Stwórz profesjonalne CV teraz!
PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) — czy warto? Rezygnacja
Piszą o nas:
PPK, czyli pracownicze plany kapitałowe to ogólnopolski program, który pozwala wszystkim zatrudnionym oszczędzać pieniądze z pensji przy udziale państwa i pracodawcy. Program zaczął być wdrażany od 1 lipca 2019 r.
W tym artykule przeczytasz, na czym polegają pracownicze plany kapitałowe, czy warto z nich skorzystać, jak zrezygnować z udziału w PPK oraz inne przydatne informacje na temat programu.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
1. PPK — co to jest? Zasady Pracowniczych Planów Kapitałowych
Na poziomie państwowym PPK reguluje Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych, w której znajdziesz podstawowe zasady funkcjonowania programu.
Zacznijmy od podstaw.
PPK — zasady
Według ustawy w PPK może wziąć udział każda osoba zatrudniona (zgodnie z definicją z Kodeksu pracy, czyli zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę) z wyjątkiem pracowników przebywających na urlopach górniczych i urlopach dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla oraz pracujący na umowie zlecenie i umowie agencyjnej, jeśli odprowadzają składki emerytalne i rentowe.
Ponadto Pracownicze Plany kapitałowe obejmują również:
- osoby fizyczne wykonujące pracę nakładczą, które ukończyły 18. rok życia
- członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych
- członków rad nadzorczych wynagradzanych z tytułu pełnienia tych funkcji
- osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.
Wszyscy spełniający powyższe kryteria i w wieku 18–54 lat zostają automatycznie włączeni do programu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Starsi mają możliwość samodzielnego zapisania się do niego. Pracodawca musi wybrać firmę, która otworzy konta PPK dla pracowników.
Jak wyglądają wpłaty na PPK? Z wynagrodzenia zasadniczego pracownika co miesiąc odprowadzone jest obowiązkowo 2% i, jeśli będzie chciał dodatkową kwotę — maksymalnie kolejne 2%. Jeśli zarobki nie przekraczają 120% najniższej krajowej, wpłata może zostać zmniejszona do 0,5%.
Pracodawca wpłaca natomiast dodatkowe 1,5% (lub jeśli chce — więcej, maksymalnie kolejne 2,5%). Ponadto każdy uczestnik programu po 3 miesiącach otrzymuje 250 zł wpłaty powitalnej i co roku 240 zł od państwa.
Po ukończeniu 60. lat osoba objęta programem może dalej wpłacać pieniądze na konto PPK lub wypłacić zgromadzone środki: jednorazowo 25%, a resztę co miesiąc przez 10 lat, w innych ratach lub wszystko naraz. Wtedy jednak zostanie objęta obowiązkiem podatkowym od zysków kapitałowych.
Zgromadzone pieniądze można również przenieść na polisę ubezpieczeniową lub lokatę oszczędnościową.
Oczywiście przed ukończeniem 60. lat możesz wypłacić oszczędności z PPK m.in. w przypadku poważnej choroby Twojej, Twojego małżonka lub małżonki i dziecka lub jako wkład własny do kredytu mieszkaniowego (z obowiązkiem zwrotu w ciągu 15 lat).
Gdy zdecydujesz się na wycofanie pieniędzy z PPK przed osiągnięciem tego wieku bez jednego z powyższych powodów, stracisz na tym 30% pieniędzy przelewanych przez pracodawcę i wpłatę powitalną i doroczne wpłaty od państwa. Będziesz musiał też zapłacić podatek od zysków kapitałowych.
Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.
PPK — rezygnacja
Uczestnictwo w Pracowniczych Planach Kapitałowych nie jest obowiązkowe. Ponieważ jednak wszyscy zatrudnieni przed 55. rokiem życia zostają wpisani do programu automatycznie, niezbędna jest rezygnacja z PPK, gdy nie chce się brać w nim udziału.
Żeby zrezygnować z PPK, musisz złożyć do pracodawcy odpowiedni druk. Znajdziesz i pobierzesz go pod tym linkiem. Możesz to zrobić przed przystąpieniem Twojej firmy do programu lub w dowolnym momencie, gdy będziesz z niego korzystać.
Co ważne, co 4 lata będziesz ponownie wpisywany do PPK — ale pracodawca ma obowiązek Cię o tym poinformować i przypomnieć o obowiązku rezygnacji, gdy nie chcesz brać udziału w programie.
PPK — od kiedy? Terminy
Pracownicze plany kapitałowe ruszyły 1 lipca 2019 r. Pierwsza faza programu objęła jednak tylko pracodawców, którzy zatrudniali co najmniej 250 pracowników w dniu 31 grudnia 2018 r. Kolejny etap rozpoczął się 1 stycznia 2020 r. i dotyczył firm z co najmniej 50 zatrudnionymi osobami.
Kolejna faza PPK weszła w życie 1 lipca 2020 r. Wtedy do programu włączeni zostali pracodawcy zatrudniający minimum 20 osób. Czwarty — ostatni — etap Pracowniczych Planów Kapitałowych rozpoczął się 1 stycznia 2021 r. Objął wszystkie pozostałe firmy, niezależnie od liczby pracowników oraz jednostki sektora finansów publicznych.
Pewnie zastanawiasz się też, kiedy dostaniesz pierwsze pieniądze na własne konto PPK. Nie musisz długo czekać. Pracodawca ma obowiązek odliczyć pierwszą wpłatę od pierwszego wynagrodzenia pracowników po zawarciu umowy o wprowadzeniu w firmie Pracowniczych Planów Kapitałowych.
2. PPK — czy warto przystąpić do programu? Opinie
To, czy warto przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych, to Twoja decyzja. Program z pewnością ułatwi oszczędzanie osobom, które na co dzień mają z tym problem i trudno im samodzielnie odkładać część pensji.
Niezaprzeczalnym plusem PPK jest to, że wszystkie formalności spoczywają na pracodawcy — to on ma obowiązek znaleźć instytucję finansową, która będzie prowadziła konta pracowników i podpisać z nią umowę.
Ponadto, jako uczestnik programu nie będziesz musiał pamiętać o samodzielnym przelewaniu pieniędzy na konto — obowiązek odprowadzania wpłat również leży po stronie Twojego pracodawcy. Pamiętaj też, że nie musisz wypełniać żadnych formalności, bo zapis do PPK jest automatyczny.
Pamiętaj tylko, że aby nic nie stracić z odłożonych pieniędzy, możesz wypłacić je dopiero po 60. roku życia, w przypadku choroby Twojej lub Twojej rodziny i przy kredycie na mieszkanie — dokładne działanie systemu oszczędzania poznałeś w poprzedniej części artykułu.
Kolejną zaletą Pracowniczych Planów Kapitałowych są dodatkowe pieniądze, które dostaniesz od swojego pracodawcy i państwa. Twoja wypłata zmniejszy się jedynie o 2% (chyba że zdecydujesz się na więcej). Dlatego też, jeśli wahasz się, czy nie zrezygnować z uczestnictwa w programie, weź pod uwagę wysokość swojej pensji i to ile mniej netto będziesz dostawać — na szczęście łatwo można to policzyć.
PPK — kalkulator
Nie musisz specjalnie kombinować, aby policzyć, ile pieniędzy dostaniesz w ramach PPK. Kalkulator znajdziesz pod tym linkiem — na oficjalnej stronie programu. Narzędzie wyliczy kwotę, która co miesiąc spłynie na Twoje konto oraz kwotę po roku oszczędzania.
Wystarczy, że w odpowiednich polach na stronie wpiszesz wysokość swojego wynagrodzenia brutto oraz wybierzesz ile procent Ty i pracodawca wpłacacie na konto.
Portal Moje PPK oferuje również drugi kalkulator (kliknij tutaj, żeby przejść do niego), dzięki któremu możesz zobaczyć, ile pieniędzy odłożysz w ramach programu do ukończenia 60. roku życia. Sprawdzisz w nim również, ile procent dodatkowo powinieneś wpłacać na Pracownicze Plany Kapitałowe, aby co miesiąc odkładać konkretną kwotę.
PPK — opinie
Opinie na temat programu są podzielone. Warto jednak odnotować, że w czerwcu 2021 r., a więc po wdrożeniu wszystkich etapów, w programie brało udział 28,8% uprawnionych pracowników.
Jak pokazują powyższe statystyki, do Pracowniczych Planów Kapitałowych najchętniej przystępują zatrudnieni w branżach finansowej i ubezpieczeniowej oraz informacyjnej i komunikacyjnej.
Na pewno jest to jedna z dostępnych w Polsce form oszczędzania. Osobiście nie zdecydowałam się na nią, ponieważ wolę mieć pieniądze dostępne od ręki wcześniej niż później ze względu na utratę ich wartości w czasie. Nie jestem pewna też, co do wiarygodności wypłat z PPK w przyszłości (chociażby po sytuacji z OFE). Trzeba przyznać, że jest to opcja do przemyślenia dla tych, którzy obecnie nie zarabiają zbyt dużo i ich emerytury w przyszłości mogą być bardzo niskie lub osób, które same nie potrafią oszczędzać. Trzeba też wziąć pod uwagę ograniczenia w uzyskaniu dostępu do zgromadzonych środków — tylko w określonych wyjątkach można wypłacić je przed osiągnięciem wieku emerytalnego.
Przed rezygnacją z PPK musisz zastanowić się, czy taka forma oszczędzania jest dla Ciebie optymalna. Rozważ wszystkie plusy (m.in. dopłatę środków od pracodawcy i państwa) i minusy programu (np. ograniczoną możliwość dysponowania środkami przed ukończeniem 60.roku życia).
Zobacz też: Rezygnacja z pracy a opieka nad rodzicem - jak wygląda?
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
A Ty, bierzesz udział w PPK? A może zrezygnowałeś z Pracowniczych Planów Kapitałowych? Chętnie poznam Twoją opinię — zostaw komentarz pod artykułem.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.
Oceń ten artykuł:
Ppk
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV za darmoPodobne artykuły
Podanie o rozwiązanie umowy o pracę: wzór i rady, jak napisać
Sprawdź, jak napisać podanie o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Pobierz wzór pisma w formacie .pdf lub .doc.
Wypowiedzenie umowy o pracę: wzór PDF i .doc. Jak napisać?
Dowiedz się jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę (zarówno na czas określony, jak i nieokreślony). Zobacz i pobierz wzór wypowiedzenia w .doc lub PDF.
Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony: wzór i rady
Dowiedz się, jak napisać wypowiedzenie o pracę na czas określony. Przeczytaj podstawowe informacje o takim wypowiedzeniu z perspektywy pracownika i pracodawcy.
Piszą o nas: