Stwórz profesjonalne CV teraz!
Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy: wzór i przepisy
Piszą o nas:
Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy to jedno z uprawnień pracodawcy. Aby uniknąć wątpliwości i niedomówień, warto poinformować pracownika o tej decyzji na piśmie.
W tym artykule pokażę Ci wzór zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, który będziesz mógł za darmo pobrać na swój komputer. Wyjaśnię Ci również, co na ten temat mówią przepisy.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy — wzór
…………………………………
(miejscowość, data)
…………………………………
…………………………………
…………………………………
…………………………………
(imię i nazwisko oraz dane kontaktowe pracownika)
…………………………………
…………………………………
…………………………………
…………………………………
(imię i nazwisko pracodawcy, stanowisko pracodawcy oraz nazwa i adres firmy)
ZWOLNIENIE Z OBOWIĄZKU ŚWIADCZENIA PRACY
W związku z wypowiedzeniem umowy o pracę w dniu ………….., na podstawie art. 36 2; Kodeksu pracy zwalniam Pana/Panią* z obowiązku świadczenia pracy w okresie od ………….. do ………….. .
…………………………………………….
Podpis i pieczątka pracodawcy
* Niepotrzebne skreślić.
Powyższy wzór zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy możesz pobrać w PDF, klikając w ten link. W dalszej części artykułu wyjaśnię Ci, kiedy i jak możesz go zastosować.
1. Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia
Zacznijmy od początku, czyli — co oznacza zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy?
W życiu zawodowym zdarzają się sytuacje, gdy dalsze wykonywanie obowiązków służbowych przez pracownika staje się trudne, a nawet niemożliwe. Przyczyną tego stanu rzeczy mogą być m.in.:
- niemożność zapewnienia pracownikowi odpowiednich warunków do pracy
- utrata przez pracownika zdolności do wykonywania pracy (np. na skutek choroby)
- poważny konflikt z przełożonym
- obawa, że zwolniony pracownik nie będzie miał motywacji do pracy albo zacznie działać na szkodę firmy.
Dlatego po wypowiedzeniu umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, który — w zależności od stażu pracy w danej firmie i rodzaju umowy — może wynosić od 3 dni do nawet 3 miesięcy. Tę kwestię reguluje art. 362 Kodeksu pracy:
Art. 36 2. W związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Przepisy nie regulują, czy zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy powinno zostać sporządzone w formie pisemnej. Ale warto to zrobić w ten właśnie sposób — chociażby po to, by później uniknąć niedomówień.
Jedynym formalnym warunkiem zwolnienia jest konieczność wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę. W takim wypadku nie ma znaczenia:
- czas, na jaki zawarto umowę (może to być umowa na okres próbny, czas określony lub nieokreślony)
- charakter świadczonej pracy
- jak długo dana osoba była zatrudniona w firmie
- która ze stron wypowiedziała umowę: pracownik czy pracodawca.
Należy jednak pamiętać, że zwolnienie pracownika z obowiązków służbowych to jedynie uprawnienie, a nie obowiązek pracodawcy — nie jest on więc zobligowany, by z tego prawa korzystać.
Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy poza okresem wypowiedzenia
Obecne przepisy nie pozwalają pracodawcy bezpiecznie (bez ryzyka sporu) zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy bez związku z formalnym wypowiedzeniem umowy.
Jednak na życzenie pracodawcy już z chwilą otrzymania dokumentu — nie czekając, aż oficjalnie rozpocznie się okres wypowiedzenia (czyli do pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, który nastąpi po wręczeniu wypowiedzenia) — pracownik może zaprzestać wykonywania obowiązków zawodowych, jeżeli pracodawca mu na to pozwoli.
Czy pracownik może poprosić o zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy?
Uregulowane w Kodeksie pracy zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy ma charakter jednostronny, czyli opiera się wyłącznie na decyzji pracodawcy. Oczywiście, pracownik może o nie poprosić, jednak to do pracodawcy należy ostateczna decyzja o zwolnieniu pracownika z obowiązków służbowych.
Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy a świadectwo pracy
Zgodnie z prawem pracodawca nie może umieszczać informacji o zwolnieniu pracownika z obowiązków w jego świadectwie pracy. Jest to bowiem uznawane za usprawiedliwioną i płatną nieobecność w pracy.
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
2. Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy a wynagrodzenie
Przepisy stanowią, że przez cały okres zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy zachowuje on prawo do wynagrodzenia.
W takim wypadku jego pensja powinna zostać wyliczona tak samo jak za urlop wypoczynkowy. Oznacza to, że na wysokość wypłaty w okresie zwolnienia wpłynie nie tylko wynagrodzenie zasadnicze pracownika, ale również:
- prowizje
- premie regulaminowe
- dodatki za nadgodziny
- dodatki za pracę w godzinach nocnych
- dodatki stażowe, funkcyjne itd.
Przy obliczaniu dodatkowych składników wynagrodzenia za okres zwolnienia z obowiązków zawodowych należy wziąć pod uwagę okres 3 miesięcy, które poprzedzały miesiąc wypowiedzenia umowy o pracę.
Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy a odprawa
Odprawy z pracy związane ze zwolnieniem pracownika precyzuje ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników z dnia 13 marca 2003 roku. W takim wypadku nie ma znaczenia, czy pracownik został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, czy też nie — jeżeli zgodnie z prawem przysługuje mu odprawa, powinna zostać wypłacona.
3. Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy a urlop i zwolnienie lekarskie
Zgodnie z prawem pracodawca nie może udzielić pracownikowi urlopu w okresie zwolnienia go z obowiązku świadczenia pracy. Ponadto jeśli pracownik nie wykorzystał przysługujących mu dni wolnych, to przed jego odejściem z pracy pracodawca powinien wypłacić mu ekwiwalent za urlop wypoczynkowy.
Dlatego przed rozwiązaniem umowy o pracę warto rozważyć, czy zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy rzeczywiście się opłaca — być może lepiej wysłać go na zaległy urlop wypoczynkowy.
Natomiast w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej chorobą (i potwierdzoną zwolnieniem lekarskim) pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy.
A jeśli L4 w czasie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy uniemożliwiło pracownikowi wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego, zachowuje on prawo do ekwiwalentu pieniężnego.
Zobacz też, czy pracodawca może sprawdzić trzeźwość pracownika.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Czy otrzymałeś kiedyś zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy? A może sam wręczyłeś je swojemu pracownikowi? Zostaw komentarz pod tym artykułem.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.
Oceń ten artykuł:
Zwolnienie z obowiazku swiadczenia pracy
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV za darmoPodobne artykuły
Podanie o rozwiązanie umowy o pracę: wzór i rady, jak napisać
Sprawdź, jak napisać podanie o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Pobierz wzór pisma w formacie .pdf lub .doc.
Porzucenie pracy przez pracownika — konsekwencje w 2024 r.
Dowiedz się, czym jest porzucenie pracy, jakie konsekwencje za nie grożą i jakie prawa Ci przysługują. Przeczytaj, co możesz zrobić zamiast porzucenia pracy.
Przerwa w pracy a Kodeks pracy: ile przerwy na 12 i 8 godzin?
Czym jest i ile trwa ustawowa przerwa w pracy? Ile przerwy przysługuje Ci na 8, 10 i 12 godzin pracy? Zobacz, co na ten temat mówi Kodeks pracy.
Piszą o nas: