1. Introwertyk — kto to jest i jakie ma cechy? Definicja

Introwertyk — kto to jest i jakie ma cechy? Definicja

Małgorzata Sury
•  Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Nie lubię imprez, jestem introwertykiem. Na pewno kiedyś słyszałeś taką deklarację od kogoś znajomego. Może zastanawiasz się, co to dokładnie znaczy, jakie cechy mają osoby, które się tak określają i czy sam jesteś introwertykiem, ekstrawertykiem lub ambiwertykiem.

Jak wiele pojęć z zakresu psychologii, introwersja przeniknęła do codziennego języka. Potocznie często rozumiemy ją w uproszczony albo błędny sposób. 

W tym artykule przeczytasz, kim jest introwertyk i jakie ma cechy. Dowiesz się również, skąd wzięło się to pojęcie i jak wiedzę o swoim typie osobowości wykorzystać w życiu zawodowym.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Introwertyk — kto to? Definicja i historia pojęcia

Introwertyk to osoba, która czerpie energię psychiczną ze swojego wnętrza (słowo pochodzi od łacińskiego introversus, czyli zwrócony do środka). Aby czuć się dobrze, nie potrzebuje wiele stymulantów, co więcej duża liczba bodźców go wyczerpuje. Introwertyk będzie dobrze czuł się w towarzystwie własnych myśli.

Dużo osób utożsamia introwersję z nieśmiałością, niechęcią do spotkań towarzyskich, a nawet mizantropią, czy po prostu dziwactwem. Ale to nie do końca prawda. Żeby dokładnie zrozumieć to zjawisko, musimy cofnąć się do roku 1921.

Szwajcarski psychiatra Carl Jung publikuje w tym czasie pracę Typy psychologiczne, w której pierwszy raz pojawiają się pojęcia introwersji i ekstrawersji. Rozumie je jako kierunki, w które ludzie kierują swoje libido (w przeciwieństwie do Freuda nie ma tu na myśli popędu seksualnego, a bardziej ogólną energię życiową).

Zgodnie więc z teorią Junga introwertycy kierują swoją energię do wewnątrz i najważniejsze jest dla nich odniesienie do samego siebie, a ekstrawertycy na zewnątrz — dla nich liczy się opinia innych i społeczeństwa.

Oczywiście z biegiem lat i coraz bardziej dynamicznym rozwojem psychologii, pojęcia ekstra i introwersji zmieniały swoje znaczenie czy też po prostu były inaczej rozumiane i wykorzystywane przez kolejnych badaczy.

Warto przytoczyć tu koncepcję Hansa Eysencka. Ten angielski uczony zajmował się badaniem struktury temperamentu. Doszedł do wniosku, że ludzka osobowość jest trójczynnikowa i składają się na nią psychotyczność, ekstrawersja (której przeciwieństwem jest introwersja) i neurotyczność.

Eysneck uważał, że introwersja i ekstrawersja to wymiary, czy też skala, a każdy człowiek zajmuje w nim określoną pozycję. To, gdzie się na niej znajdziemy, zależy od czynników biologicznych — tzw. poziomu aktywacji. Introwertyków będzie charakteryzowało wysokie pobudzenie kory mózgowej.

Mówiąc prościej, introwertycy mają wysoką wrażliwość na bodźce, więc będą starali się ich unikać, a ekstrawertykom brakuje stymulantów i będą ich poszukiwać. Dlatego też introwertyk szybko będzie się męczył np. w dużej grupie osób i będzie starał się zamknąć, a ekstrawertyk, w tej samej sytuacji, będzie czuł się jak ryba w wodzie.

Przy okazji warto dodać, że Eysneck wprowadził pojęcie ambiwersji, czyli typu osobowości pomiędzy introwertyczną a ekstrawertyczną. Rzadko zdarzają się osoby czysto introwertyczne lub ekstrawertyczne. Większość z nas jest gdzieś w środku spektrum.

Jeszcze inaczej definiuje introwertyków tzw. Model wielkiej piątki opracowany przez Paula Costę i Roberta McCrae’a. Według nich na osobowość składa się pięć czynników: neurotyczność (vs stałość emocjonalna), ekstrawersja (vs introwersja), otwartość na doświadczenie, ugodowość (vs antagonizm), sumienność (vs nieukierunkowanie).

W tej teorii introwertyków cechuje brak zachowań charakterystycznych dla ekstrawertyków (m.in. towarzyskości, serdeczności, aktywności, poszukiwania doznań, pozytywnej emocjonalności). Dlatego introwertycy często są postrzegani jako nieśmiali, wycofani i refleksyjni, co nie do końca jest zgodne z prawdą — mogą być pewni siebie, przebojowi i asertywni, ale potrzebują spokoju, aby czuć się dobrze i móc skoncentrować.

Co oczywiście nie zmienia faktu, że możemy wyróżnić cechy charakteru i osobowości szczególne dla introwertyków. Jakie?

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Jak introwertyk okazuje uczucia? Cechy charakteru i osobowości

Wiemy już, że, wbrew pozorom introwertyk nie jest arogancki, nieśmiały, nudny czy aspołeczny. Współczesne modele psychologiczne i typologie temperamentów, pokazują jednak, że każdą z cech osobowości wyróżniają specyficzne zachowania i tendencje.

Co zatem charakteryzuje introwertyków?

Introwertyk — cechy

  • skłonność do unikania bodźców
  • małomówność
  • zamiłowanie do spędzania czasu w samotności
  • zmęczenie interakcjami z ludźmi
  • zamiłowanie do porządku
  • refleksyjność 
  • potrzeba ciszy i spokoju, zwłaszcza do skupienia
  • dłuższy proces nawiązywania relacji niż w przypadku ekstrawertyka
  • rezerwa w stosunku do nowo poznanych osób
  • bogate życie wewnętrzne 
  • umiejętność obserwacji
  • kreatywność
  • konkretność

Nic strasznego, prawda? Wielu osobom introwertyk kojarzy się obecnie z nieśmiałym nudziarzem albo z osobą zamkniętą w sobie czy nawet arogancką. Ale to nieprawda — takie myślenie o introwersji jest powierzchowne i bazuje na stereotypowych przekonaniach.

Introwertycy nie są ani aspołeczni ani negatywnie nastawieni do innych. Przede wszystkim potrzebują małej ilości bodźców zewnętrznych, więc sytuacje towarzyskie będą dla nich wyczerpujące psychicznie. 

Wiele osób zastanawia się, jak introwertyk okazuje uczucia i jaki jest w związkach. Przede wszystkim — nie należy bać się takich osób. Często bywają skryte i nie dzielą się emocjami łatwo (zwłaszcza z nowo poznanymi osobami), ale to nie znaczy, że nie da się z nimi stworzyć zdrowej relacji.

Introwertycy często są dobrymi słuchaczami. Wolą zadawać pytania niż mówić o sobie. Natomiast, jeśli tworzą z kimś związek romantyczny, czy głęboką relację opartą na zaufaniu, ich osobowość nie powinna stanowić przeszkód.

Introwertyk, ekstrawertyk, ambiwertyk — to nie do końca ma znaczenie. To cechy osobowości, których nie powinniśmy wartościować. Żadna nie jest gorsza ani lepsza, również w relacjach i w życiu zawodowym.

3. Introwertyk w pracy. W jakich zawodach się sprawdzi?

Obecnie w wielu ofertach pracy znajdziesz wymaganie umiejętności współpracy. Chociaż introwertyk nie lubi sytuacji społecznych, wcale nie oznacza to, że nie umie dogadać się z kolegami i szefem.

Badania pokazują, że ludzie określają cechy charakterystyczne dla ekstrawertyków (otwartość, łatwość w nawiązywaniu relacji czy ekspresyjność) jako pozytywne. Z tego powodu introwertykom może być trudniej w pracy — zwłaszcza w tętniących życiem środowiskach.

Z drugiej strony, introwertycy bywają bardziej kreatywni, lepsi w rozwiązywaniu problemów i przywiązują więcej uwagi do szczegółów. A to cechy charakteru, które warto wpisać do CV, ponieważ są wysoce cenione na rynku pracy. Ponadto, inne badania pokazują, że introwertycy są świetnymi liderami i dobrze sprawdzają się na menedżerskich stanowiskach.

Dlatego, jeśli jesteś introwertykiem, nie powinieneś ograniczać swoich wyborów zawodowych. Oczywiście przy szukaniu pracy warto wziąć pod uwagę swoje kompetencje zawodowe, predyspozycje. A wykonując swoje obowiązki, zadbać o własny komfort psychiczny w pracy. 

Męczą Cię długie spotkania albo praca w głośnym open space? Poproś przełożonego o pracę z domu albo znajdź pracę, którą możesz wykonywać przez internet — obecnie takich możliwości jest bardzo wiele.

Pamiętasz, że introwertyka wyróżniają kreatywność, konkretność i umiejętność skupienia się? Jest bardzo wiele zawodów, w których te umiejętności i zdolności interpersonalne będą procentować. 

Przykład? Introwertycy będą dobrymi programistami, pisarzami, copywriterami, redaktorami, psychologami, terapeutami, grafikami, architektami — lista jest naprawdę długa. Wiele z tych zawodów jest dobrze płatna i prestiżowa. Dlatego, jeśli uważasz się za introwertyka, nie masz się czego bać. Nic nie stoi na przeszkodzie, by mieć interesującą karierę.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Jesteś introwertykiem i chciałbyś podzielić się swoim doświadczeniem związanym z życiem zawodowym (i nie tylko)? Zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie poznam Twoją perspektywę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Introwertyk

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.33  (15 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: