Stwórz profesjonalne CV teraz!
Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? 10+ porad
Piszą o nas:
Rozmowa o pracę to decydujący moment rekrutacji. Ale stres, który jej towarzyszy, zwykle utrudnia zrobienie dobrego wrażenia na pracodawcy. Tymczasem to właśnie ono może przesądzić o sukcesie lub porażce kandydata.
Zatem jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Jak i kiedy się przygotować, co warto ze sobą zabrać oraz w jaki sposób rozmawiać z rekruterem, by łatwiej i szybciej dostać pracę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
Sprawdźmy: jak zrobić dobre wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej?
1. Myśl pozytywnie!
Badania dowodzą, że nasze nastawienie wpływa na efekt wykonywanych zadań. Kiedy myślimy pozytywnie, stajemy się bardziej zaangażowani, energiczni i kreatywni, czym zarażamy otoczenie. Stajemy pewni siebie, a wysoka samoocena sprawia, że pracujemy lepiej — i rekruterzy dobrze o tym wiedzą.
Wniosek? Idź na rozmowę kwalifikacyjną z pozytywnym nastawieniem. Dzięki temu zrobisz lepsze wrażenie na rekruterach i zwiększysz swoje szanse na dostanie pracy. A nawet jeśli tym razem Ci się nie uda, łatwiej będzie Ci nawiązać z nimi kontakt np. na LinkedIn, by w przyszłości dostawać więcej ofert pracy.
2. Zrelaksuj się przed rozmową o pracę
Wiesz, jak dobrze przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną? Przede wszystkim zadbaj o własne samopoczucie. Stres może bowiem zbić z tropu nawet świetnie przygotowanego kandydata.
Dlatego przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej odpowiednio wcześniej. Dzień przed spotkaniem naszykuj ubranie, wyznacz trasę dojazdu, weź relaksującą kąpiel i pójdź spać na co najmniej 7 godzin. W drodze na spotkanie posłuchaj ulubionej muzyki i zjaw się na miejscu kwadrans przed czasem. Te proste zabiegi pozwolą Ci skutecznie poradzić sobie ze stresem, dzięki czemu poczujesz się swobodniej.
3. Weź ze sobą CV, list motywacyjny, referencje i portfolio
W trakcie spotkania rekruter prawdopodobnie będzie zerkał na Twoje CV i list motywacyjny. Mimo to warto je ze sobą zabrać na rozmowę kwalifikacyjną. Po pierwsze, gorzej przygotowany rekruter może Cię o nie poprosić. Po drugie, dzięki temu uporządkujesz swoje myśli przed rozmową kwalifikacyjną i ponownie upewnisz się, co napisałeś o sobie w CV (rekruter będzie to weryfikować!). Z kolei referencje do CV i portfolio (Twoje projekty, publikacje, zdjęcia itd.) świetnie zilustrują to, o czym będziesz mówił w trakcie spotkania, np. Twoje umiejętności z CV.
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
4. Przygotuj notatnik i długopis na rozmowę kwalifikacyjną
Zastanawiasz się, jak wypaść dobrze na rozmowie o pracę? Weź ze sobą notatnik i długopis. Dzięki temu nie tylko zanotujesz najważniejsze informacje — np. imię i nazwisko rekrutera, kolejne etapy rekrutacji, deadline zadania rekrutacyjnego — ale też sprawisz wrażenie osoby uporządkowanej i zaangażowanej. Poza tym nie będziesz musiał prosić rekrutera o kartkę albo wysłanie tych informacji w mailu.
5. Żeby dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, załóż wygodny strój
Na rozmowie o pracę rekruter, podobnie jak inni ludzie, będzie oceniał Cię również po wyglądzie. Jednak ubranie na rozmowę kwalifikacyjną powinno być nie tylko eleganckie, ale też wygodne — w dobrym rozmiarze i dopasowane do pogody. Zbyt ciasna koszula, „podciągająca się” marynarka, drapiący materiał czy niewygodne buty będą odciągały Twoją uwagę od treści rozmowy, a to ona jest tutaj kluczowa.
6. Naucz się odpowiadać na najczęściej zadawane pytania
Mimo że przebieg rozmowy kwalifikacyjnej jest trudny do przewidzenia — nie ma bowiem jednego słusznego „scenariusza” takiego spotkania — to większość rekruterów chce zdobyć podobne informacje. Dlatego przygotuj sobie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania rekrutacyjne. Poza tym jeszcze raz przeczytaj ofertę pracy i swój życiorys zawodowy. A jeśli chcesz, przeprowadź indywidualną analizę SWOT, by poznać lepiej swoje atuty i słabości.
Poznaj też listę trudnych pytań rekrutacyjnych i zastanów się, jakbyś mógł na nie odpowiedzieć. Dzięki temu będziesz umiał podkreślić swoje mocne strony na rozmowie kwalifikacyjnej i nic Cię nie zaskoczy. A to sprawi, że będziesz bardziej pewny siebie i łatwiej zrobisz dobre wrażenie. Kandydaci, którzy przygotowali się do spotkania, są też lepszymi i ciekawszymi rozmówcami.
Rekruter zadał Ci trudne pytanie, a Ty nie znasz odpowiedzi? Najpierw uspokój bicie serca: to się zdarza nawet najlepszym. Rozmowa rekrutacyjna to stres, próba szybkiego poznania i zbudowania relacji z zupełnie obcymi osobami, które w dodatku mogą zadecydować o ważnym dla nas aspekcie przyszłości. Nic dziwnego, że czujemy presję, by być idealnymi i co najważniejsze: znać odpowiedź na wszystkie pytania. Taka sytuacja z pewnością byłaby komfortowa, ale nawet ona nie gwarantuje 100% powodzenia w procesie. Skoro już wiesz, że można znać odpowiedź na wszystkie pytania, a i tak nie dostać wymarzonej pracy, może zaskoczy Cię fakt zatrudniania osób niepotrafiących odpowiedzieć na poszczególne wątki bądź wykonujących zadania rekrutacyjne w niepełny sposób. Czemu pracodawcy podejmują takie decyzje? Ponieważ w rekrutacji nie liczy się tylko warstwa merytoryczna, ale także potencjał człowieka. Jako szefowa działu HR z zaciekawieniem słucham kandydatów, którzy potrafią wprost i szczerze przyznać, że czegoś nie wiedzą. Jeszcze lepiej, gdy mają ochotę się tego dowiedzieć i doprecyzować wątek po spotkaniu lub podczas następnego etapu rozmów. Co mi to mówi? Pokazuje m.in. odwagę i otwartość, a także pewność siebie. Często pozwala również na dostrzeżenie „ludzkiej twarzy”. Nieomylni kandydaci mogą krępować rekruterów czy przyszłych szefów bądź wydawać się mało autentyczni (któż z nas się nie myli?). Z kolei w oczach mądrych pracodawców pożądaną i istotną cechą kandydata jest umiejętność przyznania się do błędu lub trudności („Nie znam odpowiedzi”) oraz ich naprawiania („Jednak z przyjemnością zbadam ten temat i odpowiem przy kolejnym spotkaniu”).
7. Przygotuj pytania, które zadasz pracodawcy
Wnioski wyciągnięte z rozmowy kwalifikacyjnej mają służyć nie tylko pracodawcy, ale i Tobie. W końcu po zmianie firmy nie chcesz od razu szukać nowej pracy. Wolisz trafić do miejsca, w którym rozwiniesz skrzydła i staniesz się lepszą wersją siebie.
Dlatego przed spotkaniem zastanów się, jakie chcesz zadać pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Zwróć uwagę, czy rekruter chętnie dzieli się informacjami — jeśli tak, jest to dla Ciebie dobry znak. Poza tym osoby, które są dociekliwe, sprawiają wrażenie bardziej zaangażowanych.
8. Wyłącz telefon
Chcesz dobrze wypaść na rozmowie o pracę? Wyłącz albo przynajmniej wycisz swój telefon. Dźwięk komunikatora internetowego albo głośny, rozbrzmiewający w sali dzwonek będą krępujące i skutecznie wybiją Cię z rytmu. Poza tym jest to po prostu niegrzeczne.
9. Naucz się mówić o swoich osiągnięciach
Przed rozmową kwalifikacyjną wynotuj swoje najważniejsze osiągnięcia zawodowe. Zastanów się, z czego jesteś dumny i co sprawiało, że inni lubili z Tobą pracować (np. jako sprzedawca możesz podać dużą liczbę obsłużonych klientów albo podkreślić swój wkład we wzrost sprzedaży). Następnie naucz się o tym przekonująco opowiadać. Wyjaśnij, w jaki sposób Twoje dotychczasowe sukcesy przełożą się na sukces nowej firmy (w przygotowaniu argumentów pomoże Ci dobrze napisany list motywacyjny).
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
10. Przećwicz gesty i mimikę przed rozmową o pracę
Mowa ciała potrafi zdradzić to, czego nie powiedziałeś wprost. Dlatego jeśli chcesz dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, popracuj nad tym. Odpowiadając na pytania, nie uciekaj wzrokiem — patrz raz na jednego, a raz na drugiego rekrutera (dzięki temu wydasz się szczery). Nie przesadzaj z gestykulacją. Ruchy rąk powinny jedynie delikatnie podkreślać przekaz.
11. Podziękuj rekruterowi za rozmowę kwalifikacyjną
I na koniec — nie później niż 24 godziny po spotkaniu wyślij maila z podziękowaniem za rozmowę kwalifikacyjną. To nie jest „podlizywanie się”, ale całkiem miły gest, dzięki któremu pracodawca lepiej Cię zapamięta. W ten sposób pokażesz, że jesteś prawdziwym profesjonalistą, który poważnie podchodzi do rekrutacji.
A żeby nabrać sił do działania, przeczytaj inny nasz poradnik: Cytaty motywacyjne: 30+ pozytywnych haseł motywujących oraz Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej krok po kroku – jak wygląda?. I przeczytaj również, jak dobrze wypaść podczas rozmowie kwalifikacyjnej przez telefon.
Męczą Cię dodatkowe pytania w sprawie rozmowy o pracę? A może masz własne pomysły, jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Zostaw komentarz na forum poniżej.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.
Oceń ten artykuł:
Jak dobrze wypasc na rozmowie kwalifikacyjnej
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV za darmoPodobne artykuły
Jak napisać list motywacyjny? Wzór i przykłady listów do pracy
Jak napisać list motywacyjny, który sprawi, że pracodawca zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną? Zobacz gotowy wzór listu do pracy i praktyczne przykłady.
Jak napisać CV: wzór do pracy i omówienie CV w 2024
Zobacz, jak napisać CV do pracy, żeby zwrócić uwagę rekruterów. W artykule znajdziesz wzór CV na 2024 i przykłady dobrze napisanych CV dla różnych zawodów.
List motywacyjny - przykład PDF do pobrania i 12 wzorów listu
Zobacz 12 wzorów i pobierz przykład listu motywacyjnego w PDF. Dowiedz się, jak napisać skuteczny dokument jak stworzyć go w kreatorze listu motywacyjnego.
Piszą o nas: