Stwórz profesjonalne CV teraz!
Jak zostać grafikiem komputerowym [też jako freelancer]?
Piszą o nas:
Praca grafika komputerowego (obecnie bardzo mało projektów tworzy się na papierze) łączy w sobie kreatywność, zdolności artystyczne oraz techniczną biegłość. To atrakcyjny zawód, więc konkurencja na rynku pracy jest naprawdę duża.
Ale, jeśli pociąga Cię ta profesja, trafiłeś w odpowiednie miejsce. W tym artykule przeczytasz, jak zostać grafikiem — czy potrzebne są studia lub specjalistyczne kursy i jak najlepiej zdobywać przydatne umiejętności.
Dowiesz się również, jakie kompetencje przydadzą się każdemu grafikowi komputerowemu oraz jak napisać skuteczne CV grafika, które da Ci atrakcyjną pracę.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
1. Jak zostać grafikiem?
Chociaż bardzo wielu osobom grafika kojarzy się z rysowaniem i sztuką, aby zostać grafikiem komputerowym, nie potrzeba być drugim Van Goghiem. Nie zmienia to jednak faktu, że na pewno potrzebne będą wyczucie estetyki, wyobraźnia przestrzenna oraz kreatywność.
Co więcej, grafika to bardzo szeroka dziedzina. Obejmuje m.in. artystyczną, użytkową, 3D, komputerową (która dzieli się na wektorową i rastrową). Dlatego też ważnym krokiem przy planowaniu ścieżki kariery w tej branży jest wybranie odpowiedniej specjalizacji. Elementy grafiki wykorzystywane są również w UI designie.
Dróg do zostania grafikiem jest naprawdę wiele, ale ważne jest, aby ciągle się doszkalać, zdobywać nowe umiejętności i być na bieżąco z trendami — nawet najpiękniejsze grafiki nie będą atrakcyjne dla klientów, którzy cenią nowoczesny design.
Jeśli dopiero planujesz swoją karierę i pociąga Cię zawód grafika, możesz oczywiście wybrać się na studia. Wśród specjalistów w branży opinie są jednak podzielone — niektórzy uważają, że uniwersytet to strata czasu, a inni traktują go jako świetną okazję do nabycia umiejętności i startu przygody w tym zawodzie.
Obecnie możliwości jest naprawdę wiele. Począwszy od studiów stricte artystycznych, np. na ASP w Krakowie, ASP w Warszawie, ASP w Gdańsku czy ASP we Wrocławiu, przez bardziej techniczne np. na WSB w Gdańsku, czy WSZiB w Krakowie.
Pamiętaj jednak, że na większość kierunków artystycznych wymagane jest zdanie egzaminu i złożenie teczki — często z pracami wykonanymi tradycyjnymi technikami, tj. obrazami i szkicami.
Oprócz studiów stacjonarnych bardzo wiele uczelni oferuje również studia podyplomowe i zaoczne. To lepsza droga dla osób, które planują przebranżowienie. Na rynku znajdziesz też bardzo wiele kursów, również online czy darmowych porad i szkoleń, m.in. na YouTube.
I dotyczy to właściwie każdej ścieżki kariery w branży. Jeśli więc np. chciałbyś zostać grafikiem 3D i projektować gry komputerowe, również bez problemu znajdziesz odpowiednie studia i kursy.
Wielu grafików uczy się samodzielnie, korzystając z książek i porad z internetu oraz, po prostu, ćwicząc. W końcu w tym zawodzie najważniejsze są konkretne umiejętności.
Dlatego już na samym początku kariery warto stworzyć profesjonalne portfolio z własnymi pracami i zrealizowanymi projektami, np. na platformach Behance czy WIX. Pracodawca albo zleceniodawca będzie chciał przede wszystkim zobaczyć Twoją technikę i styl.
Portfolio najlepiej założyć w internecie — jeśli planujesz zostać grafikiem, wrzuć do niego swoje prace czy projekty niekomercyjne i hobbystyczne. Pamiętaj, że muszą być w dobrej jakości i prezentować jak najszersze spektrum Twoich zdolności.
Na początku kariery grafika musisz też pamiętać o jednej rzeczy — sprzęcie i odpowiednim oprogramowaniu. Niestety porządny sprzęt (mocny komputer czy tablet graficzny) nie należą do najtańszych, a licencję do wielu programów graficznych, np. Photoshopa, sporo kosztują. Na szczęście w internecie znajdziesz też darmowe narzędzia np. Figma czy podstawowa wersja Canvy.
Problem rozwiąże się, gdy zostaniesz zatrudniony na etacie i dostaniesz od pracodawcy niezbędny sprzęt. Ale jeśli chcesz zostać grafikiem freelancerem, opłaty za sprzęt i programy będą stałą częścią Twojego życia zawodowego. Ponadto…
Jak zostać grafikiem freelancerem?
Jako grafik freelancer oczywiście również potrzebujesz umiejętności i fachu w ręku. Przede wszystkim jednak musisz wiedzieć, jak i gdzie szukać zleceń i pozyskiwać klientów. Dlatego bardzo ważne będzie profesjonalne portfolio i przygotowanie oferty, którą możesz przedstawić zleceniobiorcom.
Pokaż w nim tylko swoje najlepsze prace i projekty — strona nie może ładować się zbyt długo, bo to może zniechęcić potencjalnego klienta. Możesz również dodać do niego referencje, podobne jak w CV, żeby zleceniodawca zobaczył, że dobrze się z Tobą współpracuje i można Ci zaufać.
Wielu freelancerów decyduje się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Dzięki temu nie będziesz musiał podpisywać umowy zlecenie przy każdej współpracy (wtedy wystarczy kontrakt B2B). Ponadto pozwoli Ci to kupić sprzęt i licencję na programy graficzne w cenie obniżonej o podatek VAT.
Gdzie szukać zleceń? M.in. na platformach, na których publikowane są oferty współpracy, np. Useme. Ponadto warto dodać się do odpowiednich grup na Facebooku, np. GRAFICY - ZLECENIA i Zlecenia dla freelancerów.
Pamiętaj też, że, czy to jako freelancer, czy grafik na etacie, będziesz potrzebował nie tylko umiejętności związanych z designem. Jakich? Przeczytaj kolejną część artykułu.
Zobacz też przykładowy wzór CV freelancera, którym możesz się zainspirować.
Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.
2. Jakie umiejętności są potrzebne, żeby zostać grafikiem?
Podstawą w zawodzie grafika, zwłaszcza na początku kariery, jest ciągła nauka. Rynek dynamicznie się zmienia i pojawiają się nowe technologie oraz trendy, które warto poznać. Ważna też jest podstawowa wiedza na temat projektowania — kompozycja, dobór barw czy typografia.
Przechodząc do konkretów, w pracy grafika bardzo ważne są m.in. następujące umiejętności twarde i techniczne:
- obsługa programów graficznych: pakiet Adobe, Canva, CorelDraw itp.
- obsługa innych programów komputerowych, m.in. MS Office
- projektowanie stron internetowych
- projektowanie grafik reklamowych
- tworzenie identyfikacji graficznej marki
- tworzenie infografik
- znajomość zasad typografii
- przygotowywanie grafik do druku
- tworzenie animacji 2D/3D
- wiedza na temat trendów w branży
- znajomość języka angielskiego.
Poza tym, jak w każdym zawodzie, potrzebne Ci będą również umiejętności miękkie i zdolności interpersonalne, takie jak:
- kreatywność
- poczucie estetyki
- umiejętność pracy w zespole
- terminowość
- samodzielność i odpowiedzialność
- rozwiązywanie problemów
- chęć poszerzania własnych kompetencji
- umiejętność szybkiego uczenia się.
Portfolio gotowe i czas szukać pracy? W następnej części artykułu przeczytasz, jak napisać CV.
3. Jak napisać CV, aby zostać grafikiem?
W procesie rekrutacji na stanowisko grafika Twoją najważniejszą wizytówką (i tym, na co przede wszystkim zwróci uwagę pracodawca) powinno być Twoje portfolio. Dlatego dodaj link do niego na samym górze dokumentu — w sekcji z danymi osobowymi.
Oczywiście nie znaczy to, że możesz zaniedbać pisanie curriculum vitae. Co więcej, możesz w dokumencie pokazać swoje zdolności graficzne i np. przygotować ciekawe CV w Photoshopie albo CV w Canvie.
Uważaj jednak! Dokument musi przede wszystkim przedstawiać Twoją historię zatrudnienia, a elementy graficzne nie mogą przytłoczyć treści. Ponadto CV musi być czytelne i dać się przeskanować w programie ATS.
Pod sekcją z danymi osobowymi wpisz w CV tzw. podsumowanie zawodowe, czyli krótką sekcję z najważniejszymi informacjami o Twojej karierze. Mogą to być Twoja osiągnięcia, najistotniejsze kwalifikacje zawodowe czy zrealizowane projekty i współprace.
Następnie w CV grafika opisz swoje doświadczenie. Wymień firmy, w których pracowałeś i podaj daty zatrudnienia, a następnie krótko w punktach opisz najważniejsze obowiązki i zadania.
Jeśli pracowałeś jako freelancer, w sekcji z doświadczeniem w CV wpisz najważniejsze projekty, które zrealizowałeś i podaj nazwy firm, z którymi podjąłeś współpracę — znana na rynku marka będzie mocnym punktem życiorysu zawodowego.
Następnie w CV stwórz sekcje z umiejętnościami. Wymień w niej programy graficzne, które znasz i inne techniczne zdolności. Nie zapomnij o kompetencjach miękkich — są szalenie istotne na rynku pracy.
W wykształceniu podaj ostatnią szkołę lub uczelnię, którą ukończyłeś. To wystarczy, chyba że Twoja edukacja jest ściśle związana z grafiką — wtedy możesz rozbudować ten element CV. W życiorysie warto też wymienić kursy i szkolenia, szczególnie te branżowe.
Koniecznie pamiętaj o klauzuli CV ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Bez tego nie będziesz mógł wziąć udziału w rekrutacji, bo pracodawca nie będzie miał prawa czytać Twojego CV i skontaktować się z Tobą.
A jeśli chcesz dodatkowo wywrzeć dobre wrażenie, możesz wraz z gotowym CV wysłać list motywacyjny, w którym szerzej i bardziej szczegółowo opiszesz swoją drogę zawodową i zaprezentujesz się jako idealny kandydat.
Przeczytaj także nasz artykuł o CV graphic designera.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Potrzebujesz dodatkowych rad, jak zostać grafikiem? Zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci odpowiem i pomogę.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.
Oceń ten artykuł:
Jak zostac grafikiem
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV za darmoPodobne artykuły
CV za darmo online: 60+ bezpłatnych wzorów [+ kreator]
Szukasz darmowego CV do wypełnienia? A może chcesz wygenerować CV do pracy w bezpłatnym kreatorze online? Zobacz wzory CV za darmo dla różnych zawodów.
Humanista: kto to? Definicja, synonimy i przykłady zawodów
Zobacz, kim jest humanista i w jakich zawodach sprawdzi się najlepiej. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy jesteś humanistą czy ścisłowcem.
Praca w domu 2024: dodatkowa, dorywcza, gdzie szukać ofert
Poznaj ciekawe propozycje pracy w domu. Zobacz, gdzie szukać ofert, co możesz robić i czego potrzebujesz, żeby zacząć pracować z domu.
Piszą o nas: