Stwórz profesjonalne CV teraz!
Profesjonalizm w pracy: czym jest i jak zostać profesjonalistą?
Piszą o nas:
Profesjonalizm uchodzi za ważną i pożądaną cechę pracownika na każdym szczeblu kariery. Umożliwia bowiem właściwe wykonywanie obowiązków zawodowych i zapewnia wysoką jakość usług świadczonych przez firmę. Pełen profesjonalizm w pracy to dla pracodawcy sygnał, że można Ci zaufać.
W tym artykule przedstawię Ci definicję profesjonalizmu. Wyjaśnię, jak zostać profesjonalistą i co zrobić, by Twoją postawę w pracy zauważyli inni. Skorzystaj z moich porad, a z pewnością rozwiniesz skrzydła.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
1. Profesjonalizm — definicja. Czym jest profesjonalizm w pracy?
No dobrze — zatem co to jest profesjonalizm? Internetowy Słownik Języka Polskiego PWN definiuje to pojęcie w następujący sposób:
profesjonalizm
- «czyjeś duże umiejętności i wysoki poziom wykonywanej pracy»
- «zawodowe uprawianie jakiejś specjalności»
- «wyraz lub związek wyrazowy charakterystyczny dla języka określonego środowiska zawodowego»
Zwykle kiedy mówimy o profesjonalizmie, mamy na myśli dwa pierwsze znaczenia tego słowa. Profesjonalistą jest więc osoba, która wykonuje daną pracę zawodowo, a przy tym jest rzetelna i ma rozwinięte kompetencje zawodowe. Profesjonalizm nie idzie w parze z nepotyzmem, gdzie od cech i kwalifikacji ważniejszy jest stopień pokrewieństwa z szefem.
Oczywiście, chęć do pracy i rozwinięta lista umiejętności w CV to za mało. Warto pamiętać, że niektóre profesje wymagają dodatkowych kwalifikacji — np. profesjonalizm lekarski, dziennikarski czy prawniczy wymagają działania w zgodzie z etyką zawodową. W takim wypadku profesjonalistą będzie osoba, która przestrzega zasad i świadczy usługi na najwyższym poziomie. Ale jeśli np. wysyłasz do pracodawcy CV kosmetyczki lub kosmetologa, to o Twoim profesjonalizmie będzie świadczył delikatny, poprawnie wykonany makijaż oraz zadowalający poziom obsługi klienta.
Profesjonalizm jest cechą pożądaną zarówno u zwykłych pracowników, jak i menadżerów — wśród oczekiwanych cech dobrego kierownika znalazły się bowiem te, które o nim świadczą (m.in. uczciwość, wiarygodność, inteligencja czy rozwinięte umiejętności specjalistyczne i interpersonalne).
Już wiesz, co to jest profesjonalizm. Teraz dowiesz się, jak wcielić teorię w praktykę.
2. Profesjonalizm w każdym calu — jak zostać profesjonalistą?
W pracy profesjonalizm to podstawa. Jego osiągnięcie wymaga co prawda czasu i zaangażowania, ale jest jak najbardziej możliwe. Oto 5 wskazówek, jak zachować pełen profesjonalizm w pracy.
1. Wyznacz swój cel zawodowy
Większość ludzi pracuje tylko po to, żeby zarabiać. Inni realizują w ten sposób oczekiwania rodziny lub środowiska. A to sprawia, że swoje zadania wykonują mechanicznie, nie nadając im głębszego znaczenia. Takie podejście ma niewiele wspólnego z profesjonalizmem.
Tymczasem niemal każdej, nawet najprostszej czynności może towarzyszyć poczucie misji. Jako profesjonalny pracownik musisz zrozumieć sens swojej pracy i wiedzieć, co chcesz za jej pomocą osiągnąć.
Być może swoją pracą służysz innym? A może chcesz rozwijać konkretne umiejętności twarde lub miękkie, które sprawiają Ci przyjemność albo w przyszłości umożliwią założenie własnej firmy? Dzięki tej wiedzy będziesz się chętnie rozwijał i łatwiej osiągniesz satysfakcję zawodową.
2. Zostań ekspertem w swojej dziedzinie
Francuski aktor i twórca dyscypliny sportowej parkour David Belle powiedział: Najpierw zrób coś, potem zrób to lepiej, potem lepiej i szybciej – wtedy możesz nazywać się profesjonalistą. W tych słowach zawiera się sedno tego, czym jest profesjonalizm, a więc stałe doskonalenie się.
Bo choć większość zawodów wymaga konkretnego wykształcenia, to sama licencja czy ukończenie prestiżowego kierunku studiów nie zrobią z Ciebie profesjonalisty. To przychodzi wraz ze stażem pracy, nabywaniem kluczowych kompetencji i ciągłym rozwojem. Trudno być jednak ekspertem od wszystkiego.
Dlatego na początku spróbuj opanować kilka umiejętności, dzięki którym zostaniesz specjalistą w danym zakresie wewnątrz swojego zespołu — dzięki temu Twoi współpracownicy będą prosić o radę właśnie Ciebie, a Twój prestiż wzrośnie. Pomogą Ci w nim m.in. szkolenia, kursy i certyfikaty, które możesz później wpisać do CV.
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
3. Bądź elastyczny
Oczywiście, lata rutyny i doświadczenia w CV nie wystarczą. Równie istotną składową profesjonalizmu w pracy jest bowiem otwartość na zmiany, które cechują współczesny rynek pracy. Tę kwestię trafnie objaśnia Urszula Opłocka na przykładzie profesjonalizmu nauczyciela:
(...) Zapewne nabyciu poczucia profesjonalizmu służy praktyka. Każdy nauczyciel pracujący lat naście czy dzieści o swoim profesjonalizmie musi być przekonany. Cóż może być większym dowodem profesjonalizmu od rutyny? Lecz czy rutyna może być miarą profesjonalizmu? Mogłoby tak być, gdybyśmy funkcjonowali w stałych, niezmieniających się warunkach, bo w takim wypadku doskonalenie się w przystosowaniu do nich i doskonała powtarzalność wypracowanych trafnych procedur byłaby miarą doskonałości. Niestety, taka sytuacja jest tylko modelem teoretycznym, dziś nawet praca przy taśmie produkcyjnej nie gwarantuje osiągnięcia doskonałości profesjonalnej, bo przecież wystarczy drobna zmiana technologii czy produktu, by nabyte umiejętności wymagały rezygnacji z rutyny, gorzej nawet — rutyna może przeszkadzać w optymalnej reakcji na te zmiany! (...)
Dlatego bądź elastyczny i nie bój się odkrywać nieznanego. Dzięki takiemu podejściu zawsze będziesz o krok przed konkurencją!
4. Bądź wiarygodny i niezawodny
Jeśli chcesz uchodzić za profesjonalistę, musisz być wiarygodnym i odpowiedzialnym pracownikiem. Rzetelnie spełniaj obowiązki służbowe i nie uchylaj się od składanych obietnic. Kiedy popełnisz błąd, otwarcie się do niego przyznaj i zaproponuj rozwiązanie.
Oczywiście, nie zawsze jest to łatwe. Czasami przełożeni oczekują od nas rzeczy niemożliwych albo nie są wobec nas uczciwi — jak wskazuje badanie „Grzechy główne pracodawców”, aż 38% pracowników skarży się na łamanie ich praw. Wówczas prawdziwy profesjonalizm polega na powstrzymaniu emocji i próbie spokojnego wyjaśnienia sytuacji.
5. Wykaż inicjatywę
Dziś bierność nie jest w cenie. Pełen profesjonalizm wymaga zaangażowania w pracę, a to oznacza wykazywanie inicjatywy. W jaki sposób?
Kiedy widzisz, że jakieś zadanie wymaga realizacji, zrób je, zamiast biernie czekać na polecenie szefa. Jeśli Twoi współpracownicy mają z czymś problem, zaproponuj pomoc. Gdy widzisz, że jakieś działania firmy zmierzają w złym kierunku, podziel się swoimi wątpliwościami z przełożonym. Jednym słowem — pokaż, że los firmy nie jest Ci obojętny.
3. Jak pokazać swój profesjonalizm na zewnątrz?
Wiesz już, jak być profesjonalistą w pracy. Ale jak pokazać swój profesjonalizm na zewnątrz firmy?
Po pierwsze, zadbaj o swój wizerunek w sieci. Usuń treści, które są nieaktualne albo mogą Cię w jakiś sposób kompromitować — np. członkostwo w facebookowej grupie Szlachta nie pracuje, manifestowanie swoich poglądów politycznych albo zbyt „wyluzowane” zdjęcia z imprez czy plaży. A jeśli nie chcesz tego robić, sprawdź ustawienia prywatności — takie materiały powinny być widoczne tylko dla bliskich znajomych.
Po drugie, załóż profesjonalne konto na LinkedIn. Wymień dotychczasowych pracodawców, obowiązki, umiejętności i osiągnięcia zawodowe. Zbuduj swoją sieć kontaktów i publikuj interesujące treści związane z Twoją pracą. Dzięki temu inni odniosą wrażenie, że mają do czynienia z prawdziwym ekspertem!
Po trzecie, zadbaj o wysoką jakość Twojej korespondencji — szczególnie jeśli Twoja praca wymaga kontaktu z klientami lub partnerami firmy. Bądź uprzejmy i używaj zwrotów typowych dla formalnego listu (Szanowni Państwo, Z poważaniem itp.). Wiadomości e-mail podpisuj imieniem i nazwiskiem, nazwą stanowiska oraz pełną nazwą i logiem firmy.
I wreszcie po czwarte, stwórz profesjonalne CV i list motywacyjny. Pamiętaj, że curriculum vitae może potwierdzać Twój profesjonalizm albo mu zaprzeczać. Idealne CV powinno być krótkie, konkretne, eleganckie i dopasowane do oferty pracy. Natomiast dobry list motywacyjny powinien umiejętnie rozwijać informacje z CV i prezentować wartość, jaką wniesiesz do firmy.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
A czy Ty czujesz się profesjonalistą w pracy? Jak komunikujesz swój profesjonalizm klientom i pracodawcom? Jestem ciekawa Twoich opinii i doświadczeń — podziel się nimi w komentarzu.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.
Oceń ten artykuł:
Profesjonalizm
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV za darmoPodobne artykuły
CV po angielsku: wzór i przykłady, jak napisać [+ kreator]
Zobacz profesjonalny wzór CV po angielsku. Sprawdź, jak napisać CV po angielsku, żeby było skuteczne i nie zawierało błędów.
Puste CV do wypełnienia [PDF, Word]: wzór do pobrania
Zobacz wzór pustego CV do wypełnienia (także za darmo w Word) i gotowe szablony w PDF. Sprawdź, jak wypełnić puste CV, żeby szybciej dostać pracę.
List motywacyjny - przykład PDF do pobrania i 12 wzorów listu
Zobacz 12 wzorów i pobierz przykład listu motywacyjnego w PDF. Dowiedz się, jak napisać skuteczny dokument jak stworzyć go w kreatorze listu motywacyjnego.
Piszą o nas: