Stwórz profesjonalne CV teraz!
Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej krok po kroku – jak wygląda?
Piszą o nas:
Rozmowa kwalifikacyjna to nieodłączna część procesu rekrutacyjnego. Zwykle towarzyszy jej spory stres — wielu kandydatów nie wie, czego może się na niej spodziewać. Tymczasem od jej wyniku zależy, czy dostaniesz pracę. Nie daj się więc zaskoczyć i zawczasu poznaj przebieg rozmowy kwalifikacyjnej.
W tym artykule podpowiem Ci, jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna krok po kroku oraz jak się zachować, by przebiegała bez zakłóceń. Dzięki tej wiedzy staniesz się bardziej pewny siebie i łatwiej będzie Ci przejść przez ten etap rekrutacji.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
1. Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej — co musisz wiedzieć?
Na początek pamiętaj, że przebieg rozmowy kwalifikacyjnej w każdej firmie wygląda nieco inaczej. Nie ma bowiem dwóch takich samych rekruterów albo jednego słusznego scenariusza. Ale pewne rzeczy można przewidzieć, jeśli się wie, czemu służy rozmowa na dane stanowisko (np. rozmowa kwalifikacyjna na nauczyciela kontraktowego wygląda zupełnie inaczej niż rozmowa kwalifikacyjna do policji).
Zatem jak przebiega typowe spotkanie rekrutacyjne?
Taka rozmowa zwykle trwa od 30 do 90 minut. W tym czasie mogą Cię przepytywać dwie lub nawet trzy osoby (np. team leader i ktoś z działu HR). W dużych firmach jest to częsta praktyka, która ma sprawić, że ocena kandydata będzie obiektywna. Poza tym co dwie głowy to nie jedna!
Miejsce rozmowy kwalifikacyjnej wyznaczy rekruter. Powinien to być zamknięty pokój w siedzibie firmy (rozmowa na open space raczej odpada). Jeśli aplikujesz do pracy biurowej w dużej korporacji, to możliwe, że w budynku będzie klimatyzacja — weź to pod uwagę, wybierając ubranie na rozmowę kwalifikacyjną (pamiętaj o zasadach dress code'u).
Nie rozpraszaj się, jeśli rekruter będzie miał ze sobą laptopa, a w trakcie spotkania zacznie robić notatki. Dzięki temu lepiej Cię zapamięta — szczególnie jeśli tego dnia ma kilka innych spotkań. Prawdopodobnie będzie też zerkał na Twoje dokumenty aplikacyjne. W ten sposób pracodawcy na bieżąco modyfikują plan rozmowy i weryfikują Twoje odpowiedzi, porównując je z tym, co napisałeś o sobie w CV.
Dlatego do rozmowy kwalifikacyjnej musisz się dobrze przygotować. A wcześniej poznać główne prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracownika — dzięki temu będziesz wiedzieć, czy rekruter proponuje Ci uczciwe warunki zatrudnienia.
Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.
2. Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna krok po kroku?
No dobrze — przygotowałeś już odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania rekrutacyjne, założyłeś elegancki strój i dojechałeś na miejsce 15 minut przed czasem. Przed spotkaniem zdążyłeś jeszcze poprawić fryzurę i skorzystać z toalety. Teraz wszystko zależy od przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej. Ale czego powinieneś się w jej trakcie spodziewać?
Oto cztery kluczowe etapy, które składają się na typową rozmowę w sprawie pracy. Zobacz, o czym pamiętać w trakcie spotkania, by nie popełnić faux pas.
Krok 1. Przywitanie
Każda rozmowa kwalifikacyjna rozpoczyna się od przywitania kandydata. Według zasad savoir vivre to rekruter, niezależnie od płci, powinien podać Ci rękę i zaproponować ewentualne przejście na ty. Jeśli tego nie zrobi, nie rób tego sam — mogłoby to zostać odebrane jako niepotrzebne spoufalanie się.
Krok 2. Rozluźnienie atmosfery
Po zwyczajowym „Dzień dobry” rekruter zaprosi Cię do pokoju, przedstawi ewentualnych współrozmówców i krótko wyjaśni, jaki przebieg rozmowy kwalifikacyjnej zaplanował (np. ile potrwa i z jakich etapów będzie się składać). Pamiętaj, by ubranie wierzchnie zostawić w szatni lub na recepcji — siedzenie w kurtce będzie nieeleganckie i mało wygodne.
Kiedy wszyscy zajmiecie miejsca, rekruter zada Ci kilka „luźnych” pytań (np. o pogodę na zewnątrz) — w ten sposób oboje zniwelujecie stres, który mógłby negatywnie wpłynąć na wynik i przebieg rozmowy kwalifikacyjnej. Prawdopodobnie zaproponuje Ci też coś do picia. Nie jest to żaden test i jeśli tylko masz ochotę, możesz śmiało poprosić o szklankę wody — dzięki temu w trakcie rozmowy nie zaschnie Ci w gardle.
Krok 3. Pytania i odpowiedzi
Po kilku minutach nastał wreszcie czas na zadawanie pytań: otwartych, zamkniętych i hipotetycznych (w stylu „co byś zrobił, gdyby…”). Odpowiadaj na nie uprzejmie, rzeczowo i możliwie krótko, a kiedy to możliwe, mów o swoich osiągnięciach zawodowych. Utrzymuj kontakt wzrokowy z rozmówcami — w ten sposób okażesz swoje zaangażowanie.
Najpopularniejszą metodą prowadzenia rozmowy o pracę jest tzw. wywiad behawioralny. W jego trakcie kandydat musi udowodnić swoją wiedzę i umiejętności z CV, podając przykłady ze swojej dotychczasowej kariery. Ten sposób pozwala łatwo wykryć niespójności w curriculum vitae, dlatego pamiętaj, że na rozmowie kwalifikacyjnej nie wolno kłamać.
Inną popularną metodą jest wywiad oparty na kryteriach, który polega na umiejętnym testowaniu wiedzy kandydata. Ma to pokazać Twoje słabe i mocne strony, w tym biegłość w różnych dziedzinach.
Krok 4. Zakończenie rozmowy kwalifikacyjnej
Po rozmowie o pracę rekruter zapyta, czy chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej. Dlatego przed spotkaniem zastanów się, jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej. Pamiętaj tylko, by nie stawiać się w pozycji osoby już przyjętej do pracy (pytania o urlop za 2 tygodnie albo możliwość współpracy z inną firmą w tym samym czasie to nie jest dobry pomysł).
Później, przed oficjalnym pożegnaniem, ustal z rekruterem formę i termin odpowiedzi.
3. Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej — o czym jeszcze warto pamiętać?
Już wiesz, jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna — jak widzisz, jest to po prostu spotkanie biznesowe. Dlatego bądź profesjonalny, ale też możliwie naturalny — w ten sposób łatwiej wzbudzisz sympatię rekrutera.
Poza tym pamiętaj, że nie tylko Ty musisz dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej — firma także. Dlatego po spotkaniu ponownie rozważ, czy nadal interesuje Cię dana oferta pracy. Jeśli zachowanie któregoś z pracowników wydało Ci się podejrzane (np. zaczniesz przypuszczać, że przełożony stosuje mobbing w pracy), lepiej nie ryzykować.
Spróbuj też wyciągnąć wnioski z przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej. Po wyjściu z biura zanotuj pytania, które sprawiły Ci największą trudność. W kolejnych rekrutacjach ta wiedza może okazać się bezcenna — w końcu najlepiej uczymy się na własnych błędach.
Przeczytaj również, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon i co zabrać na rozmowę o pracę.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Jak wspominasz swoją ostatnią rozmowę w sprawie pracy? A może masz to jeszcze przed sobą i nadal nie wiesz, jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna? Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.
Oceń ten artykuł:
Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV za darmoPodobne artykuły
Jak napisać list motywacyjny? Wzór i przykłady listów do pracy
Jak napisać list motywacyjny, który sprawi, że pracodawca zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną? Zobacz gotowy wzór listu do pracy i praktyczne przykłady.
Co napisać w mailu z CV? Jak go zatytułować i wysłać? Wzór
Dowiedz się, co napisać w mailu z CV (także bez ogłoszenia), jak zatytułować i wysłać wiadomość z CV oraz listem i jak napisać mail z CV po angielsku.
Jak zakończyć list motywacyjny? 10 najlepszych przykładów
Dowiedz się, jak zakończyć list motywacyjny, by dostać zaproszenie na rozmowę o pracę. Poznaj 10 najlepszych przykładów zakończeń listu motywacyjnego.
Piszą o nas: