1. Rozmowa kwalifikacyjna do policji: pytania i przebieg rekrutacji

Rozmowa kwalifikacyjna do policji: pytania i przebieg rekrutacji

Żaneta Spadło
•  Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Chcesz zostać policjantem, a test wiedzy ogólnej, psychologiczny i sprawnościowy masz już za sobą? Teraz czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna do policji. Ale nie martw się — wbrew pozorom jest to jeden z najłatwiejszych etapów rekrutacji do służby.

Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna do policji. Poznasz pytania, które możesz w jej trakcie usłyszeć i dowiesz się, jak na nie odpowiadać. Mam nadzieję, że dzięki tej wiedzy dostaniesz pracę szybko i bez problemów.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna do policji?

Rekrutacja do pracy w policji ma charakter konkursu. Składa się z kilku etapów, które zostały wymienione w Ustawie o policji z dn. 6 kwietnia 1990 r. Jednym z nich jest rozmowa kwalifikacyjna do policji. Żeby ją zaliczyć, kandydat do służby musi zdobyć co najmniej 36 punktów na 60 możliwych.

Rozmowa kwalifikacyjna do policji nie trwa długo — zwykle od 15 do 40 minut (w zależności od liczby kandydatów i przebiegu spotkania). Przeprowadza ją komisja złożona co najmniej z dwóch osób — np. funkcjonariusza służby prewencyjnej oraz przedstawiciela komórki ds. doboru kandydatów do służby.

Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej do policji przypomina zwykłą rozmowę w sprawie pracy. Komisja poprosi Cię, żebyś opowiedział o sobie kilka słów i wyjaśnił swoją motywację do służby. Potem zada Ci kilka pytań, na które będziesz musiał odpowiedzieć. Dlatego do takiej rozmowy rekrutacyjnej powinieneś się dobrze przygotować — zarówno pod względem merytorycznym, jak i psychicznym.

Poza tym pamiętaj, by na rozmowę kwalifikacyjną ubrać się schludnie i przestrzegać zasad dress code'u. Elegancka garsonka albo dobrze skrojony garnitur dodadzą Ci pewności siebie, a to pomoże Ci sprawnie i rzeczowo odpowiadać na pytania komisji. Na spotkanie przyjdź 10 minut przed czasem — w ten sposób jeszcze przed wejściem do pokoju „złapiesz oddech” i łatwiej poradzisz sobie ze stresem.

Szczegółowe informacje na temat procesu rekrutacyjnego i wskazówki, jak zostać policjantem, znajdziesz na stronie praca.policja.pl.

Przeczytaj również nasz poradnik: Co zabrać na rozmowę kwalifikacyjną? 7 porad, co warto wziąć i O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej?

2. Rozmowa kwalifikacyjna do policji — pytania, które możesz usłyszeć

Czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna? Policja ma za zadanie ocenić w jej trakcie cztery obszary Twoich przekonań i osobowości, zanim przyjmie Cię w swoje szeregi. Są to:

Dlatego pytania na rozmowie kwalifikacyjnej do policji będą w jakiś sposób o nie zahaczać. Oto przykłady tych, które padają najczęściej:

  • Proszę powiedzieć coś o sobie.
  • Dlaczego zdecydował się Pan/Pani na służbę w policji?
  • W jakim wydziale chciałby Pan/Pani pracować?
  • Jak widzi Pan/Pani swoją przyszłość w policji?
  • Wykonania jakiego rozkazu ma Pan/Pani obowiązek odmówić?
  • Czy wykonałby Pan/Pani rozkaz niezgodny ze swoimi przekonaniami?
  • Czy pomógłby Pan/Pani obywatelowi, który musi np. wyciągnąć samochód z rowu?
  • Kiedy można użyć środków przymusu bezpośredniego?
  • Jakie są Pana/Pani wady i zalety?
  • W jaki sposób pozna Pan/Pani człowieka po zażyciu alkoholu?
  • Czy rozpozna Pan/Pani człowieka po zażyciu narkotyków oraz będzie w stanie określić, jaki to narkotyk?
  • Czym jest empatia? Czy uważa Pan/Pani, że funkcjonariusz musi być empatyczny?
  • Kto i dlaczego jest dla Pana/Pani autorytetem?
  • Czym jest hierarchia?
  • Co to jest homofobia i jaki ma Pan/Pani do niej stosunek?
  • Jaka jest Pana/Pani opinia na temat uchodźców?
  • Co rozumie Pan/Pani przez prawa człowieka?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej do policji możesz także usłyszeć pytania teoretyczne z zakresu:

  • znajomości Ustawy o policji
  • znajomości stopni policyjnych
  • charakterystyki rodzajów służb w policji (prewencyjnej, spraw wewnętrznych, kryminalnej, śledczej, kontrterrorystycznej i wspomagającej)
  • postępowania w trudnych sytuacjach
  • znajomości nazwisk komendanta wojewódzkiego oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Jak odpowiadać na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej do policji?

Żeby dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej przed komisją, na pytania rekrutacyjne powinieneś odpowiadać płynnie, rzeczowo i możliwie krótko. Nawet jeśli zżera Cię trema, spróbuj nie uciekać wzrokiem. W zamian za to zwracaj się raz do jednego, a raz do drugiego rozmówcy. Unikaj żartów — w końcu nigdy nie wiesz, czy osoby w komisji podzielają Twoje poczucie humoru!

Poza tym nigdy nie kłam na rozmowie kwalifikacyjnej do policji. To naprawdę nie popłaca — członkowie komisji są wyczuleni na przekazy niewerbalne i lepiej od Ciebie wiedzą, w jaki sposób poruszyć daną kwestię, by w końcu usłyszeć prawdę. Jeśli wydasz im się podejrzany, mogą celowo zadawać Ci podchwytliwe i trudne pytania rekrutacyjne, a z takiej sytuacji niełatwo wybrnąć.

Nie próbuj też być sprytny. Niektórzy kandydaci chętnie koloryzują rzeczywistość — np. gdy na pytanie o swoje słabe strony wymieniają wątpliwej jakości „zaletę” (taką jak pracoholizm), licząc, że komisja da się na to nabrać. Ale prawda jest taka, że doświadczony funkcjonariusz szybko zauważy tego typu sztuczki.

Obawiasz się, że ułożenie dobrych odpowiedzi jest zbyt trudne? Sprawdź listę 20 najpopularniejszych pytań na rozmowie rekrutacyjnej i przykładowe odpowiedzi. Ponadto zobacz, jak przeprowadzić indywidualną analizę SWOT, która pomoże Ci poznać Twoje mocne i słabe strony.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

3. Niezdana rozmowa kwalifikacyjna do policji — co dalej?

Jeśli nie zaliczyłeś rozmowy kwalifikacyjnej do policji, o przyjęcie do służby możesz ubiegać ponownie po 6 miesiącach od przerwania postępowania rekrutacyjnego. Jak dobrze wykorzystać ten czas?

Przede wszystkim wyciągnij wnioski. Tuż po otrzymaniu negatywnego wyniku rozmowy rekrutacyjnej zapisz sobie pytania, które Ci zadano. Zaznacz te, które sprawiły Ci najwięcej trudności. Rozważ, dlaczego tak się stało i co mógłbyś zrobić lepiej. Śledź fora i porozmawiaj z kandydatami, którym się powiodło, a potem wyciągnij z tego lekcję na przyszłość.

Zobacz też, jak napisać CV do policji oraz list motywacyjny do pracy biurowej w policji i przeczytaj, jak poradzić sobie podczas rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon. Sprawdź też, jak napisać list motywacyjny do służby więziennej (wzór).

Przeczytaj również: Jak zostać strażakiem OSP i PSP? Procedury i porady i Jak zostać detektywem [prywatnym i w policji]? Porady.

Masz więcej pytań na temat rozmowy kwalifikacyjnej do policji? Zadaj mi je w komentarzu pod tym artykułem, a ja spróbuję Ci pomóc.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Rozmowa kwalifikacyjna do policji

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.69  (13 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: