1. List intencyjny: wzór do pracy. Czym jest i co zawiera?

List intencyjny: wzór do pracy. Czym jest i co zawiera?

Żaneta Spadło
•  Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Dostałeś nową pracę, ale masz długi okres wypowiedzenia albo wyjeżdżasz na urlop i chcesz mieć pewność, że nowy pracodawca się nie wycofa? Rozwiązaniem może być list intencyjny — czyli pisemne oświadczenie woli obu stron.

W tym artykule wyjaśnię Ci, co to jest list intencyjny, jakie zawiera elementy i czy jest on wiążący dla każdej ze stron. Pokażę Ci też przykładowy wzór listu intencyjnego o współpracy.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Zobacz też wzory innych dokumentów:

List intencyjny — wzór

Miejscowość, data

 

Sz. P. Andrzej Kowalski

LIST INTENCYJNY O WSPÓŁPRACY

Szanowny Panie,

w nawiązaniu do naszych wcześniejszych ustaleń, chciałbym przedłożyć Panu niniejszą ofertę pracy w firmie GMT Motors Sp. z o.o.

Proponuję Panu następujące warunki zatrudnienia:

Stanowisko: Senior Marketing Specialist

Rodzaj umowy: Umowa o pracę

Wynagrodzenie: 8600 zł brutto

Miejsce pracy: ul. Szlak 77/222, 31–158 Kraków

Termin rozpoczęcia pracy: 01.02.2024

Z poważaniem

 

Maciej Pruś

Dyrektor GMT Motors Sp. z o.o.

 

……………………………..

 

(podpis pracodawcy)

Zgadzam się na powyższe warunki zatrudnienia.

Andrzej Kowalski

 

……………………………..

 

(podpis pracownika)

Już wiesz, jak może wyglądać list intencyjny o współpracy. Teraz wyjaśnię Ci, na czym dokładnie polega list intencyjny i czy ma on moc prawną.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

List intencyjny — co to jest?

List intencyjny — po angielsku znany jako letter of intent (LOI) — to wstępna, pisemna deklaracja przyszłych działań gospodarczych, prawnych lub handlowych. Taki dokument jest często używany m.in. przez pracodawców, którzy w ten sposób chcą potwierdzić swoją chęć zatrudnienia jakiegoś kandydata. Z tego powodu wiele osób rozwiązuje umowę o pracę dopiero po otrzymaniu listu intencyjnego.

List intencyjny najczęściej podpisuje się tuż po negocjacjach w celu zabezpieczenia interesów stron umowy oraz okazania swojemu kontrahentowi zainteresowania i zaangażowania. Ma on wyrażać wolę stron oraz określić szczegóły kontraktu.

Czy list intencyjny jest wiążący?

List intencyjny na ogół nie jest wiążący dla podpisujących go stron. To dlatego, że nie reguluje go żaden akt prawny, a sądy powszechne do tej pory nie wypracowały jednolitego orzecznictwa. W wyroku Sądu Najwyższego z 6 października 2011 roku stwierdzono jedynie, że list intencyjny zwykle wyraża tylko wolę zawarcia umowy po przeprowadzeniu negocjacji — jednak do podpisania faktycznej umowy wcale dojść nie musi.

Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli jedna ze stron ewentualnego kontraktu po podpisaniu listu intencyjnego poniosła już jakieś koszty — np. na szkolenie potencjalnego pracownika. Według ekspertów w takiej sytuacji można ubiegać się o odszkodowanie w wysokości poniesionych kosztów. Jednak warto pamiętać, że orzecznictwo w tym temacie nadal jest dość ubogie, a to oznacza, że sam wyrok może być trudny do przewidzenia.

List intencyjny a umowa przedwstępna

List intencyjny często bywa mylony z umową przedwstępną. Tymczasem są to dwa różne dokumenty. O ile list intencyjny nie ma szczególnej mocy prawnej, to umowa przedwstępna już tak — bo reguluje ją Kodeks cywilny. Taka umowa powinna zawierać pewne istotne postanowienia i jest wiążąca.

Jednak samo nazwanie dokumentu listem intencyjnym nie oznacza, że prawnie nie można uznać go za inny dokument. Jeżeli np. w treści listu intencyjnego do pracy zostaną zawarte wszystkie istotne warunki zatrudnienia oraz zobowiązania wszystkich stron — tj. do świadczenia pracy przez pracownika na konkretnych warunkach oraz do zapłaty wynagrodzenia przez pracodawcę — może on zostać uznany za umowę przedwstępną do umowy o pracę.

Co musi zawierać list intencyjny?

Treść listu intencyjnego zależy przede wszystkim od rodzaju planowanej współpracy. A co powinno się w nim znaleźć?

List intencyjny o zatrudnieniu lub współpracy handlowej powinien zawierać:

  • datę i miejsce podpisania listu intencyjnego
  • dane wszystkich stron umowy
  • wyrażenie woli współpracy
  • określenie warunków współpracy
  • podpis wszystkich stron umowy.

Z kolei obowiązujące wzory listów intencyjnych dla prowadzących działalność gospodarczą — np. o dofinansowaniu lub udziale w przetargach — znajdziesz na stronach rządowych (np. tutaj). Wystarczy, że wpiszesz Google np. list intencyjny działalność gospodarcza site:gov.pl, a zobaczysz wiele darmowych wzorów do pobrania.

Pamiętaj, że list intencyjny nie jest klasyczną umową i nie zawiera wszystkich szczegółów. Dlatego powinien być krótki — jedna lub dwie strony A4 w zupełności wystarczą.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Miałeś już do czynienia z listem intencyjnym? Czy uważasz, że sporządzanie takiego dokumentu ma sens? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

List intencyjny

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: