Stwórz profesjonalne CV teraz!
Urlopy w Kodeksie pracy: wypoczynkowy, okolicznościowy itp.
Piszą o nas:
Urlop to według Kodeksu pracy jeden z podstawowych przywilejów każdego pracownika zatrudnionego na umowie o pracę. Prawo do urlopu wypoczynkowego, okolicznościowego, rodzicielskiego i innych rodzajów urlopów jest niezbywalne.
W tym artykule przeczytasz, jakie rodzaje urlopów wyróżnia polski Kodeks pracy i w jakim wymiarze. Dowiesz się również, jak wziąć poszczególne urlopy zgodnie z prawem i na jakich zasadach przysługują.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
Urlopy pracownicze w Kodeksie pracy
Kwestię urlopów pracowniczych i wypoczynkowych regulują art. 152–173 Kodeksu pracy. Każdy zatrudniony na umowę o pracę pracownik ma prawo do wypoczynku i nieprzerwanego, płatnego urlopu.
Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy i może wynosić 20 lub 26 dni roboczych. Jest płatny w 100% wynagrodzenia pracownika. Za niewykorzystany urlop pracodawca powinien wypłacić Ci ekwiwalent.
I chociaż urlop potocznie kojarzy nam się właśnie z wypoczynkiem, Kodeks pracy i inne akty prawne przyznają również inne urlopy — dla rodziców, konkretnych grup zawodowych czy też związane z nagłymi i nieprzewidzianymi sytuacjami życiowymi.
Polskie prawo dokładnie określa komu i w jakich warunkach przysługuje dany rodzaj urlopu, jak się o niego ubiegać, ile wynosi wymiar poszczególnych rodzajów urlopów i czy są płatne (i jaka część wynagrodzenia Ci przysługuje).
Jakie urlopy wyróżnia Kodeks pracy? Przeczytaj poniżej:
Urlop okolicznościowy
Urlop okolicznościowy, zgodnie ze swoją nazwą, przysługuje pracownikom w związku z jakąś okolicznością czy też ważnym życiowym wydarzeniem. Może to być np. ślub (Twój lub Twojego dziecka), narodziny potomka czy pogrzeb w rodzinie.
Potrzebujesz więcej informacji na temat urlopów okolicznościowych? Zobacz: Urlop okolicznościowy [śmierć, ślub, urodzenie dziecka] i Wniosek o urlop okolicznościowy [ślub, śmierć] — wzór.
Urlop wychowawczy
To najdłuższy urlop, do którego prawo mają rodzice — zarówno matki, jak i ojcowie. Można wziąć go po zakończeniu urlopu macierzyńskiego (lub ojcowskiego) i rodzicielskiego.
Wszystkie niezbędne informacje na temat urlopu wychowawczego znajdziesz tutaj: Urlop wychowawczy — wniosek, ile trwa, czy jest płatny, Wniosek o urlop wychowawczy: wzór PDF do pobrania i Zasiłek wychowawczy — ile wynosi, dokumenty, wniosek.
Urlop opiekuńczy
Nowe prawo pracy, wprowadzone w kwietniu 2023 r. w związku z unijną dyrektywą work-life balance, daje pracownikom możliwość wzięcia dodatkowych 5 dni bezpłatnego urlopu opiekuńczego. Przysługuje on do opieki nad dzieckiem, małżonkiem, rodzicem lub osobą zamieszkującą to samo gospodarstwo domowe (może to być np. partner lub współlokator).
Te 5 dni wolnych dolicza się do puli 20 lub 26 dni normalnego urlopu wypoczynkowego. Należy jednak pamiętać, że niewykorzystany urlop opiekuńczy przepada.
Urlop na żądanie
Jest częścią urlopu wypoczynkowego i bierze się go w nagłych i nieprzewidzianych sytuacjach. W związku z tym możesz zgłosić go do pracodawcy w dniu, w którym potrzebujesz wolnego.
Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat: Urlop na żądanie: zasady. Ile dni, czy jest płatny, wniosek.
Urlop wypoczynkowy
Czyli ten, który weźmiesz, gdy zamarzą Ci się wakacje nad morzem albo po prostu dłuższy odpoczynek od pracy.
Potrzebujesz informacjo o urlopie wypoczynkowym? Przeczytaj: Urlop wypoczynkowy — wniosek, kodeks pracy, ile dni i Wniosek o urlop wypoczynkowy: wzór PDF.
Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.
Urlop macierzyński
Przysługuje mamom nowo narodzonych dzieci. Jego wymiar to 20 tygodni (lub więcej w przypadku ciąży mnogiej). Matki zatrudnione o pracę po porodzie muszą go wykorzystać.
Zobacz nasze poradniki na ten temat: Urlop macierzyński - wniosek, ile trwa, wysokość zasiłku i Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski: wzór PDF.
Urlop tacierzyński
To potoczna nazwa niewykorzystanej przez matkę części urlopu macierzyńskiego. Może obejmować maksymalnie 6 tygodni.
Przeczytaj też: Urlop tacierzyński: ile trwa, czym różni się od ojcowskiego i Wniosek o urlop tacierzyński — wzór PDF i porady.
Urlop ojcowski
To nie to samo co urlop tacierzyński. Obejmuje zaledwie dwa tygodnie i przysługuje każdemu świeżo upieczonemu tacie na opiekę nad maluchem, jednak tylko w ciągu 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka.
Zobacz nasze poradniki na ten temat: Urlop ojcowski: wniosek, ile dni, ile płatny, kto płaci, ZUS oraz Wniosek o urlop ojcowski: wzór [+PDF] i omówienie.
Urlop rodzicielski
Tym razem coś i dla mam i dla ojców. Urlop rodzicielski można wziąć po zakończeniu macierzyńskiego. Wynosi 41 lub 43 tygodnie, a rodzice muszą się nim podzielić.
Zobacz: Urlop rodzicielski: ile trwa, ile płatny, dla ojca, wniosek.
Urlop bezpłatny
Chociaż w Kodeksie pracy znajdziesz informację, że urlop wypoczynkowy i inne rodzaje urlopów zasadniczo są płatne, to gdy wyczerpiesz przysługujący Ci wymiar urlopu, za zgodą pracodawcy możesz wziąć dodatkowe wolne bez pobierania pensji. Bezpłatny jest również nowy urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni, o którym napisaliśmy wyżej.
Przeczytaj też: Urlop bezpłatny: ile dni, dla kogo, co z ubezpieczeniem? i Wniosek o urlop bezpłatny - wzór [+PDF], uzasadnienie.
Urlop dla poratowania zdrowia
Przysługuje nauczycielom, którzy przepracowali co najmniej 7 lat i zmagają się z problemami zdrowotnymi w związku ze swoim zawodem.
Zobacz również: Urlop dla poratowania zdrowia — wniosek, jakie choroby, Sabbatical leave, czyli urlop sabatowy oraz Bon turystyczny: wniosek ZUS, jak pobrać, do kiedy.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Mam nadzieję, że teraz wszystkie kwestią związane z urlopami są dla Ciebie jasne. Jeśli nie, koniecznie zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci pomogę.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.
Oceń ten artykuł:
Urlop
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV za darmoPodobne artykuły
Dni wolne od pracy 2024 — kalendarz. Kiedy są święta?
Sprawdź, kiedy wypadają najważniejsze święta kościelne i państwowe. Zobacz kalendarz dni wolnych od pracy na 2024 rok i już teraz zaplanuj swój urlop.
Wymiar czasu pracy 2024: liczba godzin na 1/1, 1/2 i 3/4 etatu
Sprawdź swój czas pracy na 2024 rok. Zobacz, ile godzin pracy obowiązuje w danym miesiącu oraz jak obliczyć wymiar czasu pracy dla 1/1, 1/2 i 3/4 etatu.
Przerwa w pracy a Kodeks pracy: ile przerwy na 12 i 8 godzin?
Czym jest i ile trwa ustawowa przerwa w pracy? Ile przerwy przysługuje Ci na 8, 10 i 12 godzin pracy? Zobacz, co na ten temat mówi Kodeks pracy.
Piszą o nas: