Stwórz profesjonalne CV teraz!
Jak zostać taksówkarzem? Wymagania i licencja na taksówkę
Piszą o nas:
Prowadzić taksówkę można niemal w każdym mieście w Polsce. Jednak samo posiadanie prawa jazdy nie wystarczy, żeby zostać taksówkarzem i zarobkowo przewozić pasażerów. Chcesz poznać wszystkie wymagania? Na szczęście — trafiłeś na ten artykuł.
Za chwilę wyjaśnię Ci, jak zostać taksówkarzem krok po kroku. Pokażę Ci, jakie wymagania musisz spełnić, by dostać licencję taxi, które cechy i umiejętności przydadzą Ci się w tym zawodzie oraz co zrobić, by dostać pracę w firmie taksówkarskiej.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
1. Jak zostać taksówkarzem krok po kroku? Wymagania i licencja taxi
Barometr zawodów na 2022 rok wskazywał, że zawód taksówkarza znajduje się w równowadze we wszystkich województwach w Polsce — czyli popyt równoważy podaż. Dlatego żeby zostać kierowcą taksówki, musisz wyprzedzić potencjalnych konkurentów. Jak to zrobić?
Zacznijmy od początku, czyli wymagań określonych w ustawie z dn. 6 września 2001 r. o transporcie drogowym. Żeby zostać taksówkarzem — przedsiębiorcą lub członkiem spółki — musisz:
- ukończyć 21 lat
- posiadać aktualne prawo jazdy kat. B
- mieć orzeczenie lekarskie i psychologiczne o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu, pismo o ukończeniu szkolenia z transportu drogowego lub pismo potwierdzające, że przez 5 lat pracowałeś jako kierowca
- nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa umyślne przeciwko życiu i zdrowiu, wolności seksualnej i obyczajności, bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, wiarygodności dokumentów lub środowisku
- posiadać tytuł prawny określający dysponowanie pojazdem, którym zamierzasz przewozić pasażerów (czyli być jego właścicielem, współwłaścicielem lub leasingobiorcą).
Co istotne — według ustawy z dn. 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym za taksówkę uważa się pojazd samochodowy, odpowiednio wyposażony i oznaczony, przeznaczony do przewozu osób w liczbie nie większej niż 9 łącznie z kierowcą oraz ich bagażu podręcznego za opłatą ustaloną na podstawie taksometru albo aplikacji mobilnej.
Jeżeli natomiast chcesz pracować u kogoś jako taksówkarz albo prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, powinieneś:
- ukończyć 18 lat
- posiadać prawo jazdy kat. B.
Ponadto nie możesz:
- mieć zakazu wykonywania zawodu kierowcy
- być skazanym za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej oraz przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, mieniu czy wiarygodności dokumentów oraz obrotowi gospodarczemu
- mieć przeciwwskazań zdrowotnych i/lub psychologicznych do wykonywania zawodu kierowcy.
Ponadto w niektórych miastach pracodawca może wymagać od Ciebie również ukończenia szkolenia z transportu drogowego. W trakcie kursu poznasz m.in. przepisy ustawy o ruchu drogowym oraz prawie przewozowym, uprawnienia policji i inspekcji transportu drogowego, przepisy prawa miejscowego i prawa pracy oraz przepisy metrologiczne w kwestii taksometrów.
Niezbędna będzie również licencja na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką (tzw. licencja taxi) lub gotowość do jej wyrobienia. Jako kierowca taksówki, możesz otrzymać licencję na:
- przewozy pasażerów w jednej gminie
- przewozy pasażerów w wielu gminach
- przewozy na terenie Warszawy.
Aby uzyskać licencję taxi, należy ukończyć szkolenie z zakresu transportu drogowego taksówką lub mieć co najmniej 5-letnie doświadczenie w pracy jako kierowca. Przyda Ci się również znajomość topografii regionu, w którym zamierzasz pracować. Licencję wydaje prezydent miasta, burmistrz lub wójt.
Żeby zostać taksówkarzem, nie musisz za to ukończyć specjalnej szkoły ani konkretnego kierunku studiów.
Jak zostać taksówkarzem bez licencji?
Obecnie nie ma takiej możliwości — żeby zostać kierowcą taksówki w Polsce, musisz posiadać licencję taxi lub wyrobić ją niedługo po zatrudnieniu. Wpis z licencją może Ci również udostępnić pracodawca, który posiada własną flotę pojazdów.
Co prawda, jeszcze do niedawna można było zostać kierowcą Ubera lub Bolta bez licencji. Jednak nowelizacja ustawy o transporcie drogowym z 2019 roku — tzw. Uber lex — ujednoliciła zalecenia dla taksówkarzy i obecnie wymagane jest posiadanie licencji.
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
2. Jakie musisz mieć predyspozycje, żeby zostać taksówkarzem?
Żeby nie stwarzać zagrożenia na drodze, kandydat na taksówkarza musi cechować się dobrym stanem zdrowia (fizycznym i psychicznym). Z tego powodu musi przejść badania lekarskie i badania psychologiczne kierowców. Dlaczego?
Przyszły taksówkarz nie powinien mieć takich chorób jak cukrzyca, bezdech senny, niewydolność nerek czy poważne wady wzroku i słuchu. Przeciwwskazaniem do pracy jest również nadużywanie i uzależnienie od alkoholu oraz schorzenia psychiczne (np. schizofrenia) i neurologiczne — m.in. padaczka czy choroby Alzheimera, Huntingtona i Parkinsona.
Warto również pamiętać, że praca w taksówce wymaga ciągłego kontaktu z ludźmi. Dlatego żeby zostać taksówkarzem i czerpać z tej pracy przyjemność, warto posiadać szczególne cechy charakteru i osobowości.
Oto kompetencje miękkie potrzebne w pracy taksówkarza:
- łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi
- rozwinięte umiejętności komunikacyjne
- opanowanie
- cierpliwość
- punktualność
- uprzejmość i wysoka kultura osobista
- zdolność koncentracji
- podzielność uwagi, spostrzegawczość i refleks
- zdolność szybkiego podejmowania decyzji
- gotowość do pracy w nocy, niedziele i święta
- znajomość mapy i orientacja w terenie
- odporność na stres.
W pracy taksówkarza, głównie nocą, zdarzają się również sytuacje niebezpieczne i mało przyjemne — np. pijani i agresywni pasażerowie. Warto się na to psychicznie przygotować, a w razie potrzeby — umieć szybko wezwać pomoc.
Najczęściej awanturują się pijani goście, którzy grożą, że nie zapłacą. Co wtedy robię? Najpierw kilka razy proszę grzecznie, a gdy to nie działa, staję się bardziej stanowczy. Zazwyczaj straszę klienta, mówiąc, że „już z nie z takimi kozakami miałem do czynienia” lub „zaraz zadzwonię po kolegów”. To działa, bo awanturnicy to często zwykli gówniarze. O policji rzadko wspominamy, chociaż mam przycisk szybkiego powiadomienia służb mundurowych. Większość spięć rozwiązuję sam. Jeśli się nie da, a klient staje się coraz bardziej agresywny, to zawsze mogę wezwać kumpli. Ci, jeśli nie jest jakaś czwarta w nocy, są w stanie przyjechać w kilka minut. A wśród taksówkarzy są goście, których można się przestraszyć. Awanturnik zazwyczaj odpuszcza i mówi: „Panowie, spokojnie, ja tylko się wygłupiałem”.
W kolejnym rozdziale wyjaśnię Ci, co jeszcze powinieneś zrobić, żeby zostać taksówkarzem.
3. Jak napisać CV taksówkarza?
Aby zostać taksówkarzem, zwykle (choć nie zawsze) trzeba napisać CV. Jak to zrobić?
Od kandydata na kierowcę wymaga się przede wszystkim określonych uprawnień do prowadzenia pojazdów. Jednak w CV warto podkreślić też swoje dodatkowe atuty — takie jak stała praktyka czy długie doświadczenie w kierowaniu autem.
Przykład? Zamiast tradycyjnej formułki prawo jazdy kat. B, możesz wpisać: czynne prawo jazdy kat. B (od 15 lat). Dzięki temu jeszcze bardziej podkreślisz swoje doświadczenie na drodze i łatwiej wyróżnisz się wśród innych kandydatów.
W CV taksówkarza podkreśl również inne swoje zalety i kompetencje miękkie. Mocnymi stronami w CV kierowcy mogą być m.in. znajomość języka obcego w stopniu komunikatywnym, umiejętności komunikacyjne czy punktualność — najlepiej potwierdzone konkretnymi przykładami z pracy (np. w podsekcji Osiągnięcia w CV).
Większość pracodawców nie wymaga przesłania listu motywacyjnego taksówkarza. Ale jeśli mimo to zdecydujesz się go napisać, pamiętaj, by nie powielać w nim słowo w słowo informacji z CV. Zamiast tego pokaż, jak Twoje cechy i umiejętności przyczynią się do sukcesu firmy.
A jeśli masz już doświadczenie w pracy jako taksówkarz, w swoich dokumentach pochwal się ocenami i opiniami klientów.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Chcesz zostać taksówkarzem i masz więcej pytań? A może już pracujesz w tym zawodzie? Zostaw komentarz pod tym artykułem.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.
Oceń ten artykuł:
Jak zostac taksowkarzem
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV za darmoPodobne artykuły
Krótki list motywacyjny - wzór i rady, jak napisać
Zobacz, jak napisać krótki list motywacyjny. Dowiedz się, co w nim umieścić i jak przekonać do siebie pracodawcę w kilku krótkich zdaniach.
CV i list motywacyjny: wzory dla 50+ zawodów
CV i list motywacyjny wysłane razem zwiększą Twoje szanse na pracę. Zobacz profesjonalne szablony i darmowe wzory CV i listów motywacyjnych dla 50+ zawodów.
Ogólne podanie o pracę: krótki wzór i przykład, jak napisać
Zobacz przykład ogólnego podania o pracę i dowiedz się, jak napisać taki dokument, gdy firma, w której chciałbyś pracować, obecnie nie prowadzi rekrutacji.
Piszą o nas: