1. Assessment center — co to jest? Przykładowe zadania i testy

Assessment center — co to jest? Przykładowe zadania i testy

Żaneta Spadło
•  Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Assessment center — inaczej centrum oceny lub ośrodek oceny — to nowoczesna metoda weryfikacji zawodowej. Polega na wieloetapowej ocenie kompetencji i postaw kandydata przez zespół specjalnie wyszkolonych ku temu „sędziów”, tzw. asesorów.

W tym artykule wyjaśnię Ci, na czym dokładnie polega assessment center. Podpowiem, jakie zadania na Ciebie czekają i jak przygotować się do testów assessment center (np. na stanowisko kierownicze). Dzięki tej wiedzy Twoje szanse na dostanie pracy znacznie wzrosną.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Assessment center — co to za metoda i w jakim celu się jej używa?

Pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej jest bardzo ważne — badania pokazują, że rekruterzy podejmują decyzję o zatrudnieniu kandydata już 4 minuty od rozpoczęcia spotkania. Ale to kiepska praktyka, która nie opiera się na racjonalnych przesłankach, a emocjach.

Niestety, zatrudnienie obcej osoby to spore ryzyko — np. gdy tuż po okresie próbnym kandydat zdecyduje się zmienić pracę albo wyjdzie na jaw, że jego cechy charakteru przeszkadzają pozostałym członkom zespołu. Poza tym aż 42% Polaków przyznaje, że zdarzyło im się kłamać na rozmowie kwalifikacyjnej.

Właśnie dlatego pracodawcy stosują tzw. assessment center (w skrócie AC). Nie przypomina on zwykłej rozmowy o pracę. To raczej wieloetapowy proces oceny kompetencji zawodowych, w którego trakcie kandydat musi zmierzyć się z wieloma zadaniami indywidualnymi i grupowymi (również w języku obcym).

Metoda assessment center pozwala na przeprowadzenie symulacji pracy na danym stanowisku. W trakcie sesji kandydat i pracodawca mogą się nawzajem „przetestować”, a analiza mocnych i słabych stron potencjalnego pracownika jest bardziej przydatna. Dlatego AC często stosuje się w rekrutacjach na menedżerów (CEO, CTO, COO itp.) — wyniki sesji są po prostu bardziej wiarygodne niż te, które można uzyskać podczas zwykłej rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko kierownicze.

Poza tym często zdarza się, że przy zadaniach grupowych w trakcie sesji AC wspólnie pracują osoby ubiegające się o to samo stanowisko. Dzięki temu kandydat poznaje swoich konkurentów, a rekruter może łatwiej porównać ich kompetencje.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Assessment center — zadania [przykłady]

W trakcie sesji assessment center stosuje się różnorodne ćwiczenia i testy. Do najpopularniejszych należą zadania indywidualne i grupowe.

Assessment center — zadania indywidualne

Oto przykładowe ćwiczenia AC, z którymi kandydat musi sobie poradzić samodzielnie:

Case study (analiza przypadku)

W trakcie tego ćwiczenia kandydat musi znaleźć i zaprezentować rozwiązanie dla konkretnego problemu w firmie. Asesorzy najczęściej wybierają przypadek, który już się wydarzył albo mógłby z łatwością zaistnieć. Case study ma sprawdzić m.in. Twoją kreatywność, zdolności analityczne, znajomość danej branży i umiejętność rozwiązywania problemów.

Koszyk zadań

To jeden z popularnych testów assessment center na stanowisko kierownicze. W tym ćwiczeniu kandydat musi przeanalizować udostępnione mu dokumenty, raporty czy maile i na tej podstawie opracować plan działania w celu rozwiązania konkretnego problemu. W ten sposób asesor sprawdza, czy potrafisz podejmować decyzje pod presją czasu, ustalać priorytety, delegować zadania i pracować samodzielnie.

Prezentacja

To ćwiczenie polega na przygotowaniu i wygłoszeniu przed asesorami krótkiego wystąpienia na określony temat. Prezentacja może dotyczyć problemu, z którym mierzy się firma (np. z case study) albo przedstawiać Twoją wiedzę z konkretnej dziedziny. W tym czasie musisz wykazać się m.in. kreatywnością, umiejętnością pracy pod presją czasu oraz zdolnościami przekonywania i jasnego formułowania myśli.

Spotkanie „jeden na jeden”

W tym zadaniu assessment center kandydat zostaje postawiony w konkretnej sytuacji zawodowej, podczas której musi przeprowadzić rozmowę z podstawionym aktorem. Najczęściej odgrywa on rolę podwładnego, współpracownika, przełożonego, klienta lub partnera biznesowego. To ćwiczenie sprawdza Twoją odporność na stres i umiejętności miękkie (np. czy potrafisz dążyć do wyznaczonego celu).

Assessment center — zadania grupowe

W trakcie assessment center zdarzają się również zadania grupowe. Oto niektóre z nich:

Dyskusja grupowa

To zadanie polega na wspólnym rozwiązaniu problemu lub wypracowaniu strategii działania. Uczestnikami dyskusji zazwyczaj są osoby, które aplikują na to samo stanowisko. Każda z nich jest oceniana przez innego asesora, który szuka w kandydacie konkretnych umiejętności i cech. 

Co ciekawe, uczestnicy mogą mieć przypisane określone role i cele, które często są ze sobą w konflikcie (jest to tzw. dyskusja grupowa z przypisanymi rolami). Zadaniem tego ćwiczenia jest sprawdzenie, czy kandydat ma zdolności przywódcze, jest zaangażowany, przejmuje inicjatywę i potrafi wywierać wpływ na innych.

Dyskusja z liderem

W tym zadaniu uczestnicy dyskutują nad konkretnym problemem, ale każdy z nich przez jakiś czas gra rolę przełożonego zespołu. To ćwiczenie pozwala zaobserwować m.in. predyspozycje przywódcze u poszczególnych kandydatów.

Assessment center — inne zadania

W trakcie sesji AC zdarzają się również inne ćwiczenia:

Wywiad behawioralny (rozmowa oparta o kompetencje)

Podczas tego zadania asesor prowadzi rozmowę z kandydatem w taki sposób, by poznać efekty jego działań. Dzięki temu może sprawdzić, czy dana osoba posiada cechy i kompetencje istotne dla pracodawcy. W trakcie wywiadu behawioralnego możesz więc zostać poproszony np. o opisanie sytuacji, w której musiałeś rozwiązać konflikt w zespole albo wykazać się kreatywnością.

Testy psychologiczne

Zadaniem badań psychologicznych AC jest zbadanie Twoich zdolności oraz cech osobowościowych. W pierwszym przypadku możesz dostać do rozwiązania np. test inteligencji, test twórczego myślenia albo zadania matematyczne. W drugim — zadania sprawdzające Twoje procesy poznawcze lub temperament.

Testy kompetencyjne

Te testy assessment center służą do diagnozy wiedzy o kompetencjach miękkich i specjalistycznych, wymaganych na danym stanowisku. W ich trakcie uczestnik musi zapoznać się z kilkoma lub kilkudziesięcioma hipotetycznymi sytuacjami, które są charakterystyczne dla danego stanowiska, a następnie wskazać, jak zachowałby się w każdym z tych przypadków.

3. Assessment center — jak się przygotować?

W testach assessment center największy nacisk położony jest na kompetencje miękkie i twarde kandydata. Dlatego przed spotkaniem jeszcze raz przeczytaj ofertę pracy i sprawdź, na które umiejętności pracodawca zwraca szczególną uwagę.

Jednak nie ucz się na pamięć konkretnych przykładów i odpowiedzi, które znajdziesz w internecie. Jeśli zachowasz się nienaturalnie, asesor szybko to wyczuje. Poza tym zadania AC zwykle są bardzo dobrze dopasowane do konkretnej branży, firmy, stanowiska i problemów, nad którymi przyjdzie Ci pracować.

Ten czas lepiej poświęcić na odpoczynek — dzięki temu będziesz bardziej energiczny i kreatywny, więc lepiej poradzisz sobie z zadaniami.

Poza tym przygotuj się tak samo jak do rozmowy kwalifikacyjnej. Zapoznaj się ze stroną internetową firmy, do której aplikujesz. Zadbaj o odpowiedni strój (taki jak na rozmowie o pracę) i wyjdź z domu odpowiednio wcześniej, żeby uniknąć korków i nie dokładać sobie niepotrzebnego stresu.

Przeczytaj też nasz inny artykuł: Praca w Google - zarobki, jak wygląda, gdzie szukać ofert.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Miałeś już do czynienia z metodą assessment center albo masz więcej pytań? Zostaw komentarz pod tym artykułem.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Assessment center

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.5  (2 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: