1. Pracoholizm: objawy, definicja. Czy jesteś pracoholikiem?

Pracoholizm: objawy, definicja. Czy jesteś pracoholikiem?

Małgorzata Sury
•  Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Praca zawodowa jest nieodłącznym elementem współczesnych społeczeństw. Może przynieść nam wiele korzyści. Przede wszystkim pieniądze, ale również poczucie spełnienia, uznanie społeczne, prestiż i możliwość rozwoju. Ale, ma również wiele ciemnych stron, a jedną z nich jest pracoholizm.

W tym artykule przeczytasz, czym jest pracoholizm — jakie są jego objawy, przyczyny i skutki. Dowiesz się również, co zrobić, gdy uznasz, że jesteś pracoholikiem. 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Czym jest pracoholizm? Definicja 

Pracoholizm to pojęcie ukute w 1971 r. przez amerykańskiego psychologa Wayne’a Oatesa, które, mówiąc najprościej, oznacza uzależnienie od pracy. Oates uważał, że jest to bardzo niebezpieczna przypadłość — dlatego też neologizm pracoholizm ma brzmienie podobne do alkoholizmu. 

Przez lata powstały kolejne koncepcje i definicje pracoholizmu. Uważa się m.in. że oznacza on po prostu poświęcanie zbyt wielu godzin na życie zawodowe. Jednak współcześni badacze zauważają, że korelacja pomiędzy czasem pracy a pracoholizmem nie jest znacząca

Autor pojęcia definiował to po prostu jako kompulsywną potrzebę nieustannej pracy, niezależną od negatywnego wpływu na zdrowie fizyczne i funkcjonowanie w społeczeństwie — co rzeczywiście wpisuje się w kryteria uzależnienia behawioralnego.

Według innych definicji pracoholicy po prostu pracują za dużo i zbyt ciężko — więcej niż się od nich wymaga i jest to potrzebne dla utrzymania satysfakcjonującego poziomu życia. W niektórych przypadkach mają również tendencję do kontrolowania innych.

Za zachowania, które mogą świadczyć o pracoholizmie, uważa się również poczucie wewnętrznego przymusu do ciągłej pracy oraz nawracające i natrętne myśli o pracy podczas odpoczynku.

Pracoholizm — objawy, przyczyny i skutki

Wielu naukowców przestrzega przed myleniem pracoholizmu z zaangażowaniem w pracę i profesjonalizmem — nawet gdy poświęcamy życiu zawodowemu wiele czasu i energii, niekoniecznie jesteśmy pracoholikami. Warto podkreślić, że pracoholizm to stan chorobowy, który negatywnie wpływa na stan zdrowia psychicznego i fizycznego, a zaangażowanie jest po prostu zachowaniem albo cechą charakteru.

Jakie są objawy pracoholizmu?

  • obsesja na punkcie pracy (nieustanne myślenie i mówienie o niej)
  • kompulsywne zachowania związane z pracą (np. praca w wolnym czasie, wyrabianie nadgodzin, gdy nie jest to potrzebne)
  • perfekcjonizm
  • przepracowywanie się
  • traktowanie pracy jako ucieczki od innych problemów
  • poświęcanie i zaniedbywanie życia prywatnego i pasji kosztem pracy
  • syndrom odstawienia — zirytowanie i obniżony nastrój, gdy się nie pracuje
  • nieustanne niezadowolenie ze swojej pracy
  • strach przed utratą kontroli nad życiem zawodowym
  • nadmiarowe wyrzuty sumienia przy nawet najmniejszych błędach w pracy
  • poczucie winy, gdy się nie pracuje
  • zaniedbywanie własnych potrzeb
  • wahania nastroju

Ponieważ pracoholizm nie ma precyzyjnie określonych kryteriów diagnostycznych, trudno jest wskazać konkretne przyczyny, dla których ktoś w niego wpada. Niektórzy naukowcy twierdzą, że osoby z narcystycznymi, perfekcjonistycznymi i kompulsywnymi typami osobowości są na niego bardziej podatne. 

Inna analiza wykazała, że znaleziono korelację pomiędzy pracoholizmem a ADHD, zaburzeniami kompulsywno-obsesyjnymi i lękowymi oraz depresją. Ponadto może również wykształcić się on u osób z niskim poczuciem własnej wartości jako rodzaj kompensacji. 

Oprócz tego pracoholizm może wiązać się z czynnikami zewnętrznymi: sytuacją na rynku pracy i strachem przed bezrobociem, specyficznymi ścieżkami zawodowymi i warunkami — pracą jako freelancer, nienormowanym czasem pracy oraz trudną sytuacją rodzinną i osobistą oraz traktowaniem pracy, jako ucieczki przed problemami. 

Pracoholizm ma naprawdę poważne zdrowotne skutki. Może prowadzić m.in. do wypalenia zawodowego, depresji, nieumiejętności radzenia sobie ze stresem oraz problemami w życiu prywatnym, zaburzeń seksualnych, spadku efektywności. 

Dodatkowo może mieć również negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i powodować bóle głowy, bezsenność, przemęczenie, choroby kardiologiczne (w efekcie prowadzić nawet do zawału serca) czy osłabienie układu odpornościowego. 

Jak radzić sobie z pracoholizmem? Leczenie

Pracoholizm nie został ujęty w DSM-5, czyli klasyfikacji zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i nie przez wszystkich uznawany jest za uzależnienie czy też zaburzenie. A niektórzy nawet uważają go za pozytywne zjawisko.

Dlatego też otrzymanie diagnozy pracoholizmu oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia, może nie być oczywiste i proste.

Pracoholizm — test

W internecie znajdziesz wiele testów na pracoholizm. Ale uważaj — wiele z nich ma raczej charakter popularnonaukowy i uproszczony. Nie zostały przygotowane przez specjalistów i osoby, które zajmują się uzależnieniami behawioralnymi.

W związku z tym takie testy mogą przynosić fałszywe wyniki i mylić pracoholizm z zaangażowaniem w pracę.

Nie zmienia to jednak faktu, że nawet gdy nie wiesz, że jesteś pracoholikiem, ale zauważasz, że praca zawodowa powoduje u Ciebie dyskomfort psychiczny, doprowadziła do wypalenia czy też innych zaburzeń zdrowia psychicznego i fizycznego, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy — psychiatry, psychologa czy psychoterapeuty.

Pamiętaj jednak, że wiele osób, które oferują pomoc psychologiczną, nie ma odpowiedniego wykształcenia i uprawnień do prowadzenia terapii — a zła terapia może przynieść więcej szkód niż pożytku.

Dlatego też, gdy zauważysz u siebie niepokojące objawy, poszukaj profesjonalnej pomocy, ale dokładnie sprawdź osobę, która ją oferuje. Zapytaj o odpowiednie certyfikaty i wykształcenie. Przy leczeniu problemów takich jak pracoholizm i inne uzależnienia to szczególnie ważne. 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jeszcze jakieś pytania o pracoholizm? Możesz zostawić komentarz pod artykułem. Jednak jeśli podejrzewasz, że jesteś pracoholikiem, koniecznie zasięgnij pomocy specjalisty!

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Pracoholizm

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: