Stwórz profesjonalne CV teraz!
Rodzaje umów o pracę 2024: formy zatrudnienia w Polsce
Piszą o nas:
Właśnie dostałeś pierwszą pracę albo znalazłeś nową? Musisz wiedzieć, że nie każda umowa o pracę — w skrócie UoP — gwarantuje Ci te same prawa. Czym innym jest umowa o pracę na okres próbny, a czym innym umowa na czas określony lub nieokreślony.
Dlatego w tym artykule wyjaśnię Ci, jakie są rodzaje umów o pracę i jak reguluje je Kodeks pracy. Podpowiem Ci, kiedy stosuje się każdą z tym umów, czym się charakteryzują oraz jakie są sposoby ich rozwiązywania.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
1. Rodzaje umów o pracę a Kodeks pracy
Kodeks pracy określa prawa i obowiązki pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, spółdzielczej umowy o pracę, powołania, mianowania lub wyboru oraz ich pracodawców. Jeśli świadczysz usługi w ramach umowy zlecenia albo umowy o dzieło, to obowiązuje Cię Kodeks cywilny.
W art. 25. Kodeksu pracy wyróżniono trzy podstawowe typy umów o pracę. Są to:
- umowa o pracę na okres próbny
- umowa o pracę na czas określony (w tym umowa na zastępstwo)
- umowa o pracę na czas nieokreślony.
Umowa o pracę na okres próbny, określony i na zastępstwo są umowami terminowymi, a umowa na czas nieokreślony to kontrakt bezterminowy.
Państwowa Inspekcja Pracy wskazuje najważniejsze różnice między umową o pracę a kontraktami innego typu. Są to:
- charakter świadczonej pracy (osoby zatrudnione na UoP pracują w trybie ciągłym, w miejscu i czasie określonym przez pracodawcę)
- podporządkowanie względem pracodawcy
- konieczność osobistego wykonywania pracy
- wynagrodzenie za pracę w wysokości co najmniej płacy minimalnej
- prawo do urlopu wypoczynkowego
- ryzyko techniczne, osobowe, gospodarcze i socjalne, które ponosi pracodawca
- możliwość rozwiązania umowy przez pracownika i pracodawcę
- gwarancja wynagrodzenia
- konieczność odprowadzania składek ZUS.
Relację między pracodawcą a pracownikiem zatrudnionym w ramach umowy o pracę nazywa się stosunkiem pracy. Jeśli praca świadczona na umowie cywilnoprawnej spełnia przesłanki stosunku pracy, to zgodnie z prawem sąd może uznać ją za umowę o pracę i nakazać pracodawcy wypłatę zaległych składek.
Co istotne, strony powinny wskazać rodzaj umowy o pracę, którą zawierają. Najczęściej robi się to w tytule lub na samym początku kontraktu. W przeciwnym wypadku — jeżeli okoliczności nawiązania współpracy nie świadczą o określonym typie umowy — uznaje się, że zawarto ją na czas nieokreślony.
Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.
2. Rodzaje umów o pracę i ich charakterystyka
Zatem jakie są rodzaje umów o pracę? Oto krótka charakterystyka form zatrudnienia w ramach stosunku pracy w Polsce.
Umowa o pracę na okres próbny
Umowa o pracę na okres próbny ma służyć sprawdzeniu pracownika i firmy. Trwa maksymalnie 3 miesiące i można ją podpisać tylko raz u jednego pracodawcy — chyba że podpisujesz kolejną taką umowę na innym stanowisku lub po 3-letniej przerwie w pracy.
Charakterystyka tego rodzaju umowy o pracę
- Pracownik na umowie o pracę na okres próbny ma takie same prawa jak inni pracownicy (np. urlop wypoczynkowy, zwolnienie chorobowe i bezpłatna opieka zdrowotna).
- Kobiety w ciąży, które mają umowę na okres próbny dłuższą niż miesiąc i kończącą się po trzecim miesiącu ciąży, automatycznie otrzymują przedłużenie umowy do dnia porodu. Nabywają wtedy prawo do zasiłku macierzyńskiego, ale nie do urlopu macierzyńskiego.
- Tej umowy nie można zawrzeć z osobą młodocianą.
Umowa o pracę na czas określony
Umowa o pracę na czas określony to kontrakt terminowy, a więc ma z góry ustalony czas trwania i datę rozwiązania, które powinny zostać zawarte w jego treści. Z tym samym pracodawcą można podpisać maksymalnie trzy takie umowy o łącznym okresie trwania do 33 miesięcy.
Charakterystyka tego rodzaju umowy o pracę
- Po 33 miesiącach kolejna umowa z tym samym pracodawcą musi być już umową na czas nieokreślony.
- Pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy, zwolnienie chorobowe i bezpłatna opieka zdrowotna — tak samo jak innym pracownikom.
- Jeśli umowa o pracę na czas określony kończy się po trzecim miesiącu ciąży pracownicy, pracodawca musi przedłużyć jej umowę do dnia porodu. Takiej pracownicy przysługuje też zasiłek macierzyński oraz urlopy dla rodziców.
Umowa o pracę na zastępstwo
Umowę o pracę na zastępstwo podpisuje się w celu tymczasowego zastąpienia nieobecnego pracownika (np. z powodu choroby, urlopu wychowawczego czy macierzyńskiego). Jest to specjalny rodzaj umowy o pracę na czas określony.
Charakterystyka tego rodzaju umowy o pracę
- Dotyczy tego samego stanowiska i rodzaju pracy co umowa z nieobecnym pracownikiem.
- Może być zawierana więcej niż trzy razy i na łączny okres dłuższy niż 33 miesiące.
- Nie przekształca się automatycznie w umowę na czas nieokreślony.
- Nie chroni kobiet w ciąży — pracodawca nie musi przedłużać umowy do dnia porodu.
- Nie jest przedłużana, jeśli poprzedni pracownik wróci do pracy po zwolnieniu chorobowym, a umowa na zastępstwo w tym czasie wygaśnie.
Umowa o pracę na czas nieokreślony
Jak sama nazwa wskazuje, umowa o pracę na czas nieokreślony nie ma określonej daty wygaśnięcia. Jest to najlepszy wybór dla osób, które szukają stabilnego zatrudnienia i chcą mieć pewność, że ich prawa będą respektowane.
Charakterystyka tego rodzaju umowy o pracę
- Zapewnia pracownikowi wszystkie przywileje zawarte w Kodeksie pracy (m.in. ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i zdrowotne, płacę minimalną, dodatki za nadgodziny, normy czasu pracy, urlop wypoczynkowy).
- Chroni pracowników młodocianych i osoby z niepełnosprawnością.
- Zapewnia pełną ochronę kobiet w ciąży. To oznacza, że pracodawca nie może rozwiązać umowy na czas nieokreślony pracownicy w ciąży oraz przebywającej na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym. Takiej pracownicy przysługuje też zasiłek macierzyński.
Spółdzielcza umowa o pracę
Spółdzielczą umowę o pracę regulują przepisy Kodeksu pracy oraz Prawa spółdzielczego.
Dodajmy, że spółdzielnia jest dobrowolnym zrzeszeniem grupy osób, które prowadzą wspólną działalność gospodarczą na rzecz swoich członków i ich środowiska — i tylko tam stosuje się ten rodzaj umowy. Co istotne, obowiązek pozostawania w stosunku pracy istnieje przez cały okres obowiązywania członkostwa w spółdzielni.
Charakterystyka tego rodzaju umowy o pracę
Spółdzielcza umowa o pracę różni się od zwykłej umowy brakiem okresu próbnego. Z kolei wynagrodzenie pracownika oparte jest nie tylko o kwotę określoną w umowie, ale też o część nadwyżki bilansowej, którą rozdziela się między członków spółdzielni według ich statusu.
3. Rodzaje umów o pracę i sposoby ich rozwiązywania
Kodeks pracy wskazuje cztery możliwe sposoby rozwiązania umowy o pracę. Są to:
- oświadczenie jednej ze stron (pracodawcy lub pracownika) z zachowaniem okresu wypowiedzenia
- oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia
- na mocy porozumienia stron
- z upływem czasu, na który umowa została zawarta.
W większości przypadków obowiązuje konkretny okres wypowiedzenia, którego długość zależy od stażu pracy w firmie oraz rodzaju umowy o pracę. Przedstawiamy je poniżej.
Umowa o pracę na okres próbny
Okres wypowiedzenia na tej umowie wynosi:
- 3 dni robocze — jeśli umowę zawarto na okres krótszy niż 2 tygodnie
- 1 tydzień — jeśli umowę zawarto na co najmniej 2 tygodnie
- 2 tygodnie — jeśli umowę zawarto na 3 miesiące.
Umowa o pracę na czas określony, nieokreślony i na zastępstwo
Okres wypowiedzenia na tych typach umowy o pracę wynosi:
- 2 tygodnie — jeśli okres zatrudnienia był krótszy niż 6 miesięcy
- 1 miesiąc — jeśli okres zatrudnienia wynosił co najmniej 6 miesięcy
- 3 miesiące — jeśli okres zatrudnienia wynosił co najmniej 3 lata.
Wzory wypowiedzeń różnych rodzajów umów o pracę znajdziesz tutaj:
- Wypowiedzenie umowy o pracę
- Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron
- Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony
- Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony
- Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia
- Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Masz dodatkowe pytania o rodzaje umów o pracę lub inne formy zatrudnienia? Napisz komentarz pod tym artykułem, a ja spróbuję Ci pomóc.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.
Oceń ten artykuł:
Rodzaje umow o prace
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV za darmoPodobne artykuły
Podanie o przedłużenie umowy o pracę (np. w szpitalu) - wzór
Dowiedz się, jak napisać podanie o przedłużenie umowy o pracę i kiedy powinieneś je złożyć. Zobacz przykład podania i pobierz go w formacie PDF i .doc.
Ogólne podanie o pracę: krótki wzór i przykład, jak napisać
Zobacz przykład ogólnego podania o pracę i dowiedz się, jak napisać taki dokument, gdy firma, w której chciałbyś pracować, obecnie nie prowadzi rekrutacji.
Urlop na żądanie 2024: zasady. Ile dni, czy jest płatny, wniosek
Przeczytaj, na jakich zasadach możesz wziąć urlop na żądanie. Ile dni urlopu na żądanie Ci przysługuje? Czy jest płatny? Czy pracodawca może odmówić?
Piszą o nas: