1. Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony: wzór i rady

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony: wzór i rady

Małgorzata Sury
•  Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony składa pracownik lub pracodawca, gdy chce zakończyć stosunek pracy przed wskazaną w dokumencie datą zakończenia współpracy. Obie strony są zobowiązane do przestrzegania okresu wypowiedzenia.

W tym artykule znajdziesz wzór wypowiedzenia umowy na czas określony przez pracownika. Dowiesz się również, jakie warunki musisz spełnić, żeby wypowiedzenie było zgodne z polskim Kodeksem pracy i ile trwa okres wypowiedzenia umowy na czas określony.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony — wzór

05.07.2020, Warszawa

Krystyna Kołacz

Księgowa

454666531

k.kolaczp@mail.com

Bogusław Brodzki

Manager działu sprzedaży

Drabinex

ul. Tadeusza Kościuszki 15

00-178, Warszawa

WYPOWIEDZENIE UMOWY O PRACĘ

Wypowiadam umowę o pracę zawartą 14.06.2018 r. w Warszawie pomiędzy spółką Drabinex a Krystyną Kołacz z zachowaniem okresu wypowiedzenia, wynoszącego 3 miesiące.



Z poważaniem

…...………………….

(podpis pracownika)



Potwierdzam otrzymanie wypowiedzenia,

……………………………………………....

(podpis pracodawcy lub osoby upoważnionej)

1. Podstawowe informacje o wypowiedzeniu umowy o pracę na czas określony przez pracownika

Polski Kodeks pracy określa 3 tryby wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony (i nieokreślony też):

  • za porozumieniem stron
  • z zachowaniem okresu wypowiedzenia
  • bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Każdy z nich wykorzystuje się w innej sytuacji i przy każdym z nich inaczej wygląda podanie o rozwiązanie umowy — czyli właśnie wypowiedzenie.

Najkorzystniejsze i dla pracownika i dla pracodawcy jest wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony za porozumieniem stron. 

W tym przypadku „umawiasz się” z pracodawcą na warunki zakończenia stosunku pracy. Możesz na przykład skrócić okres wypowiedzenia albo zdecydować, że podczas niego nie będziesz dłużej wypełniał swoich obowiązków pracowniczych.

W rozwiązaniu umowy o pracę zawartej na czas określony za porozumieniem stron musisz podać proponowany termin zakończenia współpracy i napisać do kiedy będziesz pracował. 

Taki dokument może złożyć zarówno pracownik, jak i pracodawca. Co ważne, obie strony muszą wyrazić zgodę na zaproponowane warunki zakończenia współpracy. Jeśli pracodawca nie przyjmie Twojego pisma — nie podpisze go — oznacza to, że nie zgadza się na Twoją propozycję.

Wypowiedzieć umowę na czas określony za porozumieniem stron warto w sytuacji, gdy znalazłeś nowe stanowisko, nie chcesz czekać na zakończenie okresu wypowiedzenia, ale obawiasz się porzucenia pracy.

Inaczej wygląda kwestia wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony przez pracownika z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony z zachowaniem okresu wypowiedzenia przez pracownika

Okres wypowiedzenia to czas, w jakim pracuje pracownik od momentu złożenia podania o rozwiązania umowy do zakończenia świadczenia pracy. Jego długość zależy od stażu pracy i typu umowy.

Według polskiego Kodeksu pracy okres wypowiedzenia przy umowie na czas określony wynosi:

  • 2 tygodnie przy zatrudnieniu krótszym niż 6 miesięcy
  • 1 miesiąc przy zatrudnieniu na co najmniej 6 miesięcy
  • 3 miesiące przy zatrudnieniu na co najmniej 3 lata.

Dokładnie tyle samo będzie trwał okres wypowiedzenia przy umowie na czas nieokreślony. Krótszy będzie przy umowie na okres próbny:

  • 3 dni przy zatrudnieniu do 2 tygodni
  • 1 tydzień przy zatrudnieniu na co najmniej 2 tygodnie
  • 2 tygodnie przy zatrudnieniu na 3 miesiące.

Pisząc wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony z zachowaniem okresu wypowiedzenia, musisz napisać, ile on wynosi — dokładnie tak, ja we wzorze z tego artykułu. 

Przy okazji — warto wiedzieć, że pracodawca może zaoferować Ci umowę o pracę na czas określony 3 razy, a czas trwania wszystkich trzech umów nie może wynosić więcej niż 33 miesiące. 

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony bez zachowania okresu wypowiedzenia przez pracownika

Według polskiego prawa pracy pracownik może złożyć wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony bez zachowania okresu wypowiedzenia w dwóch przypadkach, które określa art.55. Kodeksu pracy:

  • jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe.
  • gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika.

Gdy pracodawca złamie prawa pracownicze (np. stosuje mobbing) i dopuści się naruszenia obowiązków (np. nie zapewni podwładnym bezpiecznych warunków do wykonywania pracy), przy wypowiedzeniu umowy o pracę na czas określony możesz ubiegać się o odszkodowanie w wysokości wypłaty za czas, do którego obowiązuje umowa (w tym okres wypowiedzenia, ale nie dłużej).

2. Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony przez pracodawcę

Pracodawca, dokładnie tak jak pracownik, może wypowiedzieć umowę na czas określony w trzech trybach: z zachowaniem okresu wypowiedzenia, bez zachowania okresu wypowiedzenia i za porozumieniem stron.

Przy wypowiedzeniu za porozumieniem stron zasada jest dokładnie taka sama, jak wtedy, gdy pismo składa pracownik — obie strony muszą wyrazić zgodę na zaproponowane warunki i podpisać dokument.

Pracodawca ma obowiązek dostarczyć wypowiedzenie umowy na czas określony w formie pisemnej — osobiście lub pocztą. 

Wypowiedzieć umowę zawartą na czas określony bez zachowania okresu wypowiedzenia pracodawca może w 3 sytuacjach:

  • ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych
  • popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem
  • zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

Wypowiedzenie umowę zawartą na czas określony bez zachowania okresu wypowiedzenia potocznie nazywa się to zwolnieniem dyscyplinarnym i ma natychmiastowy skutek. Pracownik może ubiegać się o odszkodowanie i przywrócenie na zajmowane stanowisko w sądzie pracy, gdy uzna, że wypowiedzenie umowy na czas określony bez zachowania okresu wypowiedzenia przez pracodawcę jest bezzasadne.

Przy wypowiedzeniu umowy o pracę na czas określony z zachowaniem okresu wypowiedzenia pracodawca ma oczywiście obowiązek wypłacać Ci wynagrodzenie do ostatniego dnia, w którym będziesz wykonywać obowiązki służbowe. Musi również podać przyczynę Twojego zwolnienia z pracy — to efekt zmian w Kodeksie pracy, które weszły w życie 26 kwietnia 2023 roku. 

3. Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony?

Według Kodeksu pracy pracownik nie musi składać wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony pisemnie, może zrobić to ustnie. Jednak zazwyczaj warto odpowiednie przygotować pismo dla pracodawcy.

Wypowiedzenie umowy to formalny dokument, jak m.in. podanie o pracę czy też podanie o przedłużenie umowy. Musi więc zawierać następujące elementy:

  1. Datę i miejsce złożenia pisma (w prawym górnym rogu)
  2. Twoje dane osobowe — takie jak w CV (imię, nazwisko, stanowisko, numer telefonu, adres e-mail)
  3. Dane osobowe pracodawcy (imię, nazwisko, stanowisko, nazwę i adres firmy)
  4. Nagłówek (np. Wypowiedzenie umowy o pracę)
  5. Dane dotyczące umowy (datę podpisania, termin wypowiedzenia i strony, które ją podpisały)
  6. Przy wypowiedzeniu z zachowaniem okresu wypowiedzenia — jego długość
  7. Zwrot grzecznościowy (np. Z poważaniem lub z wyrazami szacunku)
  8. Odręczny podpis
  9. Miejsce na podpis pracodawcy.

Pamiętaj również, że wypowiedzenie umowy o pracę powinieneś napisać formalnym i poprawnym językiem. Nie musisz podawać przyczyny rozwiązania umowy, ale warto pokazać szacunek pracodawcy i porządnie przygotować dokument. 

Zobacz też: Wypowiedzenie umowy zlecenia (wzór). Jak ją rozwiązać? i Outplacement — co to znaczy?.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jeszcze jakieś pytania dotyczące wypowiedzenia umowy na czas określony? Zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci odpowiem i pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Wypowiedzenie umowy o prace na czas okreslony

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: