1. Objawy przemęczenia organizmu pracą. Jakie są, co zrobić?

Objawy przemęczenia organizmu pracą. Jakie są, co zrobić?

Małgorzata Sury
•  Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Zasypiasz na stojąco, a po powrocie do domu masz siłę tylko położyć się na kanapie, mimo że nie miałeś zbyt wyczerpującego dnia? Nie ignoruj takich objawów! Przemęczenie to poważny problem i może prowadzić do naprawdę negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

W tym artykule przeczytasz, jakie są objawy przemęczenia i co zrobić, gdy ich doświadczasz. Dowiesz się również, dlaczego nie warto ich ignorować i jakie przemęczenie ma skutki dla Twojego zdrowia psychicznego i fizycznego.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Jakie są przyczyny i objawy przemęczenia?

Na początek warto dokonać rozróżnienia pomiędzy zmęczeniem a przemęczeniem. Zmęczenie to normalny stan organizmu, który odczuwamy po intensywnym wysiłku emocjonalnym lub fizycznym, i który powinien naturalnie minąć po jakimś czasie.

Natomiast przemęczenie odczuwa się stale i nie tylko po wysiłku. Nie mija też ono po odpoczynku i śnie, a jego objawy nie słabną z czasem. Może mieć wiele złożonych przyczyn oraz być symptomem poważnych chorób.

Dlatego jeśli rozpoznajesz u siebie objawy przemęczenia organizmu i jesteś nieustannie zmęczony bez powodu i nie po dużym wysiłku, nie lekceważ ich. 

Przemęczenie organizmu — objawy

Oczywiście podstawowym objawem przemęczenia jest nieustanne poczucie wyczerpania i często senności. Dodatkowo możesz doświadczać następujących dolegliwości fizycznych i psychicznych:

  • bóle i zawroty głowy
  • bóle i skurcze mięśni
  • spowolniona reakcja na bodźce
  • osłabiona koordynacja wzrokowo-ruchowa
  • drażliwość i wahania nastroju
  • problemy z podejmowaniem decyzji
  • problemy z koncentracją i motywacją
  • osłabienie układu odpornościowego.

Jak pokazują badania, przyczyny przemęczenia są złożone. Może być ono symptomem chorób przewlekłych, np. cukrzycy, problemów z tarczycą i innych hormonalnych, anemii czy schorzeń kardiologicznych i nowotworów.

Objawy przemęczenia mogą również pojawiać się u osób cierpiących na depresję, stany lękowe, czy przeżywających żałobę oraz przewlekły stres i nadmierne napięcie emocjonalne w związku z pracą i sytuacją życiową. 

Często jednak przemęczenie jest spowodowane niezdrowym trybem życia, złą dietą, niedoborami witamin i innych składników odżywczych, niewystarczającą aktywnością fizyczną i niedoborami snu oraz nadużywaniem alkoholu i innych używek. 

Objawy przemęczenia mogą również pojawiać się u osób, które uprawiają za dużo sportu, gdy ich organizm nie jest do tego odpowiednio przygotowany. Dodatkowo restrykcyjne diety, które mają w teorii pomóc szybko schudnąć, również mogą prowadzić do nadmiernego zmęczenia. 

Objawy przemęczenia pracą

W pracy spędzamy lwią część życia i od niej zależy nasz podstawowy byt i komfort. Dlatego też wiele osób będzie odczuwało objawy przemęczenia właśnie w związku ze swoim życiem zawodowym.

Dzieje się tak głównie dlatego, że praca jest częstym źródłem stresu, z którym nie każdy potrafi sobie poradzić. Duże napięcie emocjonalne i niepokój oraz nadmiar obowiązków mogą przyczynić się właśnie do przemęczenia. 

Według badań będzie to również częste u zmagających się z pracoholizmem. Osoby wiecznie niezadowolone ze swoich wyników i pracujące ponad swoje siły, będą wyczerpane zarówno fizycznie, jak i psychicznie, a to może skutkować przemęczeniem. 

Z drugiej strony, osoby, które mają tendencję do prokrastynacji (czyli odkładania obowiązków na wieczne później) również mogą doświadczać frustracji i nieuzasadnionego, nieustępującego zmęczenia.

Częste objawy przemęczenia pracą to m.in.:

  • chroniczne zmęczenie
  • senność
  • bóle i zawroty głowy
  • bóle kręgosłupa
  • stany podgorączkowe
  • bóle mięśni
  • irytacja
  • problemy z podejmowaniem decyzji
  • trudności z koncentracją.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Jak radzić sobie z objawami przemęczenia organizmu?

Jeśli zauważysz u siebie chroniczne zmęczenie, które nie ustępuje, nawet gdy jesteś wypoczęty i wyspany, możliwe, że zmagasz się z przemęczeniem i powinieneś zadbać o swoje zdrowie. 

Na początek najlepiej udaj się do lekarza, który może zlecić Ci standardowe badania (pamiętaj, że warto też robić je profilaktycznie przynajmniej raz w roku) — morfologię, badania moczu oraz pomiar poziomu witam i składników mineralnych w organizmie czy badania hormonalne. 

To pozwoli zdiagnozować albo wykluczyć chorobowe podłoże przemęczenia, problemy z niedoborami żywieniowymi i wdrożyć ew. leczenie — pamiętaj, aby nie prowadzić suplementacji witamin i składników mineralnych na własną rękę, tylko pod kierunkiem lekarza.

Jeśli natomiast Twoje przemęczenie wynika z nadmiernego stresu lub zaburzeń psychicznych, również warto sięgnąć po profesjonalną pomoc psychiatry lub psychoterapeuty. Dobry specjalista na pewno pomoże Ci poradzić sobie z trudnymi emocjami. 

Gdy doświadczasz objawów przemęczenia, ale wyeliminowałeś przyczyny chorobowe u lekarza, powinieneś pomyśleć o zmianie trybu życia. Zadbaj o zbilansowaną dietę (jeśli masz z tym problemy, skorzystaj z pomocy dietetyka) i odpowiednią aktywność fizyczną. Pomocna może być też regularna medytacja.

Pamiętaj jednak, aby wszystko robić z głową! Nie narzucaj sobie zbyt ostrego reżimu ćwiczeń i diety — wtedy szybko się zniechęcisz i prawdopodobnie wrócisz do starych nawyków, a przemęczenie z Tobą zostanie. 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jeszcze jakieś pytania o objawy przemęczenia i nie wiesz, co robić? Możesz zostawić komentarz pod artykułem. Postaram się Ci pomóc, ale pamiętaj, że pierwszym krokiem powinna być konsultacja z odpowiednim specjalistą! 

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Objawy przemeczenia

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.2  (5 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: