Stwórz profesjonalne CV teraz!
Kilka słów o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej - przykłady
Piszą o nas:
Szukanie pracy i początki na nowym stanowisku są stresujące prawie dla każdego. Rozmowy kwalifikacyjne i nawiązywanie pierwszych relacji ze współpracownikami mogą naprawdę wiele zmienić w Twoim życiu zawodowym. W tych sytuacjach musisz umieć opowiedzieć o sobie.
W tym artykule dowiesz się, co zrobić, gdy musisz opowiedzieć kilka słów o sobie na rozmowie rekrutacyjnej. Poznasz sposoby skutecznej autoprezentacji oraz przeczytasz, jakich kwestii i tematów absolutnie unikać.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
1. Jak powiedzieć kilka słów o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej?
Mam nadzieję, że doskonale wiesz, że do rozmowy kwalifikacyjnej powinieneś się dobrze przygotować. Oprócz zadbania o strój, przed spotkaniem z rekruterem powinieneś również opracować odpowiedzi na pytania, które mogą się pojawić.
Nie ulega wątpliwościom, że na wielu rozmowach o pracę pytania są do siebie dość podobne. A jednym z nich jest koszmar wielu kandydatów: powiedz coś o sobie. To niewinne i na pierwszy rzut oka proste pytanie może — nomen omen — powiedzieć rekruterowi bardzo wiele o Tobie i Twoim podejściu do pracy.
Weź również pod uwagę badania, z których wynika, że większość HR managerów podejmuje decyzję o zatrudnieniu kandydata dość szybko — od 5 do 15 minut od początku rozmowy o pracę. A pytanie o kilka słów o sobie najczęściej pojawia się właśnie w tym czasie.
Wniosek? Koniecznie zastanów się, w jaki sposób podejść do takiego pytania. Twoja odpowiedź może przeważyć wynik rozmowy rekrutacyjnej.
Zastanówmy się, dlaczego rozmowy o pracę często zaczynają się od takiego pytania. Po pierwsze, dla wielu rekruterów to dobry start spotkania — na podstawie Twojej odpowiedzi łatwiej będzie im kontynuować rozmowę.
Często jest też to dobry sposób na przełamanie lodów oraz przejście z grzecznościowego small talku do sedna rozmowy — rekruter tym samym daje Ci czas na rozgrzewkę, bez bombardowania szczegółowymi pytaniami o Twoje doświadczenie czy kompetencje.
Co więcej, najczęściej rozmowa o pracę ma na celu nie tyle sprawdzenie Twoich umiejętności, ile ewaluację Twojego zachowania, m.in. czy dobrze radzisz sobie ze stresem i presją oraz, czy pasujesz do kultury firmy, jak również Twój sposób komunikacji z innymi w sytuacji zawodowej.
W niektórych przypadkach rekruter może też potrzebować drobnego przypomnienia. W dużych firmach i korporacjach w rozmowach bierze udział naprawdę wielu kandydatów, więc może nie pamiętać dokładnie informacji z Twojego curriculum vitae.
Oto garść wskazówek, jak w ciekawy i skuteczny sposób opowiedzieć o sobie podczas rozmowy kwalifikacyjnej:
Nie streszczaj swojego CV
Twój rozmówca na pewno je czytał i chce dowiedzieć się czegoś więcej. Możesz oczywiście nawiązywać do swojego życiorysu zawodowego, ale rozmowa o pracę to po prostu okazja, żeby pokazać się z jak najlepszej strony.
Powiedz, czym się zajmujesz i jak Twoje umiejętności pomogą pracodawcy
Opowiadanie o sobie najlepiej zacząć od przedstawienia swojej ścieżki kariery. Powiedz kilka zdań o swoim obecnym stanowisku i obowiązkach, a następnie o drodze zawodowej, którą przeszedłeś. Koniecznie podkreślaj umiejętności, które w tym czasie zdobyłeś, a następnie krótko przedstaw, jakie korzyści przyniesiesz nowemu pracodawcy.
Podkreślaj swoją pasję i zaangażowanie
Rekruterzy i pracodawcy wysoko cenią kandydatów z pasją do tego, co robią. Zaangażowany pracownik nie będzie wykonywał swoich obowiązków po linii najmniejszego oporu, często będzie starał się wypracowywać nowe rozwiązania i będzie bardziej produktywny. Aby zaprezentować się w ten sposób, możesz pokazać swoją znajomość branży i firmy, do której aplikujesz oraz pokazać, w jaki sposób rozwijasz swoje kompetencje zawodowe.
Bądź pewny siebie, ale bez przesady
Osoby pewne siebie są często odbierane jako kompetentne i atrakcyjne. Jednak przesadne skupienie na sobie i brak krytycyzmu, zostaną odebrane jako zarozumiałość i nieumiejętność przyznania się do błędu. Dlatego też na rozmowie kwalifikacyjnej podkreślaj swoje mocne strony i jednocześnie nie bój się mówić o słabościach.
Pochwal się swoimi osiągnięciami
Osiągnięcia zawodowe to namacalny dowód dla pracodawcy, że jesteś dobrym specjalistą i sprawdzasz się w pracy. Postaraj się mówić o swoich sukcesach, bazując na twardych danych i liczbach (np. podniosłemsprzedaż kluczowego produktu o x%).
Nie mów zbyt mało lub zbyt dużo
Postaraj się znaleźć odpowiedni balans. Zbyt długa odpowiedź po prostu znudzi rekrutera, zwłaszcza jeśli będziesz popadał w dygresje i przesadnie skupiał się na detalach. Z kolei lakoniczna wypowiedź sprawi, że zaprezentujesz się jako mało zaangażowany, a Twojemu rozmówcy trudniej będzie kontynuować rozmowę. Możesz również spróbować przygotować tzw. elevator pitch.
Na podstawie powyższych rad, przed rozmową o pracę możesz opracować swoją odpowiedź na pytanie o kilka słów o sobie. Żeby ułatwić Ci to zadanie, przygotowałam kilka przykładów.
Kilka słów o sobie — przykłady
- Od [liczba] lat pracuję jako [Twoje dotychczasowe stanowisko] i na co dzień [Twoje obowiązki]. Wcześniej zajmowałem się [poprzednie stanowisko], dzięki czemu nauczyłem się [Twoje najważniejsze kompetencje]. Dobrze radzę sobie w sytuacjach stresowych, ponieważ [sytuacja z Twojej pracy, która to potwierdzi]. W Państwa firmie chciałbym [cel zawodowy].
- Mam [liczba] lat doświadczenia w branży [branża] i od lat pasjonuję się [Twoje zainteresowania związane z pracą]. Przez wiele lat zajmowałem się [doświadczenie zawodowe]. Świetnie opanowałem [Twoje umiejętności], które w Państwa firmie chciałbym wykorzystać do [cel zawodowy].
- Dotychczas pracowałem jako [stanowisko] i szukam nowych możliwości rozwoju w [branża]. Doskonale opanowałem [umiejętności], dzięki czemu wierzę, że świetnie poradzę sobie na stanowisku [stanowisko, na które aplikujesz]. Staram się stale poszerzać swoje kompetencje, ostatnio ukończyłem kurs [nazwa kursu]. Bardzo lubię pracę w zespole i z klientem — moje umiejętności interpersonalne pomogły mi w [osiągnięcie zawodowe].
- Pasjonuję się [branża] i dlatego chciałbym rozwijać się w kierunku [cel zawodowy]. Chętnie podejmuję się nowych wyzwań i szybko się uczę, m.in. opanowałem [umiejętności], dzięki czemu udało mi się [osiągnięcie zawodowe].
- W Państwa firmie chciałbym [cel zawodowy], w czym pomoże mi moje dotychczasowe doświadczenie jako [stanowisko]. Poprzedni pracodawcy cenili mnie za [umiejętności]. Potrafię szybko i skutecznie rozwiązywać problemy, m.in. udało mi się [osiągnięcie zawodowe].
- Przez [liczba] lat pracowałem jako [stanowisko]. Ukończyłem [kierunek studiów], dzięki temu doskonale znam się na [wiedza branżowa]. W Państwa firmie chciałbym [cel zawodowy], w czym pomogą mi [umiejętności].
- Od wielu lat pracuję w [branża]. Dotychczas zajmowałem się [stanowiska]. Szukam możliwości rozwoju, a moje bogate doświadczenie w [obowiązki] chciałbym wykorzystać do [cel zawodowy]. Chętnie pracuję w zespole i nigdy nie miałem problemów ze skuteczną komunikacją ze współpracownikami. Co więcej, udało mi się [osiągnięcie zawodowe].
A jeśli czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna po angielsku, koniecznie zapoznaj się z poniższymi przykładami.
Kilka słów o sobie po angielsku — przykłady
- I have been working as [stanowisko] and I have a strong background in [branża]. What I love about it is [zalety pracy]. I believe I would be a great addition to your team because I am proficient at [Twoje umiejętności], which helped me achieve [osiągnięcie zawodowe].
- I am very passionate about [branża] and I have always loved [zainteresowania]. That is why I decided to pursue a career as [stanowisko] where I would like to grow even more. I am a fast learner and I am sure, it will help me with [cel zawodowy] at your company.
- I am dedicated [stanowisko] with [liczba] years of experience. I have a background in [wykształcenie], which led me to achieve [osiągnięcie]. I am very passionate about [branża] and I believe your company is a top player in the industry. It would be an honor to join your team.
Mam nadzieję, że powyższe przykłady Ci pomogą. Teraz przejdźmy do spraw, których absolutnie nie należy poruszać na rozmowie o pracę.
Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.
2. Czego nie mówić o sobie podczas rozmowy o pracę?
Spotkanie z rekruterem to formalna sytuacja, w której powinieneś zaprezentować się jako profesjonalista i specjalista w swoim fachu. Dlatego też na rozmowie o pracę nie ma miejsca na…
Opowiadanie o Twoim prywatnym życiu
Pamiętasz, że rekruter podejmuje decyzję w około 15 minut? Podczas rozmowy o pracę musisz dobrze wykorzystać swój czas — dlatego skup się na swoim życiu zawodowym i doświadczeniu. Rozmówcy naprawdę nie interesuje Twój związek albo relacja z rodzicami.
Poglądy polityczne i światopogląd
Na pewno wiesz, że polityka to częsty temat sporów, a niektóre kwestie mogą budzić kontrowersje. Dlatego, jeśli chcesz zrobić dobre wrażenie na rekruterze, unikaj rozmów o religii i opinii na temat obecnego rządu.
Historię Twojego życia
Urodziłem się w Bielsku-Białej i ukończyłem szkołę podstawową numer… — tak nie możesz zacząć odpowiedzi na pytanie o kilka słów o sobie. Rekrutera interesuje Twoja kariera i kwalifikacje zawodowe. Nie trać czasu na nieważne szczegóły.
Zainteresowania
Chyba że Twoje hobby jest ściśle związane z Twoją pracą. Na początku rozmowy najlepiej skupić się na kwestiach stricte zawodowych. Jeśli zostaniesz zapytany o zainteresowania, postaraj się mówić o nich tak, aby pokazać, że pomogą Ci na nowym stanowisku.
Pamiętaj też, aby unikać powyższych tematów w pierwszych dniach nowej pracy. Oczywiście możesz opowiedzieć koleżance z zespołu o swoim hobby, czy zdradzić kilka szczegółów ze swojego życia prywatnego. Staraj się jednak zachowywać profesjonalnie i nie poruszać kontrowersyjnych i konfliktogennych kwestii.
Dowiedz się też, czy i jak reagować na brak odpowiedzi od rekrutera na wysłane CV.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Wciąż nie wiesz, co opowiedzieć o sobie na rozmowie o pracę? Koniecznie zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci pomogę.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.
Oceń ten artykuł:
Kilka slow o sobie
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV za darmoPodobne artykuły
Rubryka CV O mnie: co napisać o sobie w CV? Przykłady
Chcesz znaleźć pracę i nie wiesz, co napisać o sobie w CV? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj 5 najlepszych sposobów na stworzenie rubryki CV O mnie.
Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej - lista i odpowiedzi
Poznaj listę trudnych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej i przeczytaj, jak się do nich przygotować. Zobacz przykładowe odpowiedzi i przygotuj się do rozmowy.
Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie — jak odpowiadać?
Tutaj dowiesz się, jak odpowiedzieć na pytanie rekrutacyjne „Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?”, żeby dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej.
Piszą o nas: