Stwórz profesjonalne CV teraz!
Jak zostać prokuratorem w 2024 r.? Państwowe wymagania
Piszą o nas:
Do pracy w prokuraturze potrzebujesz (przynajmniej w teorii) żelaznego kręgosłupa moralnego, perfekcyjnej znajomości prawa i naprawdę wielu lat nauki. Wymagania, które trzeba spełnić, aby zostać prokuratorem są naprawdę wysokie.
Jeśli jednak chcesz przywdziać czarną togę i pilnować praworządności, trafiłeś w odpowiednie miejsce.
W tym artykule przeczytasz, jak zostać prokuratorem — jakie państwowe wymagania trzeba spełnić oraz jak wygląda ścieżka kariery dla tego zawodu. Dowiesz się również, jakie cechy przydają się w tej profesji.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
1. Jak zostać prokuratorem? Ścieżka kariery krok po kroku
Pracę prokuratora reguluje Ustawa z dnia 28 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze. Aby podjąć ten zawód, należy spełnić następujące warunki:
- posiadać wyłącznie obywatelstwo polskie i korzystać z pełni praw cywilnych i obywatelskich, a także nie być prawomocnie skazanym za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego
- być nieskazitelnego charakteru
- ukończyć wyższe studia prawnicze w Polsce i uzyskać tytuł magistra lub zagraniczne studia prawnicze uznane w Polsce
- być zdolnym, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków prokuratora
- ukończyć 26 lat
- złożyć egzamin prokuratorski lub sędziowski
- być zatrudnionym na stanowisku asesora prokuratorskiego lub sądowego co najmniej rok albo odbyć w wojskowych jednostkach organizacyjnych prokuratury okres służby przewidziany w przepisach o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych
- nie można pełnić służby zawodowej, pracować lub być współpracownikiem organów bezpieczeństwa państwa ani też nie być sędzią, który orzekając uchybił godności urzędu sprzeniewierzając się niezawisłości sędziowskiej, co zostało stwierdzone prawomocnym orzeczeniem.
A zatem pierwszym krokiem na drodze do kariery prokuratora, jest zostanie prawnikiem i ukończenie studiów prawniczych. Ten kierunek oferuje większość uczelni w Polsce, zarówno publicznych, jak i prywatnych, m.in.:
- Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
- Uniwersytet Warszawski
- Uniwersytet SWPS
- Uniwersytet Gdański
- Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Uniwersytet Łódzki
- Uniwersytet Wrocławski.
Studia prawnicze w Polsce mają charakter jednolity i trwają 5 lat. Po ich ukończeniu, aby zostać prokuratorem, należy dostać się na aplikację prokuratorską organizowaną przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Rekrutacja składa się dwóch części — testu wiedzy oraz pracy pisemnej.
Aplikacja trwa 36 miesięcy (3 lata) i kończy się egzaminem, który prowadzi komisja egzaminacyjna powołana przez Ministra Sprawiedliwości. Egzamin składa się z części pisemnej i ustnej.
Szczegółowe informacje na temat aplikacji prokuratorskiej znajdziesz na stronie Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz w Ustawie o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.
Wyniki egzaminu są publikowane przez dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.
Jeśli uzyskałeś pozytywny rezultat, zostaniesz mianowany na stanowisko asesora prokuratorskiego — listę miejsc również ogłasza dyrektor KSSiP, a kandydaci, zgodnie z uzyskanymi wynikami, wybierają miejscu pracy.
Dzieje się tak ponieważ kolejnym warunkiem, aby zostać prokuratorem, jest przepracowanie co najmniej roku na stanowisku asesora prokuratorskiego (a maksymalnie można pracować tak przez 3 lata).
Po ukończeniu asesury zostaniesz mianowany prokuratorem — dlatego też w tym zawodzie nie pisze się CV, listu motywacyjnego i innych dokumentów aplikacyjnych.
Czy można zostać prokuratorem bez aplikacji?
Nie, nie jest to możliwe. Natomiast od 2019 r. możliwe jest podjęcie tzw. aplikacji uzupełniającej prokuratorskiej. Zgodnie z ustawą, warunki są następujące:
Aplikantem aplikacji uzupełniającej sędziowskiej albo aplikacji uzupełniającej prokuratorskiej może zostać osoba, która:
- nie ukończyła 40. roku życia w dniu przeprowadzenia konkursu na aplikację uzupełniającą sędziowską albo w pierwszym dniu przeprowadzenia konkursu na aplikację uzupełniającą prokuratorską
- w okresie 5 lat przed dniem przeprowadzenia konkursu na aplikację uzupełniającą sędziowską albo na aplikację uzupełniającą prokuratorską była zatrudniona łącznie przez okres co najmniej 2 lata na stanowisku referendarza sądowego, asystenta sędziego lub asystenta prokuratora
- w dniu przeprowadzenia konkursu na aplikację uzupełniającą sędziowską albo na aplikację uzupełniającą prokuratorską jest zatrudniona na stanowisku referendarza sądowego, asystenta sędziego lub asystenta prokuratora.
A zatem aplikacje uzupełniające dotyczą osób, które już pracują w sądownictwie. Trwają też krócej (18 miesięcy), a zajęcia podczas nich odbywają się w weekendy. Dzięki temu kandydaci na prokuratorów czy sędziów mogą nadal pracować i jednocześnie przygotowywać się do zawodu.
Jak więc widzisz, aby zostać prokuratorem trzeba przejść naprawdę długą drogę. W następnym artykule przeczytasz, jakie cechy i umiejętności są niezbędne i potrzebne w tym zawodzie.
Przeczytaj też: Jak zostać adwokatem krok po kroku? Wymagania i porady.
Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.
2. Jakie umiejętności są potrzebne, aby zostać prokuratorem?
Na pewno determinacja i samozaparcie. W końcu droga do zawodu prokuratora jest długa i wymagająca. Jeśli zaś chodzi o kompetencje zawodowe, potrzebne z pewnością będą:
- doskonała znajomość prawa karnego i cywilnego
- prowadzenie spraw
- tworzenie aktów oskarżenia i sprawozdań
- prowadzenie przesłuchań
- zdolności retoryczne.
Oprócz powyższych oczywiście potrzebne są również szczególne cechy charakteru i zdolności interpersonalne:
- nienaganna etyka pracy i moralność
- stała gotowość do podnoszenia kwalifikacji zawodowych
- umiejętność radzenia sobie ze stresem
- umiejętność logicznego myślenia i rozwiązywania problemów
- zdolności komunikacyjne
- umiejętność argumentacji
- umiejętność perswazji
- wysoka kultura osobista
- wysoka empatia.
Jak widzisz, zostać prokuratorem jest naprawdę trudno. Zawód ten obwarowany jest wieloma wymaganiami, a ścieżka do niego jest długa. Ale to w końcu profesja zaufania publicznego, więc nie może sprawować jej nieprzygotowana i nieodpowiednia osoba.
A może rozważasz też inne ścieżki kariery? Przeczytaj nasze artykuły: Rozmowa kwalifikacyjna do policji, Jak zostać sędzią w Polsce [też bez aplikacji]?, Jak zostać doradcą podatkowym? Wymagania i porady oraz Jak zostać notariuszem w Polsce?
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Masz jeszcze jakieś pytania o to, jak zostać prokuratorem? Zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci odpowiem i postaram się pomóc.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.
Oceń ten artykuł:
Jak zostac prokuratorem
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV za darmoPodobne artykuły
CV / list motywacyjny prawnika - wzór i przykłady
Jak napisać CV prawnika, by od razu zainteresować pracodawcę? Co powinien zawierać list motywacyjny prawnika? Odpowiedzi znajdziesz w naszym tekście.
Jak zostać policjantem - rekrutacja krok po kroku i porady
Zobacz, jak zostać policjantem kryminalnym, z drogówki, z psem lub innym. Sprawdź, jakie wymagania musisz spełnić, by dostać pracę w policji.
Jakie studia wybrać w 2024: najlepsze i przyszłościowe kierunki
Co studiować? Jakie kierunku studiów są najlepsze i najbardziej przyszłościowe w 2023? Zobacz ranking i dowiedz się, co warto studiować, żeby dobrze zarabiać.
Piszą o nas: