1. Jak zostać psychiatrą [też dziecięcym] w Polsce? Porady

Jak zostać psychiatrą [też dziecięcym] w Polsce? Porady

Małgorzata Sury
•  Zaktualizowano:

Piszą o nas:

W Polsce jest ogromny deficyt pracowników ochrony zdrowia. Dotyczy to również psychiatrów. Dlatego też znalezienie pracy w zawodzie nie powinno być trudne.

Ale nie znaczy to wcale, że droga do zawodu psychiatry będzie prosta i usłana różami. To trudna i bardzo odpowiedzialna profesja, a w związku z tym — obwarowana licznymi regulacjami. 

W tym artykule przeczytasz, jak zostać psychiatrą (również dziecięcym). Dowiesz się, jakie studia należy skończyć, jakie umiejętności są niezbędne w tym zawodzie oraz jak napisać skuteczne CV.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Jak zostać psychiatrą w Polsce?

Psychiatra to po prostu lekarz, który zdobył odpowiednią specjalizację. Dlatego żeby pracować w tym zawodzie, należy w pierwszej kolejności uzyskać prawo do wykonywania zawodu lekarza

Tę kwestię reguluje ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Aby zostać lekarzem, musisz:

  • być obywatelem polskim lub obywatelem innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej
  • mieć dyplom ukończenia studiów na kierunku lekarskim wydany przez polską szkołę wyższą (lub dokument potwierdzający zdobyte kwalifikacje, wydany w państwie członkowskim UE)
  • posiadać pełną zdolność do czynności prawnych
  • cieszyć się zdrowiem pozwalającym na wykonywanie zawodu lekarza
  • wykazywać nienaganną postawę etyczną.

Kierunek lekarski oferuje w Polsce naprawdę wiele uczelni. Zgodnie z rankingiem Perspektywy z 2021 r., najwyższy poziom oferują:

Po obronie pracy magisterskiej (studia medyczne są jednolite) musisz zdać, przynajmniej 

na 56%, Lekarski Egzamin Końcowy (LEK). Kolejnym wymogiem jest odbycie 13 miesięcy stażu podyplomowego.

Dopiero po wypełnieniu powyższych warunków będziesz mógł zacząć pogłębiać wiedzę psychiatryczną w ramach specjalizacji. Ta zaś trwa 5 lat i składa się z zajęć oraz stażu klinicznego w szpitalu lub przychodni. 

Na specjalizację trzeba się dostać — w każdym województwie liczba miejsc jest ograniczona. Co ważne, możesz zrealizować ją w trybie rezydentury albo w trybie pozarezydenckim.

Każda specjalizacja lekarska, również z psychiatrii, kończy się Państwowym Egzaminem Specjalizacyjnym (PES). Dopiero po uzyskaniu pozytywnego wyniku będziesz mógł podjąć pracę jako samodzielny psychiatra.

Jak zostać psychiatrą dziecięcym?

Psychiatria dziecięca to po prostu kolejna specjalizacja, którą możesz podjąć po ukończeniu studiów lekarskich. Zatem aby zostać psychiatrą dziecięcym, musisz przejść tę samą drogę co każdy lekarz. 

Na pewno wiesz, że zdrowie psychiczne to naprawdę skomplikowana i często delikatna kwestia. Dlatego każdy psychiatra musi wykazywać się nie tylko specjalistyczną wiedzą, ale również posiadać różne kompetencje miękkie i odpowiednie cechy charakteru — przeczytasz o nich w kolejnej części tego artykułu

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Jakie kompetencje są potrzebne, aby zostać psychiatrą?

Popkultura i media masowe nie są specjalnie łaskawe dla psychiatrów. Na pewno pamiętasz okrutną siostrę Ratchet z Lotu nad kukułczym gniazdem. W rzeczywistości (mam nadzieję!) psychiatrzy nie są sadystycznymi tyranami, a raczej wykazują się empatią, zrozumieniem

i umiejętnościami interpersonalnymi.

Zacznijmy jednak od potrzebnych w zawodzie psychiatry kompetencji specjalistycznych. Należą do nich m.in.:

  • diagnozowanie i ocena zdrowia psychicznego pacjentów
  • dobieranie odpowiedniej farmakoterapii
  • dobieranie innych metod leczenia (np. psychoterapii)
  • kierowanie pacjentów na niezbędne badania
  • edukacja w zakresie profilaktyki zdrowia psychicznego
  • prowadzenie dokumentacji medycznej
  • przeprowadzanie badań psychologicznych
  • rozległa wiedza medyczna i psychiatryczna.

Co do kompetencji miękkich, w zawodzie psychiatry na pewno przydadzą Ci się:

  • empatia i otwartość
  • umiejętność aktywnego słuchania
  • nieoceniające podejście do pacjentów
  • cierpliwość i wyrozumiałość
  • umiejętność nawiązywania i utrzymywania zdrowych relacji z pacjentami
  • odporność na stres
  • praca w zespole i współpraca z innymi specjalistami
  • asertywność
  • odpowiedzialność
  • sumienność
  • umiejętność podejmowania decyzji
  • opanowanie.

Jak widzisz, droga do gabinetu lekarskiego jest długa i wymagająca. A ostatnim jej krokiem będzie napisanie profesjonalnego CV.

3. Jak napisać CV, żeby zostać psychiatrą?

W Polsce jest naprawdę duży deficyt psychiatrów, zwłaszcza dziecięcych. Dla Ciebie to dobra wiadomość — konkurencja w tym zawodzie praktycznie nie istnieje, więc zdobycie zatrudnienia nie będzie trudne. 

Nie znaczy to jednak, że możesz całkiem zrezygnować z pisania CV i innych dokumentów aplikacyjnych. Życiorys to wciąż podstawowy dokument używany w procesach rekrutacji i nie ma tu znaczenia, ilu kandydatów aplikuje na stanowisko.

Co więcej, oczywiście nie możesz zostać psychiatrą bez uzyskania prawa do zawodu i ukończenia specjalizacji. Dlatego też te informacje powinieneś przede wszystkim wpisać do CV. W końcu pracodawca musi wiedzieć, czy masz niezbędne uprawnienia.

O skończonych studiach i specjalizacji możesz napisać w tzw. podsumowaniu zawodowym. To krótka sekcja CV, w której powinieneś podać najważniejsze informacje na temat przebiegu swojej kariery zawodowej: wykształceniu, doświadczeniu, kompetencjach kluczowych oraz osiągnięciach

W CV każdego lekarza, również psychiatry, warto rozwinąć sekcję z wykształceniem — zwłaszcza na początku kariery, gdy piszesz np. CV bez doświadczenia. Możesz wpisać tam swoje wyniki z LEK-u i PES-u czy też zrobić osobną sekcję z publikacjami i wystąpieniami na konferencjach, podobnie jak w życiorysie naukowym.

Oprócz tego opisz w CV swoje doświadczenie (wpisz tam dotychczasowe miejsca pracy i ramowe daty zatrudnienia) i najważniejszymi umiejętnościami. Na koniec możesz krótko opisać swoje zainteresowania — nie jest to jednak konieczne.

Konieczna jest za to klauzula RODO ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Bez niej nie będziesz mógł wziąć udziału w rekrutacji i rozmowie kwalifikacyjnej.

Pamiętaj też, że dobrze zrobione CV powinno być dopasowane do oferty pracy — inaczej na pewno będzie wyglądał życiorys zawodowy do pracy w szpitalu, a inaczej do prywatnej przychodni. 

Co więcej, wielu psychiatrów niekoniecznie pracuje jako lekarze. Niektórzy decydują się np. zostać psychoterapeutami i wykorzystywać swoje doświadczenie ze studiów w pracy terapeutycznej. 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz więcej pytań o to, jak zostać psychiatrą? Zostaw komentarz pod tym artykułem. Chętnie Ci odpowiem i pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Jak zostac psychiatra

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.67  (6 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: