1. Jak zostać kierowcą Ubera? Wymagania, które trzeba spełnić

Jak zostać kierowcą Ubera? Wymagania, które trzeba spełnić

Żaneta Spadło
•  Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Uber już na stałe zagościł w krajobrazie polskich miast. Firma oferuje tani transport o każdej porze dnia i nocy, a pasażerowie coraz chętniej korzystają z Ubera zamiast z komunikacji miejskiej. A Ty możesz na tym zarobić. W jaki sposób?

W tym artykule wyjaśnię Ci, jak zostać kierowcą Ubera. Dowiesz się m.in. jakie wymagania musisz w tym celu spełnić, które cechy i umiejętności będą Ci potrzebne w tej pracy oraz jak krok po kroku wygląda proces rejestracji.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Jak zostać kierowcą Ubera — wymagania formalne

Wbrew stereotypom, aż 65% kierowców Ubera w naszym kraju to Polacy, a nie obcokrajowcy. Raport z 2021 roku wskazuje, że 80% z nich przyjeżdża na miejsce odbioru w ciągu niespełna 5 minut. Statystyczny kierowca Ubera ma za sobą ponad 2500 przejazdów.

A jak zostać kierowcą Ubera? Przede wszystkim musisz:

  • mieć co najmniej 20 lat
  • posiadać ważne prawo jazdy kat. B od minimum roku
  • przedstawić zaświadczenie o niekaralności (wydane nie wcześniej niż 30 dni przed rejestracją w aplikacji jako kierowca)
  • mieć licencję taksówkarską.

Ponadto powinieneś przejść badania lekarskie i badania psychologiczne dla kierowców. Lekarz musi bowiem stwierdzić brak przeciwskazań do wykonywania pracy jako kierowca taksówki. Badania możesz wykonać w dowolnej placówce medycznej u lekarza medycyny pracy.

Żeby zostać kierowcą Ubera, powinieneś też zdobyć odpowiedni samochód — lub przystosować własne auto do przewozu osób. Taki samochód musi:

  • posiadać miejsce dla kierowcy po lewej stronie
  • być 5-drzwiowy i 5-osobowy
  • pochodzić minimum z 2003 roku (a w Warszawie z 2005 roku)
  • być zarejestrowany w Unii Europejskiej
  • posiadać ważne ubezpieczenie OC i przegląd techniczny
  • mieć pieczęć TAXI w dowodzie rejestracyjnym
  • mieć oznaczenie TAXI na dachu.

Co prawda, jeszcze do niedawna praca w Uber czy Bolt była prawdziwą okazją dla wszystkich kierowców, którzy w ten sposób chcieli dorobić do pensji. Jednak w 2019 roku, pod naciskiem taksówkarzy, uchwalono nowelizację ustawy o transporcie drogowym — tzw. Lex Uber — która wprowadziła dodatkowe wymogi dla kierowców m.in. Ubera i Bolta.

Żeby zostać kierowcą Ubera, nie musisz za to mieć konkretnego wykształcenia. Liczy się tylko to, czy umiesz prowadzić samochód, masz ku temu predyspozycje i odpowiednie auto.

A jak w praktyce wygląda praca kierowcy Ubera? I która aplikacja bardziej Ci się opłaci — Uber czy Bolt?

 

 

 

Jak zostać kierowcą Ubera bez działalności gospodarczej?

Żeby zostać kierowcą Ubera, nie musisz zakładać działalności gospodarczej. Nie musisz też mieć kasy fiskalnej ani taksometru — te rzeczy zastępuje aplikacja Uber Driver. Co więcej, zakładanie firmy pod Ubera lub inną aplikację zwyczajnie się nie opłaca. A to z uwagi na konieczność opłacania składek ZUS — bez względu na to, czy uda Ci się coś zarobić, czy nie. 

Dlatego zamiast zakładać działalność, możesz zatrudnić się jako kierowca przez jednego z pośredników na umowę zlecenie. Listę partnerów Ubera wraz z ocenami innych kierowców znajdziesz pod tym linkiem.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Jakie musisz mieć predyspozycje, żeby zostać kierowcą Ubera?

To sprawa dość oczywista, ale powiedzmy to sobie wprost — praca w Uberze lub innej taksówce wymusza ciągły kontakt z ludźmi. A oni potrafią dać w kość.

Dlatego żeby zostać kierowcą Ubera i czerpać z tej pracy przyjemność, warto być osobą otwartą, życzliwą i pozytywnie nastawioną do innych.

Bądźmy szczerzy, uśmiechnięci, pozytywnie nastawieni do świata, nie bójmy się poznawać ludzi. Sam bywam pasażerem i wiem, że często partnerzy w ogóle boją się podjąć rozmowę. Ale niekiedy i mi uda się wyłapać smaczki, niuanse i czegoś nauczyć się od innych kierowców. Warto inaczej traktować pasażera, który zaraz po wejściu do auta zabiera się do pracy, szuka czegoś na smartfonie, a inaczej osobę, która wyraża chęć do rozmowy. Warto wyczuć jaka potrzeba stoi za pasażerem i ją uszanować. Finalnie należy być wszechstronnym, nie trzymać się utartych schematów, dbać o drobiazgi. Przyjemniej podróżować czystym samochodem, ale najprzyjemniej jeśli wszystkie czynniki, które składają się na przejazd tworzą spójną całość. Nie trzeba rękawiczek i czapki szoferki, wystarczy zadbać o 10-15 minut pozytywnego doświadczenia. To działa w dwie strony.

A oto inne cechy i umiejętności miękkie, które przydadzą Ci się w pracy kierowcy Ubera:

  • uprzejmość i wysoka kultura osobista
  • cierpliwość i opanowanie
  • podzielność uwagi
  • zdolność koncentracji
  • odporność na stres
  • zmysł techniczny
  • spostrzegawczość i refleks
  • umiejętność szybkiego podejmowania decyzji
  • gotowość do pracy w nocy, niedziele i święta
  • łatwość nawiązywania kontaktów z innymi
  • umiejętności komunikacyjne
  • znajomość mapy i orientacja w terenie.

Co jeszcze warto wiedzieć?

3. Jak zostać kierowcą Ubera krok po kroku?

Żeby zostać kierowcą Ubera w 2024 roku, nie musisz pisać CV i listu motywacyjnego ani uczestniczyć w rozmowie kwalifikacyjnej z przedstawicielami firmy. Zamiast tego powinieneś:

  1. Zarejestrować się na platformie Uber.com, klikając w ten link. Podaj swoje imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail i obszar, na którym chcesz pracować.

  2. Przesłać swoje dokumenty za pomocą aplikacji Uber Driver. Żeby zostać kierowcą Ubera, musisz dostarczyć:
  • ważny dowód tożsamości
  • ważne prawo jazdy (od co najmniej 1 roku)
  • zaświadczenie o niekaralności
  • potwierdzenie poddania się badaniom lekarskim i psychologicznym
  • zdjęcie profilowe kierowcy.
  1. Zdobyć auto, które spełnia wszystkie wymagane standardy. Samochód nie musi być Twoją własnością, ale jego właściciel powinien wyrazić zgodę na przewóz osób trzecich.
  2. Uzyskać licencję taxi, jeżeli jeszcze jej nie posiadasz. W tym celu złóż wniosek o licencję taksówkarską w swoim urzędzie miasta. Szczegóły znajdziesz na tej stronie.

  3. Aktywuj konto i zacznij realizować przejazdy.

Gdy będziesz starać się o zostanie kierowcą Ubera, zwróć uwagę na swoje zdjęcie profilowe. Firma wymaga, żebyś w kadrze był tylko Ty — ze wzrokiem skierowanym na wprost oraz widoczną głową i górną częścią ramion. Fotografia powinna być ostra i dobrze oświetlona. 

Uwaga — firma nie zaakceptuje zdjęcia z Twojego prawa jazdy ani w okularach przeciwsłonecznych!

Zajrzyj też do naszych innych artykułów: Jak zostać maszynistą pociągu w Polsce?, Jak zostać konduktorem pociągu PKP? oraz Jak zostać pilotem samolotu? Licencje i rekrutacja na pilota.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Wiesz, jak zostać kierowcą Ubera i dobrze na tym zarabiać? Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Jak zostac kierowca ubera

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
2.72  (54 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: