Stwórz profesjonalne CV teraz!
Praca za granicą [+ bez języka i sezonowa]. Jak szukać?
Piszą o nas:
Praca za granicą brzmi obiecująco. Wyższe zarobki, poznawanie kultur, atrakcyjne miejsce zamieszkania i spotkanie ludzi z całego świata — to tylko niektóre powody, dla których Polacy decydują się na emigrację zarobkową. Czy słusznie?
W tym artykule poznasz wady i zalety pracy za granicą. Podpowiem Ci też, jak jej szukać — również sezonowo i bez znajomości języka. Dzięki temu zdecydujesz, czy praca za granicą jest dla Ciebie.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
-CV
Przeczytaj też inne nasze poradniki:
1. Praca za granicą — szanse i zagrożenia
Według raportu GUS w 2022 roku z Polski na stałe wyjechało 13,6 tys. osób. I choć prognozy na lata 2023–2060 nie przewidują definitywnego wzrostu poziomu emigracji, to według badania Narodowego Banku Polskiego z 2018 roku tylko 15% ankietowanych, którzy pracują za granicą, zadeklarowało chęć powrotu bez względu na sytuację ekonomiczną w kraju.
Głównymi powodami szukania pracy za granicą są atrakcyjniejsze zarobki i wyższy standard życia. Do pozostałych należą m.in. lepsze perspektywy rozwoju zawodowego, inna kultura pracy, korzystniejszy system podatkowy, bezpieczniejsze położenie geopolityczne oraz krewni i znajomi, którzy już mieszkają za granicą.
Według danych Work Service pracę za granicą najczęściej wybierają osoby młode, w wieku 18–24 lata. Większość z nich ma wykształcenie podstawowe lub średnie i pochodzi z małych miast lub wsi. A tam zarobki i perspektywy rozwoju są gorsze niż w dużych miastach.
Oto najczęstsze kierunki emigracji Polaków:
- Niemcy
- Norwegia
- Szwecja
- Holandia
- Wielka Brytania
- USA
- Kanada
- Hiszpania
- Australia
- Francja
- Austria.
A oto branże, w których najłatwiej dziś o pracę za granicą:
- budownictwo
- opieka nad dziećmi, osobami starszymi i z niepełnosprawnościami
- praca na magazynie
- produkcja
- mechanika i motoryzacja
- transport, spedycja i logistyka
- turystyka i hotelarstwo
- gastronomia
- rolnictwo i ogrodnictwo.
To jednak nie znaczy, że wyjazd i praca za granicą gwarantują Ci życie usłane różami. Na to musisz sobie zapracować sam — podobnie jak w Polsce.
Wyjazd za pracą niesie też liczne zagrożenia. Np. dane policji wskazują, że co roku około 15 tys. polskich obywateli pada ofiarami handlu ludźmi — najczęściej na terenie Niemiec, Francji, Włoch, Holandii i Wielkiej Brytanii. Możesz też zostać wykorzystany prawnie lub finansowo, jeśli zawczasu nie poznasz realiów i przepisów obowiązujących w danym kraju.
Dlatego każdą ofertę pracy za granicą powinieneś uważnie przeanalizować. Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, dokładnie sprawdź każdego pracodawcę i odpowiednio się przygotuj — o tym, jak to zrobić, przeczytasz w kolejnych rozdziałach tego artykułu.
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
2. Praca za granicą — gdzie szukać ofert?
Pracy za granicą najlepiej szukać przez międzynarodową agencję zatrudnienia, która pośredniczy między kandydatami a pracodawcami z innego kraju. Skorzystaj z usług sprawdzonej firmy, która Cię nie oszuka — w tym celu sprawdź, czy widnieje ona w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia (KRAZ) i zapoznaj się z opiniami w internecie. Do popularnych agencji pośrednictwa pracy należą m.in.:
A tutaj znajdziesz oferty pracy za granicą:
Bądź jednak ostrożny. Jeśli oferta wyda Ci się zbyt atrakcyjna — np. wymagania będą niskie, a zarobki bardzo wysokie — a do tego decyzję o wyjeździe musisz podjąć od zaraz, to bardzo możliwe, że masz do czynienia z oszustwem.
Chcesz wyjechać, ale nie znalazłeś nic odpowiedniego? Rozwiązaniem może być tzw. workation — czyli praca zdalna z dowolnego miejsca na świecie, np. w dużej korporacji. Możesz też zarabiać przez internet w inny sposób, chociażby prowadząc własną działalność gospodarczą. Jednak wcześniej powinieneś upewnić się, jakie regulacje obowiązują w danym państwie.
Praca za granicą dla par
Emigracja zarobkowa we dwójkę to dobry pomysł. W ten sposób unikniecie rozłąki, przeżyjecie wspólną przygodę, a może nawet… odłożycie trochę pieniędzy na przyszłość. Jako para możecie pracować m.in. przy opiece sezonowej nad domostwami, w dużej korporacji czy w ekologicznym gospodarstwie na drugim końcu świata.
Ofert pracy za granicą dla par jest sporo — wystarczy, że wpiszesz tę frazę w Google lub na portalu z ogłoszeniami. Niektóre oferty są wprost dedykowane dwójce osób. Możesz też poprosić o takie oferty w wybranej agencji pracy.
Praca za granicą dla kobiet
W dzisiejszym świecie płeć nie warunkuje już, gdzie szukać pracy, szczególnie na Zachodzie. Możesz więc znaleźć pracę nie tylko jako opiekunka, recepcjonistka, kelnerka czy pielęgniarka, ale też np. na produkcji. Dlatego zamiast wpisywać w Google frazę praca za granicą dla kobiet, poszukaj ofert dla konkretnego zawodu, do którego masz kwalifikacje.
Praca sezonowa za granicą
Praca sezonowa to taka, która wiąże się z konkretnym okresem w roku — np. z miesiącami letnimi. Wiele firm wyrabia sporą część dochodu w takim „wyjątkowym” momencie i to właśnie wtedy potrzebują dodatkowych pracowników. Wówczas podpisujesz z pracodawcą umowę na krótki okres.
Pracę sezonową za granicą możesz znaleźć w trakcie zbiorów warzyw i owoców (np. w Niemczech) lub przy pielęgnacji kwiatów (np. w Holandii). Dobrym pomysłem jest też praca wakacyjna w miejscowościach wypoczynkowych — latem w takich miejscach rośnie zapotrzebowanie na pracowników turystyki, rozrywki, gastronomii czy usług sprzątających.
3. Czy praca za granicą bez języka jest możliwa?
Tak — choć oczywiście nie w każdej branży.
Bez znajomości języka możesz liczyć na zatrudnienie w rolnictwie, sadownictwie, budownictwie czy w fabryce. Tam możesz poprosić o pomoc innych Polaków lub korzystać z narzędzi online (np. Google Translate), które pomogą Ci komunikować się z pracodawcą na podstawowym poziomie. To dobre rozwiązanie, jeśli szukasz pracy za granicą np. na wakacje.
Ale jeśli chcesz zostać w jakimś kraju na dłużej, będziesz potrzebować przynajmniej podstawowej znajomości lokalnego języka — ponieważ nie w każdym państwie dogadasz się po angielsku. Umiejętności językowe możesz jednak rozwijać i opanować z czasem. W jaki sposób?
Przede wszystkim radzę, żeby nie bać się rozmawiać. Może to brzmi banalnie, ale im wcześniej człowiek się przełamie i zacznie mówić w obcym języku, nawet „kwadratowo”, z błędami, to będzie mu łatwiej w kontaktach z innymi. Nie bójmy się błędów językowych. Każdy je popełnia, ale najważniejsze jest, żeby umieć się dogadać. Ja sama pamiętam komplement usłyszany od pewnego Anglika, który wyraził podziw, że ja znam dwa języki, a on tylko jeden.
Nie jesteś pewien swoich umiejętności i obawiasz się pracy za granicą bez języka? Zacznij od pójścia na kurs lub zrobienia certyfikatu z angielskiego albo innego języka obowiązującego w państwie, do którego chcesz wyjechać.
4. Praca za granicą — jak się przygotować?
Gdy podejmiesz już decyzję o pracy za granicą i wybierzesz kraj docelowy, czeka Cię sporo przygotowań. Zobacz, co zrobić, by Twój wyjazd był bezpieczny i przyniósł Ci oczekiwane korzyści.
- Skompletuj niezbędne dokumenty i załóż konto bankowe. Do pracy za granicą potrzebne będą Ci:
- dowód osobisty i/lub paszport
- zezwolenie na pobyt i pracę (w krajach poza Unią Europejską)
- umowy w sprawie pracy i zakwaterowania
- ubezpieczenie zdrowotne (w krajach UE przyda Ci się karta EKUZ)
- zaświadczenia i certyfikaty potwierdzające Twoje kwalifikacje zawodowe
- kopie wszystkich ważnych dokumentów.
Dobrze jest postarać się o konto bankowe typu Revolut, z którego można będzie korzystać i w kraju, i za granicą. Najlepiej założyć je jeszcze w Polsce, żeby karta bankomatowa zdążyła dojść do nas na czas i żebyśmy zaznajomili się z aplikacją, zanim zaczniemy używać jej za granicą. Następnie warto poszukać na Facebooku grup typu „Polacy w…” — jest ich sporo i są one bardzo pomocne w szukaniu pracy i zakwaterowania. Ja sama z tego skorzystałam i zanim wyjechałam z mężem do Anglii, mieliśmy już zarezerwowany pokój. Warto poświęcić na to trochę czasu, żeby potem nie martwić się, co będziemy robić i gdzie mieszkać. A jeśli już dostaniemy pracę, to powinniśmy się zastanowić, jak do niej dojeżdżać. Nie każdy ma własne auto, czasami trzeba zawczasu sprawdzić autobusy czy tramwaje. Można też zapytać innych Polaków na wspomnianych grupach, czy ktoś pracuje w tym samym miejscu i czy jest możliwość dojeżdżać razem. Wbrew pozorom, Polacy za granicą pomagają sobie nawzajem.
- Zadbaj o swoje bezpieczeństwo — szczególnie jeśli wyjeżdżasz sam. Zanotuj w notesie ważne numery telefonów i adresy e-mail: do ambasady, swojego pracodawcy, agencji pracy oraz kilku bliskich osób. Poinformuj ich o docelowym miejscu pobytu i umów się na regularne rozmowy.
- Zapewnij sobie dostęp do internetu. Sprawdź, czy w Twoim mieszkaniu jest już dostęp do sieci, czy dopiero musisz o to zadbać (i jak to zrobić). Upewnij się, że potrafisz połączyć się z wi-fi na swoim telefonie i/lub laptopie.
- Poznaj zwyczaje i najważniejsze przepisy obowiązujące w kraju, do którego jedziesz. Zapoznaj się z przyjętą tam kulturą pracy oraz sposobem naliczania podatków. Niektóre różnice mogą Cię zaskoczyć, a dzięki wiedzy nie wpakujesz się w tarapaty. Podstawowe informacje o różnych państwach znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
- Uporządkuj swoje sprawy w Polsce. Praca za granicą nie powinna być ucieczką, bo problemy, które masz tutaj, dopadną Cię prędzej czy później. Dlatego przed wyjazdem spłać wszystkie swoje zobowiązania. Upoważnij też bliską osobę do reprezentowania Cię w urzędzie, banku czy wspólnocie mieszkaniowej.
- Przygotuj CV i list motywacyjny — najlepiej po angielsku lub w języku, który obowiązuje w kraju docelowym. Szczegółowe informacje i wzory dokumentów znajdziesz w naszych poradnikach:
- CV po angielsku / list motywacyjny po angielsku
- CV po niemiecku / list motywacyjny po niemiecku
- CV po hiszpańsku / list motywacyjny po hiszpańsku
- CV po francusku / list motywacyjny po francusku
- CV po rosyjsku / list motywacyjny po rosyjsku
- CV po ukraińsku.
Zapoznaj się też ze wzorem CV Europass, opracowanym przez Komisję Europejską.
Zadbałeś o te kwestie? Świetnie! Teraz możesz wyjechać do pracy za granicą bez obaw. W ten sposób zyskasz nie tylko dobrze płatną pracę, ale też rozwiniesz swoje umiejętności i zdobędziesz cenny atut do CV na przyszłość.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Pracowałeś kiedyś za granicą? Jakie masz doświadczenia z zagranicznymi pracodawcami i agencjami zatrudnienia? Zostaw komentarz pod tym artykułem.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.
Oceń ten artykuł:
Praca za granica
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV za darmoPodobne artykuły
Praca na akord: co to znaczy? [+ wynagrodzenie, Kodeks]
Zobacz, czym jest praca na akord, jakich zawodów dotyczy i co możemy o niej przeczytać w Kodeksie pracy. Sprawdź, jak obliczyć wynagrodzenie akordowe.
Jak zarobić pieniądze? 10+ szybkich i sprawdzonych sposobów
Dowiedz się, jak zarobić pieniądze — m.in. szybko, przez internet i w młodym wieku. Znajdź interesujący Cię sposób na atrakcyjne zarobki.
Ciekawe, nietypowe i dziwne zawody w Polsce i na świecie
Poznaj propozycje ciekawych zawodów na 2023 r. i najbliższą przyszłość. Przeczytaj, jakie dziwne i nietypowe zawody można wykonywać w Polsce i na świecie.
Piszą o nas: