Stwórz profesjonalne CV teraz!
Praca Niemcy [też bez języka]: oferty, zarobki i porady
Piszą o nas:
Praca za granicą to dla wielu Polaków atrakcyjna alternatywa. A Niemcy, jako najbliższy sąsiad, są szczególnie popularnym kierunkiem emigracji.
Chcesz wyjechać do pracy w Niemczech i zastanawiasz się, czy warto? Gdzie szukać ofert pracy, w jakich zawodach i za jaką stawkę? Czy można dostać pracę w Niemczech bez języka niemieckiego? W tym artykule postaram się rozwiać Twoje wątpliwości.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
1. Praca Niemcy — co musisz wiedzieć?
Według danych Federalnej Agencji Pracy w Niemczech brakuje nawet 2 mln wykwalifikowanych specjalistów. W 2023 roku poważne braki kadrowe stwierdzono już w 200 zawodach (na około 1200 analizowanych) — to o 52 więcej niż jeszcze rok wcześniej. A to oznacza, że niemiecka gospodarka pilnie potrzebuje pracowników z zagranicy.
Oto zawody, w których obecnie najłatwiej o pracę w Niemczech:
- kucharz
- pielęgniarka
- asystentka medyczna
- kierowca samochodów dostawczych
- kierowca autobusu
- inżynier
- budowlaniec
- informatyk
- pracownik produkcji
- sprzedawca/kasjer
- opiekunka do dzieci
- opiekun osób starszych.
Każdy z tych zawodów wymaga jednak posiadania konkretnych umiejętności, które — co istotne — powinieneś potwierdzić odpowiednimi kursami i certyfikatami, jeśli marzy Ci się dobra praca. Niemcy są bowiem bardzo przywiązani do dokumentowania swoich kwalifikacji zawodowych.
Są jednak znani również z szanowania praw pracowniczych i dobrych warunków życia. Jeśli podejmiesz legalną pracę w Niemczech, będziesz miał zagwarantowane ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne, a także dostęp do opieki medycznej oraz programów socjalnych. Podobnie jak w Polsce, wielu niemieckich pracodawców oferuje pracownikom dodatkowe benefity (np. ubezpieczenie na życie czy kartę sportową).
Oczywiście, praca za granicą niesie za sobą też liczne wyzwania. Jednym z nich są różnice kulturowe, do których będziesz musiał się przyzwyczaić. Przykładowo, niemieccy pracodawcy cenią dokładność, punktualność, precyzję i dyscyplinę. Są to zatem ważne i przydatne w pracy cechy charakteru. Poza tym bardzo prawdopodobne, że podczas pracy w Niemczech spotkasz ludzi z całego świata — również spoza Unii Europejskiej — którzy mają inne wartości i zwyczaje czy akcent.
Kolejnym wyzwaniem mogą być kwestie formalne związane z pracą. Niemcy są państwem federalnym, a to oznacza, że lokalne władze mają niekiedy różne wymagania wobec imigrantów. Dlatego nie zdziw się, gdy jakiś urzędnik poprosi Cię o zatwierdzenie przetłumaczonego dokumentu u notariusza albo doniesienie innego, nawet jeśli w innym landzie nie był Ci on potrzebny.
Ale jeżeli przed wyjazdem odpowiednio się przygotujesz, praca w Niemczech z pewnością będzie dla Ciebie cennym doświadczeniem.
Praca w Niemczech — zarobki
Od 1 stycznia 2024 r. ustawowa płaca minimalna w Niemczech wynosi 12,41 euro brutto za godzinę, co przy pracy na pełen etat (40 godzin tygodniowo) daje mniej więcej 1985 euro brutto (około 8595 zł na miesiąc). Oczywiście, w wielu branżach można zarobić znacznie więcej — w zależności od landu, firmy i Twojego doświadczenia w CV (szczegółowe informacje znajdziesz tutaj).
No dobrze — a co z wydatkami?
Koszt życia w Niemczech wynosi średnio od 1000 do 1500 euro miesięcznie za osobę. Ceny mieszkań są wyższe niż w Polsce, jednak niektóre agencje zatrudnienia oferują darmowe zakwaterowanie w pobliżu miejsca pracy. Usługi też zwykle są droższe, za to koszt artykułów spożywczych jest taki sam lub niewiele wyższy niż u nas (przykładowe ceny poznasz na tej stronie). Najdrożej jest oczywiście w dużych miastach.
Dlatego jeśli większość pensji planujesz odkładać na konto, spróbuj poszukać pracy w małej miejscowości. Tam koszty życia są niższe, a zapotrzebowanie na pracowników — znacznie większe.
Praca Niemcy — wymagane dokumenty
Niemiecką instytucją, która zajmuje się wszystkimi tematami związanymi z karierą, jest Federalna Agencja Pracy. Dlatego wszystkie aktualne informacje, listę wymagań dla obcokrajowców oraz oferty pracy znajdziesz na stronie agencji pod tym linkiem.
Obywatele UE, w tym Polacy, nie muszą mieć pozwolenia na pracę w Niemczech. Wystarczy, że zabierzesz ze sobą:
- ważny dowód osobisty lub paszport
- świadectwa pracy od poprzednich pracodawców
- Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ
- dyplomy i certyfikaty zawodowe
- certyfikat językowy (jeśli go posiadasz)
- CV i list motywacyjny po niemiecku i/lub angielsku.
Poza tym jeśli planujesz zostać w Niemczech na dłużej niż 3 miesiące, masz obowiązek się zameldować. W zależności od landu, zrobisz to w Bürgeramt, Ordnungsamt lub Einwohnermeldeamt (czyli w niemieckich odpowiednikach urzędu miasta).
Musisz się również ubezpieczyć, bo w Niemczech ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe. Chyba że wyjechałeś na krótko, a składki zdrowotne opłacasz w Polsce — w takim wypadku wystarczy Ci zwykła karta EKUZ.
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
2. Praca Niemcy — bez języka, dla par, sezonowa. Gdzie szukać ofert?
Pracy w Niemczech najlepiej szukać przez sprawdzoną agencję zatrudnienia — szczególnie jeśli wyjeżdżasz po raz pierwszy i nie wiesz, na co powinieneś zwrócić uwagę. To pewna i bezpieczna opcja na znalezienie pracy w firmie, która Cię nie oszuka.
Oto przykładowe agencje pośrednictwa pracy w Niemczech:
Oferty pracy w Niemczech (też dla par) znajdziesz również samodzielnie na tych stronach:
- olx.pl
- poloniusz.pl
- europa.jobs.pl
- eures.europa.eu
- powerjobs.pl
- mypolacy.de
- karriere.de
- job24.de
- jobnet.de
- stellenanzeigen.de.
Oczywiście, możesz też po prostu wpisać interesującę Cię frazę w Google — np. „praca Niemcy blisko granicy”, „praca w Niemczech od zaraz”, „praca dla par Niemcy” albo „praca Niemcy z zakwaterowaniem”. Ale takie wyniki często nie będą ani dokładne, ani adekwatne do Twojego doświadczenia. Lepiej jest poszukać ofert pracy w Niemczech na dedykowanych portalach, ustawiając wcześniej wszystkie ważne parametry (np. kraj, miasto, zawód).
Wypróbuj też strony i grupy na Facebooku:
- Polacy w Niemczech [Oferty pracy, porady, pomoc]
- Oferty pracy w Niemczech
- Praca sezonowa Niemcy
- Praca bez pośrednictwa za granicą, oferty pracy w Niemczech.
Jednak zanim wyjedziesz za granicę, zadbaj o swoje bezpieczeństwo i koniecznie sprawdź każdego potencjalnego pracodawcę! Jak to zrobić?
- Poszukaj firmy w rejestrze Handelsregister. Jest to niemiecki odpowiednik Krajowego Rejestru Sądowego, w którym zbierane są informacje o legalnie działających przedsiębiorstwach.
- Przeczytaj opinie o firmie w internecie. Sprawdź, co na jej temat sądzą byli pracownicy, w tym inni Polacy.
Praca w Niemczech bez języka
Nie oszukujmy się — jeśli szukasz pracy u naszych zachodnich sąsiadów, znajomość niemieckiego w stopniu co najmniej komunikatywnym będzie sporym atutem w Twoim CV. Ale nie zawsze jest to warunek konieczny — szczególnie podczas pracy sezonowej w Niemczech lub w przypadku dużych korporacji, bo ich pracownicy często mówią biegle po angielsku.
Jeśli szukasz pracy w Niemczech bez języka, zajrzyj tutaj:
Jednak prawdopodobnie trudno będzie Ci dostać dobrze płatną pracę w Niemczech bez języka niemieckiego. Dlatego warto rozpocząć naukę jeszcze przed wyjazdem. W tym celu możesz wybrać tradycyjny kurs językowy, lekcje indywidualne z polskim nauczycielem lub native speakerem albo dostępne w internecie materiały i aplikacje.
3. Jak aplikować do pracy w Niemczech?
Staranie się o pracę w Niemczech wygląda podobnie jak w Polsce — a to oznacza, że najpierw musisz przygotować odpowiednie dokumenty aplikacyjne, a później wziąć udział w rozmowie kwalifikacyjnej po niemiecku lub angielsku (jeśli na razie mieszkasz w Polsce, przygotuj się również na rozmowę kwalifikacyjną przez telefon).
Przykładowe wzory wymaganych dokumentów znajdziesz w naszych poradnikach:
- Lebenslauf — wzór CV po niemiecku
- Bewerbung — wzór listu motywacyjnego po niemiecku.
Szukasz pracy w Niemczech bez języka niemieckiego? Zajrzyj tutaj:
Ponadto zadbaj, by Twoje dokumenty odpowiadały na konkretną ofertę pracy. Pochwal się doświadczeniem w branży, umiejętnościami zawodowymi i znajomością języków obcych. Nie musisz umieszczać w CV klauzuli ze zgodą na przetwarzanie danych (która jest wymagana w Polsce), ale możesz pochwalić się referencjami od byłych pracodawców. Ich pozytywna opinia będzie świetnym dopełnieniem np. CV opiekunki do dzieci lub osób starszych.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Pracowałeś już w Niemczech? Jakie masz doświadczenia z pracodawcami i mieszkańcami? Jestem ciekawa Twojej opinii — podziel się nią w komentarzu.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.
Oceń ten artykuł:
Praca niemcy
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV za darmoPodobne artykuły
Jak zarobić pieniądze? 10+ szybkich i sprawdzonych sposobów
Dowiedz się, jak zarobić pieniądze — m.in. szybko, przez internet i w młodym wieku. Znajdź interesujący Cię sposób na atrakcyjne zarobki.
Ciekawe, nietypowe i dziwne zawody w Polsce i na świecie
Poznaj propozycje ciekawych zawodów na 2023 r. i najbliższą przyszłość. Przeczytaj, jakie dziwne i nietypowe zawody można wykonywać w Polsce i na świecie.
Praca w domu 2024: dodatkowa, dorywcza, gdzie szukać ofert
Poznaj ciekawe propozycje pracy w domu. Zobacz, gdzie szukać ofert, co możesz robić i czego potrzebujesz, żeby zacząć pracować z domu.
Piszą o nas: