Stwórz profesjonalne CV teraz!
Dni wolne od pracy 2024 — kalendarz. Kiedy są święta?
Piszą o nas:
Planujesz wyjazd lub dłuższy urlop? Okazji do wypoczynku będzie sporo, bo na ten rok przypada aż 115 dni wolnych od pracy. Jak je optymalnie wykorzystać?
Za chwilę zobaczysz kalendarz świąt na 2024 rok (kościelnych i państwowych), czyli dni ustawowo wolnych od pracy. Dowiesz się także, kiedy najlepiej wziąć urlop, by nawet kilka razy w roku cieszyć się nieprzerwanym, kilkudniowym wypoczynkiem.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
Dni ustawowo wolne od pracy 2024 (kalendarz)
Na dni wolne od pracy składają się wszystkie niedziele oraz wybrane święta. Oto wykaz świąt w 2024 roku:
- 1 stycznia (poniedziałek) — Nowy Rok
- 6 stycznia (sobota) — Święto Trzech Króli
- 31 marca (niedziela) — Wielkanoc
- 1 kwietnia (poniedziałek) — Poniedziałek Wielkanocny
- 1 maja (środa) — Święto Pracy
- 3 maja (piątek) — Święto Konstytucji 3 Maja
- 19 maja (niedziela) — Zielone Świątki
- 30 maja (czwartek) — Boże Ciało
- 15 sierpnia (czwartek) — Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
- 1 listopada (piątek) — Wszystkich Świętych
- 11 listopada (poniedziałek) — Święto Niepodległości
- 25 grudnia (środa) — Boże Narodzenie (dzień pierwszy)
- 26 grudnia (czwartek) — Boże Narodzenie (dzień drugi)
Są to dni ustawowo wolne od pracy, wymienione w Ustawie z dn. 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy. Obejmują one zarówno najważniejsze święta kościelne, jak i państwowe. Warto pamiętać, że zgodnie z tą rozpiską dniem roboczym jest zarówno Wigilia (24 grudnia), jak i Sylwester (31 grudnia). W dni świąteczne, tak jak w niedziele niehandlowe, poza paroma wyjątkami sklepy są zamknięte!
1. Ile wypada dni wolnych od pracy i dni roboczych w 2024 roku?
W 2024 roku będzie aż 115 dni wolnych od pracy, czyli tyle samo co w roku 2023. Jednak ze względu na rok przestępny w sumie przepracujemy 251 dni — o 1 dzień więcej niż w poprzednim roku.
Najwięcej dni roboczych (po 23) będzie w lipcu i październiku, a najmniej w listopadzie (19 dni pracujących). Natomiast w lutym, czerwcu, lipcu, wrześniu i październiku, poza niedzielami, nie będzie dni ustawowo wolnych od pracy.
W tym roku jeden dzień świąteczny — 6 stycznia — wypada w sobotę. W takiej sytuacji zgodnie z art. 130 Kodeksu pracy pracodawca musi w zamian udzielić pracownikowi dnia wolnego w innym terminie, zazwyczaj w tym samym miesiącu (o ile jego czas pracy to ustawowe 40 godzin tygodniowo). Ta zasada to skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dn. 2 października 2012 roku (sygn. akt K 27/11).
Natomiast za święta, które wypadają w niedzielę, pracownikom nie należy się dodatkowy dzień wolny od pracy. W tym roku taka sytuacja będzie miała miejsce 31 marca (Wielkanoc) oraz 19 maja (Zielone Świątki).
Warto pamiętać, że termin dodatkowego dnia wolnego od pracy ustala pracodawca. Taki dzień należy wyznaczyć do końca okresu rozliczeniowego, w którym przypadło dane święto kościelne lub państwowe. Jeśli jednak pracodawca nie chce narzucać swojej decyzji, może uwzględnić zdanie pracowników.
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
2. Kiedy są Święta Wielkanocne i Boże Narodzenie w 2024 roku?
W 2024 roku Święta Wielkanocne odbędą się w pierwszej połowie kwietnia. Wielkanoc wypada 31 marca, a Poniedziałek Wielkanocny — 1 kwietnia.
Nieco korzystniej wypada za to Boże Narodzenie. W tym roku 25 grudnia przypada w środę, a 26 grudnia w czwartek.
Nowy Rok w 2024 roku wypadnie w poniedziałek, dlatego planowanie urlopu w tym okresie — w przeciwieństwie do poprzedniego roku — będzie korzystne.
3. Jak najlepiej wykorzystać dni wolne od pracy w 2024 roku?
Kiedy wziąć urlop, by zapewnić sobie kilkudniowe wakacje? W tym roku okazji do wypoczynku będzie sporo — najwięcej w styczniu, maju, czerwcu i listopadzie.
Oto nasze propozycje optymalnego wykorzystania dni ustawowo wolnych od pracy w 2024 roku.
- 30 grudnia–7 stycznia
4 dni urlopu = 9 dni wolne od pracy
Tym razem Nowy rok wypada w poniedziałek. Wystarczy więc wziąć 4 dni wolne od pracy (od wtorku 2 stycznia do piątku 5 stycznia), by zapewnić sobie 9 nieprzerwanych dni wolnych od pracy.
- 27 kwietnia–5 maja
3 dni urlopu = 9 dni wolnych od pracy
W tym roku majówka rozpoczyna się w środę, ale 3 maja przypada w piątek. Jeśli więc weźmiesz 3 dni urlopu (29–30 kwietnia oraz 2 maja), znów zyskasz 9 dni wolnych od pracy.
- 30 maja–2 czerwca
1 dzień urlopu = 4 dni wolne od pracy
Kolejna okazja do wypoczynku nadarzy się już pod koniec maja. W czwartek 30 maja wypada bowiem Boże Ciało. Zatem wystarczy wziąć urlop w piątek 1 czerwca, by cieszyć się długim, 4-dniowym weekendem.
- 1–11 listopada
5 dni urlopu = 11 dni wolnych od pracy
Idealnym momentem na dłuższe wakacje będzie w tym roku listopad. Jeśli weźmiesz 5 dni urlopu (4–8 listopada), zyskasz aż 11 dni wolnych od pracy. To dlatego, że w tym roku Wszystkich Świętych wypada w piątek, a Święto Odzyskania Niepodległości w poniedziałek.
Tylko pamiętaj, żeby wniosek o urlop wypoczynkowy złożyć odpowiednio wcześnie, tak by nie wyprzedzili Cię inni pracownicy. Oczywiście, zamiast urlopu wypoczynkowego możesz też wziąć urlop na żądanie.
Jeśli zorganizujesz swój wypoczynek w ten sposób, wykorzystasz zaledwie 13 dni urlopu, zyskując aż 33 dni wakacji. A jeśli interesuje Cię dofinansowanie urlopu od pracodawcy, przeczytaj: Wczasy pod gruszą — zasady, kwota, wniosek, ile dni.
Masz dodatkowe pytania na temat dni wolnych od pracy? Zadaj mi je w komentarzu na forum poniżej.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.
Oceń ten artykuł:
Dni wolne od pracy
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV za darmoPodobne artykuły
Jak napisać list motywacyjny? Wzór i przykłady listów do pracy
Jak napisać list motywacyjny, który sprawi, że pracodawca zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną? Zobacz gotowy wzór listu do pracy i praktyczne przykłady.
Jak napisać CV: wzór do pracy i omówienie CV w 2024
Zobacz, jak napisać CV do pracy, żeby zwrócić uwagę rekruterów. W artykule znajdziesz wzór CV na 2024 i przykłady dobrze napisanych CV dla różnych zawodów.
Rozmowa kwalifikacyjna - pytania i przykłady odpowiedzi
Poznaj 20 najczęściej zadawanych oraz najbardziej nietypowych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej i zobacz gotowe odpowiedzi, dzięki którym dostaniesz pracę.
Piszą o nas: