniędzy?

Teoretycznie tak, w praktyce to dość karkołomne. Możesz oczywiście starać się o kredyt inwestycyjny, ale najczęściej będziesz potrzebować wysokiego wkładu własnego (ok. 20-25% wszystkich kosztów), co jest blokadą dla wielu osób — bank pokryje jedynie część wydatków. 

Co więcej, przy udzielaniu kredytu deweloperskiego oczywiście dokładnie sprawdzi ryzyko inwestycji i potencjalny zysk. Banki więc najchętniej udzielają kredytów osobom czy firmom, które mają już za sobą udane inwestycje i doświadczenie w działalności deweloperskiej. 

Możesz też również spróbować poszukać inwestora, ale ponownie — osoby, które powierzają innym swoje pieniądze, chętniej zgodzą się na współpracę z doświadczonymi i zaznajomionymi z rynkiem profesjonalistami

Jak zostać małym deweloperem?

Cóż, prawdopodobnie każdy deweloper na początku swojej kariery zaczynał od mniejszych inwestycji i nie zbudował wielomilionowego biznesu w jedną noc. Nie musisz też nastawiać się na zostanie wielkim graczem w branży — już pierwsze, małe inwestycje mogą przynieść niezły zysk. 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Jakie umiejętności są potrzebne, aby zostać deweloperem?

Praca w deweloperce wymaga naprawdę szerokiego wachlarza kompetencji — zarówno specjalistycznych, jak i zdolności interpersonalnych. W końcu deweloper ma naprawdę dużo różnych obowiązków i musi dbać, aby cała inwestycja się nie posypała oraz przyniosła zysk. 

W pracy dewelopera na pewno przydadzą się następujące umiejętności twarde:

  • znajomość branży budowlanej
  • znajomość prawa budowlanego
  • wiedza na temat rynku nieruchomości
  • obsługa branżowych programów komputerowych
  • wiedza na temat inwestowania i spekulacji
  • przygotowywanie umów i kontraktów
  • prowadzenie dokumentacji.

Jeśli zaś chodzi o umiejętności miękkie i cechy charakteru potrzebne będą:

  • zdolności negocjacyjne
  • myślenie analityczne i przewidywanie ryzyka 
  • praca w zespole i zarządzanie podwładnymi
  • odporność na stres
  • networking
  • zawiązywanie i utrzymywanie dobrych relacji z klientami
  • odpowiedzialność
  • zdolności organizacyjne
  • cierpliwość i motywacja
  • umiejętność wyznaczania i realizacji celów.

Jeśli najpierw chciałbyś zatrudnić się w firmie deweloperskiej, a nie zakładać działalność gospodarczą, następna część artykułu jest dla Ciebie — przeczytasz w niej, jak napisać skuteczne CV

3. Jak napisać CV, żeby zostać deweloperem?

Wielu deweloperów pracuje na własny rachunek — niewiele firm zatrudnia pracowników. Dodatkowo, jeśli już oferują tego typu pracę, w wymaganiach przede wszystkim pojawia się przynajmniej kilka lat doświadczenia zawodowego w branży nieruchomości, np. w pośrednictwie albo wynajmie. 

Dlatego w CV powinieneś podkreślać właśnie te atuty. Możesz np. wspomnieć o zrealizowanych inwestycjach już w podsumowaniu zawodowym, czyli krótkiej sekcji na początku dokumentu, w której prezentujesz najważniejsze informacje o swojej drodze zawodowej i kluczowych kompetencjach.

W życiorysie zawodowym dewelopera warto również podkreślić swoje kompetencje, zarówno twarde, jak i miękkie. Jeśli masz szeroką branżową wiedzę, koniecznie się nią pochwal. Postaraj się również pokazać na przykładach, że rzeczywiście opanowałeś dane umiejętności. 

Dla przykładu: gdy wpiszesz do CV w sekcji z umiejętnościami zdolności negocjacyjne, krótko opisz udane transakcje z klientami czy to, jak oszczędziłeś środki właśnie dzięki negocjacjom. Pracodawca po prostu chce wiedzieć, że rzeczywiście jesteś kompetentny i umiesz wykorzystywać podane w curriculum vitae umiejętności w praktyce.

Oczywiście, możesz również zatrudnić się w biurze deweloperskim na innym stanowisku i tam zdobyć odpowiednie doświadczenie, aby później wystartować z własnymi inwestycjami. 

Jeśli masz przydatne w branży nieruchomości wykształcenie, warto podkreślić je w CV. Nawet jeśli masz niewiele doświadczenia zawodowego, to świetna baza do dalszej nauki, zdobywania nowych kompetencji i rozwoju kariery. Również, jeśli ukończyłeś kursy albo szkolenia związane z deweloperką, warto o nich wspomnieć w życiorysie. 

Do dobrego CV możesz dołączyć krótki list motywacyjny. Chociaż obecnie niewielu pracodawców go wymaga, to świetna okazja, żeby szerzej przedstawić swoje mocne strony — zwłaszcza jeśli masz bogate doświadczenie i czujesz, że życiorys niekoniecznie przedstawia jej w pełni. 

W liście motywacyjnym możesz szerzej opisać swoje osiągnięcia zawodowe i przedstawić pracodawcy, dlaczego jesteś dobrym kandydatem oraz jakie korzyści przyniesie mu zatrudnienie właśnie Ciebie. 

Pamiętaj też, że wejście do branży nieruchomości i zostanie deweloperem, najczęściej wymaga wielu lat zdobywania doświadczenia, szlifowania kwalifikacji zawodowych oraz posiadania kapitału na pierwszą inwestycję. 

Zobacz też: Jak zostać pośrednikiem / agentem nieruchomości?, Jak zostać architektem [też wnętrz i krajobrazu] w Polsce? oraz Jak zostać agentem ubezpieczeniowym? Porady ekspertów.

Przeczytaj też nasz poradnik: CV agent nieruchomości: wzór i porady ekspertów, jak napisać.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Chcesz wiedzieć więcej, o tym jak zostać deweloperem? Zostaw komentarz pod artykułem. Postaram się Ci pomóc.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Jak zostac deweloperem

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.2  (15 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: