1. Jak zostać dietetykiem, też bez studiów? Ścieżki kariery

Jak zostać dietetykiem, też bez studiów? Ścieżki kariery

Małgorzata Sury
•  Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Jedzenie to bardzo ważna część życia każdego. Nie tylko dostarcza nam energii i składników odżywczych — ma też funkcję społeczną (wspólne posiłki i świętowanie) i kulturową. Z drugiej strony może wiązać się z problemami zdrowotnymi, złym samopoczuciem czy nawet zaburzeniami odżywiania. 

Co więcej, wszyscy żyjemy coraz szybciej, a przez globalizację świeże i lokalne produkty często zastępujemy wysokoprzetworzoną, niespecjalnie zdrową żywnością. Te problemy są Ci bliskie i jednocześnie chciałbyś pomagać innym?

Świetnie się składa. W tym artykule przeczytasz, jak zostać dietetykiem, również bez studiów. Dowiesz się, jakie kompetencje są niezbędne w tym zawodzie i jak napisać dobre CV dietetyka. 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Jak zostać dietetykiem w Polsce?

Jest kilka dróg, które możesz obrać, aby pracować jako dietetyk. To, na co się zdecydujesz, zależy oczywiście od Twoich preferencji i możliwości finansowych oraz czasowych. Ale jest tu jeden mały haczyk. 

Jeśli chcesz pracować w szpitalu, przychodni, poradni lub innej publicznej instytucji, musisz skończyć studia. Dlaczego? 

Zawód dietetyka jest częściowo regulowany prawnie — w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami oraz Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej.

Oznacza to również, że tylko osoba, która skończyła studia, w świetle prawa może nazywać się dietetykiem. 

Nie znaczy to oczywiście, że jeśli nie planujesz pracy w instytucji publicznej, zupełnie nie warto skończyć odpowiedniego kierunku studiów. Pamiętaj, że dietetyka to naprawdę szeroka dziedzina, obejmująca szereg zagadnień związanych ze zdrowiem. Co więcej, jesteś odpowiedzialny za zdrowie swoich potencjalnych klientów — dlatego dobre przygotowanie do zawodu to podstawa udanej kariery.

Gdzie warto studiować dietetykę? Z pomocą przychodzi ranking Perspektywy z 2021 r.: 

Studia z dietetyki są dwustopniowe — najczęściej obejmują 3 lata licencjatu i 2 lata magisterium. Z prawnego punktu widzenia do wykonywania zawodu w placówce publicznej wystarczy Ci tylko pierwszy stopień. 

Pamiętaj też, że w ramach zawodu możesz specjalizować się w różnych dziedzinach i zostać np. dietetykiem klinicznym albo sportowym. Jednak im węższa specjalność, tym wyższe wymagania i więcej wiedzy, którą musisz zdobyć.

Jak zostać dietetykiem bez studiów?

Jeśli nie chcesz studiować bądź właśnie się przebranżawiasz i chciałbyś szybciej zdobyć kwalifikacje dietetyka, możesz zdecydować się na naukę w szkole policealnej albo na studiach podyplomowych. 

Pamiętaj jednak, że studia podyplomowe są płatne, a poza tym potrzebujesz licencjatu albo magisterki z innego kierunku, żeby się na nie dostać. Najczęściej i szkoła policealna, i podyplomówka trwają rok. 

Kolejną opcją jest po prostu kurs dietetyki. Na rynku znajdziesz szeroki wybór przeróżnego rodzaju szkoleń. Jeśli zależy Ci na rzetelnej wiedzy, koniecznie zwróć uwagę na program — dietetyka to naprawdę szeroka dziedzina i żeby skutecznie pomagać pacjentom, nie wystarczy weekend nauki. 

Niezależnie jednak od ścieżki, którą wybierzesz, praca dietetyka wymaga dużej wiedzy i naprawdę wielu różnorodnych kompetencji — również miękkich i interpersonalnych. Jakich? Zobacz następną część artykułu.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Jakie umiejętności i cechy są potrzebne, by zostać dietetykiem?

Wiele osób uważa, że jedynym zajęciem dietetyków jest wsparcie w chudnięciu. Ale to duże uproszczenie i po prostu nieprawda. Dietetyków potrzebują też m.in. sportowcy oraz osoby zmagające się z chorobami i zaburzeniami. 

Co więcej, dietetycy pracują również m.in. podczas wyjazdów z młodzieżą i wszędzie, gdzie trzeba zaplanować odpowiedni jadłospis dla dużej grupy osób. 

Dlatego w tym zawodzie potrzebne są następujące kwalifikacje zawodowe:

  • układanie zbilansowanych jadłospisów, odpowiadających potrzebom pacjentów
  • szeroka wiedza na temat żywienia
  • szeroka wiedza na temat funkcjonowania organizmu
  • wiedza z zakresu dietoprofilaktyki i dietoterapii
  • wiedza z zakresu psychodietetyki
  • wiedza o składach, składnikach odżywczych i wartości energetycznej poszczególnych produktów
  • prowadzenie edukacji związanej z prawidłowym żywieniem 
  • prowadzenie badań jakości produktów spożywczych
  • wiedza na temat procesów, jakie zachodzą podczas gotowania i przetwarzania konkretnych produktów
  • umiejętność oceny sposobu odżywiania.

W pracy dietetyka będziesz musiał mieć stały kontakt z pacjentami i klientami. Dodatkowo niektórym mogą nie podobać się zmiany, które im proponujesz. Dlatego równie ważne, co kompetencje twarde, są w tym zawodzie kompetencje miękkie, m.in.:

  • empatia i cierpliwość
  • łatwość nawiązywania i utrzymywania pozytywnych relacji z pacjentami
  • odpowiedzialność i rzetelność
  • stanowczość i umiejętność perswazji
  • pewność siebie
  • umiejętność pracy w zespole
  • umiejętność motywowania innych
  • wysoka kultura osobista
  • nienaganna etyka pracy.

Dużo tego, prawda? A żeby szybko znaleźć atrakcyjną pracę, musisz wiedzieć, jak swoją wiedzę i kluczowe kompetencje opisać w CV. Z pomocą przyjdzie Ci kolejna część artykułu.

3. Jak napisać CV, żeby zostać dietetykiem?

Jako dietetyk możesz podjąć zatrudnienie w naprawdę wielu miejscach pracy — prywatnych i publicznych przychodniach, przy organizacji wyjazdów i turnusów, w szpitalach, sanatoriach i innych instytucjach. 

Dlatego też dobre CV dietetyka musi być dopasowane do oferty pracy. Twój przyszły pracodawca musi zobaczyć, że łatwo odnajdziesz się na nowym stanowisku i będziesz umiał skutecznie wykorzystać swoje kompetencje. 

Na górze (albo w innym, widocznym na pierwszy rzut oka miejscu) CV umieść tzw. profil zawodowy. Postaraj się w kilku zdaniach opisać swoje najważniejsze kwalifikacje zawodowemocne strony i cel zawodowy. Zobacz, czego wymaga pracodawca i już na początku życiorysu pokaż, że możesz mu to dać. 

Następnie warto przygotować sekcję CV z umiejętnościami. Wpisz w niej swoje najważniejsze kompetencje, zarówno specjalistyczne, jak i cechy charakteru i zdolności interpersonalne. Wyróżnij to, co uznasz za najważniejsze i najatrakcyjniejsze z punktu widzenia rekrutera.

Później wpisz do CV doświadczenie zawodowe. Podaj miejsca, w których pracowałeś i daty zatrudnienia. W punktach opisz swoje podstawowe obowiązki i zadania na danym stanowisku. Możesz również umieścić w tej sekcji osiągnięcia — np. wspomnieć o zadowolonych klientach albo ważnych przedsięwzięciach. 

W CV powinieneś również opisać swoje wykształcenie — zwłaszcza gdy pracodawca wymaga konkretnej ścieżki edukacji. Jeśli skończyłeś studia, wystarczy, że podasz nazwę uczelni i lata, w których studiowałeś. W tej sekcji możesz również wpisać kursy i szkolenia, które skończyłeś, jak też publikacje naukowe i konferencje. 

Na sam koniec możesz krótko opisać swoje zainteresowania — nie jest to jednak obowiązkowe. Obowiązkowa w CV jest za to klauzula ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Bez niej nie będziesz mógł wziąć udziału w procesie rekrutacyjnym.

Wraz z gotowym CV możesz przesłać list motywacyjny. Nie jest to niezbędne (chyba że pracodawca wymaga listu), ale pozwoli Ci się wyróżnić spośród innych kandydatów i szerzej opowiedzieć o swojej pasji i dotychczasowych osiągnięciach.

Przeczytaj też: Jak zostać podologiem w Polsce? Uprawnienia, kursy.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jeszcze jakieś pytania o to, jak zostać dietetykiem? Nie martw się. Zadaj mi je pod artykułem, a ja postaram Ci się pomóc.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Jak zostac dietetykiem

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: