1. Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP [Przepisy]

Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP [Przepisy]

Żaneta Spadło
•  Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Jako pracodawca ponosisz odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w swojej firmie. I nie wpływa na to ani indywidualna odpowiedzialność pracowników w tym zakresie, ani fakt, że część zadań powierzyłeś służbom BHP spoza zakładu pracy.

Dlatego w tym artykule wymienię podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie BHP i wyjaśnię Ci, co oznaczają. Dowiesz się, jaki akt prawny je reguluje i co grozi pracodawcom za lekceważenie tych przepisów. 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP — co to znaczy?

BHP to skrót od słów „bezpieczeństwo i higiena pracy”. Według Centralnego Instytutu Ochrony Pracy BHP jest to ogół norm prawnych, środków i rozwiązań, które mają ograniczyć ryzyko wypadków przy pracy lub choroby zawodowej oraz nadmiernego obciążenia fizycznego i psychicznego pracowników.

Idąc tym tokiem rozumowania, obowiązki pracodawcy w zakresie BHP są to normy prawne, techniczne i organizacyjne, które jako pracodawca musisz spełnić, by warunki wykonywania zadań w Twojej firmie były bezpieczne dla pracowników, których zatrudniasz.

Ale nie tylko. Bo jako pracodawca w równym stopniu musisz zadbać o bezpieczeństwo:

  • osób, które pracują u niego na podstawie umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie, umowa o dzieło)
  • innych osób prowadzących działalność gospodarczą na terenie Twojego zakładu pracy, np. dostawców, kurierów
  • osób postronnych, które przebywają na terenie firmy (klienci, kontrahenci, organy kontrolne itd.).

Podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie BHP obejmują:

  • zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy
  • organizowanie regularnych szkoleń BHP dla pracowników
  • przestrzeganie przepisów BHP (w tym reagowanie na uchybienia i przeciwdziałanie zagrożeniom).

Jaki akt prawny reguluje obowiązki pracodawcy w zakresie BHP?

Podstawowym aktem prawnym regulującym obowiązki pracodawcy w zakresie BHP jest Kodeks pracy. Zostały one wymienione w pierwszym rozdziale (od art. 207 do art. 209) Działu Dziesiątego ustawy pt. „Bezpieczeństwo i higiena pracy”.

Natomiast szczegółowe rozwiązania na temat obowiązkowych szkoleń BHP dla pracowników zawiera rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dn. 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. To tutaj znajdziesz:

  • szczegółowy zakres takiego szkolenia
  • zalecenia na temat treści i realizacji programu szkolenia BHP
  • wymagany sposób jego dokumentacji
  • informację, w jakich przypadkach pracodawca jest zwolniony ze szkoleń danego rodzaju.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Jakie są obowiązki pracodawcy w zakresie BHP?

Już wiesz, że jako pracodawca musisz zadbać o to, by wszyscy Twoi pracownicy byli bezpieczni w miejscu pracy. A co to dokładnie znaczy?

Oto podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie BHP, na które zwraca uwagę Państwowa Inspekcja Pracy.

1. Zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Oznacza to, że jako pracodawca musisz tak zaplanować pracę, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia wypadków i chorób zawodowych. Obejmuje to m.in. dobór odpowiednich maszyn i urządzeń oraz ich regularnie serwisowane, dbanie o ergonomię pracy, a także utrzymanie odpowiedniej temperatury, oświetlenia, wentylacji i poziomu hałasu w miejscu pracy.

2. Dbanie o przestrzeganie przepisów BHP w miejscu pracy. Jako pracodawca masz obowiązek nie tylko znać przepisy BHP, ale też kontrolować ich przestrzeganie i reagować na uchybienia. Musisz również zapewnić swoim pracownikom regularne szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Powinny być one dostosowane do rodzaju wykonywanej pracy oraz obejmować zarówno teorię, jak i praktykę. Każde takie szkolenie wlicza się do czasu pracy.

3. Reagowanie na potrzeby w zakresie BHP. Kolejnym obowiązkiem pracodawców jest bycie otwartym na sygnały płynące od pracowników, a w razie konieczności — poprawianie warunków pracy.

4. Rozwój spójnej polityki BHP. Jako pracodawca musisz stworzyć i wdrożyć w firmie jasne zasady, które pomogą zapobiegać wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym.

5. Ochrona szczególnych grup pracowników. Pracodawcy powinni zwrócić szczególną uwagę na ochronę życia i zdrowia:

  • osób młodocianych — ze względu ich na mniejsze doświadczenie i większą podatność na urazy
  • kobiet w ciąży i karmiących piersią — ponieważ wymagają one szczególnej ochrony przed szkodliwymi czynnikami
  • pracowników z niepełnosprawnością — stanowisko pracy powinno być dostosowane do ich szczególnych potrzeb i ograniczeń.

6. Współpraca z organami nadzoru. Jednym z obowiązków pracodawcy jest wykonywanie wszelkich poleceń i decyzji wydanych przez organy nadzoru, np. Państwową Inspekcję Pracy.

7. Współpraca ze społecznym inspektorem pracy. Reprezentuje on interesy pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, dlatego pracodawca powinien stosować się do jego zaleceń.

Co istotne, za działania w zakresie BHP płaci pracodawca. Koszty przestrzegania tych przepisów w żaden sposób nie mogą obciążać pracowników.

A jeśli pracodawca nie przestrzega swoich obowiązków w zakresie BHP?

Pracodawca, który nie dopełnił lub zlekceważył swoje obowiązki w zakresie BHP, musi liczyć się z konsekwencjami.

Przede wszystkim może on zostać ukarany grzywną w wysokości od 1000 do 30 000 zł, a nawet być pozbawiony wolności do lat 3. Inspektor BHP ma również prawo nakazać mu zamknięcie stanowisk pracy, które zagrażają bezpieczeństwu pracowników — a to często generuje kolejne, jeszcze większe koszty.

Jeśli zaś dojdzie do wypadku przy pracy, pracodawca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej. W praktyce oznacza to, że pracownik może złożyć przeciwko niemu pozew i dochodzić odszkodowania za uszczerbek majątkowy, renty oraz zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Czy w Twoim zakładzie pracy przestrzega się przepisów BHP? Co sądzisz o takich regulacjach? A może doświadczyłeś poważnych naruszeń w tym zakresie? Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Obowiazki pracodawcy w zakresie bhp

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV LiveCareer
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: