Stwórz profesjonalne CV teraz!
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem — wzór
Piszą o nas:
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem może nastąpić z inicjatywy pracownika lub pracodawcy — czyli jednej ze stron stosunku pracy. Ale jakich formalności należy w tym celu dopełnić?
Poniżej znajdziesz dwa profesjonalne wzory wypowiedzenia umowy o pracę: przez pracownika i pracodawcę. Ponadto dowiesz się, jak i kiedy rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem w zależności od charakteru umowy.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
Zobacz też:
- Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony (wzór)
- Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony (wzór)
- Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron (wzór)
- Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron (wzór)
- Podanie o rozwiązanie umowy o pracę (wzór).
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracownika — wzór
Miejscowość, data
Imię i nazwisko pracownika
Adres pracownika
Imię i nazwisko przełożonego
Stanowisko przełożonego
Nazwa firmy
Adres firmy
WYPOWIEDZENIE UMOWY O PRACĘ
Niniejszym wypowiadam umowę o pracę zawartą …………. (data zawarcia umowy) w …………. (miejscowość) pomiędzy …………. (pełna nazwa firmy) a …………. (imię i nazwisko pracownika) z zachowaniem okresu wypowiedzenia wynoszącego …………. (długość okresu wypowiedzenia).
Z poważaniem
………….………….………….
(podpis pracownika)
Potwierdzam otrzymanie wypowiedzenia.
………….………….…………..
(podpis pracodawcy lub osoby upoważnionej i data otrzymania wypowiedzenia)
A oto dokument umożliwiający rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę:
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę — wzór
Miejscowość, data
Imię i nazwisko pracodawcy
Stanowisko pracodawcy
Nazwa firmy
Adres firmy
Imię i nazwisko pracownika
Stanowisko pracownika
Adres pracownika
WYPOWIEDZENIE UMOWY O PRACĘ
Niniejszym wypowiadam umowę o pracę zawartą …………. (data zawarcia umowy) w …………. (miejscowość) pomiędzy …………. (pełna nazwa firmy) a …………. (imię i nazwisko pracownika) z zachowaniem okresu wypowiedzenia wynoszącego …………. (długość okresu wypowiedzenia). Jednocześnie informuję, że okres wypowiedzenia upływa z dniem ………………………………. (data ostatniego dnia pracy pracownika).
Przyczyną wypowiedzenia jest ……………………………….………………………………. (powód rozwiązania umowy).
Informuję również, że przysługuje Panu/Pani, w terminie 21 dni od otrzymania niniejszego wypowiedzenia, prawo do wniesienia odwołania do Sądu Pracy ………………………………. (nazwa Sądu Rejonowego – Sądu Pracy właściwego dla stosunku pracy).
Z poważaniem
………….………….………….
(podpis pracodawcy)
Potwierdzam otrzymanie wypowiedzenia.
………….………….…………..
(podpis pracownika i data otrzymania wypowiedzenia)
Zauważ, że wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę zawiera więcej elementów niż dokument składany przez pracownika. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w dalszej części tego artykułu.
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
1. Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem — podstawa prawna
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem to prawo zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Dopuszcza je Kodeks pracy w art. 32:
Art. 32. § 1. Każda ze stron może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem.
§ 2. Rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia.
Nie ma znaczenia, czy umowa o pracę, również umowa na zastępstwo, była zawarta na czas określony czy nieokreślony — każda z nich nakłada na strony obowiązek zachowania podobnego okresu wypowiedzenia (czyli długości czasu pracy po formalnym rozwiązaniu umowy):
Art. 36. § 1. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Oczywiście, formalne wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony należy przygotować tylko wtedy, gdy któraś ze stron chce ją rozwiązać przed planowanym terminem. W przeciwnym wypadku umowa po prostu wygasa w dniu, do którego była zawarta.
Warto również pamiętać, że zgodnie z prawem pracodawca nie może zwolnić z pracy osoby, która:
- jest w ciąży
- przebywa na urlopie macierzyńskim
- przebywa na urlopie wychowawczym
- przebywa na zwolnieniu lekarskim
- przebywa na urlopie
- ma nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego (jeżeli okres zatrudnienia u danego pracodawcy umożliwia jej uzyskanie prawa do emerytury z tego tytułu)
- jest działaczem związkowym.
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy firma ogłosiła upadłość lub likwidację albo gdy rozwiązanie umowy o pracę następuje z winy pracownika (np. w przypadku zwolnienia dyscyplinarnego).
2. Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem — co zawrzeć w dokumencie?
Aby rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracownika nabrało mocy prawnej, powinno zawierać:
- dane osobowe i kontaktowe pracownika (imię i nazwisko, adres)
- imię, nazwisko i stanowisko pracodawcy
- pełną nazwę i adres firmy
- datę zawarcia umowy o pracę
- oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem z określeniem terminu jego upływu
- podpis pracownika
- podpis pracodawcy.
Ale nawet jeśli pracodawca nie zechce podpisać takiego dokumentu, pozostanie on w mocy — pod warunkiem, że będziesz miał pewność, iż został on poprawnie dostarczony do pracodawcy (dlatego najlepiej zrobić to osobiście albo wysłać go listem poleconym, czyli za potwierdzeniem odbioru).
Natomiast rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę powinno dodatkowo zawierać:
- przyczynę rozwiązania umowy o pracę (zaróno jeżeli umowa była zawarta na czas określony, jak i nieokreślony)
- pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy, na które pracownik ma 21 dni od daty otrzymania wypowiedzenia (co jednak nie zmienia faktu, że samo rozwiązanie umowy o pracę pozostaje w mocy).
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Masz więcej pytań na temat rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem? Napisz je w komentarzu, a ja spróbuję Ci pomóc.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.
Oceń ten artykuł:
Rozwiazanie umowy o prace za wypowiedzeniem
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV za darmoPodobne artykuły
Jak napisać CV: wzór do pracy i omówienie CV w 2024
Zobacz, jak napisać CV do pracy, żeby zwrócić uwagę rekruterów. W artykule znajdziesz wzór CV na 2024 i przykłady dobrze napisanych CV dla różnych zawodów.
Porzucenie pracy przez pracownika — konsekwencje w 2024 r.
Dowiedz się, czym jest porzucenie pracy, jakie konsekwencje za nie grożą i jakie prawa Ci przysługują. Przeczytaj, co możesz zrobić zamiast porzucenia pracy.
Wzór pisma o przejście na emeryturę. Kiedy napisać podanie?
Zobacz wzór pisma o przejście na emeryturę. Dowiedz się, jak napisać do pracodawcy podanie o przejście na emeryturę, by uzyskać prawo do świadczeń.
Piszą o nas: