Stwórz profesjonalne CV teraz!
Jak radzić sobie ze stresem [też w pracy]? 10+ sposobów
Piszą o nas:
Obecnie stres jest nieodłączną częścią życia bardzo wielu z nas. I, niezaprzeczalnie, może mieć bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne oraz codzienne funkcjonowanie, również w pracy.
W tym artykule przeczytasz, jak radzić sobie ze stresem — znajdziesz proste i sprawdzone sposoby oraz porady, co zrobić, gdy stres zaczyna przeszkadzać Ci w wykonywaniu codziennych obowiązków i cieszeniu się życiem.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
1. Czym jest stres i jak sobie z nim radzić?
Żeby nauczyć się radzić sobie ze stresem, trzeba wiedzieć dokładnie, czym jest, oraz w jakich sytuacjach się pojawia i jak nasz organizm na niego reaguje.
Stres jest fizjologiczną i psychologiczną reakcją ludzkiego organizmu (a dokładniej ośrodkowego układu nerwowego) na zagrożenie i napięcie (tzw. stresory). Z punktu widzenia biologii jest więc po prostu mechanizmem obronnym, który pomaga przeżyć albo przystosować się do nowej sytuacji.
Pod wpływem stresorów w organizmie zaczynają wydzielać się adrenalina, noradrenalina i kortyzol, które odpowiadają za biologiczną reakcję organizmu pod wpływem stresującego bodźca.
Pierwsze reakcje organizmu na stresujące sytuacje to np. szybsze bicie serca, podniesienie ciśnienia krwi, zwiększona koncentracja, rozszerzenie źrenic, pocenie — które mają pomóc uratować się z kryzysowej sytuacji — kiedyś atakiem tygrysa, a dziś np. prezentacją przed zarządem firmy albo pierwszym dniem w nowej pracy.
Typową reakcję na stres nazywa się „walcz lub uciekaj” — nasz organizm musi rozeznać, czy jest w stanie poradzić sobie z daną sytuacją, czy lepiej spróbować jej unikać. Dlatego też często tak silnie reagujemy na bodźce, które uznajemy za zagrażające.
Stres może więc mieć jak najbardziej pozytywne skutki i pomagać w kryzysowych sytuacjach. Problem zaczyna się, gdy stresujemy się za dużo, za długo lub bodźce stresowe są zbyt silne. Chroniczny stres może prowadzić do depresji, przewlekłego zmęczenia, nawracających bólów głowy, bezsenności i innych poważnych chorób.
Sposoby radzenia sobie ze stresem w codziennych sytuacjach i w pracy
Codzienny stres nie jest niczym złym ani niepokojącym, ale oczywiście pocące się dłonie czy przyspieszony oddech mogą utrudniać funkcjonowanie. Co zatem zrobić, żeby opanować się np. przed ważnym spotkaniem albo rozmową kwalifikacyjną?
Weź kilka głębokich oddechów
Powolne, głębokie oddychanie oraz skupienie na oddechu to jeden z najlepszych sposobów na opanowanie chwilowego stresu i zrelaksowanie się. Dlatego też, gdy czujesz, że silne emocje zaczynają przejmować nad Tobą kontrolę, spróbuj odetchnąć pełną piersią.
Zobacz też: Medytacja na stres i sen.
Skup się na czymś innym
Gdy czujesz, że masz nerwy napięte jak postronki, a Twój umysł obsesyjnie krąży wokół stresującej sytuacji, postaraj się pomyśleć o czymś zupełnie niezwiązanym ze stresorem. Możesz np. policzyć otaczające Cię przedmioty albo wykonać w myślach proste działanie matematyczne.
Zmień otoczenie
Jeśli tylko masz chwilę i przestrzeń, a bardzo się stresujesz — wyjdź na zewnątrz albo przejdź się po budynku. Pomoże Ci to zebrać myśli i na chwilę zapomnieć o trudnej sytuacji.
Pomyśl o czymś przyjemnym
Postaraj się odciągnąć myśli od stresującej Cię rzeczy. Wyobraź sobie, że robisz coś przyjemnego lub przypomnij sobie fabułę filmu, który ostatnio widziałeś albo książki, którą ostatnio czytałeś. Poczytaj cytaty motywacyjne, które Cię zainspirują.
Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.
2. Jak dbać o siebie i radzić sobie ze stresem?
Sposoby wymienione w poprzednim rozdziale pomogą Ci opanować stres w kryzysowych sytuacjach. Oprócz tego warto po prostu dbać o siebie i dobrostan swojego organizmu, co z pewnością będzie miało pozytywny wpływ na Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne oraz radzenie sobie z trudnymi emocjami.
Oto 11 sprawdzonych sposobów na radzenie sobie ze stresem:
Zdrowo się odżywiaj
Zbilansowane i wartościowe jedzenie (też w pracy) to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlatego też, gdy będziesz czuł się dobrze na co dzień, łatwiej będzie Ci sobie radzić ze stresem.
Dbaj o codzienną aktywność fizyczną
Regularne ćwiczenia fizyczne dobrze wpłyną na Twoją kondycję, sylwetkę, jak również samopoczucie.
Relaksuj się
Nie da się być non-stop w gotowości do podejmowania nowych wyzwań i zawsze utrzymywać 100-procentowej produktywności, a odpoczynek jest bardzo ważny dla naszego zdrowia, zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Wybierz formę relaksu, która sprawia Ci przyjemność i dobrze na Ciebie wpływa i praktykuj ją.
Pij dużo wody
Odpowiednie nawodnienie organizmu jest niezbędne do utrzymania zdrowia i sprawności. W pracy zawsze miej w zasięgu szklankę wody i staraj się pić codziennie co najmniej 1,5 litra.
Wysypiaj się
Deficyt snu ma fatalny wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie. Śpij codziennie co najmniej 8 godzin.
Unikaj używek
Nadmierne spożywanie alkoholu i palenie papierosów z pewnością nie pomoże Ci w praktykowaniu zdrowego stylu życia. I chociaż uważa się, że część używek ma działanie relaksujące, jest to raczej krótkotrwałe, a na dłuższą metę na pewno nie wpłynie korzystnie na radzenie sobie ze stresem.
Ogranicz czas spędzany przed ekranem
Zbyt częste i długie oglądanie telewizji, korzystanie z komputera lub smartphone’a dostarcza nadmiaru bodźców i na pewno nie pomoże Ci się zrelaksować. Ponadto światło emitowane przez sprzęt elektroniczny ma negatywny wpływ na wzrok i zdrowie.
Dbaj o relacje międzyludzkie
Nikt nie jest samotną wyspą — zdrowe relacje z innymi są niezbędne do poprawnego funkcjonowania. Pamiętaj też, że gdy ktoś z Twojego otoczenia negatywnie na Ciebie wpływa, powinieneś przede wszystkim zadbać o siebie i zakończyć toksyczną znajomość.
Regularnie się badaj
Profilaktyka jest bardzo ważna! Nie zaniedbuj swojego ciała i pamiętaj, żeby co najmniej raz do roku zrobić morfologię, dermatoskopię i inne podstawowe badania.
Zaplanuj sobie codzienną rutynę
Wypracowanie określonej rutyny i codziennych zwyczajów pozwala poczuć kontrolę nad swoim życiem. Dlatego też ważne jest, aby przynajmniej ramowo, planować każdy dzień.
Zwracaj uwagę na własne emocje i nie duś ich w sobie
Ignorowane emocje mogą bardzo negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne — warto starać się swobodnie je wyrażać i komunikować. Rozmawiaj z bliskimi o tym, co Cię trapi i postaraj się być asertywnym w codziennych sytuacjach.
3. Jak radzić sobie z chronicznym stresem?
Według badań prawie połowa (48%) Polaków odczuwa przewlekły stres — a ten może mieć naprawdę tragiczne skutki dla zdrowia i nie powinien być ignorowany.
Dlatego, jeśli widzisz, że stres utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie i powoduje m.in. stałe obniżenie nastroju, problemy ze snem, negatywny wpływ na zdrowie fizyczne, przewlekłe osłabienie i znużenie, udaj się do specjalisty.
Konsultacja u psychologa, psychoterapeuty lub farmakoterapia pod opieką psychiatry to najlepsza metoda na poradzenie sobie z emocjami i problemami, które Cię przytłaczają, w tym z nadmiernym stresem.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
A Ty masz sprawdzone sposoby, jak sobie radzić ze stresem? Koniecznie zostaw komentarz pod artykułem.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.
Oceń ten artykuł:
Jak radzic sobie ze stresem
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV za darmoPodobne artykuły
Introwertyk — kto to jest i jakie ma cechy? Definicja
Zobacz, kim jest introwertyk, jakie ma cechy, czym różni się od ekstrawertyka. Sprawdź, jak introwertycy radzą sobie w pracy i w jakich zawodach się sprawdzą.
Jak nie zasnąć? 10 sposobów, żeby nie spać w pracy i porady
Dowiedz się, jak nie zasnąć w pracy (również na nocnej zmianie). Sprawdź 10 sprawdzonych sposobów, przeczytaj porady i pomóż sobie w walce ze zmęczeniem.
Pokolenie Z - co to jest? Charakterystyka gen Z na rynku pracy
Dowiedz się, co to jest Pokolenie Z (Gen Z). Przeczytaj definicję i charakterystykę generacji Z i dowiedz się, jak wygląda jej sytuacja na rynku pracy.
Piszą o nas: