1. Zmiana pracy - jak zmienić pracę bez stresu [a urlop, kredyt?]

Zmiana pracy - jak zmienić pracę bez stresu [a urlop, kredyt?]

Żaneta Spadło
•  Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Zmiana pracy to spore wyzwanie. Szukanie nowej posady wymaga wyjścia ze swojej strefy komfortu i bywa stresujące. Nic dziwnego, że decyzję o zmianie pracy często odkładamy na później — nawet jeśli obecny pracodawca nie spełnia naszych oczekiwań. Ale czy na pewno warto czekać?

Z tego artykułu dowiesz się, jak zmienić pracę szybko i bezboleśnie. Podpowiem Ci, kiedy warto to zrobić i jak zmiana pracy może wpłynąć na Twój urlop lub decyzję o kredycie. Mam nadzieję, że dzięki tej wiedzy rozpoczniesz nowy rozdział w swojej karierze bez dodatkowego stresu.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Kiedy zmiana pracy jest konieczna? 6 sygnałów, które o tym świadczą

Decyzja o zmianie pracy prawie nigdy nie jest łatwa. Niektórzy dojrzewają do niej miesiącami, a nawet latami. Ważne jednak, by był to świadomy i przemyślany krok, który naprawdę pomoże Ci w dalszej karierze.

Oto 6 sygnałów, że już najwyższy czas na zmianę pracy.

1. Pracodawca łamie Twoje prawa

Relacje z przełożonym są bardzo ważne i jeżeli się psują, to znak, że konieczna może być zmiana pracy. A jeśli pracodawca postępuje niezgodnie z prawem — np. zmusza Cię do wyrabiania darmowych nadgodzin, uporczywie odmawia Ci urlopu albo stosuje wobec Ciebie mobbing — nie powinieneś mieć co do tego żadnych wątpliwości.

Myślisz, że Ciebie to nie dotyczy, a Twój przełożony ma po prostu trudny charakter? Niestety, łamanie praw pracowniczych to w Polsce częste zjawisko — w samym tylko 2018 roku do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęło ponad 54 tys. skarg od pracowników, a warto pamiętać, że spora część nadużyć nawet nie jest zgłaszana.

2. Nie lubisz swojej pracy

Żyjesz od weekendu do weekendu, a myśl o kolejnym dniu pracy Cię przeraża? A może nagminnie udajesz chorego, żeby tylko nie musieć pracować? Najwyraźniej, podobnie jak 29% Polaków, nie lubisz swojej pracy. Pod tym względem wypadamy gorzej niż np. Amerykanie (15%) czy Francuzi (9%).

Jeśli należysz do osób niezadowolonych ze swojego stanowiska, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość: nie musisz się męczyć. Podczas wyboru ścieżki zawodowej powinieneś mieć na uwadze przede wszystkim własną satysfakcję — bez względu na to, czy bardziej motywuje Cię sam charakter pracy, czy też wysoka pensja i związane z nią możliwości.

3. Nie masz szans na rozwój, awans i podwyżkę

Brak możliwości rozwoju to kolejny powód, dla którego warto zmienić pracę. Jeśli masz wrażenie, że szef Cię nie docenia, czujesz się pomijany i nie masz szans na zdobycie nowych umiejętności, to zmiana pracy z pewnością wyjdzie Ci na dobre. 

Kolejnym powodem zmiany pracy może być zbyt niska pensja. W tym celu porównaj swoje zarobki z kolegami po fachu w Twoim mieście i sprawdź, jak to wygląda w konkurencyjnych firmach. Może się bowiem okazać, że nowy pracodawca znacznie wyżej wyceni Twoją pracę.

4. Twoja praca Cię stresuje

Czujesz, że codzienne zadania Cię przerastają? Boisz się, że nie spełnisz wymagań pracodawcy, a na myśl o kolejnym dniu pracy od razu psuje Ci się humor? A może już dopadła Cię prokrastynacja, czyli ciągłe odkładanie zadań? Być może warto się zastanowić, jak zmienić pracę.

Długotrwały stres nie tylko obniża satysfakcję z pracy, ale ma też negatywny wpływ na Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Może również prowadzić do wypalenia zawodowego, które objawia się m.in. wyczerpaniem emocjonalnym oraz brakiem satysfakcji ze swoich osiągnięć zawodowych.

5. Pogarsza się sytuacja Twojej firmy

Jeśli Twoja firma od dłuższego czasu ma problemy finansowe, a kolejne osoby odchodzą z pracy albo są zwalniane, to znak, że być może i Ty wkrótce będziesz musiał zmienić pracę. Pamiętaj, że czasami, zamiast czekać na wypowiedzenie od pracodawcy, lepiej znaleźć inną pracę i odejść wcześniej na własnych zasadach.

6. Od dłuższego czasu nie zmieniałeś pracy

Psycholodzy zarządzania twierdzą, że zmiana pracy powinna następować średnio co 3 lata. To moment, gdy powoli przestajemy się rozwijać, a w nasze życie zawodowe wkrada się rutyna. I choć wielu osobom taka sytuacja może odpowiadać, to zmiana pracodawcy jest ciekawą alternatywą, która wiąże się z możliwością zdobycia większego doświadczenia zawodowego.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

Już wiesz, kiedy warto na poważnie rozważyć zmianę pracy. W następnym rozdziale podpowiem Ci, jak może ona wpływać na Twój urlop albo zaciągnięty kredyt (np. hipoteczny).

2. Zmiana pracy a urlop i kredyt — co warto wiedzieć?

Zmiana stanowiska pracy może wiązać się w wieloma wątpliwościami. Dwie najczęstsze dotyczą przysługującego Ci urlopu oraz kredytu. Rozwiewamy wątpliwości.

Zmiana pracy a urlop

Jeśli jesteś zatrudniony na umowie o pracę i planujesz zmianę firmy, to Twój urlop u dotychczasowego pracodawcy będzie proporcjonalny do przepracowanego okresu. Jeśli np. odchodzisz z pracy pod koniec maja (czyli przepracowałeś 5 miesięcy), a w ciągu roku kalendarzowego przysługuje Ci 26 dni urlopu, to masz prawo do 11 dni wolnych (26 : 12 × 5 = 10,83).

Podobnie będzie po zmianie pracy. Urlop w nowej firmie należy wyliczyć proporcjonalnie do pozostałego czasu pracy — jeśli np. zaczynasz pracę z początkiem czerwca (a więc do końca roku zostało Ci 7 miesięcy), to Twój urlop wyniesie 15 dni (26 : 12 × 7 = 15,17).

Obydwie te kwestie reguluje art. 155 Kodeksu pracy:

Art. 1551. § 1. W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop: 

1) u dotychczasowego pracodawcy — w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze;

2) u kolejnego pracodawcy — w wymiarze: 

a) proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego — w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego, 

b) proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym — w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego, z zastrzeżeniem § 2.

Pamiętaj, że jeśli w poprzedniej firmie przed zmianą pracy wykorzystałeś więcej dni wolnych niż mogłeś, to urlop w nowej pracy zostanie odpowiednio pomniejszony. Pracodawca może też wypłacić Ci ekwiwalent pieniężny za urlop, na który nie wyraził zgody.

Kredyt hipoteczny a zmiana pracy

Czy wzięty na 30 lat kredyt oznacza, że przez cały ten czas nie możesz zmienić pracy? Oczywiście, że nie — w praktyce po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej nie ma to znaczenia, chyba że Twoje wynagrodzenie znacznie by się zmniejszyło. W takiej sytuacji zwykle nie musisz informować banku o nowej pracy.

Możesz jednak napotkać trudności, jeśli w tym samym czasie starasz się o kredyt i zmieniasz pracę. Niektóre banki przed wydaniem decyzji wymagają, byś pracował od co najmniej 3 miesięcy (przy umowie o pracę na czas nieokreślony) albo miał umowę przynajmniej na kolejne pół roku (w przypadku umowy o pracę na czas określony lub umowie zlecenie).

3. Jak zmienić pracę szybko i bez stresu?

Zatem podjąłeś decyzję o zmianie stanowiska. Ale jak się do tego zabrać, by nowa praca nie okazała się gorsza od poprzedniej?

W poszukiwaniu nowej pracy szczególnie ważne jest najpierw klarowne nazwanie sobie samemu, na czym mi tak naprawdę zależy, co jest dla mnie ważne, jakie wartości w pracy są dla mnie istotne (nie tylko co do treści pracy, ale także co do środowiska, w którym chcę pracować). W kontekście dopasowania do firmy nie ma uniwersalnych zasad — dla każdego co innego będzie tym „pasującym” modelem i ważne jest, by wiedzieć, co chcemy sprawdzać. Dopiero wtedy możemy dokonywać weryfikacji potencjalnego pracodawcy.

W jaki sposób? Oto kilka dobrych praktyk.

Zapoznaj się z informacjami o firmie w sieci — zwłaszcza z ostatniego roku (deklarowane na stronie firmy wartości, a także notatki prasowe – np. wpisz w wyszukiwarkę nazwę firmy, określ zakres dat obejmujący ostatni rok i zobacz, co firma mówi o sobie i co inni mówią o firmie). Jeśli masz możliwość, skorzystaj z bazy danych firm, by dowiedzieć się jak najwięcej o ich dynamice zatrudnienia i przychodach. Dotrzyj do osób, które znają branżę, w której funkcjonuje firma i — korzystając z dobrych praktyk modeli networkingowych — porozmawiaj o ważnych dla Ciebie czynnikach. Postaraj się też dotrzeć do osób, które pracują lub pracowały w tej firmie (np. korzystają z LinkedIn) i porozmawiaj o tym, co dla Ciebie jest ważne. A jeśli zdecydujesz się aplikować do wybranej firmy, oczywiście po dokonaniu powyższej analizy, zapytaj wprost o czynniki, które są dla Ciebie istotne. Problem w złym dopasowaniu się do firmy wynika najczęściej z tego, że nie wykonaliśmy wcześniej lub wykonaliśmy zdawkowo te dwa ważne etapy: 1) odpowiedzenie sobie na pytanie, czego tak naprawdę chcę, co jest dla mnie ważne oraz 2) sprawdzenie, jak to, co jest dla mnie ważne, przejawia się w miejscu pracy, do którego aplikuję.

No dobrze — a jak zmienić pracę bez stresu?

Po pierwsze, zanim zrezygnujesz z obecnej pracy, znajdź sobie nową. Odwrotna kolejność może sprawić, że chwilowa satysfakcja z odzyskanej wolności szybko przerodzi się w presję czasu, a to nie sprzyja znalezieniu lepszego stanowiska. Najmniej stresująca jest zmiana pracy w chwili, gdy masz już inną i za lepsze pieniądze.

Po drugie, nie chwal się przełożonemu ani współpracownikom, że zastanawiasz się, jak zmienić pracę. To może źle wpłynąć na Wasze relacje, a nawet doprowadzić do wcześniejszego zwolnienia. Pamiętaj, że dobry kierownik, z którym rozstałeś się w zgodzie, może Ci później dać cenne referencje do CV.

Po trzecie, zadbaj o swoje konto na LinkedIn. Uzupełnij listę obowiązków, pochwal się sukcesami, zbuduj sieć kontaktów, opisz swoje kwalifikacje zawodowe i poproś znajomych, by je potwierdzili. Aktywnie prowadź profil i pokaż, że jesteś ekspertem w branży. Dzięki temu zaczniesz dostawać więcej ofert pracy — aż 94% rekruterów przyznaje, że sprawdza kandydatów do pracy w sieci.

Po czwarte, przygotuj CV i list motywacyjny pod kątem danej oferty pracy. Odnieś się do oczekiwań pracodawcy i napisz, co zyska firma, jeśli to Ty zostaniesz zatrudniony. Unikaj podstawowych błędów w CV, które mogłyby sugerować, że nie zależy Ci na zmianie pracy.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

I wreszcie po piąte, przygotuj odpowiedzi na najpopularniejsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Sprawdź, jak się ubrać na rozmowę o pracę i dokładnie zaplanuj trasę dojazdu na spotkanie. Dzięki temu ograniczysz stres i zwiększysz swoje szanse na zmianę pracy.

Gdy już dostaniesz nową pracę, pierwszego dnia postaraj się nie stresować. Dział HR  powinien zorganizować Ci onboarding i wprowadzić w kulturę firmy i codzienne obowiązki.

Przeczytaj też: Najlepsi eksperci i coachowie kariery w Polsce (ranking) oraz Premia uznaniowa w umowie o pracę. Ile wynosi podatek?

A czy Ty podjąłeś już decyzję o zmianie pracy? Jakie masz doświadczenia związane z szukaniem pracy? Podziel się swoją opinią w komentarzu pod tym artykułem.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Zmiana pracy

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: