Stwórz profesjonalne CV teraz!
Wypowiedzenie umowy o pracę: wzór PDF i .doc. Jak napisać?
Piszą o nas:
Wypowiedzenie umowy o pracę, czasami zwane również wymówieniem, składa pracownik lub pracodawca — jedna ze stron stosunku pracy. Po złożeniu dokumentu następuje rozwiązanie umowy, a stosunek pracy ustaje wraz z zakończeniem tzw. okresu wypowiedzenia.
W tym artykule znajdziesz wszystkie potrzebne informacje do złożenia wypowiedzenia umowy o pracę — wzór w PDF i .doc, na podstawie którego łatwo stworzysz własny dokument. Dowiesz się również, jakie są rodzaje rozwiązania umowy i ile trwają okresy wypowiedzeń.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
1. Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę? Wzór i podstawowe informacje
Pracownik może złożyć wypowiedzenie umowy o pracę na dwa sposoby: ustnie i pisemnie. Natomiast pracodawca ma obowiązek przedłożyć swoją decyzję o zakończeniu stosunku pracy na piśmie.
Mimo to wypowiedzenie z rozwiązaniem umowy o pracę przez pracownika zawsze warto przygotować na piśmie. Wtedy masz pewność, że pracodawca otrzymał Twoją decyzję i przyjął ją do wiadomości rezygnację z pracy — bo dokument powinien podpisać.
Wypowiedzenie umowy (również umowy na zastępstwo) to oficjalny dokument (tak jak np. podanie o pracę). Musi być poprawny formalnie i zawierać stałe elementy:
- miejscowość i datę
- dane osobowe pracownika
- dane pracodawcy
- nagłówek
- informację o typie umowy, którą wypowiadasz
- informację o długości okresu wypowiedzenia
- zwrot grzecznościowy
- podpis pracownika
- miejsce na podpis pracodawcy.
Oto wzór dobrego wypowiedzenia umowy o pracę:
Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika — wzór PDF
20.03.2024, Warszawa
Krzysztof Kowalski
454666534
k.kowalskip@mail.com
Anna Anielska
Manager działu IT
Informatix
Ul. Ogrodowa 7
00-175, Warszawa
WYPOWIEDZENIE UMOWY O PRACĘ
Wypowiadam umowę o pracę zawartą 18.05.2017 r. w Warszawie pomiędzy spółką Informatix a Krzysztofem Kowalskim, z zachowaniem okresu wypowiedzenia wynoszącego 3 miesiące.
Z poważaniem
……………………….
(podpis pracownika)
Potwierdzam otrzymanie wypowiedzenia,
……………………………………………....
(podpis pracodawcy lub osoby upoważnionej)
Stąd pobierzesz wypowiedzenie umowy o pracę — wzór PDF.
2. Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron w 2024 r.
Znalazłeś nowe zatrudnienie, nie chcesz czekać na zakończenie okresu wypowiedzenia, ale obawiasz się porzucenia pracy? Możesz przygotować wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron. Będzie wyglądało bardzo podobnie do powyższego wzoru.
Kodeks pracy w art. 30. określa wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron jako zaproponowanie warunków zakończenia stosunku pracy przez pracownika lub pracodawcę i następnie zgodę na nie drugiej strony.
Żeby mogło się to odbyć, w podaniu o rozwiązanie umowy o pracę, musisz zawrzeć proponowany termin ustania stosunku pracy i określić, jak do tego czasu będziesz wykonywał swoje obowiązki. Poza tym dokument musi zawierać dane osobowe pracownika i pracodawcy, datę i miejscowość, datę zawarcia umowy i podpis.
Jak wygląda takie pismo? Zobacz przykład poniżej:
Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron — wzór
20.03.2024, Warszawa
Krzysztof Kowalski
454666534
k.kowalskip@mail.com
Anna Anielska
Manager działu IT
Informatix
Ul. Ogrodowa 7
00-175, Warszawa
WYPOWIEDZENIE UMOWY O PRACĘ NA MOCY POROZUMIENIA STRON
Wypowiadam umowę o pracę zawartą 18.05.2017 r. w Warszawie pomiędzy spółką Informatix a Krzysztofem Kowalskim.
Strony zgodnie postanawiają rozwiązać łączącą je umowę o pracę z dniem 15.11.2024 r. Do czasu rozwiązania umowy pracownik będzie świadczył pracę na rzecz pracodawcy.
Z poważaniem
……………………….
(podpis pracownika)
Potwierdzam otrzymanie wypowiedzenia,
……………………………………………....
(podpis pracodawcy lub osoby upoważnionej)
Stąd pobierzesz wzór wypowiedzenia umowy o pracę na mocy porozumienia stron w PDF.
Jeśli pracodawca da Ci wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron, powinieneś na nie odpowiedzieć. Gdy tego nie zrobisz, oznacza to, że nie zgadzasz się na zaproponowane warunki. W przypadku pracodawcy jest tak samo — musi ustosunkować się do pisma przygotowanego przez pracownika.
Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.
3. Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika i pracodawcę
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem to najlepszy sposób na zakończenie współpracy — zarówno ze strony pracownika, jak i pracodawcy. Zawsze trzeba mieć pewność, że ustanie stosunku pracy przeprowadzono zgodnie z prawem. Zasad, których trzeba dotrzymać przy rozwiązywaniu umowy, jest dużo, ale nie są bardzo skomplikowane.
Przede wszystkim, zanim zdecydujesz się na złożenie wypowiedzenia, przeczytaj dokładnie umowę, którą zawarłeś z pracodawcą i napisz pismo, tak aby nie łamało jej postanowień. Za bezzasadne wypowiedzenie umowy o pracę pracownik może ponieść karę.
W trybie natychmiastowym i bez zachowania okresu wypowiedzenia możesz rozwiązać umowę o pracę w dwóch przypadkach: gdy pracodawca naruszy Twoje prawa (np. stosuje mobbing) lub w przypadku problemów zdrowotnych, które uniemożliwiają Ci dalsze wywiązywanie się z obowiązków.
Oczywiście, również pracodawcę wypowiadającego umowę obowiązują zasady — zerwanie stosunku pracy nie może łamać praw pracowniczych (np. zwolniona z pracy nie może zostać osoba na urlopie macierzyńskim czy podczas okresu przedemerytalnego).
Jeśli pracodawca naruszy swoje obowiązki lub złamie prawo, pracownik może ubiegać się o odszkodowanie w sądzie pracy.
Pamiętaj również, że wypowiedzeniu umowy o pracę przez pracodawcę musi zawierać informację o długości okresu wypowiedzenia, datę rozwiązania umowy i powinno zawierać przyczynę zwolnienia (zarówno przy umowie o pracę na czas określony, jak i nieokreślony).
4. Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony i nieokreślony
Kolejna ważna kwestia związana z rozwiązywaniem umowy to tzw. okres wypowiedzenia, czyli czas, jaki musi upłynąć od dnia złożenia wypowiedzenia do momentu zakończenia stosunku pracy.
Oczywiście, gdy zawarłeś umowę o pracę na czas określony lub okres próbny, wygaśnie ona w dniu ustania stosunku pracy (wymienionym w dokumencie). Wtedy nie trzeba składać wypowiedzenia.
Przy okazji pamiętaj, że umowa o pracę na czas określony może maksymalnie obejmować 33 miesiące. Jeśli nie jesteś pewien, czy pracodawca zdecyduje się zatrudnić Cię dalej, możesz spróbować złożyć podanie o przedłużenie umowy o pracę.
Okres wypowiedzenia jest zależny od typu umowy, którą zawarłeś i czasu, jaki przepracowałeś w danej firmie. Brzmi skomplikowanie i enigmatycznie? Zobacz, jak w praktyce wyglądają wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony i wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony:
W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę na okres próbny czas wypowiedzenia wynosi:
- 3 dni przy zatrudnieniu do 2 tygodni
- 1 tydzień przy zatrudnieniu na co najmniej 2 tygodnie
- 2 tygodnie przy zatrudnieniu na 3 miesiące.
Przy umowie o pracę na czas określony okres wypowiedzenia wynosi:
- 2 tygodnie przy zatrudnieniu krótszym niż 6 miesięcy
- 1 miesiąc przy zatrudnieniu na co najmniej 6 miesięcy
- 3 miesiące przy zatrudnieniu na co najmniej 3 lata.
Przy umowie o pracę na czas nieokreślony wygląda to dokładnie tak samo, czyli:
- 2 tygodnie przy zatrudnieniu krótszym niż 6 miesięcy
- 1 miesiąc przy zatrudnieniu na co najmniej 6 miesięcy
- 3 miesiące przy zatrudnieniu na co najmniej 3 lata.
Inną kwestią jest wypowiedzenie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Jak już wiesz, pracownik może złożyć je, gdy jest niezdolny do wykonywania swoich obowiązków ze względu na zdrowie lub gdy pracodawca łamie jego prawa.
Pracodawca może jeszcze rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Potocznie nazywa się to zwolnieniem dyscyplinarnym, a jego najczęstszą przyczyną jest poważne naruszenie obowiązków pracowniczych.
Zobacz też: Aneks do umowy o pracę — wzór, Outplacement —definicja oraz Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Masz jeszcze jakieś pytania dotyczące rozwiązania umowy o pracę? Zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie rozwieję Twoje wątpliwości i postaram się pomóc.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.
Oceń ten artykuł:
Wypowiedzenie umowy o prace
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV za darmoPodobne artykuły
Wypowiedzenie umowy zlecenia (wzór). Jak ją rozwiązać?
Dowiedz się, jak wygląda rozwiązanie umowy zlecenia, również w trybie natychmiastowym i bez podania przyczyny. Zobacz wzór wypowiedzenia umowy zlecenie.
Wzór pisma o przejście na emeryturę. Kiedy napisać podanie?
Zobacz wzór pisma o przejście na emeryturę. Dowiedz się, jak napisać do pracodawcy podanie o przejście na emeryturę, by uzyskać prawo do świadczeń.
Przebranżowienie i zmiana zawodu: jak się przekwalifikować?
Zobacz, kiedy warto rozważyć przebranżowienie lub przekwalifikowanie. Sprawdź, jak się przekwalifikować i jakich błędów unikać, gdy zmieniasz zawód.
Piszą o nas: