1. Umowa na zastępstwo a ciąża i urlop. Jakie wypowiedzenie?

Umowa na zastępstwo a ciąża i urlop. Jakie wypowiedzenie?

Małgorzata Sury
•  Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Umowę na zastępstwo podpisuje się, gdy stały pracownik firmy m.in. z przyczyn zdrowotnych nie może pracować przez dany okres i na jego miejsce w tym czasie zatrudniona zostaje inna osoba. 

W tym artykule przeczytasz, jak kwestia umowy o pracę została uregulowana w polskim Kodeksie pracy. Dowiesz się również, jak wygląda taki kontrakt w związku z ciążą, urlopem bądź chorobą.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Umowa na zastępstwo według Kodeksu pracy

Pojęcie umowy na zastępstwo formalnie nie funkcjonuje w Kodeksie pracy. Nie znaczy to jednak oczywiście, że nie da się zatrudnić nowego pracownika, aby wykonywał obowiązki osoby, która w danym okresie nie pracuje z przyczyn zdrowotnych lub przebywa na długim urlopie bezpłatnym

W 2016 roku w życie weszła nowelizacja Kodeksu pracy, dzięki której umowa na zastępstwo rządzi się prawie dokładnie takimi samymi prawami, co umowa o pracę. W związku z tym pracownikom zatrudnionym na zastępstwo przysługują wszystkie prawa pracownicze. 

Umowa na zastępstwo będzie więc po prostu zwykłą umową o pracę na czas określony, która rozwiąże się w terminie podanym w kontrakcie bądź w momencie powrotu do pracy zastępowanego pracownika.

W obecnej postaci w Kodeksie pracy znajdziemy przepis, zgodnie z którym pracodawca może zatrudnić jednego pracownika na czas określony 3 razy (podpisać z nim 3 umowy), łącznie na okres 33 miesięcy.

Od tego przepisu są 3 wyjątki. Jak czytamy w Kodeksie:

(...) przepisu nie stosuje się do umów o pracę zawartych na czas określony:

  • w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
  • w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
  • w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
  • w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie.

A zatem w ramach umowy o pracę na zastępstwo, można być zatrudnionym na czas określony więcej niż 3 razy i na okres dłuższy niż 33 miesiące okres. 

Poza tym przy umowie na zastępstwo obowiązują dokładnie te same przepisy, co przy każdej umowie o pracę na czas określony — okres i sposoby wypowiedzenia, wynagrodzenie chorobowe, minimalna krajowa i ochrona osób w ciąży i w wieku przedemerytalnym.

Umowa na zastępstwo — okres wypowiedzenia

Przypomnijmy więc, że okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony wynosi:

  • 2 tygodnie przy zatrudnieniu krótszym niż 6 miesięcy
  • 1 miesiąc przy zatrudnieniu na co najmniej 6 miesięcy
  • 3 miesiące przy zatrudnieniu na co najmniej 3 lata.

Umowę na zastępstwo można rozwiązać dokładnie tak, jak każdą inną umowę o pracę:

2. Umowa na zastępstwo a ciąża

Osobom w ciąży, które są zatrudnione na umowie o pracę na zastępstwo, przysługują takie same prawa, jak ciężarnym na „zwykłej” umowie. To znaczy, nie można ich zwolnić z pracy przynajmniej do momentu powrotu zastępowanego pracownika (wtedy automatycznie tracą zatrudnienie).

Dodatkowo, gdy termin rozwiązania umowy na zastępstwo wypada przed porodem i później niż 3 miesiące od początku ciąży, zgodnie z prawem kontrakt powinien zostać przedłużony do dnia porodu — chyba że w tym czasie wróci zastępowany pracownik. 

Ciężarnej pracującej na umowie na zastępstwo przysługuje zasiłek macierzyński w czasie zatrudnienia, bo jest wtedy objęta ubezpieczeniem chorobowym. Po wygaśnięciu kontraktu otrzymasz go, ale na zasadach kosiniakowego, czyli świadczenia rodzicielskiego. 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

3. Umowa na zastępstwo a urlop

Przy umowie na zastępstwo masz dokładnie takie samo prawo do urlopu, jak każdy zatrudniony w ramach umowy o pracę. Wymiar urlopu w tym wypadku również wylicza się na podstawie stażu pracy. Wynosi on odpowiednio:

  • 20 dni przy stażu krótszym niż 10 lat
  • 26 dni przy stażu dłuższym niż 10 lat.

Gdy zacząłeś pracować na podstawie umowy o pracę na zastępstwo w ciągu roku kalendarzowego, wymiar urlopu będzie naliczany proporcjonalnie — w każdym kolejnym miesiącu będzie przysługiwało Ci 1/12 podstawowego wymiaru urlopu.

Masz też oczywiście prawo do urlopu bezpłatnego, urlopu na żądanie oraz ekwiwalentu za urlop, gdy nie wykorzystasz przysługujących Ci dni wolnych przed wypowiedzeniem umowy o pracę na zastępstwo.

4. Umowa na zastępstwo a zwolnienie lekarskie

L4 przy umowie na zastępstwo również funkcjonuje na takich samych zasadach jak w przypadku każdej umowy o pracę na czas określony. Po prostu, gdy dostaniesz zwolnienie od lekarza, zostajesz w domu i nie musisz pracować.

Masz również prawo do wynagrodzenia chorobowego — jeśli jesteś na zwolnieniu do 33 dni, otrzymasz 80% swojego wynagrodzenia zasadniczego, czyli swojej comiesięcznej pensji brutto. 

Pełną wypłatę (100%) dostaniesz natomiast, gdy nie możesz pracować ze względu na wypadek przy pracy, chorobę w trakcie ciąży oraz przy badaniach lekarskich przewidzianych dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz w przypadku poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Zobacz też nasz poradnik: Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim w ciągu roku? i Outplacement — co to znaczy po polsku?

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jeszcze jakieś pytania dotyczące umowy na zastępstwo? Zostaw komentarz pod artykułem. Na pewno Ci odpowiem i pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Umowa na zastepstwo

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: