Stwórz profesjonalne CV teraz!
Rozmowa kwalifikacyjna nauczyciel (też dyplomowany): pytania
Piszą o nas:
Rozmowa kwalifikacyjna nauczyciela przedszkola i szkoły nie różni się specjalnie od innych rozmów o pracę. Dyrektor placówki po zapoznaniu się z CV i listem motywacyjnym z pewnością będzie chciał spotkać się z wybranymi kandydatami i zweryfikować ich kompetencje.
Inaczej jednak wyglądają egzaminy przy awansie zawodowym i np. rozmowy kwalifikacyjne na dyplomowanego nauczyciela. Pytania i odpowiedzi będą się różnić od tych, których możesz się spodziewać przy zatrudnieniu do pracy w szkole.
W tym artykule przeczytasz, jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna nauczyciela, jak również zapoznasz się z procedurami przy awansie zawodowym.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna na nauczyciela? Pytania i odpowiedzi oraz porady
Chociaż szkoła to specyficzne miejsce pracy, taka rozmowa kwalifikacyjna przebiega z grubsza podobnie, jak rozmowy do każdej innej pracy — ponieważ tak jak przy innych stanowiskach ma zweryfikować kwalifikacje zawodowe i motywację do pracy oraz pokazać kandydatowi, jakie są warunki pracy.
Na pewno podczas rozmowy kwalifikacyjnej możesz spodziewać się pytań:
- Dlaczego chcesz pracować w naszej szkole?
- Jakie są Twoje mocne i słabe strony?
- Powiedz kilka słów o sobie
- Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?
- Co motywuje Cię do pracy?
- Co uważasz za swój największy sukces?
- Jakie masz pomysły na motywowanie uczniów do nauki i rozwoju?
Tak jak w CV nie powinieneś kłamać, również podczas rozmowy o pracę nauczyciela wystrzegaj się naciągania rzeczywistości. Dyrektor chce mieć przede wszystkim zaufanie do swoich podwładnych, zwłaszcza że powierza im opiekę nad dziećmi.
Odpowiadając na powyższe i inne, również trudniejsze pytania rekrutacyjne, warto być uprzejmym, pewnym siebie i swoich kompetencji zawodowych, ale nie zarozumiałym — badania pokazują, że taka postawa odstrasza rekruterów.
Pamiętaj również, że praca nauczyciela wymaga rozwiniętych umiejętności interpersonalnych (komunikacji, motywowania innych) oraz odpowiednich cech charakteru, m.in. empatii (aby odkryć swoje mocne strony, możesz przeprowadzić indywidualną analizę SWOT). Dlatego Twoje zachowanie i sposób odpowiadania na pytania są równie ważne jak treść wypowiedzi.
Podobnie będzie przy rozmowie kwalifikacyjnej nauczyciela przedszkola.
Oczywiście do każdej rozmowy kwalifikacyjnej trzeba się przygotować. Przed spotkaniem z dyrektorem przejrzyj jeszcze raz swoje CV nauczyciela, żebyś na rozmowie mógł swobodnie podkreślić atuty z curriculum vitae.
Na rozmowę kwalifikacyjną ubierz się odpowiednio — elegancko, ale też wygodnie. Profesjonalny strój pomoże Ci dobrze wypaść podczas rozmowy o pracę, wywrzeć pozytywne pierwsze wrażenie i szybko wzbudzić zaufanie.
Zobacz też, jak zostać nauczycielem.
Rozmowa kwalifikacyjna nauczyciela przy awansie zawodowym
W Polsce warunki awansu zawodowego nauczycieli określa Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli.
Są 4 stopnie awansu zawodowego nauczycieli:
- nauczyciel stażysta
- nauczyciel kontraktowy
- nauczyciel mianowany
- nauczyciel dyplomowany.
Każdy z nich można uzyskać poprzez odbycie stażu nauczycielskiego pod okiem opiekuna, złożenie odpowiedniej dokumentacji i rozmowę kwalifikacyjną przed specjalną komisją egzaminacyjną.
Rozmowa kwalifikacyjna przy każdym awansie dotyczy przede wszystkim wymagań (i związanej z nimi dokumentacji), jakie trzeba spełnić przy ubieganiu się o wyższy stopień. Komisja może pytać o konkretne osiągnięcia zawodowe i doświadczenie w pracy z uczniami.
Jakie to konkretnie pytania? Zobaczy przykłady dla nauczyciela dyplomowanego wraz z odpowiedziami:
Rozmowa kwalifikacyjna na dyplomowanego — pytania i odpowiedzi 2023:
1. Jak podnosiłeś swoje kompetencje zawodowe i jak wpłynęło to na Twoją pracę?
Przy takim pytaniu na rozmowie kwalifikacyjnej na nauczyciela dyplomowanego (albo mianowanego) warto wymienić kursy i szkolenia, które ukończyłeś i na konkretnych przykładach pokazać, co dzięki nim osiągnąłeś.
2. Opowiedz o działalności koła zajęć pozalekcyjnych, którym się opiekujesz
Warto pokazać, że jest się zaangażowanym w swoją pracę, a rozwój uczniów jest dla Ciebie najważniejszy. Opisz, co robisz z podopiecznymi na zajęciach i wskaż pozytywny wpływ na nich (np. liczbę uczestników i laureatów olimpiad przedmiotowych, których przygotowywałeś).
3. Jak angażujesz się w promocję działań szkoły?
Przy takim pytaniu musisz opowiedzieć szczegółowo o wszystkich inicjatywach, które podejmujesz i pokazać, jaki mają wpływ na działalność placówki.
4. Co w pracy nauczyciela przynosi Ci największą satysfakcję?
Przy takich pytaniach warto podkreślać swoje osiągnięcia zawodowe, ale jednocześnie pokazać, że zależy Ci na sukcesach i rozwoju uczniów.
5. Jak wykorzystujesz w pracy z uczniami technologie informacyjne?
Warto podkreślić, że jest się na bieżąco z nowinkami technologicznymi i możliwościami, jakie dają w procesie edukacyjnym, najlepiej na konkretnych przykładach.
6. Jak indywidualizujesz pracę z uczniami?
Przy takim pytaniu na rozmowie kwalifikacyjnej na nauczyciela dyplomowanego, warto szczegółowo opisać metody, które wykorzystujesz w czasie lekcji i pokazać, jaki pozytywny wpływ mają na uczniów.
7. Opowiedz o programie dydaktycznym, który przygotowałeś i wdrożyłeś
Jak w każdej pracy, również przy nauczaniu ważne są dobre wyniki — nie dostaniesz awansu zawodowego, jeśli nie pokażesz, że Twoja praca przynosi pozytywny efekt. Dlatego warto przede wszystkim skupić się, na tym, jakie korzyści Twoja praca przynosi uczniom i szkole.
8. W jaki sposób dzielisz się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami?
Przy takim pytaniu warto trochę się pochwalić. Możesz szczegółowo opowiedzieć o swoich najważniejszych umiejętnościach, a później przedstawić, jak wykorzystujesz je we współpracy z innymi pedagogami.
9. Jak oceniasz swoją pracę przy opiece nad praktykantami?
Im wyższy stopień, tym więcej pracuje się z praktykantami, a wpływ na kształcenie nowych pedagogów jest istotny przy awansie. Dlatego na rozmowie kwalifikacyjnej na nauczyciela dyplomowanego również szczegółowo opowiedz o swojej pracy w tym zakresie.
10. Jakie masz plany zawodowe?
Niezależnie od tego, w jakim zakresie chciałbyś rozwijać swoją pedagogiczną karierę, rozwój jest bardzo istotny. Dlatego przy takim pytaniu warto podkreślić, że ważna jest dla Ciebie nauka i zdobywanie nowych kompetencji.
To oczywiście tylko kilka przykładów pytań, które mogą paść przy rozmowie kwalifikacyjnej na nauczyciela dyplomowanego. To, o czym będzie chciała rozmawiać z Tobą komisja, zależy przede wszystkim od Twojego dotychczasowego doświadczenia i tego, co wpiszesz w wymaganej dokumentacji.
Dlatego tuż przed rozmową kwalifikacyjną przy awansie zawodowym nauczyciela warto dokładnie przejrzeć swoje papiery i zastanowić się, jak w atrakcyjny sposób opowiedzieć o swojej dotychczasowej pracy w szkole.
Przeczytaj też, jak poradzić sobie podczas rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon i co zabrać na rozmowę rekrutacyjną. Zobacz też wzór podania o pracę jako pomoc nauczyciela.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Masz jeszcze jakieś pytania dotyczące rozmowy o pracę nauczyciela? A może brałeś udział w rozmowie kwalifikacyjnej na dyplomowanego i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Koniecznie zostaw komentarz pod artykułem.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.
Oceń ten artykuł:
Rozmowa kwalifikacyjna nauczyciel
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV za darmoPodobne artykuły
CV / list motywacyjny nauczyciela przedszkola - wzór i porady
Zobacz wzory CV oraz listu motywacyjnego do przedszkola lub żłobka (dla nauczyciela oraz opiekuna) i sprawdź, w jaki sposób zainteresować pracodawcę.
CV wzór do wypełnienia bez zdjęcia w PDF i DOC za darmo
Zobacz 14 wzorów CV do wypełnienia bez zdjęcia i pobrania w PDF lub DOC. Przeczytaj, kiedy wzór CV bez zdjęcia sprawdzi się lepiej niż CV z fotografią.
O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej? Jakie pytania zadać?
Dowiedz się, o co warto pytać na rozmowie kwalifikacyjnej. Zobacz listę 10 pytań, które możesz zadać rekruterowi na rozmowie o pracę i sprawdź, dlaczego warto zadawać pytania.
Piszą o nas: