1. Porzucenie pracy przez pracownika — konsekwencje w 2024 r.

Porzucenie pracy przez pracownika — konsekwencje w 2024 r.

Małgorzata Sury
•  Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Nie chcesz czekać, aż skończy Ci się okres wypowiedzenia i zastanawiasz się nad porzuceniem pracy? Konsekwencje mogą być naprawdę poważne. Warto wiedzieć, co Ci grozi za zrezygnowanie z pracy z dnia na dzień.

W tym artykule przeczytasz, jakie są konsekwencje porzucenia pracy przez pracownika, co może zrobić pracodawca w takim przypadku i jak wygląda to z prawnego punktu widzenia.

Jeśli planujesz porzucić pracę, lepiej nie porzucaj teraz czytania!

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Czym jest porzucenie pracy i jakie konsekwencje za nie grożą?

Obecnie porzucenie pracy przez pracownika rozumiemy jako stałe i nieuzasadnione zaprzestanie przez niego wykonywania obowiązków służbowych. Aby rozstać się takim pracownikiem, pracodawca nadal musi mu wypowiedzieć umowę i skończyć współpracę zgodnie z zasadami formalnego zakończenia stosunku pracy.

Natomiast kiedyś (do 1996 r.) pojęcie porzucenia pracy było równoważne z natychmiastowym ustaniem stosunku pracy — pracodawca nie musiał dodatkowo zwalniać pracownika. Chociaż przepisy się zmieniły, sytuacja nadal jest poważna i warto wiedzieć, co grozi Ci, jeśli zdecydujesz się na taki krok.

Porzucenie pracy — konsekwencje

Po pierwsze za porzucenie pracy może grozić Ci zwolnienie dyscyplinarne. Nieuzasadnione zaprzestanie wykonywania obowiązków służbowych jest jedną z prawnych przesłanek do rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracownika. Konsekwencje, które poniesiesz, zależą od pracodawcy, ale nie licz, że potraktuje Cię ulgowo. 

Ze zwolnieniem w trybie natychmiastowym wiąże się szereg poważnych konsekwencji: informacja zostanie wpisana do Twojego świadectwa pracy (i zostanie tam na wieki wieków), nie będziesz mógł ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych i utracisz prawo do dni wolnych na poszukiwanie pracy.

Ponadto po porzuceniu pracy utracisz część wynagrodzenia — za wszystkie dni, w których nie pojawiłeś się w pracy i nie wykonywałeś swoich obowiązków służbowych. Możliwe jest również zażądanie przez Twojego pracodawcę odszkodowania za starty, które poniósł przez Twoje zachowanie.

Porzucenie pracy może też przeszkodzić Ci w szukaniu nowego zatrudnienia. Zła fama może się ciągnąć za Tobą latami, bo nikt nie chce mało solidnego pracownika, któremu nie można zaufać.

Porzucenie pracy a emerytura, świadectwo pracy, urlop i wynagrodzenie

Oczywiście, gdy zdecydujesz się porzucić pracę, nie tracisz automatycznie wszystkich praw pracowniczych

Okres, w którym nie pracowałeś, nie będzie wliczał się do emerytury. Poza tym porzucenie pracy nie będzie miało żadnego wpływu na Twoje świadczenie — jeśli zostaniesz zwolniony dyscyplinarnie, również będziesz miał prawo do otrzymania go.

Twój pracodawca zawsze ma obowiązek wystawić Ci świadectwo pracy — porzucenie jej nic tu nie zmienia. Jak wiesz, zatrudniający musi postąpić dokładnie tak, jak z pracownikiem, z którym „normalnie” zakończył współpracę.

W związku z tym, przy porzuceniu pracy należy Ci się ekwiwalent za niewykorzystany urlop i wynagrodzenie za wszystkie dni, które przepracowałeś. 

Nawet jeśli pracodawca uzna, że poważnie naruszyłeś obowiązki pracownicze, nie może potraktować Cię inaczej niż tych, którzy zdecydowali się np. złożyć wypowiedzenie. Nie ma również przeszkód, żebyś zarejestrował się jako bezrobotny.

Warto również wiedzieć, że porzucenie pracy zachodzi wtedy, gdy Twoja nieobecność jest stała i nieusprawiedliwiona. Jeśli masz zwolnienie lekarskie lub inny poważny powód, dla którego nie stawiłeś się w biurze, masz dwa dni na usprawiedliwienie się przed pracodawcą.

Przeczytaj również, jak długo można być na zwolnieniu lekarskim i na czym polega zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

Co można zrobić zamiast porzucenia pracy?

Większość przypadków porzucenia pracy przez pracownika wiąże się z czekającą bardziej intratną ofertą pracy i niechęcią do czekania na zakończenie okresu wypowiedzenia. To zrozumiałe — znalazłeś nową, świetną możliwość rozwoju kariery, ale nowy pracodawca chce, żebyś zaczął od razu.

Nie jesteś skazany na narażanie się na konsekwencje porzucenia pracy. Najpierw zawsze lepiej próbować dogadać się z pracodawcą i rozwiązać sytuację bezkonfliktowo i komfortowo dla obu stron.

Co można zrobić? Spróbuj wynegocjować z pracodawcą rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, tak aby nie obowiązywał Cię okres wypowiedzenia albo napisz podanie o rozwiązanie umowy. Wtedy będziesz mógł szybko podjąć nowe zatrudnienie, a unikniesz wszystkich przykrych konsekwencji porzucenia pracy.

Rozwiązanie stosunku pracy przez pracownika może legalnie nastąpić jeszcze w jednym przypadku — gdy pracodawca narusza swoje podstawowe obowiązki i łamie prawa pracownicze, np. naraża podwładnych na utratę zdrowia albo dopuszcza się mobbingu.

Co zrobić, zanim zdecydujesz się na porzucenie pracy?

Może zastanawiasz się nad porzuceniem pracy z dnia na dzień, bo w obecnej firmie nie możesz już po prostu wytrzymać, a codzienne wstawanie i wykonywanie obowiązków to męka, której nie chcesz już dłużej przechodzić?

W porządku, to również zrozumiałe. Ale takiej decyzji nie warto podejmować pochopnie i pod wpływem impulsu. 

Jeśli myśl o porzuceniu pracy przyszła Ci do głowy, najpierw spróbuj zabezpieczyć się i poszukać nowego zatrudnienia. Żeby jak najszybciej dostać dobrą propozycję, zaktualizuj albo napisz dobre CV i list motywacyjny. Uwierz, że profesjonalne dokumenty aplikacyjne to pierwszy krok do polepszenia swojej sytuacji zawodowej.

Oprócz tego zaktualizuj lub załóż konto na LinkedInie. Dzięki temu łatwiej nawiążesz kontakt z rekruterami i szybciej znajdziesz nową pracę. Oczywiście, nie rzucaj się na pierwszą lepszą ofertę, którą dostaniesz — bo możesz trafić z deszczu pod rynnę. 

Traktuj porzucenie pracy, jako ostateczność. Zawsze lepiej spróbować uspokoić sytuację i podejść do niej na chłodno — spokojnie porozmawiać ze swoim przełożonym, zastanowić się nad możliwymi alternatywami i rozważyć plusy i minusy takiej decyzji.

Może się okazać, że nie będzie to koniecznością. Unikniesz wtedy konsekwencji i negatywnej opinii, która może ciągnąć się za Tobą latami, jeśli nagle zrezygnujesz z pracy.

Przeczytaj też: Badanie alkomatem w pracy - kontrola trzeźwości oraz Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy - wzór i przepisy.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jeszcze jakieś pytania dotyczące porzucenia pracy? Zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Porzucenie pracy

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.17  (6 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: